fbpx

החזר מס שבח

בשונה ממיסוי על רווחים שונים הנכללים תחת חוקי המס הכלליים, מיסים בגין רכישת מקרקעין עוברים הליך מיסוי נפרד, מס זה הינו מס שבח. מס שבח מקרקעין הינו מס שיש לשלמו בגין רווחים ממכירה של נכסי מקרקעין או מניות מקרקעין. למעשה כאשר מתכוונים למס שבח אשר כונה כך בעבר, מתכוונים למיסוי מקרקעין המוסדר כיום דרך חוק מיסוי מקרקעין. המיסוי בוחן את הרווחים בקבלת התמורה בעסקה, ובו נקבעת כמות המס שעליו לשלם. לשם כך נעזרים בשומת מס הנקבעת על פי שיעורי מס משתנים.כיום ניתן לקבל בגין דירת מגורים פטורים שונים ממס שבח ואף כפי שנראה, החזר מס שבח, שהוא החזר ממס הכנסה בצורת זיכוי בגין העסקה.

במקרים רבים, ניתן לקבל החזר מס שבח בגין מכירת הזכות במקרקעין. חוק מיסוי מקרקעין קובע כי על פי הכללים לעניין החזרי המס ששולמו ניתן לתקן את השומה. על האדם אשר סבור כי הוא עונה על אחת מן הפרמטרים המזכים להגיש בקשה לרשות המיסים בבקשה למתן הזכאות לקבלת ההחזר ממס השבח. בהתאם למקרה, רשות המיסים תקבע האם אותו אדם יהיה זכאי לקבלת הפטור, ובכך להפחית משמעותית את תשלומי המס, אשר יכולים להגיע למאות ועד לאלפי שקלים במצטבר.

על המבקש להמציא לרשות את המסמכים הרלוונטיים יחד עם הדוחות השנתיים למס ההכנסה (בהתאם למצבו אם הוא שכיר או עצמאי) או ביחד עם שומת מס שבח, בכדי לבדוק את הזכאות. כמו כן חשוב לציין כי גם במקרים של ביטול עסקה במקרקעין, עפ"י ס' 102 נקבע כי מנהל יחזיר מס אם הוכח לו כי נתבטלו מכירת הזכות במקרקעין אשר שולם עליהם המס.

הודעה חשובה - קבלו את הכסף שלכם חזרה!

שילמתם מיסים עודפים? המבצע הבא בשבילכם! כ-78% מהאזרחים זכאים ל-6,000₪ בממוצע.
ביחד עם חברת Win Tax אנחנו נדאג לכספי המיסים שלכם.

בדקו האם אתם זכאים להחזרי המס >>

בדקו כמה כסף מגיע לכם ממס הכנסה. מלאו את שמכם המלא, מספר הטלפון ופרטי ההשתכרות שלכם וקבלו תשובה מהירה על גובה ההחזר.

הגורמים שבגינם ניתן להיות זכאי להחזר מס שבח

ישנם גורמים שונים אשר מוגדרים בחוק כמזכים בהחזר ממס שבח. כל למשל במקרים בהם מתחלק מס השבח בין בני הזוג, במידה ומס השבח מתפרס על תקופה ארוכה, וכן אף ניתן במקרים מסוימים לשייך את מס השבח לאחד מבני הזוג על מנת למקסם את גובה ההחזר.

שילוב הגורמים הנוספים של קיזוזי הפסדים, ניכויים שונים ועוד יכולים לזכות בהחזר מס.

כך למשל במקרה של קיזוז הפסד הון כנגד שבח ניתן להקטין את תשלם מס השבח במידה ושיעור המס נמוך יותר ע"פ חישובים חשבונאים.

כמו כן, במקרים רבים, בהם מתעורר לשכיר קושי כלכלי בתשלום מס השבח, הליך פריסת החוב יכולה לזכות בחלק מן ההחזר שיוענק לו בגין תשלומיו.

החזר מס שבח

תיקון שומת מס שבח לשם החזרי מס

הוראות החוק מעניקות אפשרות תיקון מס שבח תוך מספר שנים מוגבל של 4 שנים בלבד. במידה ולא חלפה תקופת ההתיישנות ניתן לבקש את הפחתת המס אף באופן רטרואקטיבי.

הליך זה למעשה פותח את שומת מס השבח ובוחן האם ניתן לתקן אותה לאור הנסיבות החדשות שנתגלו או הוכחה של נפילה לאחת מן ההגדרות המכילות את הפחתת שיעור המס החדשה.

הליך קניית דירה או מכירתה הינו עניין שבשגרה, אשר גורר בגינו תשלום מס ייחודי הנקרא מס שבח מקרקעין. על פי הוראות החוק ניתן לקבל החזרי מס בצורת זיכוי במידה ועונים על אחת מהגדרות הסעיף המכילות את קבלת הפטור.

עקב מורכבות חוק מיסוי מקרקעין, והאפשרות הקיימת לשילוב מספר החזרים ופטורים בו זמנית בהתאם לנסיבות המקרה ולסכום התמורה, מומלץ להיוועץ יחד עם גורמים מנוסים ומומחים, כמו יועצי מס, אשר יבחנו את הנסיבות ויוכלו למקסם את גובה ההחזר בהתאם למקרה הספציפי.

מס שבח הוא אחד המיסים המרכזיים בענף הנדל"ן בישראל, שמו המלא הוא מס שבח מקרקעין ופעמים רבות ניתן לשמוע אודותיו בהקשר של מצב שוק הנדל"ן למגורים בישראל, בהקשר להטבות מס שהמדינה מעניקה וכיוצא באלו.

במידה מסוימת, ניתן לראות את מס השבח על מקרקעין בישראל כמס המקביל של עולם הנדל"ן למס רווחי ההון שכל אחד מאיתנו משלם בגין רווחים בבורסה למשל (ההבחנה בין שני סוגי רווח ההון ייחודית לישראל).

בבסיסו, מס שבח מיושם על רווח הון הנוצר ממכירת נכס מקרקעין או ממכירת מניות בתאגיד העוסק במקרקעין. לעומת רווח הון ממקורות אחרים, את מס השבח יחסית קשה לחשב משום שהוא כולל תהליך חישוב מורכב יותר, כאשר בנוסף יש מקרים בהם קיים פטור מתשלום המס.

מס שבח מקרקעין נגבה על ידי רשות המיסים, מטעם המדינה ומתוקף חוק מיסוי מקרקעין. זהו מס המשולם על ידי הצד המוכר בעסקת מקרקעין, קרי קבלן המוכר דירה ללקוחות או בעל דירה המוכר אותה לבעלים חדש כדירה יד שנייה.

מס מורכב ומבלבל

מהותו של מס השבח על עסקאות מקרקעין הוא שהמדינה רוצה את חלקה בהשבחת נכסים ובעליית הערך שלהם, כאשר חלק זה מגיע בצורת מיסים.

המס מוטל על הרווח שהוצר למוכר מביצוע עסקת המקרקעין, אך כפי שתחום הנדל"ן כולו מורכב יחסית, זהו מס מורכב ליישום וחישוב ופעמים רבות הוא מבלבל את הציבור. ניתוח לצורך קביעת שומת מס שבח כוללת התייחסות לשיעורי מס שונים בהתאם למועד רכישת ומכירת הנכס, יש מסגרות רבות ומסועפות יחסית של פטורים ממס או דחיות בתשלום המס ובמקרים מסוימים הפיתרון הזול ביותר למוכר הוא להשתמש בפטור מסוים על פני פטור אחר לו הוא זכאי.

לצורך המחשה חלקית של מורכבות מס השבח במקרקעין בישראל ניתן לבחון את שיעורי המיסוי בהתאם לשנים השונות (לפני ואחרי רפורמה שבוצעה במס זה).

  • שיעור מס של 48% (על רווח הון ממכירת נכס מקרקעין) עד לתאריך ה-7 בנובמבר 2001.
  • שיעור מס של 20% מה-07/11/2001 ועד לתאריך 31/12/2011.
  • שיעור מס של 25% מה-01/01/2012 והלאה מכך.

כיצד מחשבים מס שבח

חישוב מס שבח הוא כאמור עניין מורכב מאוד ולרוב ציבור מוכרי הדירות מתקשה לבדו לבצע את החישוב לפני ביצעו העסקה, לכן נעזרים ביועצים, מחשבון מס שבח וכיוצא באלו.

באופן בסיסי, המס מוטל רק על "השבח", קרי הרווח מעסקת המכירה – זהו ההפרש בין עלות רכישת הנכס לבין המחיר ביום המכירה, כאשר מחיר הרכישה המקורית מוצמד למדד המחירים לצרכן.

אך כאן העניינים מתחילים להסתבך בחישוב מס שבח. מרווח ההון של עסקת המקרקעין ניתן לנכות הוצאות שונות, בעיקר הוצאות הקשורות ברכישת הנכס (מימון, משכנתא), במכירתו או בהשבחתו לאורך שנות ההחזקה בו.

בחלק מהמקרים ניתן ליישם חישוב פחת יחסי בהקשר למכיר הרכישה וכך להפחית את חבות מס השבח (פחת עבור שווי מבנה לעומת שווי קרקע למשל). יש גם חשיבות האם הנכס נרכש או התקבל בירושה/מתנה וכן המועד לקבלת הירושה/מתנה.

החזרים ופטורים ממס שבח

כאמור, יש מסגרות שונות של קבלת פטור מתשלום מס שבח וניתן לעיתים גם לקבל החזרי מס שבח בגין תשלומים ששולמו כבר לרשות המיסים. חשוב לציין כי החל מ-2014 יבוטל פטור ממס שבח עבור מכירת דירה להשקעה (לא למוכרי דירה ראשונה) פעם אחת בכל 4 שנים.

מי שימכור דירה להשקעה אחרי ינואר 2014, מס השבח יחושב בשיעור 0% עד למועד זה ובשיעור של 25% הלאה ממועד זה (בהתקיים תנאי המכירה כל 4 שנים).

חלק מהמקרים בהם יש פטור ממס שבח כוללים מוכרים שבבעלותם רק דירה אחת למגורים, בחלק מהמקרים של מכירת דירה שהתקבלה במתנה/ירושה, העברת זכויות של בני זוג גרושים והפטור שיתבטל בקרוב של מכירת דירה למגורים פעם אחת ב-4 שנים. אם שולם מס שבח בטעות כאשר הייתה זכאות לפטור ניתן לבקש החזרי מיסוי.

אהבתם את המאמר? שתפו ברשתות החברתיות
מה היה לנו עד עכשיו?
סיבות לקבלת החזר מס
מידע נוסף
נגן וידאו
בדיקת זכאות להחזר מס
דקות
שניות