פטור ממס – הכנסה מהשכרת דירה למגורים

אחד האפיקים המשתלמים ביותר עבור השקעה פאסיבית היא השכרה של דירות למגורים. מדובר בכלי אשר דורש השקעה ראשונית גבוהה, אך לאחר מכן מאפשר למשכיר ליהנות מהכנסה חודשית קבועה וברוב המקרים דורש יחסית מעט התערבות מהמשכיר ברמה היומיומית. יחד עם זאת, לא מעט משכירים יכולים ליהנות מהנחות במס ואף פטור ממס על השכרות דירה למגורים. מי זכאי לכך ואיך ניתן לעשות זאת? על כך בכתבה הבאה.

 

מתי הכנסות מהשכרת דירה זכאיות לפטור ממס?

באופן כללי, הכנסות מהשכרת דירה יכולות להיות מחויבות במס באופנים שונים. כיוון שלא מדובר בהכנסה כתוצאה מעבודה רשות המיסים מציעה אפשרויות שונות של תשלום מס אשר יכולות להשתלם לכל אחד בהתאם לכמות הדירות שהוא משכיר וגובה שכר הדירה שהוא גובה על השכרתן.

הודעה חשובה - קבלו את הכסף שלכם חזרה!

שילמתם מיסים עודפים? המבצע הבא בשבילכם! כ-78% מהאזרחים זכאים ל-6,000₪ בממוצע.
ביחד עם חברת אינדיגו פיננסים אנחנו נדאג לכספי המיסים שלכם.
בדקו האם אתם זכאים במחשבון החזרי המס >>>

בדקו כמה כסף מגיע לכם ממס הכנסה. מלאו את שמכם המלא, מספר הטלפון ופרטי ההשתכרות שלכם וקבלו תשובה מהירה על גובה ההחזר.

האפשרות המשתלמת ביותר היא כמובן האפשרות לפטור מלא ממס הכנסה על תשלומי השכירות. על מנת להיות זכאים באותו הפטור, על ההכנסות לעמוד במספר קריטריונים:

 

דירה מיועדת למגורים

האפשרות לפטור על הכנסות מהשכרת דירה קיימת רק עבור דירה למגורים. כלומר, על הדירה להיות שמישה למגורים על פי טיבה והיא אינה נכס שהוסב לצורך מגורים.

 

שימוש לצורך מגורים

בנוסף, גם השוכר צריך להשתמש בדירה למגורים בלבד ועל הדבר להיות מצוין בחוזה השכירות בין הצדדים. במקרים בהם הדירה מושכרת עבור חברה, עליה להיות חברה המיועדת למתן דיור לזכאים על פי הקריטריונים של משרד הבינוי והשיכון, ללא מטרות רווח ובאישור מנהל רשות המיסים.

פטור ממס - הכנסה מהשכרת דירה למגורים

 

בעלות הדירה

על הדירה להיות בבעלות המשכיר ולא להיות רשומה כחלק מספרי העסק של המשכיר.

 

גובה שכר הדירה

על מנת לקבל פטור מתשלום מס הכנסה על השכירות, גובה שכר הדירה החודשי צריך להיות נמוך מ-10,200 ש״ח עבור פטור חלקי ונמוך מ-5,100 ש״ח עבור פטור מלא. במקרים בהם בעל הדירה משכיר יותר מדירה אחת, לצורך הפטור יש להתייחס לסכום הכולל של ההכנסה משכירות מכל הדירות אשר בבעלותו.

 

איך מחשבים את הפטור ממס בהכנסה משכירות?

במקרים בהם ההכנסה משכר הדירה אינה עולה על סכום של 5,100 ש״ח בחודש, יינתן פטור מלא ממס הכנסה על הכנסה זו. במקרים בהם סכום ההכנסה עולה על 5,100 ש״ח בחודש אך עדיין נמוך מ-10,200, יחושב הפטור ממס באופן הבא: יש להפחית מגובה התקרה הנמוכה (5,100), את ההפרש בינה לבין סכום השכירות בפועל.

התוצאה היא הסכום עליו יתקבל פטור ממס הכנסה. לדוגמא, אם למשל אדם משכיר דירה בסך כולל של 6,000 ש״ח, הוא מפחית מסכום זה את גובה התקרה (5,100) ומגיע לתוצאה 900. את ההפרש הוא מחסיר מ-5,100 ומגיע לסכום עליו הוא פטור ממס – 4,200 ש״ח. יתרת ההכנסה – 1,800 ש״ח, תהיה מחויבת בתשלום מס לפי מדרות המס של הכנסה שאינה מיגיעה אישית.

במקרים בהם סך ההכנסות מגיע מהשכרת שתי דירות או יותר, ניתן לבצע חלוקה של החישוב באופן בו אחת הדירות תהנה מפטור ממס על חלק משכר הדירה ותשלם מס מלא על שאר הסכום ואילו על ההכנסות מהדירה השנייה יהיה ניתן לשלם מס מלא על פי הכנסה שאינה מיגיעה אישית או להינות ממס מופחת בשיעור של 10%.

 

דגשים נוספים לגבי פטור ממס על הכנסה מדירה למגורים

בנוסף לקריטריונים לזכאות ולאופן חישוב גובה הפטור, כדאי להכיר מספר פרטים נוספים לגבי הפטור ממס הכנסה מהשכרת דירה:

  1. אם בוחרים במסלול הפטור ממס, אין אפשרות לקבל הנחה במס עבור הוצאות של המשכיר על הדירה כמו ניקוי, תחזוקה, תיקונים או פחת. ניתן להכיר בהוצאות אלו רק עבור מי שבוחר לשלם מס הכנסה על פי מדרגות מס על הכנסה שאינה מיגיעה אישית.
  2. במקרים בהם קיים פטור רק על חלק מההכנסה, ועל שאר ההכנסה שולם מס מלא, אפשר להכיר בהוצאות על הדירה כהוצאה מוכרת רק כנגד המס ששולם באופן מלא.
  3. במקרים בהם ניתן לקבל פטור חלקי ממס הכנסה על ההכנסה מהדירה, לא ניתן לבחור במסלול מס מופחת בשיעור 10% על החלק הנוסף בהכנסה.

 

מה החלופות לפטור ממס על הכנסה מהשכרת דירה למגורים?

בנוסף לאפשרות לקבלת פטור ממס הכנסה על ההכנסות מהשכרת דירה, ישנם שני מסלולים נוספים המאפשרים להינות מהטבות מס שונות ויכולים להיות משתלמים בעיקר במקרים בהם ההכנסות משכר הדירה גבוהות מהתקרה שנקבעה לפטור או במקרים בהם קיימות הוצאות גבוהות על תחזוקת הדירה. ניתן לבחור באחד מהמסלולים הבאים:

 

מס מופחת בשיעור של 10%

עבור כל דירה המושכרת למטרת מגורים בלבד, ניתן לבקש לשלם מס מופחת בשיעור של 10% בלבד על ההכנסות משכר הדירה. בחירה במסלול זה, בדומה לבחירה במסלול הפטור ממס, לא מאפשרת הכרה בהוצאות השונות על תחזוקת הדירה.

בנוסף, לא ניתן לבחור במסלול זה עבור חלקים משכר הדירה כמו במקרים של קבלת פטור חלקי ממס הכנסה אלא רק בעבור שכר דירה המשולם על דירה אחת באופן מלא. כלומר, אם אדם משכיר שתי דירות שונות, הוא יכול לבחור במסלול הפטור ממס עבור דירה אחת ובמסלול המס המופחת עבור דירה אחרת אך אינו יכול לשלם מס מופחת עבור יתרת שכר הדירה אם הפטור לא תקף עבור כולה.

 

מס על פי מדרגות מס עבור הכנסה שאינה מיגיעה אישית

האפשרות הנוספות היא להתייחס לשכר הדירה כהכנסה שאינה מיגיעה אישית ועל כן לחשב את המס על פי מדרגות המס המתאימות. במקרים כאלו, ניתן להפחית את ההוצאות על תחזוקה וטיפול בדירה וכן ניתן להינות מנקודות זיכוי שונות במס הכנסה.

אהבתם את המאמר? שתפו ברשתות החברתיות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מה היה לנו עד עכשיו?
סיבות לקבלת החזר מס
מידע נוסף
נגן וידאו
אני ממש מתרגשת, זאת הפעם הראשונה שהתהליך הזה מצליח לי והכל בזכות הכישורים הנהדרים של שי המקסים!
רותי נירים-אוחנה
רותי נירים-אוחנה
11:22 21 Jun 20
יחסי האנוש של נציגי החברה פשוט מדהימים! כל כך הרבה סבלנות בתחום כל כך תובעני, ראוי לציון!
תמר מבורך
תמר מבורך
09:28 19 Jun 20
השארתי פרטים באתר... חזרו אליי ביום שלמחרת ועשו עליי רושם של חברה רצינית, החלטתי ללכת על זה והתחלנו בתהליך. חייב לציין שלא היה נדרש הרבה מהצד שלי. בתוך זמן קצר קיבלתי את הצ'ק עם הכסף
מרים לסרי
מרים לסרי
13:00 17 Jun 20
יישר כוח על העבודה המאומצת והתוצאות המרשימות
קובי ברלוט
קובי ברלוט
10:25 16 Jun 20
מהיום שקיבלתי החזר מס בזכות השירות של חברת "הגנה" אני לא מפסיק לספר לחברים קרובים על זה שיש אפשרות שמגיע להם כסף מהמדינה
Danny Fisher
Danny Fisher
09:39 14 Jun 20
תודה שליוותם אותי לאורך כל המסע של החזרי המס! התוצאות מעוררות השראה בלעדיכם זה לא היה קורה!
Marina Sostovskiy
Marina Sostovskiy
11:25 11 Jun 20
מודה לכם מאוד! קיבלתי את כספי בחזרה ובמידה ובשנה הבאה אהיה צריכה את אותו השירות אפנה אליכם מבלי להסס
קורל לוי
קורל לוי
13:18 10 Jun 20
לא האמתי למראה עיניי! צ'ק עם החזר המס בתיבת הדואר שלי :-)
מירב אלימלך
מירב אלימלך
13:04 08 Jun 20
אין עליכם!! שיחקתם אותה בענקקקק, אתם לא מבינים כמה שאני מאושרת מההחזר שקיבלתי
אורטל שמש
אורטל שמש
10:40 07 Jun 20
לא תליתי תקוות בבדיקה של חברת "הגנה" על החזרי מס שמגיעים לי ובכל זאת קיבלתי תשובה חיובית. בסופו של התהליך קיבלתי כמה אלפי שקלים.
שלום ספקטור
שלום ספקטור
11:54 04 Jun 20
אחרי שבשנה שעברה עשיתי את תהליך החזרת המס בחרתי השנה בחברת הגנה בגלל עמלת שכר טירחה יותר נמוכה. אני שמח מאוד שעשיתי את זה ועל כן רושם את ההמלצה הזאת
מאור מלול
מאור מלול
13:07 03 Jun 20
השם יברך אתכם! עזרתם לי בכסף שהיה מאוד חסר לי
מאיה אזולאי
מאיה אזולאי
10:13 02 Jun 20
שולחת לכם מילים חמות על הטיפול המסור והקפדני, לא מובן מאליו לקבל שירות כזה.
נופר צמח וייס
נופר צמח וייס
11:30 31 May 20
בשתי מילים: מקצועיים ואיכפתיים! נתנו לי תחושה שיש על מי לסמוך והתוצאות בסיומו של התהליך היו לשביעות רצוני המלאה
אדיר חורש
אדיר חורש
10:29 29 May 20
עמלת שכר הטירחה בהחלט הוגנת בהשוואה לחברות אחרות בתחום
אורי סלע
אורי סלע
11:26 27 May 20
התחלתי את התהליך עם חששות, חשבתי שלא ממש ישימו עליי ושאקבל את המגיע לי רק אחרי שנה שנתיים (אם בכלל). לא האמנתי שהתקשרו אליי והודיעו על ההצלחה בהחזר המס בתוך זמן קצר כל כך
מיכאל צור
מיכאל צור
10:40 26 May 20
שירות אמין וישר! כמישהו מתעסק בנושא רגיש כמו הכסף שלי הדבר החשוב לי ביותר הוא האמינות
Dima Arinshetain
Dima Arinshetain
11:45 24 May 20
בתחום שאני לא מבין אני מעדיף לתת למקצוענים לעשות את העבודה. בחברה הזאת קיבלתי שירות הרבה מעל למצופה ותוצאות מרשימות, מודה לכם מאוד!!
סמיון קשתי
סמיון קשתי
09:47 21 May 20
אהבתי מאוד את צורת העבודה שלהם! עשיתי פעם תהליך דומה אצל חברה אחרת והרגשתי שמורחים את הזמן, בחברה הזאת העבודה נעשתה בזריזות והכסף הגיע בתוך זמן קצר יחסית
יעקב קובי כהן
יעקב קובי כהן
12:57 19 May 20
עשו בעבורי את כל התהליך מתחילתו ועד סופו! ברור שזה לא בחינם אבל עדיין קיבלתי החזר כספי בלי לעשות יותר מדיי
דורין דוידסון
דורין דוידסון
10:00 16 May 20
אין לי מילים! זה תמיד כייף לקבל כסף ואם זה מהחזרי מיסים יפה שעה אחת קודם!!
Rotman Lucy
Rotman Lucy
11:52 23 Mar 20
הסכום שאמרו לי בתחילת התהליך היה סכום קרוב מאוד למה שקיבלתי בסופו של דבר. ממליץ עליהם בחום!
יואב שריד
יואב שריד
16:56 22 Mar 20
חיפשתי שירותי החזרי מס בגוגל והגעתי אל החברה הזאת שהיתה פשוט 10. שירות מקצועי, יחס אישי ותוצאה מרשימה
שרי גבעון
שרי גבעון
15:35 21 Mar 20
עושים את העבודה במקצועיות ובלי ביזבוזי זמן מיותרים.הופתעתי לראות צ'יק בתיבת הדואר שלי בלי הרבה מאמץ מצידי ועם עמלה סבירה של שכר טירחה
Sagi Elbaz
Sagi Elbaz
15:25 20 Mar 20
אני מרגישה שקיבלתי שירות מצוין וכמובן ששמחה מאוד על התוצאה הסופית! במידה ואצטרך לעשות את התהליך הזה שוב בשנה הבאה אני יודעת שיש לי על מי לסמוך
ספיר נתן
ספיר נתן
15:14 19 Mar 20
שירות סופר מקצועי ומדויק! לא מפספסים שום פרט ונותנים הרגשת ביטחון
אביטל פורת פרידמן
אביטל פורת פרידמן
16:14 18 Mar 20
לא חשבתי שמגיע לי החזר מס מהמדינה אבל אחרי מחקר קצר בגוגל הבנתי שיש מצב שכן מגיע לי. עשיתי מספר טלפונים לחברות המפורסמות באינטרנט ובחרתי בחברה שנשמעה לי המקצועית ביותר. לא האמנתי שבתוך זמן קצר כל כך אקבל בחזרה סכום כסף לא מבוטל. מודה לכם מאוד!
ליאת כליף
ליאת כליף
15:11 17 Mar 20
גם לי כמו עוד הרבה אחרים כל הנושא הזה של החזרי מס לא היה מוכר. בשיחה עם ידיד הבנתי שאני יכולה לקבל סכום כסף בחזרה על מיסים ששילמתי סתם, קיבלתי המלצה על החברה הזאת שלקחו את התיק שלי ברצינות והחזירו לי כסף שלא ידעתי בכלל שמגיע לי, מבחינתי נפל עליי כסף מהשמיים - ברכה!
אביגיל פינטו
אביגיל פינטו
14:37 16 Mar 20
זה כבר כמה שנים שאני משתמש בשירותים של "הגנה החזרי מס" ועם הזמן הפנתי אליהם יותר מ-10 חברים. אנשים מקצועיים ובעל ניסיון רב ככה שגם אם יש איזה משהו בילתי צפוי הם יודעים לתת מענה מיידי
אריק טולדנו
אריק טולדנו
15:51 15 Mar 20
בדיקת זכאות להחזר מס
דקות
שניות