מהם החזרי מס שבח?

החזרי מס שבחבשונה ממיסוי על רווחים שונים הנכללים תחת חוקי המס הכלליים, מיסים בגין רכישת מקרקעין עוברים הליך מיסוי נפרד, מס זה הינו מס שבח.

מס שבח מקרקעין הינו מס שיש לשלמו בגין רווחים ממכירה של נכסי מקרקעין או מניות מקרקעין.

למעשה כאשר מתכוונים למס שבח אשר כונה כך בעבר, מתכוונים למיסוי מקרקעין המוסדר כיום דרך חוק מיסוי מקרקעין.

המיסוי בוחן את הרווחים בקבלת התמורה בעסקה, ובו נקבעת כמות המס שעליו לשלם. לשם כך נעזרים בשומת מס הנקבעת על פי שיעורי מס משתנים.

כיום ניתן לקבל בגין דירת מגורים פטורים שונים ממס שבח ואף כפי שנראה, החזרים ממס הכנסה בצורת זיכוי בגין העסקה.

החזר מס שבח

במקרים רבים, ניתן לקבל החזר מס שבח בגין מכירת הזכות במקרקעין. חוק מיסוי מקרקעין קובע כי על פי הכללים לעניין החזרי המס ששולמו ניתן לתקן את השומה.

על האדם אשר סבור כי הוא עונה על אחת מן הפרמטרים המזכים להגיש בקשה לרשות המיסים בבקשה למתן הזכאות לקבלת ההחזר ממס השבח.

בהתאם למקרה, רשות המיסים תקבע האם אותו אדם יהיה זכאי לקבלת הפטור, ובכך להפחית משמעותית את תשלומי המס, אשר יכולים להגיע למאות ועד לאלפי שקלים במצטבר.

על המבקש להמציא לרשות את המסמכים הרלוונטיים יחד עם הדוחות השנתיים למס ההכנסה (בהתאם למצבו אם הוא שכיר או עצמאי) או ביחד עם שומת מס שבח, בכדי לבדוק את הזכאות.

 כמו כן חשוב לציין כי גם במקרים של ביטול עסקה במקרקעין, עפ"י ס' 102 נקבע כי מנהל יחזיר מס אם הוכח לו כי נתבטלו מכירת הזכות במקרקעין אשר שולם עליהם המס.

גורמים המזכים בהחזר מס שבח

ישנם גורמים שונים אשר מוגדרים בחוק כמזכים בהחזר ממס שבח. כל למשל במקרים בהם מתחלק מס השבח בין בני הזוג, במידה ומס השבח מתפרס על תקופה ארוכה, וכן אף ניתן במקרים מסוימים לשייך את מס השבח לאחד מבני הזוג על מנת למקסם את גובה ההחזר.

שילוב הגורמים הנוספים של קיזוזי הפסדים, ניכויים שונים ועוד יכולים לזכות בהחזר מס.

כך למשל במקרה של קיזוז הפסד הון כנגד שבח ניתן להקטין את תשלם מס השבח במידה ושיעור המס נמוך יותר ע"פ חישובים חשבונאים.

כמו כן, במקרים רבים, בהם מתעורר לשכיר קושי כלכלי בתשלום מס השבח, הליך פריסת החוב יכולה לזכות בחלק מן ההחזר שיוענק לו בגין תשלומיו.

תיקון שומת מס שבח לשם החזרי מס

הוראות החוק מעניקות אפשרות תיקון מס שבח תוך מספר שנים מוגבל של 4 שנים בלבד. במידה ולא חלפה תקופת ההתיישנות ניתן לבקש את הפחתת המס אף באופן רטרואקטיבי.

הליך זה למעשה פותח את שומת מס השבח ובוחן האם ניתן לתקן אותה לאור הנסיבות החדשות שנתגלו או הוכחה של נפילה לאחת מן ההגדרות המכילות את הפחתת שיעור המס החדשה.

הליך קניית דירה או מכירתה הינו עניין שבשגרה, אשר גורר בגינו תשלום מס ייחודי הנקרא מס שבח מקרקעין. על פי הוראות החוק ניתן לקבל החזרי מס בצורת זיכוי במידה ועונים על אחת מהגדרות הסעיף המכילות את קבלת הפטור.

עקב מורכבות חוק מיסוי מקרקעין, והאפשרות הקיימת לשילוב מספר החזרים ופטורים בו זמנית בהתאם לנסיבות המקרה ולסכום התמורה, מומלץ להיוועץ יחד עם גורמים מנוסים ומומחים, כמו יועצי מס, אשר יבחנו את הנסיבות ויוכלו למקסם את גובה ההחזר בהתאם למקרה הספציפי.

החזרי מס שבח
Sending
User Rating 5 (1 vote)

אהבתם את המאמר ? שתפו ברשתות החברתיות

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on google
Share on email
סגירת תפריט

הבדיקה המקיפה בישראל להחזרי מס !

השאירו פרטים עכשיו!

* בסוף שלב ב' תקבלו תשובה מהו גובה ההחזר לו אתם זכאים,
חשוב לדייק בנתונים!