פטור ממס הכנסה – תשלום "חלף הודעה מוקדמת" לעובד שפוטר או התפטר

אחת הזכויות המשמעותיות של עובדים אשר הופסקה העסקתם, היא הזכות לקבל שכר על תקופה מסוימת מרגע קבלת ההודעה. הזכות הזו מאפשרת לעובדים מרווח זמן להתמודד עם השינוי הצפוי בחייהם, ובכך מאפשרת להם הכנה טובה יותר לקראת העתיד. אותו תשלום המשולם לעובד, יחד עם תשלומי הפיצויים ותשלומים נוספים, נחשבים תקבולים מיוחדים ממקום העבודה ותשלום המס עליהם שונה מתשלום מס על שכר. אז איך ניתן לקבל פטור ממס על תשלום חלף הודעה מוקדמת? על כך בכתבה הבאה.

 

תשלומים לעובד בעת סיום העסקה

סיום העסקה במקום עבודה הוא אירוע בעל השפעה דרמטית על חיי העובד. במקרים בהם סיום העסקה נובע לא מבקשת העובד אלא מנסיבות חיצוניות לו כמו פיטורים, השינוי הוא דרמטי עוד יותר ולרוב כולל מידה של הפתעה וצורך להסתגל למציאות חדשה ולא צפויה.

הודעה חשובה - קבלו את הכסף שלכם חזרה!

שילמתם מיסים עודפים? המבצע הבא בשבילכם! כ-78% מהאזרחים זכאים ל-6,000₪ בממוצע.
ביחד עם חברת אינדיגו פיננסים אנחנו נדאג לכספי המיסים שלכם.
בדקו האם אתם זכאים במחשבון החזרי המס >>>

בדקו כמה כסף מגיע לכם ממס הכנסה. מלאו את שמכם המלא, מספר הטלפון ופרטי ההשתכרות שלכם וקבלו תשובה מהירה על גובה ההחזר.

במקרים של פיטורים, ישנן מספרת זכויות אשר נועדו להגן על העובד ולאפשר לו לקבל כלים מתאימים עבור המשך עתידו המקצועי. זכויות אלו כוללות תשלומים שונים אשר המעסיק מחויב לשלם לעובד במקרה של פיטורים. התשלומים המשמעותיים ביותר הם כמובן פיצויי פיטורים המשולמים לעובד אך קיימים גם תשלומים אחרים כמו פדיון ימי חופשה ותשלום חלף הודעה מוקדמת.

כיוון שתשלומים אלו ניתנים לעובד באופן חד פעמי ובעקבות פרישתו ממקום העבודה, מבחינת חוקי מס הם אינם נחשבים הכנסת עבודה אלא תקבולים מיוחדים המוגדרים כ״מענק הון שנתקבל עקב פרישה״. הגדרתם כתקבול הוני משפיעה כמובן על גובה המס המחויב בחוק על תשלומים אלו.

 

חלף הודעה מוקדמת – מה זה אומר?

תשלומי חלף הודעה מוקדמת הם בעצם תשלומי השכר של העובד עבור תוקפת ההודעה המוקדמת המחויבת בחוק בין הודעת המעסיק על הפיטורים עד יום סיום ההעסקה. תקופת ההודעה המוקדמת תלוי בותק של העובד במקום העבודה ויכולה לנוע בין יום אחד לחודש בהתאם לוותק ותנאי העבודה של העובד. במקרים מסוימים ניתן גם לקבוע תקופה ארוכה יותר אך לא ניתן לקצר תקופה זו.

במהלך תקופה זו, העובד ממשיך את עבודתו באופן שגרתי בעוד המעסיק מחויב לשלם לו את שכרו באופן שסוכם ביניהם.

פטור ממס הכנסה - תשלום

במקרים בהם המעסיק מעוניין לסיים את העסקת העובד באופן מיידי, עליו לשלם לו שכר מלא על אותו תקופת הודעה מוקדמת. שכר זה כולל את שכרו הרגיל של העובד יחד עם תוספות שונות להם זכאי העובד בגין עבודתו או מצב חייו כמו תוספת ותק, תוספת משפחה, תוספות מקצועיות שונות ותוספת יוקר המחיה.

עם זאת, השכר המשולם במסגרת חלף הודעה מוקדמת אינו כולל תנאים סוציאליים להם זכאי העובד בגין עבודתו כמו הפרשות לקופות גמל או ביטוח פנסיוני אלא אם נקבע אחרת מראש.

סיום העסקתו המיידית של העובד מוביל גם לביטול של זכויות מיוחדות שהוא מקבל בגין עבודתו כמו הזכות לרכב צמוד וזכויות אחרות אשר נקבעו בחוזה העסקה של העובד. עם זאת, כיוון שסיום העסקת העובד היא מיידית, הוא זכאי לקבל פדיון חופשה שנתית עבור ימי החופשה הצבורים שלא ניצל והמעסיק לא יכול לחייב אותו לנצל ימי חופשה אלו.

 

מתי ניתן לקבל פטור ממס הכנסה על תשלום חלף הודעה מוקדמת?

באופן עקרוני, כל תשלום המשולם לעובד ממקום עבודתו מחויב בתשלום מס הכנסה על פי מדרגות המס המתאימות. עם זאת, במקרים של תשלומים אשר מקבל העובד בגין סיום העסקתו, ניתן לקבל פטור ממס הכנסה על תשלומים אלו, במידה והם עומדים בשני תנאים עיקריים:

  1. הסך הכולל של התשלומים שקיבל העובד, כלומר תשלומי חלף הודעה מוקדמת בצירוף עם תשלומים נוספים כמו פיצוי פיטורים אשר משולמים לעובד בפועל ואינן נשארים בקופת הגמל, מענק פרישה וכן פדיון ימי מחלה לא עולה על סכום שנקבע. הסכום מחושבת עבור כל עובד באופן הבא – שכר העבודה החודשי האחרון של העובד כפול מספר שנות העבודה בהן העובד העוסק במקום העבודה.
  2. כמו כן, אותו סכום כולל של תקבולים אשר קיבל העובד בגין סיום העסקתו, לא עולה על התקרה שנקבעה העומדת על 12 אלף ש״ח לכל שנת עבודה.

 

במקרים בהם התקבולים הניתנים לעובד גבוהים מהסכום שנקבע (שכר חודשי אחרון כפול שנות עבודה) אך אינם עולים על התקרה שנקבעה (12 אלף ש״ח כפול שנות עבודה), ניתן לבקש הגדלה של הפטור עד לסכום של משכורת וחצי עבור כל שנת עבודה כל עוד סכום זה אינו עולה על התקרה שנקבעה.

 

תנאים נוספים במסגרת קבלת תשלום חלף הודעה מוקדמת בעת סיום העסקה

בנוסף לאפשרות לקבלת פטור ממס הכנסה על התשלומים שמתקבלים במסגרת חלף הודעה מוקדמת, ישנם תנאים נוספים המחייבים את העובד בעת קבלת תשלום זה.

 

תשלומים שוטפים

כיוון שתשלום חלף הודעה מוקדמת מהווה מעין משכורת עבור העובד, הוא מחויב בניכוי דמי ביטוח לאומי וכן בניכוי מס בריאות מתשלום זה על פי התקופה אשר נקבעה בחוק עבור התשלום.

אם העובד זכאי לתקופת הודעה מוקדמת הארוכה מזו שנקבעה בחוק לתנאי עבודתו אשר נקבע במסגרת הסכם עם המעסיק, הוא אינו מחויב בתשלום דמי ביטוח לאומי עבור תקופה זו. בנוסף, ניכויים אלו ידווחו כניכויים על החודש עליהם שולמו גם אם התשלום התקבל במועד מוקדם יותר או מאוחר יותר.

 

דמי אבטלה

גם בנושא זה, כיוון שתשלום חלף הודעה מוקדמת מתייחס לתקופה בה העובד היה אמור להמשיך את עבודתו, הוא אינו זכאי לקבלת דמי אבטלה עבור תקופה זו.

בנוסף, כיוון שהתקופה מחושבת כתקופה בה העובד עבד, גם אם בפועל הוא לא הועסק, תקופה זו מחושבת עבור דמי אבטלה כחלק מתקופת האכשרה של העובד ועל כן משפיעה על גובה דמי האבטלה להם הוא זכאי בסיומה של התקופה.

אהבתם את המאמר? שתפו ברשתות החברתיות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מה היה לנו עד עכשיו?
סיבות לקבלת החזר מס
מידע נוסף
נגן וידאו
אני ממש מתרגשת, זאת הפעם הראשונה שהתהליך הזה מצליח לי והכל בזכות הכישורים הנהדרים של שי המקסים!
רותי נירים-אוחנה
רותי נירים-אוחנה
11:22 21 Jun 20
יחסי האנוש של נציגי החברה פשוט מדהימים! כל כך הרבה סבלנות בתחום כל כך תובעני, ראוי לציון!
תמר מבורך
תמר מבורך
09:28 19 Jun 20
השארתי פרטים באתר... חזרו אליי ביום שלמחרת ועשו עליי רושם של חברה רצינית, החלטתי ללכת על זה והתחלנו בתהליך. חייב לציין שלא היה נדרש הרבה מהצד שלי. בתוך זמן קצר קיבלתי את הצ'ק עם הכסף
מרים לסרי
מרים לסרי
13:00 17 Jun 20
יישר כוח על העבודה המאומצת והתוצאות המרשימות
קובי ברלוט
קובי ברלוט
10:25 16 Jun 20
מהיום שקיבלתי החזר מס בזכות השירות של חברת "הגנה" אני לא מפסיק לספר לחברים קרובים על זה שיש אפשרות שמגיע להם כסף מהמדינה
Danny Fisher
Danny Fisher
09:39 14 Jun 20
תודה שליוותם אותי לאורך כל המסע של החזרי המס! התוצאות מעוררות השראה בלעדיכם זה לא היה קורה!
Marina Sostovskiy
Marina Sostovskiy
11:25 11 Jun 20
מודה לכם מאוד! קיבלתי את כספי בחזרה ובמידה ובשנה הבאה אהיה צריכה את אותו השירות אפנה אליכם מבלי להסס
קורל לוי
קורל לוי
13:18 10 Jun 20
לא האמתי למראה עיניי! צ'ק עם החזר המס בתיבת הדואר שלי :-)
מירב אלימלך
מירב אלימלך
13:04 08 Jun 20
אין עליכם!! שיחקתם אותה בענקקקק, אתם לא מבינים כמה שאני מאושרת מההחזר שקיבלתי
אורטל שמש
אורטל שמש
10:40 07 Jun 20
לא תליתי תקוות בבדיקה של חברת "הגנה" על החזרי מס שמגיעים לי ובכל זאת קיבלתי תשובה חיובית. בסופו של התהליך קיבלתי כמה אלפי שקלים.
שלום ספקטור
שלום ספקטור
11:54 04 Jun 20
אחרי שבשנה שעברה עשיתי את תהליך החזרת המס בחרתי השנה בחברת הגנה בגלל עמלת שכר טירחה יותר נמוכה. אני שמח מאוד שעשיתי את זה ועל כן רושם את ההמלצה הזאת
מאור מלול
מאור מלול
13:07 03 Jun 20
השם יברך אתכם! עזרתם לי בכסף שהיה מאוד חסר לי
מאיה אזולאי
מאיה אזולאי
10:13 02 Jun 20
שולחת לכם מילים חמות על הטיפול המסור והקפדני, לא מובן מאליו לקבל שירות כזה.
נופר צמח וייס
נופר צמח וייס
11:30 31 May 20
בשתי מילים: מקצועיים ואיכפתיים! נתנו לי תחושה שיש על מי לסמוך והתוצאות בסיומו של התהליך היו לשביעות רצוני המלאה
אדיר חורש
אדיר חורש
10:29 29 May 20
עמלת שכר הטירחה בהחלט הוגנת בהשוואה לחברות אחרות בתחום
אורי סלע
אורי סלע
11:26 27 May 20
התחלתי את התהליך עם חששות, חשבתי שלא ממש ישימו עליי ושאקבל את המגיע לי רק אחרי שנה שנתיים (אם בכלל). לא האמנתי שהתקשרו אליי והודיעו על ההצלחה בהחזר המס בתוך זמן קצר כל כך
מיכאל צור
מיכאל צור
10:40 26 May 20
שירות אמין וישר! כמישהו מתעסק בנושא רגיש כמו הכסף שלי הדבר החשוב לי ביותר הוא האמינות
Dima Arinshetain
Dima Arinshetain
11:45 24 May 20
בתחום שאני לא מבין אני מעדיף לתת למקצוענים לעשות את העבודה. בחברה הזאת קיבלתי שירות הרבה מעל למצופה ותוצאות מרשימות, מודה לכם מאוד!!
סמיון קשתי
סמיון קשתי
09:47 21 May 20
אהבתי מאוד את צורת העבודה שלהם! עשיתי פעם תהליך דומה אצל חברה אחרת והרגשתי שמורחים את הזמן, בחברה הזאת העבודה נעשתה בזריזות והכסף הגיע בתוך זמן קצר יחסית
יעקב קובי כהן
יעקב קובי כהן
12:57 19 May 20
עשו בעבורי את כל התהליך מתחילתו ועד סופו! ברור שזה לא בחינם אבל עדיין קיבלתי החזר כספי בלי לעשות יותר מדיי
דורין דוידסון
דורין דוידסון
10:00 16 May 20
אין לי מילים! זה תמיד כייף לקבל כסף ואם זה מהחזרי מיסים יפה שעה אחת קודם!!
Rotman Lucy
Rotman Lucy
11:52 23 Mar 20
הסכום שאמרו לי בתחילת התהליך היה סכום קרוב מאוד למה שקיבלתי בסופו של דבר. ממליץ עליהם בחום!
יואב שריד
יואב שריד
16:56 22 Mar 20
חיפשתי שירותי החזרי מס בגוגל והגעתי אל החברה הזאת שהיתה פשוט 10. שירות מקצועי, יחס אישי ותוצאה מרשימה
שרי גבעון
שרי גבעון
15:35 21 Mar 20
עושים את העבודה במקצועיות ובלי ביזבוזי זמן מיותרים.הופתעתי לראות צ'יק בתיבת הדואר שלי בלי הרבה מאמץ מצידי ועם עמלה סבירה של שכר טירחה
Sagi Elbaz
Sagi Elbaz
15:25 20 Mar 20
אני מרגישה שקיבלתי שירות מצוין וכמובן ששמחה מאוד על התוצאה הסופית! במידה ואצטרך לעשות את התהליך הזה שוב בשנה הבאה אני יודעת שיש לי על מי לסמוך
ספיר נתן
ספיר נתן
15:14 19 Mar 20
שירות סופר מקצועי ומדויק! לא מפספסים שום פרט ונותנים הרגשת ביטחון
אביטל פורת פרידמן
אביטל פורת פרידמן
16:14 18 Mar 20
לא חשבתי שמגיע לי החזר מס מהמדינה אבל אחרי מחקר קצר בגוגל הבנתי שיש מצב שכן מגיע לי. עשיתי מספר טלפונים לחברות המפורסמות באינטרנט ובחרתי בחברה שנשמעה לי המקצועית ביותר. לא האמנתי שבתוך זמן קצר כל כך אקבל בחזרה סכום כסף לא מבוטל. מודה לכם מאוד!
ליאת כליף
ליאת כליף
15:11 17 Mar 20
גם לי כמו עוד הרבה אחרים כל הנושא הזה של החזרי מס לא היה מוכר. בשיחה עם ידיד הבנתי שאני יכולה לקבל סכום כסף בחזרה על מיסים ששילמתי סתם, קיבלתי המלצה על החברה הזאת שלקחו את התיק שלי ברצינות והחזירו לי כסף שלא ידעתי בכלל שמגיע לי, מבחינתי נפל עליי כסף מהשמיים - ברכה!
אביגיל פינטו
אביגיל פינטו
14:37 16 Mar 20
זה כבר כמה שנים שאני משתמש בשירותים של "הגנה החזרי מס" ועם הזמן הפנתי אליהם יותר מ-10 חברים. אנשים מקצועיים ובעל ניסיון רב ככה שגם אם יש איזה משהו בילתי צפוי הם יודעים לתת מענה מיידי
אריק טולדנו
אריק טולדנו
15:51 15 Mar 20
בדיקת זכאות להחזר מס
דקות
שניות