fbpx

מהו תיאום מס?

תיאום מס הינו שם כולל לשורה של הליכים המבוצעים על ידי רשות המיסים, אשר נועדה לקבוע את גובה אחוזי מס ההכנסה שיש לשכיר לשלם בגין מספר עבודות שנעשו באופן מקביל.
המטרה העומדת מאחורי הליכי תיאומי המס הינה למנוע ככל האפשר תשלומי מס מוגזמים לאורכה של שנת המס בגין התנגשויות בין אחוזי מס הכנסה שונים מסיטואציות שונות.
תיאום מס שנערך בשנה של 2022 תקף רק עד סוף חודש פברואר 2023, לכן אנו ממליצים לבצע מעקב.

חשוב מאוד לציין כי הליך תיאום המס הינו חשוב ויכול לחסוך אלפי שקלים בשנה, אי ביצוע תשלום מס יכול לגרור תשלום של 47% מס על ההכנסות הנוספות אשר לא עברו תיאום.

סיטואציות הכנסה המחייבות תיאום מס מול רשות המיסים

  • כאמור, הסיטואציה הנפוצה ביותר הדורשת תיאומי מס הינה שילוב של מספר עבודות במקביל של שכיר.
  • מטרת תיאום המס במקרה זה הינה לאפשר לשכיר לשלם את המינימום הנדרש בגין הצטברותם של חיובי המיסוי מכלל ההכנסות מהעבודות השונות.
  • במקרים בהם שכיר מקבל בנוסף למשכורת הקבועה מן העבודה גם קצבאות ממשלתיות שונות בגין פנסיה או קצבת ילדים יש לבצע את התיאום.
  • כמו כן במקרים בהם במהלך שנת המס נתקבלה הכנסה נוספת באופן זמני או חד פעמי גם יש צורך לבצע תיאום.
  • תחת הגדרה זו יכולים להיכנס שכר סופרים, שכר מרצים ואמנים,  שכר עבור בוחנים, ותשלומים עבור שירותי משרד.
  • במידה ואתם זכאים להקלות מס: במידה ואתם זכאים לנקודות זיכוי עבור – עולים חדשים, תושבי יישובים הזכאים להטבות מס, זכאים לתואר אקדמי או חיילים משוחררים.

איך עושים תיאום מס?

לשם קבלת תיאום מס יש לפנות בבקשה לפקיד השומה במילוי טופס בקשה להקלה טופס 116 ולתיאום בחישוב ניכויי המס. במהלך הטופס יש למלא פרטים אישיים, פרוטים על בן הזוג ועל הכנסתו באם ישנה, וכן לאשר את הבקשה לתאם את המס.

הודעה חשובה - קבלו את הכסף שלכם חזרה!

שילמתם מיסים עודפים? המבצע הבא בשבילכם! כ-78% מהאזרחים זכאים ל-6,000₪ בממוצע.
ביחד עם חברת Win Tax אנחנו נדאג לכספי המיסים שלכם.

בדקו האם אתם זכאים להחזרי המס >>

בדקו כמה כסף מגיע לכם ממס הכנסה. מלאו את שמכם המלא, מספר הטלפון ופרטי ההשתכרות שלכם וקבלו תשובה מהירה על גובה ההחזר.

תיאום המס יכול להיות בטופס זה אף בגין הכנסות מריבית ניירות ערך ורווחים מהון לשם קרן השתלמות ותגמולים.

כמו כן יש למלא שורה ארוכה של פרטים המפרטים את סוג ההכנסה והאם היא קבועה, את מספר תיק הניכויים, את דירוג המעביד במידה וישנו, ואת תקופת ההכנסה במהלך שנת המס עליה מבוקש התיאום.

אל טופס מפורט זה יש לצרף תלושי משכורת וקצבאות ממקומות העבודה בהם מבוקש תיאום המס. במידה ומתעורר צורך יש להביא אף מסמכים נוספים כמו תשלומי דמי אבטלה, דמי לידה וכו'.

חשוב לציין כי מתחת למינימום מסוים הנקבע בחוק, ובהתאם לדרישות המפורטות באתר רשות המיסים, ניתן לבצע תיאום מס באמצעות מערכת אינטרנטית דרך המחשב ללא הגעה למשרדי מס ההכנסה.

מהו תיאום מס?

ההבדל בין החזר מס לתיאום מס

חשוב לעשות את האבחנה בין שני סוגי מושגים אלו, אשר לא אחת אנשים רבים נוטים לבלבל ביניהם. מדובר בשני מערכות נפרדות בעלות תכליות ודרך טיפול שונות במהותם.

החזר מס הינו סוג הליך המאפשר קבלת זיכוי בגין ביצוע פעולות כלשהם המוגדרות על פי החוק כמזכות בהחזר מתוך הכנסתו של השכיר. כך למשל במקרים של תשלום מס שבח או בגין בעיה רפואית, ניתן להגיש בקשה להחזר מס ולקבל ניכוי בנקודות.

לעומת זאת, תיאום מס הינו הליך עצמאי לטיפול במקרים בהם מתעורר צורך להסדיר את אחוזי המס בסיטואציות המערבות הכנסות מקבילות ובכך לצמצם את גובה המס הרצוי.

עם זאת, מתעורר קשר בין שני המושגים במקרים בהם אדם לא עשה תיאום מס ונגבו ממנו כספים בגין כך-במקרה זה ניתן להגיש עד תום שנת המס דו"ח שנתי לפקיד השומה ולקבל בגינו החזר מס.

אהבתם את המאמר? שתפו ברשתות החברתיות
מה היה לנו עד עכשיו?
סיבות לקבלת החזר מס
מידע נוסף
נגן וידאו
בדיקת זכאות להחזר מס
דקות
שניות