החזר מס שבח

בשונה ממיסוי על רווחים שונים הנכללים תחת חוקי המס הכלליים, מיסים בגין רכישת מקרקעין עוברים הליך מיסוי נפרד, מס זה הינו מס שבח.

מס שבח מקרקעין הינו מס שיש לשלמו בגין רווחים ממכירה של נכסי מקרקעין או מניות מקרקעין.

למעשה כאשר מתכוונים למס שבח אשר כונה כך בעבר, מתכוונים למיסוי מקרקעין המוסדר כיום דרך חוק מיסוי מקרקעין.

הודעה חשובה - קבלו את הכסף שלכם חזרה!

שילמתם מיסים עודפים? המבצע הבא בשבילכם! כ-78% מהאזרחים זכאים ל-6,000₪ בממוצע.
ביחד עם חברת אינדיגו פיננסים אנחנו נדאג לכספי המיסים שלכם.
בדקו האם אתם זכאים במחשבון החזרי המס >>>

בדקו כמה כסף מגיע לכם ממס הכנסה. מלאו את שמכם המלא, מספר הטלפון ופרטי ההשתכרות שלכם וקבלו תשובה מהירה על גובה ההחזר.

המיסוי בוחן את הרווחים בקבלת התמורה בעסקה, ובו נקבעת כמות המס שעליו לשלם. לשם כך נעזרים בשומת מס הנקבעת על פי שיעורי מס משתנים.

כיום ניתן לקבל בגין דירת מגורים פטורים שונים ממס שבח ואף כפי שנראה, החזרים ממס הכנסה בצורת זיכוי בגין העסקה.

במקרים רבים, ניתן לקבל החזר מס שבח בגין מכירת הזכות במקרקעין. חוק מיסוי מקרקעין קובע כי על פי הכללים לעניין החזרי המס ששולמו ניתן לתקן את השומה.

על האדם אשר סבור כי הוא עונה על אחת מן הפרמטרים המזכים להגיש בקשה לרשות המיסים בבקשה למתן הזכאות לקבלת ההחזר ממס השבח.

בהתאם למקרה, רשות המיסים תקבע האם אותו אדם יהיה זכאי לקבלת הפטור, ובכך להפחית משמעותית את תשלומי המס, אשר יכולים להגיע למאות ועד לאלפי שקלים במצטבר.

החזר מס שבח

על המבקש להמציא לרשות את המסמכים הרלוונטיים יחד עם הדוחות השנתיים למס ההכנסה (בהתאם למצבו אם הוא שכיר או עצמאי) או ביחד עם שומת מס שבח, בכדי לבדוק את הזכאות.

 כמו כן חשוב לציין כי גם במקרים של ביטול עסקה במקרקעין, עפ"י ס' 102 נקבע כי מנהל יחזיר מס אם הוכח לו כי נתבטלו מכירת הזכות במקרקעין אשר שולם עליהם המס.

הגורמים שבגינם ניתן להיות זכאי להחזר מס שבח

ישנם גורמים שונים אשר מוגדרים בחוק כמזכים בהחזר ממס שבח. כל למשל במקרים בהם מתחלק מס השבח בין בני הזוג, במידה ומס השבח מתפרס על תקופה ארוכה, וכן אף ניתן במקרים מסוימים לשייך את מס השבח לאחד מבני הזוג על מנת למקסם את גובה ההחזר.

שילוב הגורמים הנוספים של קיזוזי הפסדים, ניכויים שונים ועוד יכולים לזכות בהחזר מס.

כך למשל במקרה של קיזוז הפסד הון כנגד שבח ניתן להקטין את תשלם מס השבח במידה ושיעור המס נמוך יותר ע"פ חישובים חשבונאים.

כמו כן, במקרים רבים, בהם מתעורר לשכיר קושי כלכלי בתשלום מס השבח, הליך פריסת החוב יכולה לזכות בחלק מן ההחזר שיוענק לו בגין תשלומיו.

תיקון שומת מס שבח לשם החזרי מס

הוראות החוק מעניקות אפשרות תיקון מס שבח תוך מספר שנים מוגבל של 4 שנים בלבד. במידה ולא חלפה תקופת ההתיישנות ניתן לבקש את הפחתת המס אף באופן רטרואקטיבי.

הליך זה למעשה פותח את שומת מס השבח ובוחן האם ניתן לתקן אותה לאור הנסיבות החדשות שנתגלו או הוכחה של נפילה לאחת מן ההגדרות המכילות את הפחתת שיעור המס החדשה.

הליך קניית דירה או מכירתה הינו עניין שבשגרה, אשר גורר בגינו תשלום מס ייחודי הנקרא מס שבח מקרקעין. על פי הוראות החוק ניתן לקבל החזרי מס בצורת זיכוי במידה ועונים על אחת מהגדרות הסעיף המכילות את קבלת הפטור.

עקב מורכבות חוק מיסוי מקרקעין, והאפשרות הקיימת לשילוב מספר החזרים ופטורים בו זמנית בהתאם לנסיבות המקרה ולסכום התמורה, מומלץ להיוועץ יחד עם גורמים מנוסים ומומחים, כמו יועצי מס, אשר יבחנו את הנסיבות ויוכלו למקסם את גובה ההחזר בהתאם למקרה הספציפי.

מס שבח הוא אחד המיסים המרכזיים בענף הנדל"ן בישראל, שמו המלא הוא מס שבח מקרקעין ופעמים רבות ניתן לשמוע אודותיו בהקשר של מצב שוק הנדל"ן למגורים בישראל, בהקשר להטבות מס שהמדינה מעניקה וכיוצא באלו.

במידה מסוימת, ניתן לראות את מס השבח על מקרקעין בישראל כמס המקביל של עולם הנדל"ן למס רווחי ההון שכל אחד מאיתנו משלם בגין רווחים בבורסה למשל (ההבחנה בין שני סוגי רווח ההון ייחודית לישראל).

בבסיסו, מס שבח מיושם על רווח הון הנוצר ממכירת נכס מקרקעין או ממכירת מניות בתאגיד העוסק במקרקעין. לעומת רווח הון ממקורות אחרים, את מס השבח יחסית קשה לחשב משום שהוא כולל תהליך חישוב מורכב יותר, כאשר בנוסף יש מקרים בהם קיים פטור מתשלום המס.

מס שבח מקרקעין נגבה על ידי רשות המיסים, מטעם המדינה ומתוקף חוק מיסוי מקרקעין. זהו מס המשולם על ידי הצד המוכר בעסקת מקרקעין, קרי קבלן המוכר דירה ללקוחות או בעל דירה המוכר אותה לבעלים חדש כדירה יד שנייה.

מס מורכב ומבלבל

מהותו של מס השבח על עסקאות מקרקעין הוא שהמדינה רוצה את חלקה בהשבחת נכסים ובעליית הערך שלהם, כאשר חלק זה מגיע בצורת מיסים.

המס מוטל על הרווח שהוצר למוכר מביצוע עסקת המקרקעין, אך כפי שתחום הנדל"ן כולו מורכב יחסית, זהו מס מורכב ליישום וחישוב ופעמים רבות הוא מבלבל את הציבור. ניתוח לצורך קביעת שומת מס שבח כוללת התייחסות לשיעורי מס שונים בהתאם למועד רכישת ומכירת הנכס, יש מסגרות רבות ומסועפות יחסית של פטורים ממס או דחיות בתשלום המס ובמקרים מסוימים הפיתרון הזול ביותר למוכר הוא להשתמש בפטור מסוים על פני פטור אחר לו הוא זכאי.

לצורך המחשה חלקית של מורכבות מס השבח במקרקעין בישראל ניתן לבחון את שיעורי המיסוי בהתאם לשנים השונות (לפני ואחרי רפורמה שבוצעה במס זה).

  • שיעור מס של 48% (על רווח הון ממכירת נכס מקרקעין) עד לתאריך ה-7 בנובמבר 2001.
  • שיעור מס של 20% מה-07/11/2001 ועד לתאריך 31/12/2011.
  • שיעור מס של 25% מה-01/01/2012 והלאה מכך.

כיצד מחשבים מס שבח

חישוב מס שבח הוא כאמור עניין מורכב מאוד ולרוב ציבור מוכרי הדירות מתקשה לבדו לבצע את החישוב לפני ביצעו העסקה, לכן נעזרים ביועצים, מחשבון מס שבח וכיוצא באלו.

באופן בסיסי, המס מוטל רק על "השבח", קרי הרווח מעסקת המכירה – זהו ההפרש בין עלות רכישת הנכס לבין המחיר ביום המכירה, כאשר מחיר הרכישה המקורית מוצמד למדד המחירים לצרכן.

אך כאן העניינים מתחילים להסתבך בחישוב מס שבח. מרווח ההון של עסקת המקרקעין ניתן לנכות הוצאות שונות, בעיקר הוצאות הקשורות ברכישת הנכס (מימון, משכנתא), במכירתו או בהשבחתו לאורך שנות ההחזקה בו.

בחלק מהמקרים ניתן ליישם חישוב פחת יחסי בהקשר למכיר הרכישה וכך להפחית את חבות מס השבח (פחת עבור שווי מבנה לעומת שווי קרקע למשל). יש גם חשיבות האם הנכס נרכש או התקבל בירושה/מתנה וכן המועד לקבלת הירושה/מתנה.

החזרים ופטורים ממס שבח

כאמור, יש מסגרות שונות של קבלת פטור מתשלום מס שבח וניתן לעיתים גם לקבל החזרי מס שבח בגין תשלומים ששולמו כבר לרשות המיסים. חשוב לציין כי החל מ-2014 יבוטל פטור ממס שבח עבור מכירת דירה להשקעה (לא למוכרי דירה ראשונה) פעם אחת בכל 4 שנים.

מי שימכור דירה להשקעה אחרי ינואר 2014, מס השבח יחושב בשיעור 0% עד למועד זה ובשיעור של 25% הלאה ממועד זה (בהתקיים תנאי המכירה כל 4 שנים).

חלק מהמקרים בהם יש פטור ממס שבח כוללים מוכרים שבבעלותם רק דירה אחת למגורים, בחלק מהמקרים של מכירת דירה שהתקבלה במתנה/ירושה, העברת זכויות של בני זוג גרושים והפטור שיתבטל בקרוב של מכירת דירה למגורים פעם אחת ב-4 שנים. אם שולם מס שבח בטעות כאשר הייתה זכאות לפטור ניתן לבקש החזרי מיסוי.

אהבתם את המאמר? שתפו ברשתות החברתיות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מה היה לנו עד עכשיו?
סיבות לקבלת החזר מס
מידע נוסף
נגן וידאו
אני ממש מתרגשת, זאת הפעם הראשונה שהתהליך הזה מצליח לי והכל בזכות הכישורים הנהדרים של שי המקסים!
רותי נירים-אוחנה
רותי נירים-אוחנה
11:22 21 Jun 20
יחסי האנוש של נציגי החברה פשוט מדהימים! כל כך הרבה סבלנות בתחום כל כך תובעני, ראוי לציון!
תמר מבורך
תמר מבורך
09:28 19 Jun 20
השארתי פרטים באתר... חזרו אליי ביום שלמחרת ועשו עליי רושם של חברה רצינית, החלטתי ללכת על זה והתחלנו בתהליך. חייב לציין שלא היה נדרש הרבה מהצד שלי. בתוך זמן קצר קיבלתי את הצ'ק עם הכסף
מרים לסרי
מרים לסרי
13:00 17 Jun 20
יישר כוח על העבודה המאומצת והתוצאות המרשימות
קובי ברלוט
קובי ברלוט
10:25 16 Jun 20
מהיום שקיבלתי החזר מס בזכות השירות של חברת "הגנה" אני לא מפסיק לספר לחברים קרובים על זה שיש אפשרות שמגיע להם כסף מהמדינה
Danny Fisher
Danny Fisher
09:39 14 Jun 20
תודה שליוותם אותי לאורך כל המסע של החזרי המס! התוצאות מעוררות השראה בלעדיכם זה לא היה קורה!
Marina Sostovskiy
Marina Sostovskiy
11:25 11 Jun 20
מודה לכם מאוד! קיבלתי את כספי בחזרה ובמידה ובשנה הבאה אהיה צריכה את אותו השירות אפנה אליכם מבלי להסס
קורל לוי
קורל לוי
13:18 10 Jun 20
לא האמתי למראה עיניי! צ'ק עם החזר המס בתיבת הדואר שלי :-)
מירב אלימלך
מירב אלימלך
13:04 08 Jun 20
אין עליכם!! שיחקתם אותה בענקקקק, אתם לא מבינים כמה שאני מאושרת מההחזר שקיבלתי
אורטל שמש
אורטל שמש
10:40 07 Jun 20
לא תליתי תקוות בבדיקה של חברת "הגנה" על החזרי מס שמגיעים לי ובכל זאת קיבלתי תשובה חיובית. בסופו של התהליך קיבלתי כמה אלפי שקלים.
שלום ספקטור
שלום ספקטור
11:54 04 Jun 20
אחרי שבשנה שעברה עשיתי את תהליך החזרת המס בחרתי השנה בחברת הגנה בגלל עמלת שכר טירחה יותר נמוכה. אני שמח מאוד שעשיתי את זה ועל כן רושם את ההמלצה הזאת
מאור מלול
מאור מלול
13:07 03 Jun 20
השם יברך אתכם! עזרתם לי בכסף שהיה מאוד חסר לי
מאיה אזולאי
מאיה אזולאי
10:13 02 Jun 20
שולחת לכם מילים חמות על הטיפול המסור והקפדני, לא מובן מאליו לקבל שירות כזה.
נופר צמח וייס
נופר צמח וייס
11:30 31 May 20
בשתי מילים: מקצועיים ואיכפתיים! נתנו לי תחושה שיש על מי לסמוך והתוצאות בסיומו של התהליך היו לשביעות רצוני המלאה
אדיר חורש
אדיר חורש
10:29 29 May 20
עמלת שכר הטירחה בהחלט הוגנת בהשוואה לחברות אחרות בתחום
אורי סלע
אורי סלע
11:26 27 May 20
התחלתי את התהליך עם חששות, חשבתי שלא ממש ישימו עליי ושאקבל את המגיע לי רק אחרי שנה שנתיים (אם בכלל). לא האמנתי שהתקשרו אליי והודיעו על ההצלחה בהחזר המס בתוך זמן קצר כל כך
מיכאל צור
מיכאל צור
10:40 26 May 20
שירות אמין וישר! כמישהו מתעסק בנושא רגיש כמו הכסף שלי הדבר החשוב לי ביותר הוא האמינות
Dima Arinshetain
Dima Arinshetain
11:45 24 May 20
בתחום שאני לא מבין אני מעדיף לתת למקצוענים לעשות את העבודה. בחברה הזאת קיבלתי שירות הרבה מעל למצופה ותוצאות מרשימות, מודה לכם מאוד!!
סמיון קשתי
סמיון קשתי
09:47 21 May 20
אהבתי מאוד את צורת העבודה שלהם! עשיתי פעם תהליך דומה אצל חברה אחרת והרגשתי שמורחים את הזמן, בחברה הזאת העבודה נעשתה בזריזות והכסף הגיע בתוך זמן קצר יחסית
יעקב קובי כהן
יעקב קובי כהן
12:57 19 May 20
עשו בעבורי את כל התהליך מתחילתו ועד סופו! ברור שזה לא בחינם אבל עדיין קיבלתי החזר כספי בלי לעשות יותר מדיי
דורין דוידסון
דורין דוידסון
10:00 16 May 20
אין לי מילים! זה תמיד כייף לקבל כסף ואם זה מהחזרי מיסים יפה שעה אחת קודם!!
Rotman Lucy
Rotman Lucy
11:52 23 Mar 20
הסכום שאמרו לי בתחילת התהליך היה סכום קרוב מאוד למה שקיבלתי בסופו של דבר. ממליץ עליהם בחום!
יואב שריד
יואב שריד
16:56 22 Mar 20
חיפשתי שירותי החזרי מס בגוגל והגעתי אל החברה הזאת שהיתה פשוט 10. שירות מקצועי, יחס אישי ותוצאה מרשימה
שרי גבעון
שרי גבעון
15:35 21 Mar 20
עושים את העבודה במקצועיות ובלי ביזבוזי זמן מיותרים.הופתעתי לראות צ'יק בתיבת הדואר שלי בלי הרבה מאמץ מצידי ועם עמלה סבירה של שכר טירחה
Sagi Elbaz
Sagi Elbaz
15:25 20 Mar 20
אני מרגישה שקיבלתי שירות מצוין וכמובן ששמחה מאוד על התוצאה הסופית! במידה ואצטרך לעשות את התהליך הזה שוב בשנה הבאה אני יודעת שיש לי על מי לסמוך
ספיר נתן
ספיר נתן
15:14 19 Mar 20
שירות סופר מקצועי ומדויק! לא מפספסים שום פרט ונותנים הרגשת ביטחון
אביטל פורת פרידמן
אביטל פורת פרידמן
16:14 18 Mar 20
לא חשבתי שמגיע לי החזר מס מהמדינה אבל אחרי מחקר קצר בגוגל הבנתי שיש מצב שכן מגיע לי. עשיתי מספר טלפונים לחברות המפורסמות באינטרנט ובחרתי בחברה שנשמעה לי המקצועית ביותר. לא האמנתי שבתוך זמן קצר כל כך אקבל בחזרה סכום כסף לא מבוטל. מודה לכם מאוד!
ליאת כליף
ליאת כליף
15:11 17 Mar 20
גם לי כמו עוד הרבה אחרים כל הנושא הזה של החזרי מס לא היה מוכר. בשיחה עם ידיד הבנתי שאני יכולה לקבל סכום כסף בחזרה על מיסים ששילמתי סתם, קיבלתי המלצה על החברה הזאת שלקחו את התיק שלי ברצינות והחזירו לי כסף שלא ידעתי בכלל שמגיע לי, מבחינתי נפל עליי כסף מהשמיים - ברכה!
אביגיל פינטו
אביגיל פינטו
14:37 16 Mar 20
זה כבר כמה שנים שאני משתמש בשירותים של "הגנה החזרי מס" ועם הזמן הפנתי אליהם יותר מ-10 חברים. אנשים מקצועיים ובעל ניסיון רב ככה שגם אם יש איזה משהו בילתי צפוי הם יודעים לתת מענה מיידי
אריק טולדנו
אריק טולדנו
15:51 15 Mar 20
בדיקת זכאות להחזר מס
דקות
שניות