פטור ממס הכנסה – פיצויי פיטורים

עזיבת מקום עבודה היא אירוע משמעותי בחייו של כל אדם. סיומה של תקופת העסקה במקום העבודה, בין אם בעקבות עזיבה, פרישה, התפטרות או מחלה, טומנת בחובה אפשרויות ואתגרים רבים עבור העובד. בין השאר, נדרש העובד לקבל מספר החלטות לגבי עתידו הכלכלי והטיפול במגוון הזכויות אשר מגיעות לו בעת סיום העסקה – כספי פיצויים, פדיון ימי חופשה, כספים בקופות גמל וביטוחים שונים.

לא מעט מהכספים האלו גם חייבים במס והאופן בו יימשכו ישפיע כמובן על המס אשר ישולם. מתי ניתן לקבל פטור ממס הכנסה על פיצויים פיטורים? על כך בכתבה הבאה.

 

הודעה חשובה - קבלו את הכסף שלכם חזרה!

שילמתם מיסים עודפים? המבצע הבא בשבילכם! כ-78% מהאזרחים זכאים ל-6,000₪ בממוצע.
ביחד עם חברת אינדיגו פיננסים אנחנו נדאג לכספי המיסים שלכם.
בדקו האם אתם זכאים במחשבון החזרי המס >>>

בדקו כמה כסף מגיע לכם ממס הכנסה. מלאו את שמכם המלא, מספר הטלפון ופרטי ההשתכרות שלכם וקבלו תשובה מהירה על גובה ההחזר.

כספי פיצויים – איך זה עובד?

על פי החוק, לכל עובד אשר מפוטר ממקום עבודתו, מגיעים כספי פיצויים אשר מטרתם לסייע לעובד להתמודד עם אובדן ההכנסה המפתיע ולאפשר לו לתכנן את צעדיו על מנת לחזור לשוק העבודה. גובה כספי הפיצויים תלוי בותק של העובד במקום העבודה. לרוב, עובד אשר מועסק לתקופה הפחותה משנה לא יהיה זכאי לקבלת כספי פיצויים.

במקרים חריגים, בהם ניתן להראות כי הפיטורים נעשו בכוונה לפני תום השנה על מנת להימנע מפיצויים, יהיה ניתן לקבל פיצויים גם על תקופה זו.

כך או אחרת, סכום הפיצויים מחושב על פי הגובה של המשכורת האחרונה של העובד כפול שנות הותק שלו במקום העבודה. אותם כספי פיצויים נחסכים עבור העובד באופן שוטף על ידי כך שהמעסיק מפריש עבור העובד סכום מסוים מהמשכורת לקרן פיצויים.

 

מי זכאי לפטור מתשלום מס הכנסה על כספי פיצויים בעת פיטורים?

באופן כללי, כספי הפיצויים על הפיטורים מחויבים במס הכנסה, כמו כל הכנסה אחרת של העובד ומחושבים על פי מדרגת המס של העובד יחד עם כלל הכנסתו באותה שנת המס. עם זאת, במקרים מסוימים, יכול עובד לקבל פטור מלא מתשלום מס הכנסה על כספי הפיצויים להם הוא זכאי. על מנת לקבל את הפטור, על התנאים הבאים להתקיים:

פטור ממס הכנסה - פיצויי פיטורים
  1. כלל המענקים אותם מקבל העובד בעת סיום העסקתו, הכוללים את כספי פיצויי הפיטורים יחד עם מענקים נוספים כמו מענק פרשיה, תשלום חלף הודעה מוקדמת ופדיון ימי מחלה, אינם עולים על המכפלה של השכר החודשי האחרון של העובד כפול מספר שנות העבודה שלו במקום העבודה. מהחישוב הנ״ל ניתן להחסיר את כספי הפיצויים אשר העובד בוחר להשאיר בקופת הגמל עבור רצף פיצויים או רצף קצבה.
  2. הסכום הכולל של המענקים אותם מקבל העובד בסיום העסקתו לא עולים על התקרה אשר נקבעה בחוק – 12,420 ש״ח עבור כל שנת עבודה.

 

במקרה בו הסכום הכולל אותו קיבל העובד נמוך מהתקרה שנקבעה בחוק אך גבוה ממכפלת משכורתו האחרונה כפול שנות הותק שלו, ניתן לבקש הגדלה של הפטור במס עד לסכום של 1.5 משכורות עבור כל שנת עבודה ובסך הכל עד אותה תקרה של 12,420 ש״ח עבור כל שנת עבודה.

כמו כן, פטור זה תקף עבור כל כספי פיצויים אותם מקבל העובד, בין אם כספים המשולמים באופן ישיר מהמעסיק ובין אם אלו כספים אשר הופקדו עבור העובד בקופת גמל.

בנוסף, במקרים בהם סכום הפיצויים עולה על גובה התקרה אשר נקבעה בחוק, ניתן לקבל פטור עבור הכספים עד גובה התקרה ולשלם את המס המתאים לפי מדרגת המס עבור שאר הכספים מעל התקרה.

 

אפשרויות אחרות להקלות במס על כספי פיצויי פיטורים

מלבד הפטור הקיים עבור כספי פיצויים מתחת לתקרה מסוימת, ניתן לבצע פעולות שונות אשר מטרתן להפחית את המס אשר ישולם על כספי הפיצויים. להלן מספר אפשרויות בולטות:

 

פריסת כספי פיצויים

אפשרות אחת היכולה לסייע בהקלה על המס המשולם על כספי פיצויים היא פריסה של כספי הפיצויים לאורך מספר שנים. את הפריסה ניתן לבצע באופן רטרואקטיבי (כלומר לאחור) או למספר שנים קדימה. מספר שנות הפריסה האפשרי תלוי בותק של העובד ולרוב מחושב כשנת פריסה אחת עבור כל 4 שנות ותק.

פריסת הפיצויים תוביל לכך שהם יחושבו כהכנסה בשנת מס אחרת וכך, במקרים מסוימים יהיה ניתן לשלם עליהם מס מופחת ביחס למס אשר ישולם במשיכה אחת של הכספים. במקרים של פריסת פיצויים, ניתן לבקש למשוך את כל הסכום הפטור ממס בעת הפיטורים, ואת יתרת הפיצויים אשר אינה פטורה ממס לפרוס למשך מספר שנים על פי הזכאות של העובד.

 

רצף פיצויים

אפשרות נוספת אשר יכולה להקל על תשלום המס על פיצויי הפיטורים היא בקשה לרצף פיצויים. הכוונה במקרה זה היא להכליל את כספי הפיצויים אשר התקבלו ממקום העבודה הישן יחד עם כספי הפיצויים אשר צפויים להתקבל ממקום העבודה החדש ולמשוך את כולם בהמשך, כקצבה או במשיכה אחת בעת סיום העסקה. היתרון המרכזי ביצירת רצף פיצויים הוא הנטייה של גובה הפטור ממס על הפיצויים לעלות עם השנים.

בנוסף, כיוון שנוצר רצף בין מקומות העבודה, הותק של העובד מחושב לפי כלל מקומות העבודה מהם התקבלו כספי פיצויים. ניתן לבקש ליצור רצף פיצויים עד שנה לאחר מועד הפסקת העסקה וכן להתחרט על החלטה זו עד שנתיים לאחר קבלת האישור.

 

רצף קצבה

עבור מי שאינו מעוניין למשוך את כספי הפיצויים אלא לקבל אותם כקצבה בגיל פרישה בצורה של פנסיה חודשית, ניתן לייעד כספים אלו לקצבת פרישה. על מנת לעשות זאת, יש לוודא כי הכספים הופקדו בקופה המאפשרת משיכה בקצבה וכן למלא טופס מתאים. בעת הפרישה העובד יכול למשוך את כלל הכספים הפטורים ממס ולשמור את השאר כקצבת פנסיה חודשית. על הקצבה יש לשלם מס קצבאות ולא מס הכנסה וברוב המקרים מדובר במס נמוך יותר.

אהבתם את המאמר? שתפו ברשתות החברתיות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מה היה לנו עד עכשיו?
סיבות לקבלת החזר מס
מידע נוסף
נגן וידאו
אני ממש מתרגשת, זאת הפעם הראשונה שהתהליך הזה מצליח לי והכל בזכות הכישורים הנהדרים של שי המקסים!
רותי נירים-אוחנה
רותי נירים-אוחנה
11:22 21 Jun 20
יחסי האנוש של נציגי החברה פשוט מדהימים! כל כך הרבה סבלנות בתחום כל כך תובעני, ראוי לציון!
תמר מבורך
תמר מבורך
09:28 19 Jun 20
השארתי פרטים באתר... חזרו אליי ביום שלמחרת ועשו עליי רושם של חברה רצינית, החלטתי ללכת על זה והתחלנו בתהליך. חייב לציין שלא היה נדרש הרבה מהצד שלי. בתוך זמן קצר קיבלתי את הצ'ק עם הכסף
מרים לסרי
מרים לסרי
13:00 17 Jun 20
יישר כוח על העבודה המאומצת והתוצאות המרשימות
קובי ברלוט
קובי ברלוט
10:25 16 Jun 20
מהיום שקיבלתי החזר מס בזכות השירות של חברת "הגנה" אני לא מפסיק לספר לחברים קרובים על זה שיש אפשרות שמגיע להם כסף מהמדינה
Danny Fisher
Danny Fisher
09:39 14 Jun 20
תודה שליוותם אותי לאורך כל המסע של החזרי המס! התוצאות מעוררות השראה בלעדיכם זה לא היה קורה!
Marina Sostovskiy
Marina Sostovskiy
11:25 11 Jun 20
מודה לכם מאוד! קיבלתי את כספי בחזרה ובמידה ובשנה הבאה אהיה צריכה את אותו השירות אפנה אליכם מבלי להסס
קורל לוי
קורל לוי
13:18 10 Jun 20
לא האמתי למראה עיניי! צ'ק עם החזר המס בתיבת הדואר שלי :-)
מירב אלימלך
מירב אלימלך
13:04 08 Jun 20
אין עליכם!! שיחקתם אותה בענקקקק, אתם לא מבינים כמה שאני מאושרת מההחזר שקיבלתי
אורטל שמש
אורטל שמש
10:40 07 Jun 20
לא תליתי תקוות בבדיקה של חברת "הגנה" על החזרי מס שמגיעים לי ובכל זאת קיבלתי תשובה חיובית. בסופו של התהליך קיבלתי כמה אלפי שקלים.
שלום ספקטור
שלום ספקטור
11:54 04 Jun 20
אחרי שבשנה שעברה עשיתי את תהליך החזרת המס בחרתי השנה בחברת הגנה בגלל עמלת שכר טירחה יותר נמוכה. אני שמח מאוד שעשיתי את זה ועל כן רושם את ההמלצה הזאת
מאור מלול
מאור מלול
13:07 03 Jun 20
השם יברך אתכם! עזרתם לי בכסף שהיה מאוד חסר לי
מאיה אזולאי
מאיה אזולאי
10:13 02 Jun 20
שולחת לכם מילים חמות על הטיפול המסור והקפדני, לא מובן מאליו לקבל שירות כזה.
נופר צמח וייס
נופר צמח וייס
11:30 31 May 20
בשתי מילים: מקצועיים ואיכפתיים! נתנו לי תחושה שיש על מי לסמוך והתוצאות בסיומו של התהליך היו לשביעות רצוני המלאה
אדיר חורש
אדיר חורש
10:29 29 May 20
עמלת שכר הטירחה בהחלט הוגנת בהשוואה לחברות אחרות בתחום
אורי סלע
אורי סלע
11:26 27 May 20
התחלתי את התהליך עם חששות, חשבתי שלא ממש ישימו עליי ושאקבל את המגיע לי רק אחרי שנה שנתיים (אם בכלל). לא האמנתי שהתקשרו אליי והודיעו על ההצלחה בהחזר המס בתוך זמן קצר כל כך
מיכאל צור
מיכאל צור
10:40 26 May 20
שירות אמין וישר! כמישהו מתעסק בנושא רגיש כמו הכסף שלי הדבר החשוב לי ביותר הוא האמינות
Dima Arinshetain
Dima Arinshetain
11:45 24 May 20
בתחום שאני לא מבין אני מעדיף לתת למקצוענים לעשות את העבודה. בחברה הזאת קיבלתי שירות הרבה מעל למצופה ותוצאות מרשימות, מודה לכם מאוד!!
סמיון קשתי
סמיון קשתי
09:47 21 May 20
אהבתי מאוד את צורת העבודה שלהם! עשיתי פעם תהליך דומה אצל חברה אחרת והרגשתי שמורחים את הזמן, בחברה הזאת העבודה נעשתה בזריזות והכסף הגיע בתוך זמן קצר יחסית
יעקב קובי כהן
יעקב קובי כהן
12:57 19 May 20
עשו בעבורי את כל התהליך מתחילתו ועד סופו! ברור שזה לא בחינם אבל עדיין קיבלתי החזר כספי בלי לעשות יותר מדיי
דורין דוידסון
דורין דוידסון
10:00 16 May 20
אין לי מילים! זה תמיד כייף לקבל כסף ואם זה מהחזרי מיסים יפה שעה אחת קודם!!
Rotman Lucy
Rotman Lucy
11:52 23 Mar 20
הסכום שאמרו לי בתחילת התהליך היה סכום קרוב מאוד למה שקיבלתי בסופו של דבר. ממליץ עליהם בחום!
יואב שריד
יואב שריד
16:56 22 Mar 20
חיפשתי שירותי החזרי מס בגוגל והגעתי אל החברה הזאת שהיתה פשוט 10. שירות מקצועי, יחס אישי ותוצאה מרשימה
שרי גבעון
שרי גבעון
15:35 21 Mar 20
עושים את העבודה במקצועיות ובלי ביזבוזי זמן מיותרים.הופתעתי לראות צ'יק בתיבת הדואר שלי בלי הרבה מאמץ מצידי ועם עמלה סבירה של שכר טירחה
Sagi Elbaz
Sagi Elbaz
15:25 20 Mar 20
אני מרגישה שקיבלתי שירות מצוין וכמובן ששמחה מאוד על התוצאה הסופית! במידה ואצטרך לעשות את התהליך הזה שוב בשנה הבאה אני יודעת שיש לי על מי לסמוך
ספיר נתן
ספיר נתן
15:14 19 Mar 20
שירות סופר מקצועי ומדויק! לא מפספסים שום פרט ונותנים הרגשת ביטחון
אביטל פורת פרידמן
אביטל פורת פרידמן
16:14 18 Mar 20
לא חשבתי שמגיע לי החזר מס מהמדינה אבל אחרי מחקר קצר בגוגל הבנתי שיש מצב שכן מגיע לי. עשיתי מספר טלפונים לחברות המפורסמות באינטרנט ובחרתי בחברה שנשמעה לי המקצועית ביותר. לא האמנתי שבתוך זמן קצר כל כך אקבל בחזרה סכום כסף לא מבוטל. מודה לכם מאוד!
ליאת כליף
ליאת כליף
15:11 17 Mar 20
גם לי כמו עוד הרבה אחרים כל הנושא הזה של החזרי מס לא היה מוכר. בשיחה עם ידיד הבנתי שאני יכולה לקבל סכום כסף בחזרה על מיסים ששילמתי סתם, קיבלתי המלצה על החברה הזאת שלקחו את התיק שלי ברצינות והחזירו לי כסף שלא ידעתי בכלל שמגיע לי, מבחינתי נפל עליי כסף מהשמיים - ברכה!
אביגיל פינטו
אביגיל פינטו
14:37 16 Mar 20
זה כבר כמה שנים שאני משתמש בשירותים של "הגנה החזרי מס" ועם הזמן הפנתי אליהם יותר מ-10 חברים. אנשים מקצועיים ובעל ניסיון רב ככה שגם אם יש איזה משהו בילתי צפוי הם יודעים לתת מענה מיידי
אריק טולדנו
אריק טולדנו
15:51 15 Mar 20
בדיקת זכאות להחזר מס
דקות
שניות