פטור ממס רווחי הון – משיכה מתוכנית "חיסכון לכל ילד"

תוכנית ״חיסכון לכל ילד״ הושקה על ידי משרד האוצר לפני כארבע שנים ומאז הובילה הורים רבים למעורבות גדולה יותר בניהול החיסכון של ילדיהם ובתכנון העתיד הכלכלי שלהם.

עם זאת, כמו כל תוכנית כלכלית, קיימים בה מאפיינים רבים אשר לא תמיד מגיעים לידיעת הציבור הרחב, ובכך פוגעים ביכולת לחסוך בצורה יעילה. אחד מהם הוא האפשרות לפטור ממס רווחי הון בתוכנית. איך עובדת תוכנית חיסכון לכל ילד ואיך ניתן לקבל פטור ממס רווחי הון על כספי החיסכון? על כך בכתבה הבאה.

 

הודעה חשובה - קבלו את הכסף שלכם חזרה!

שילמתם מיסים עודפים? המבצע הבא בשבילכם! כ-78% מהאזרחים זכאים ל-6,000₪ בממוצע.
ביחד עם חברת אינדיגו פיננסים אנחנו נדאג לכספי המיסים שלכם.
בדקו האם אתם זכאים במחשבון החזרי המס >>>

בדקו כמה כסף מגיע לכם ממס הכנסה. מלאו את שמכם המלא, מספר הטלפון ופרטי ההשתכרות שלכם וקבלו תשובה מהירה על גובה ההחזר.

תוכנית ״חיסכון לכל ילד״ – איך זה בדיוק עובד?

אחת התוכנית המשמעותיות שהושקו במשרד האוצר בשנים האחרונות היא תוכנית חיסכון לכל ילד. מדובר בתוכנית המאפשרת לכל הורה לילד שנולד לאחר שנת 2001 לחסוך עבורו כסף עד לגיל בגרות – 18 או 21. היתרון המשמעותי של התוכנית מגולם בכך שהיא מאפשרת חיסכון כפול – כלומר הביטוח הלאומי יפקיד עבור כל ילד 50 שקלים בחודש, וההורים יכולים על פי בחירתם להוסיף 50 שקלים נוספים מתוך קצבת הילדים שהם מקבלים.

בכך, מוכפלת ההשקעה של ההורים וניתן להגיע לסכומי השקעה משמעותיים יותר. כיוון שהתוכנית ניתנת לכל ילד באופן אוטומטי על ידי המוסד לביטוח לאומי, הורים אשר יבחרו שלא להתערב בתוכנית תוך 6 חודשים מלידת הילד, ולא יקבעו את מסלול ההשקעה ובית ההשקעות, יקבלו בעצם קופה הנבחרת עבורם באופן אקראי.

על כן, כדאי ללמוד את פרטי התוכנית בשלב מוקדם ולבצע את ההחלטה אשר תהיה הטובה ביותר עבור המשפחה.

 

מסלול בנקאי למול מסלול קופות גמל

ההבדל המשמעותי ביותר בתוכנית חיסכון לכל ילד הוא שני מסלולי ההשקעה האפשריים. התוכנית מאפשרת להורים לבחור להשקיע את הכסף באחד מהמסלולים הקיימים בקופות הגמל ברמות סיכון משתנות (נמוך, בינוני וגבוה) או להשקיע את הכסף במסלול בנקאי בעל ריבית קבועה.

פטור ממס רווחי הון - משיכה מתוכנית

לבחירה בבנק למול קופת הגמל יש השפעה בעיקר על התשואה השנתית שתתקבל על החיסכון. בעוד הבנקים מציעים מסלולים בריבית קבועה של 4% יחד עם מסלולים בריבית משתנה וריבית לא צמודה, קופות הגמל מציעות מסלולי השקעה במניות בתמהילים ורמות סיכון שונות אשר יאפשרו באופן טבעי תשואה גבוהה יותר אך גם סיכון גדול יותר.

עם זאת, קופות הגמל, בניגוד לבנקים, מאפשרות להורים לבצע שינויים במסלול ההשקעה לאורך השנים וכן להחליף קופת גמל בכל עת. בזאת, ניתנת להורים גמישות בהשקעה לאורך השנים ואפשרות להשפיע על התשואה על ידי מעורבות במסלול ההשקעה. עוד יתרון של בחירה במסלול של קופות הגמל למול המסלול הבנקאי, הוא האפשרות למשוך את הכספים בצורה אשר תאפשר פטור ממס רווחי הון.

 

פטור ממס רווחי הון במשיכה מתוכנית ״חיסכון לכל ילד״ – איך ניתן לעשות זאת?

תוכנית ״חיסכון לכל ילד״ בדומה למכשירי השקעה אחרים אשר כוללים מרכיב מנייתי ומספקים את התשואה שלהם מרווחים בשוק ההון, מחויב בתשלום מס רווחי הון בעת המשיכה. מדובר במס משמעותי אשר מן הסתם יוביל לחיסכון נמוך יותר בסופו של דבר.

אחת האפשרויות המוצעות למי שמעוניין להימנע מתשלום מס רווחי הון על תוכנית חיסכון לכל ילד הוא להפוך את התוכנית לחיסכון עד גיל פרישה. האפשרות הזו ניתנת רק עבור מי שבחר לפתוח את החיסכון במסלולים המוצעים על ידי קופת הגמל השונות. מי שבוחר במסלול זה, יכול בעצם להשאיר את הכספים אשר נחסכו בתוכנית עד גיל 18 באותה קופה ולבקש למשוך אותם כקצבה חודשית לאחר הגעה לגיל הפרישה.

ההטבה ניתנת רק עבור מי שבחר למשוך את הכספים בצורה של קצבה ולא משיכה של הסכום המלא. בחירה כזו יכולה להתאים בעיקר עבור הורים אשר מסוגלים לספק תמיכה לילדיהם גם לאחר גיל 18 ועל כן מעוניינים להסב את השימוש בקופה לאמצעים אחרים כמו חיסכון פנסיוני.

 

כמה כסף אפשר לחסוך בתוכנית חיסכון לכל ילד?

התוכנית המוצעת כיום, מאפשרת חיסכון עד גיל 18 של 11,000 ש״ח אם הם מושקעים על ידי ביטוח לאומי בלבד או 22 אלף ש״ח אם ההורים בוחרים לנצל את האפשרות להשתתף בהשקעה באמצעות קצבת הילדים.

על פי חישובים שונים אשר בוצעו במשרד האוצר, סכום החיסכון הסופי יכול לנוע בין 11 ל-41 אלף בהתאם למשתנים שונים כמו מסלול ההשקעה, התנודות בשוק ומידת ההשקעה של ההורים. מדובר בסכום אשר יכול להיות משמעותי עבור ילדים בגיל 18 אשר בוחרים להתחיל חיים עצמאים.

עם זאת, במקרים בהם הילדים ממשיכים להיתמך על ידי ההורים גם לאחר גיל 18, ייתכן כי האפשרות המשתלמת יותר היא דווקא להמשיך ולהשקיע את הסכום ובכך לאפשר ניצול טוב יותר שלו בשלב מאוחר יותר.

בנוסף, מדובר אמנם במסלול משתלם כיוון שמחצית הסכום מושקעת על ידי המדינה אך עבור הורים בעלי אמצעים כלכליים קיימים בשוק מוצרי השקעה נוספים המאפשרים חסכונות משתלמים עבור הילדים לטווח ארוך כמו קופות הגמל להשקעה. שילוב של מספר מכשירי השקעה בעלי תמהילים שונים יאפשר כמובן חיסכון גדול יותר ויכול לשמש גם כהגנה במקרים בהם אחד החסכונות נפגע כתוצאה מתנודות שונות בשוק.

 

מידע נוסף לגבי תוכנית חיסכון לכל ילד

בנוסף לכל אלו, כדאי לדעת כי משיכה של הכספים בגיל 21 ולא בגיל 18 תזכה את הילד במענק מביטוח לאומי בסך 500 ש״ח. כמו כן, משיכה של הכספים לפני גיל 21 מתאפשרת רק באמצעות הסכמה של ההורים לכך.

במקרים מיוחדים, כמו מצב רפואי קשה או פטירה של הילד, ניתן למשוך את הכסף מהתוכנית לפני גיל 18. כמו כן, הורים אשר מקוזזים להם כספים מקצבת הילדים בשל חוב לביטוח לאומי לא יוכלו להצטרף להשקעה ולהוסיף את 50 השקלים הנוספים מקצבת הילדים.

אהבתם את המאמר? שתפו ברשתות החברתיות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מה היה לנו עד עכשיו?
סיבות לקבלת החזר מס
מידע נוסף
נגן וידאו
אני ממש מתרגשת, זאת הפעם הראשונה שהתהליך הזה מצליח לי והכל בזכות הכישורים הנהדרים של שי המקסים!
רותי נירים-אוחנה
רותי נירים-אוחנה
11:22 21 Jun 20
יחסי האנוש של נציגי החברה פשוט מדהימים! כל כך הרבה סבלנות בתחום כל כך תובעני, ראוי לציון!
תמר מבורך
תמר מבורך
09:28 19 Jun 20
השארתי פרטים באתר... חזרו אליי ביום שלמחרת ועשו עליי רושם של חברה רצינית, החלטתי ללכת על זה והתחלנו בתהליך. חייב לציין שלא היה נדרש הרבה מהצד שלי. בתוך זמן קצר קיבלתי את הצ'ק עם הכסף
מרים לסרי
מרים לסרי
13:00 17 Jun 20
יישר כוח על העבודה המאומצת והתוצאות המרשימות
קובי ברלוט
קובי ברלוט
10:25 16 Jun 20
מהיום שקיבלתי החזר מס בזכות השירות של חברת "הגנה" אני לא מפסיק לספר לחברים קרובים על זה שיש אפשרות שמגיע להם כסף מהמדינה
Danny Fisher
Danny Fisher
09:39 14 Jun 20
תודה שליוותם אותי לאורך כל המסע של החזרי המס! התוצאות מעוררות השראה בלעדיכם זה לא היה קורה!
Marina Sostovskiy
Marina Sostovskiy
11:25 11 Jun 20
מודה לכם מאוד! קיבלתי את כספי בחזרה ובמידה ובשנה הבאה אהיה צריכה את אותו השירות אפנה אליכם מבלי להסס
קורל לוי
קורל לוי
13:18 10 Jun 20
לא האמתי למראה עיניי! צ'ק עם החזר המס בתיבת הדואר שלי :-)
מירב אלימלך
מירב אלימלך
13:04 08 Jun 20
אין עליכם!! שיחקתם אותה בענקקקק, אתם לא מבינים כמה שאני מאושרת מההחזר שקיבלתי
אורטל שמש
אורטל שמש
10:40 07 Jun 20
לא תליתי תקוות בבדיקה של חברת "הגנה" על החזרי מס שמגיעים לי ובכל זאת קיבלתי תשובה חיובית. בסופו של התהליך קיבלתי כמה אלפי שקלים.
שלום ספקטור
שלום ספקטור
11:54 04 Jun 20
אחרי שבשנה שעברה עשיתי את תהליך החזרת המס בחרתי השנה בחברת הגנה בגלל עמלת שכר טירחה יותר נמוכה. אני שמח מאוד שעשיתי את זה ועל כן רושם את ההמלצה הזאת
מאור מלול
מאור מלול
13:07 03 Jun 20
השם יברך אתכם! עזרתם לי בכסף שהיה מאוד חסר לי
מאיה אזולאי
מאיה אזולאי
10:13 02 Jun 20
שולחת לכם מילים חמות על הטיפול המסור והקפדני, לא מובן מאליו לקבל שירות כזה.
נופר צמח וייס
נופר צמח וייס
11:30 31 May 20
בשתי מילים: מקצועיים ואיכפתיים! נתנו לי תחושה שיש על מי לסמוך והתוצאות בסיומו של התהליך היו לשביעות רצוני המלאה
אדיר חורש
אדיר חורש
10:29 29 May 20
עמלת שכר הטירחה בהחלט הוגנת בהשוואה לחברות אחרות בתחום
אורי סלע
אורי סלע
11:26 27 May 20
התחלתי את התהליך עם חששות, חשבתי שלא ממש ישימו עליי ושאקבל את המגיע לי רק אחרי שנה שנתיים (אם בכלל). לא האמנתי שהתקשרו אליי והודיעו על ההצלחה בהחזר המס בתוך זמן קצר כל כך
מיכאל צור
מיכאל צור
10:40 26 May 20
שירות אמין וישר! כמישהו מתעסק בנושא רגיש כמו הכסף שלי הדבר החשוב לי ביותר הוא האמינות
Dima Arinshetain
Dima Arinshetain
11:45 24 May 20
בתחום שאני לא מבין אני מעדיף לתת למקצוענים לעשות את העבודה. בחברה הזאת קיבלתי שירות הרבה מעל למצופה ותוצאות מרשימות, מודה לכם מאוד!!
סמיון קשתי
סמיון קשתי
09:47 21 May 20
אהבתי מאוד את צורת העבודה שלהם! עשיתי פעם תהליך דומה אצל חברה אחרת והרגשתי שמורחים את הזמן, בחברה הזאת העבודה נעשתה בזריזות והכסף הגיע בתוך זמן קצר יחסית
יעקב קובי כהן
יעקב קובי כהן
12:57 19 May 20
עשו בעבורי את כל התהליך מתחילתו ועד סופו! ברור שזה לא בחינם אבל עדיין קיבלתי החזר כספי בלי לעשות יותר מדיי
דורין דוידסון
דורין דוידסון
10:00 16 May 20
אין לי מילים! זה תמיד כייף לקבל כסף ואם זה מהחזרי מיסים יפה שעה אחת קודם!!
Rotman Lucy
Rotman Lucy
11:52 23 Mar 20
הסכום שאמרו לי בתחילת התהליך היה סכום קרוב מאוד למה שקיבלתי בסופו של דבר. ממליץ עליהם בחום!
יואב שריד
יואב שריד
16:56 22 Mar 20
חיפשתי שירותי החזרי מס בגוגל והגעתי אל החברה הזאת שהיתה פשוט 10. שירות מקצועי, יחס אישי ותוצאה מרשימה
שרי גבעון
שרי גבעון
15:35 21 Mar 20
עושים את העבודה במקצועיות ובלי ביזבוזי זמן מיותרים.הופתעתי לראות צ'יק בתיבת הדואר שלי בלי הרבה מאמץ מצידי ועם עמלה סבירה של שכר טירחה
Sagi Elbaz
Sagi Elbaz
15:25 20 Mar 20
אני מרגישה שקיבלתי שירות מצוין וכמובן ששמחה מאוד על התוצאה הסופית! במידה ואצטרך לעשות את התהליך הזה שוב בשנה הבאה אני יודעת שיש לי על מי לסמוך
ספיר נתן
ספיר נתן
15:14 19 Mar 20
שירות סופר מקצועי ומדויק! לא מפספסים שום פרט ונותנים הרגשת ביטחון
אביטל פורת פרידמן
אביטל פורת פרידמן
16:14 18 Mar 20
לא חשבתי שמגיע לי החזר מס מהמדינה אבל אחרי מחקר קצר בגוגל הבנתי שיש מצב שכן מגיע לי. עשיתי מספר טלפונים לחברות המפורסמות באינטרנט ובחרתי בחברה שנשמעה לי המקצועית ביותר. לא האמנתי שבתוך זמן קצר כל כך אקבל בחזרה סכום כסף לא מבוטל. מודה לכם מאוד!
ליאת כליף
ליאת כליף
15:11 17 Mar 20
גם לי כמו עוד הרבה אחרים כל הנושא הזה של החזרי מס לא היה מוכר. בשיחה עם ידיד הבנתי שאני יכולה לקבל סכום כסף בחזרה על מיסים ששילמתי סתם, קיבלתי המלצה על החברה הזאת שלקחו את התיק שלי ברצינות והחזירו לי כסף שלא ידעתי בכלל שמגיע לי, מבחינתי נפל עליי כסף מהשמיים - ברכה!
אביגיל פינטו
אביגיל פינטו
14:37 16 Mar 20
זה כבר כמה שנים שאני משתמש בשירותים של "הגנה החזרי מס" ועם הזמן הפנתי אליהם יותר מ-10 חברים. אנשים מקצועיים ובעל ניסיון רב ככה שגם אם יש איזה משהו בילתי צפוי הם יודעים לתת מענה מיידי
אריק טולדנו
אריק טולדנו
15:51 15 Mar 20
בדיקת זכאות להחזר מס
דקות
שניות