עיקול מקרקעין שלא רשומים על שם החייב בהוצאה לפועל

מי שתובעים החזר חוב, רשאים לפי החוק להגיש בקשה לעיקול ברישום מקרקעין על נכס שבבעלות החייב. במאמר הבא נסביר מה זה בדיוק אומר, מה צריך לעשות כדי להתחיל בתהליך ומה היתרונות שלו.

נושים של חייבים בהוצאה לפועל יכולים לפעול מולם בכלים שונים. בין היתר, אחד הכלים הניתנים על ידי החוק הוא של עיקול מקרקעין שלא רשומים על שם החייב בהוצאה לפועל. אם עברו מעל 30 ימים מרישום העיקול על הקרקע אבל החוב עדיין לא שולם, הזוכה רשאי להגיש בקשה לעיקול ברישום מקרקעין על הנכס הרלוונטי שבבעלות החייב.

מבחינה רשמית, הגוף שאחראי על עיקול מקרקעין שלא רשומים על שם החייב בהוצאה לפועל הוא משרד המשפטים. במשרד המשפטים קובעים לא רק האם ומתי ניתן להגיש בקשה מן הסוג הזה, אלא גם מהם התנאים ואילו מסמכים נדרשים. בנוסף, עצם האחריות של משרד המשפטים על הנושא מוכיחה עד כמה חשוב להתייעץ עם עורך דין לפני נקיטת כל פעולה מן הסוג הזה.

הודעה חשובה - קבלו את הכסף שלכם חזרה!

שילמתם מיסים עודפים? המבצע הבא בשבילכם! כ-78% מהאזרחים זכאים ל-6,000₪ בממוצע.
ביחד עם חברת אינדיגו פיננסים אנחנו נדאג לכספי המיסים שלכם.
בדקו האם אתם זכאים במחשבון החזרי המס >>>

בדקו כמה כסף מגיע לכם ממס הכנסה. מלאו את שמכם המלא, מספר הטלפון ופרטי ההשתכרות שלכם וקבלו תשובה מהירה על גובה ההחזר.

 

מה צריך לעשות בשביל להשיג עיקול מקרקעין שלא רשומים על שם החייב בהוצאה לפועל?

יש מספר מסמכים שאותם צריך להגיש באופן מסודר לטובת עיקול מקרקעין שלא רשומים על שם החייב בהוצאה לפועל. קודם כל, יש להגיש נסח טאבו מעודכן שהופק ב-6 החודשים האחרונים וגם את תשובת מאגר המידע מרשם המקרקעין. לחילופין, אפשר להגיש פלט מידע שהתקבל בעקבות בקשת מידע מתאימה מרשות מקרקעי ישראל או רשם המקרקעין.

כדאי לדעת שמי שבוחר להגיש בקשה של עיקול מקרקעין שלא רשומים על שם החייב בהוצאה לפועל באזור האישי במשרד המשפטים לא צריך לצרף את טופס הבקשה – אך הוא חייב לצרף את נסח הטאבו המעודכן או פלט המידע הרלוונטי. אם בוחרים להגיש את הבקשה בדואר אלקטרוני, פקס, דואר או פיזית בלשכה – צריך למלא טופס בקשת זוכה לנקיטת הליכים מבצעיים וסמן את קוד הבקשה 14.

 

איזה פרטים צריך למסור על הנכס ואיך מזדהים מול הרשויות?

הנחיות משרד המשפטים לגבי עיקול מקרקעין שלא רשומים על שם החייב בהוצאה לפועל קובעות שעל הזוכה לציין את מקום רישום הנכס מבחינת לשכת המקרקעין המתאימה וכמובן את פרטי הנכס. תחת פרטי הנכס, יש להקפיד על הנתונים הבאים:

  • גוש
  • חלקה
  • תת חלקה

 

מבחינה טכנית, יש להזדהות בעת הגשת הבקשה בלשכת ההוצאה לפועל באמצעות תעודת זהות או כל תעודה רשמית אחרת של הרשויות. אם תעודת הזהות לא מאפשרת הזדהות כי היא קרועה או בלויה, צריך להשתמש באמצעי זיהוי אחר נושא תמונה שמאפשר זיהוי והצלבת נתונים עם אלו שבתעודת הזהות המקורית.

כאן המקום לציין שחלק מהזכויות שרשומות על שם החייב ניתנות לעיקול בעלות, אבל חלק לא. על קצה המזלג, אפשר להזכיר את הערת האזהרה שהיא הרשאה לביצוע עסקה ואותה בהחלט אפשר לעקל – לעומת זכות להימנע מעשיית עסקה שאותה אי אפשר לעקל.

 

כמה עולה להגיש את הבקשה ותוך כמה זמן מטפלים בה?

מצד אחד, כל תהליך של עיקול מקרקעין שלא רשומים על שם החייב בהוצאה לפועל כרוך בתשלום אגרה. מצד שני, העלות נקבעת לפי תעריפי הביצוע שמפורסמים באתר רשות האכיפה והגבייה אבל הם לא גבוהים.

גם אופן טיפול הבקשה תלוי בפרטי המקרה. באופן עקרוני, ההחלטה מתקבלת על ידי הגורם המנהלי בכל מקרה שבו הזכויות בנכס רשומות על שם החייב. אבל אם לא, התהליך יהיה ארוך יותר כי ההחלטה תתקבל על ידי רשם ההוצאה לפועל.

בפועל, מכירת המקרקעין מתבצעת רק על ידי כונס הנכסים ואת הבקשה מגישים על טופס 222 עם ציון קוד בקשה 132. במידה וקיים לחייב איחוד תיקים בהוצאה לפועל, שמשמעותו היא ריכוז כל ההליכים בתיק אחד, יהיה צורך להגיש את הבקשה במסגרת תיק האיחוד.

 

היתרונות של עיקול מקרקעין שלא רשומים על שם החייב בהוצאה לפועל

הליך של עיקול מקרקעין שלא רשומים על שם החייב בהוצאה לפועל אפשרי רק אם הזוכה פונה לבית המשפט המחוזי, שדורש מהחייב להצהיר על כך שהוא הבעלים. כל עוד החייב לא מצהיר שהוא הבעלים, לא ניתן יהיה לנקוט נגדו הליכי עיקול בלשכת ההוצאה לפועל. יתרה על כך, רשם ההוצאה לפועל רשאי למחוק את העיקול אחרי 3 שנים אם לא הוגשה בקשה למכירתם או שלא נעשתה אף פעולה אחרת.

במילים אחרות, ניתן להטיל עיקול על מקרקעין שלא רשומים על שם החייב רק אם הזוכה סבור שהחייב הוא הבעלים בפועל ורק אם בבית המשפט המחוזי מצהירים על כך. לכן לא ניתן להטיל עיקול מקרקעין שלא רשומים על שם החייב, ללא הערת אזהרה לטובתו, ישירות בלשכת ההוצאה לפועל. אבל אם החייב לא פורע את חובו תוך 30 ימים מיום רישום העיקול, רשם ההוצאה לפועל רשאי להורות על מכירת המקרקעין לפי בקשת הזוכה בתיק.

 

למי פונים כדי להתחיל תהליך של עיקול מקרקעין שלא רשומים על שם החייב בהוצאה לפועל?

המוקדים הממשלתיים שמטפלים בנושא של עיקול מקרקעין שלא רשומים על שם החייב בהוצאה לפועל כוללים את הממונה על הליכי חדלות פירעון ושיקום כלכלי, את רשות האכיפה והגבייה ואת ש"יל – שירות ייעוץ לאזרח.

לסיכום, עיקול מקרקעין שלא רשומים על שם החייב בהוצאה לפועל היא פעולה אפשרית כל עוד מבצעים אותה בצורה מסודרת גם מול משרד המשפטים וגם מול בית המשפט. לאחר מכן, מבחינה פרטית, הגורם שאליו פונים הוא עורך דין שבקיא בהליכי הוצאה לפועל ובאופן שבו ניתן להשתמש בכלים שונים על מנת לעודד חייבים להשלים את חובם לנושים.

אהבתם את המאמר? שתפו ברשתות החברתיות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מה היה לנו עד עכשיו?
סיבות לקבלת החזר מס
מידע נוסף
נגן וידאו
אני ממש מתרגשת, זאת הפעם הראשונה שהתהליך הזה מצליח לי והכל בזכות הכישורים הנהדרים של שי המקסים!
רותי נירים-אוחנה
רותי נירים-אוחנה
11:22 21 Jun 20
יחסי האנוש של נציגי החברה פשוט מדהימים! כל כך הרבה סבלנות בתחום כל כך תובעני, ראוי לציון!
תמר מבורך
תמר מבורך
09:28 19 Jun 20
השארתי פרטים באתר... חזרו אליי ביום שלמחרת ועשו עליי רושם של חברה רצינית, החלטתי ללכת על זה והתחלנו בתהליך. חייב לציין שלא היה נדרש הרבה מהצד שלי. בתוך זמן קצר קיבלתי את הצ'ק עם הכסף
מרים לסרי
מרים לסרי
13:00 17 Jun 20
יישר כוח על העבודה המאומצת והתוצאות המרשימות
קובי ברלוט
קובי ברלוט
10:25 16 Jun 20
מהיום שקיבלתי החזר מס בזכות השירות של חברת "הגנה" אני לא מפסיק לספר לחברים קרובים על זה שיש אפשרות שמגיע להם כסף מהמדינה
Danny Fisher
Danny Fisher
09:39 14 Jun 20
תודה שליוותם אותי לאורך כל המסע של החזרי המס! התוצאות מעוררות השראה בלעדיכם זה לא היה קורה!
Marina Sostovskiy
Marina Sostovskiy
11:25 11 Jun 20
מודה לכם מאוד! קיבלתי את כספי בחזרה ובמידה ובשנה הבאה אהיה צריכה את אותו השירות אפנה אליכם מבלי להסס
קורל לוי
קורל לוי
13:18 10 Jun 20
לא האמתי למראה עיניי! צ'ק עם החזר המס בתיבת הדואר שלי :-)
מירב אלימלך
מירב אלימלך
13:04 08 Jun 20
אין עליכם!! שיחקתם אותה בענקקקק, אתם לא מבינים כמה שאני מאושרת מההחזר שקיבלתי
אורטל שמש
אורטל שמש
10:40 07 Jun 20
לא תליתי תקוות בבדיקה של חברת "הגנה" על החזרי מס שמגיעים לי ובכל זאת קיבלתי תשובה חיובית. בסופו של התהליך קיבלתי כמה אלפי שקלים.
שלום ספקטור
שלום ספקטור
11:54 04 Jun 20
אחרי שבשנה שעברה עשיתי את תהליך החזרת המס בחרתי השנה בחברת הגנה בגלל עמלת שכר טירחה יותר נמוכה. אני שמח מאוד שעשיתי את זה ועל כן רושם את ההמלצה הזאת
מאור מלול
מאור מלול
13:07 03 Jun 20
השם יברך אתכם! עזרתם לי בכסף שהיה מאוד חסר לי
מאיה אזולאי
מאיה אזולאי
10:13 02 Jun 20
שולחת לכם מילים חמות על הטיפול המסור והקפדני, לא מובן מאליו לקבל שירות כזה.
נופר צמח וייס
נופר צמח וייס
11:30 31 May 20
בשתי מילים: מקצועיים ואיכפתיים! נתנו לי תחושה שיש על מי לסמוך והתוצאות בסיומו של התהליך היו לשביעות רצוני המלאה
אדיר חורש
אדיר חורש
10:29 29 May 20
עמלת שכר הטירחה בהחלט הוגנת בהשוואה לחברות אחרות בתחום
אורי סלע
אורי סלע
11:26 27 May 20
התחלתי את התהליך עם חששות, חשבתי שלא ממש ישימו עליי ושאקבל את המגיע לי רק אחרי שנה שנתיים (אם בכלל). לא האמנתי שהתקשרו אליי והודיעו על ההצלחה בהחזר המס בתוך זמן קצר כל כך
מיכאל צור
מיכאל צור
10:40 26 May 20
שירות אמין וישר! כמישהו מתעסק בנושא רגיש כמו הכסף שלי הדבר החשוב לי ביותר הוא האמינות
Dima Arinshetain
Dima Arinshetain
11:45 24 May 20
בתחום שאני לא מבין אני מעדיף לתת למקצוענים לעשות את העבודה. בחברה הזאת קיבלתי שירות הרבה מעל למצופה ותוצאות מרשימות, מודה לכם מאוד!!
סמיון קשתי
סמיון קשתי
09:47 21 May 20
אהבתי מאוד את צורת העבודה שלהם! עשיתי פעם תהליך דומה אצל חברה אחרת והרגשתי שמורחים את הזמן, בחברה הזאת העבודה נעשתה בזריזות והכסף הגיע בתוך זמן קצר יחסית
יעקב קובי כהן
יעקב קובי כהן
12:57 19 May 20
עשו בעבורי את כל התהליך מתחילתו ועד סופו! ברור שזה לא בחינם אבל עדיין קיבלתי החזר כספי בלי לעשות יותר מדיי
דורין דוידסון
דורין דוידסון
10:00 16 May 20
אין לי מילים! זה תמיד כייף לקבל כסף ואם זה מהחזרי מיסים יפה שעה אחת קודם!!
Rotman Lucy
Rotman Lucy
11:52 23 Mar 20
הסכום שאמרו לי בתחילת התהליך היה סכום קרוב מאוד למה שקיבלתי בסופו של דבר. ממליץ עליהם בחום!
יואב שריד
יואב שריד
16:56 22 Mar 20
חיפשתי שירותי החזרי מס בגוגל והגעתי אל החברה הזאת שהיתה פשוט 10. שירות מקצועי, יחס אישי ותוצאה מרשימה
שרי גבעון
שרי גבעון
15:35 21 Mar 20
עושים את העבודה במקצועיות ובלי ביזבוזי זמן מיותרים.הופתעתי לראות צ'יק בתיבת הדואר שלי בלי הרבה מאמץ מצידי ועם עמלה סבירה של שכר טירחה
Sagi Elbaz
Sagi Elbaz
15:25 20 Mar 20
אני מרגישה שקיבלתי שירות מצוין וכמובן ששמחה מאוד על התוצאה הסופית! במידה ואצטרך לעשות את התהליך הזה שוב בשנה הבאה אני יודעת שיש לי על מי לסמוך
ספיר נתן
ספיר נתן
15:14 19 Mar 20
שירות סופר מקצועי ומדויק! לא מפספסים שום פרט ונותנים הרגשת ביטחון
אביטל פורת פרידמן
אביטל פורת פרידמן
16:14 18 Mar 20
לא חשבתי שמגיע לי החזר מס מהמדינה אבל אחרי מחקר קצר בגוגל הבנתי שיש מצב שכן מגיע לי. עשיתי מספר טלפונים לחברות המפורסמות באינטרנט ובחרתי בחברה שנשמעה לי המקצועית ביותר. לא האמנתי שבתוך זמן קצר כל כך אקבל בחזרה סכום כסף לא מבוטל. מודה לכם מאוד!
ליאת כליף
ליאת כליף
15:11 17 Mar 20
גם לי כמו עוד הרבה אחרים כל הנושא הזה של החזרי מס לא היה מוכר. בשיחה עם ידיד הבנתי שאני יכולה לקבל סכום כסף בחזרה על מיסים ששילמתי סתם, קיבלתי המלצה על החברה הזאת שלקחו את התיק שלי ברצינות והחזירו לי כסף שלא ידעתי בכלל שמגיע לי, מבחינתי נפל עליי כסף מהשמיים - ברכה!
אביגיל פינטו
אביגיל פינטו
14:37 16 Mar 20
זה כבר כמה שנים שאני משתמש בשירותים של "הגנה החזרי מס" ועם הזמן הפנתי אליהם יותר מ-10 חברים. אנשים מקצועיים ובעל ניסיון רב ככה שגם אם יש איזה משהו בילתי צפוי הם יודעים לתת מענה מיידי
אריק טולדנו
אריק טולדנו
15:51 15 Mar 20
בדיקת זכאות להחזר מס
דקות
שניות