חוק מס ערך מוסף

תוכן עניינים

בישראל, כמו במדינות רבות בעולם, קיים חוק מס ערך מוסף. חוק זה מטיל מס על כל עסקה המתקיימת בישראל, בין אם מדובר בעסקת מכירת מוצר או בעסקה בה מסופק שירות וכן על כל ייבוא של סחורה לארץ. שיעור המע״מ הינו זהה בכל סוגי העסקאות ומשתנה מעת לעת בהתאם להחלטות ממשלה. אז איך עובד חוק מס ערך מוסף בארץ? מתי הוא תקף ומתי ניתן לקבל פטור ממע״מ או לשלם מע״מ אפס? על כך בכתבה הבאה.

 

מס ערך מוסף – מה זה אומר?

מס ערך מוסף הוא מס המוטל על כל עסקה המתקיימת בה נמכרים טובין או שירותים. שמו של המס נובע מכך שהוא בעצם ממסה את הערך המוסף שנצבר עבור המוצר או השירות לאורך שלבי שרשרת הייצור והשיווק. למה הכוונה? כאשר מוצר סופי נמכר ללקוח, מחירו נקבע לפי הערך שהוא מייצר אשר הינה גבוהה מהעלות על המשאבים והעבודה ביצירתו.

על כן, לאורך תהליך יצירת המוצר, הוא צבר ערך מוסף הנובע מתהליך ייצורו. על הערך הזה מוטל מס ערך מוסף. היום בישראל שיעורו של מס הערך המוסף הוא 17 אחוז מהמחיר הסופי של המוצר.

 

עוסק מורשה מול עוסק פטור ואיך זה קשור למס ערך מוסף

עבור הצרכן, מס ערך מוסף מוכר בעיקר כתשלום נוסף עבור מוצרים ושירותים שונים וכן דרך העובדה כי ישנם מקומות בהם לא נגבה מס ערך מוסף כמו באילת. עם זאת, למע״מ יש משמעות חשובה גם עבור בעלי עסקים ובעיקר עבור בעלי עסקים עצמאיים אשר מחזור עסקיהם אינו גדול.

היום בישראל בעלי עסקים נחלקים לשתי קבוצות עיקריות – עוסק מורשה ועוסק פטור. עוסק מורשה הוא עוסק אשר מחזור עסקאותיו השנתי עולה על סכום של 100 אלף ש״ח. בהיותו כזה, עוסק מורשה מחויב בגביית מס ערך מוסף מלקוחותיו על השירותים או המוצרים שהוא מוכר.

כאשר עוסק מורשה גובה מס ערך מוסף מלקוחותיו, הוא רשאי לקזז את המס הזה מן המע״מ אשר הוא שילם על השירותים והמוצרים שנרכשו בעבור העסק. בסופו של דבר, העוסק מעביר לרשות המיסים את ההפרש בין המע״מ על המוצרים ששיווק למע״מ על המוצרים שמכר. כלומר הוא משלם מס על הערך שהוא יצר וממנו נבע הרווח שלו.

עוסק פטור לעומתו, הוא עוסק שמחזור עסקאותיו נמוך מ-100 אלף ש״ח בשנה ועל כן הוא אינו גובה מס ערך מוסף מלקוחותיו עבור השירותים והמוצרים שהוא מספק. בנוסף כיוון שאינו גובה מס ערך מוסף הוא אינו רשאי לקזז את המע״מ שהוא משלם על מוצרים ושירותים עבור העסק ועליו לשלם אותם במלואם.

 

איך נגבה מס ערך מוסף?

מס ערך מוסף מתווסף למחיר המוצר במעמד הקניה. כלומר, כאשר אדם מוכר מוצר או שירות, עליו לגבות מחיר המורכב ממחיר המוצר על פי ערכו וכן תוספת של 17 אחוז ממחיר המוצר כמס ערך מוסף. כלומר, מדובר במס אשר בסופו של דבר מגולגל אל הצרכנים. לאחר המכירה, על המוכר להעביר לרשות המיסים את המס שנגבה ולחשב את הכנסתו ללא אותו המס.

כאשר מדובר בבעל עסק אשר רכש מוצרים ושירותים החייבים במע״מ עבור יצירת המוצר או הפעלת העסק, הוא רשאי לקזז את המע״מ ששילם עבור המוצרים במע״מ שגבה על המוצרים או השירותים שהוא מכר. כלומר, אם אדם גבה מע״מ בשיעור של 100 ש״ח על מוצרים שונים ושילם מע״מ בסכום של 50 ש״ח עבור המוצרים שרכש לעסק, אליו להעביר לרשות המיסים מע״מ בסך 50 שקלים בלבד.

 

מתי לא נדרש לשלם מע״מ?

מס ערך מוסף הוא אמנם מס רוחבי החל על כל סוגי המוצרים והשירותים הנמכרים אך בחוק קיימים מספר חריגים אשר רכישתם אינה מחויבת בתשלום מע״מ. מדובר על עסקאות מהסוגים הבאים:

  • השכרה של דירה למגורים עבור תקופה הקצרה מ-25 שנה. עם זאת, ההחרגה תקפה רק עבור שכירות בדירה ולא עבור אירוח בבית מלון.
  • כלל העסקאות המבוצעות על ידי עוסק פטור מלבד עסקאות נדל״ן.
  • סוגים מסוימים של עסקאות מלכ״רים.

 

בנוסף לאלו, לשר האוצר קיימת הסמכות לקבוע פטור בעסקאות נוספות אשר לא הוזכרו בחוק. כמו כן, כאשר מדובר בעסקה הפטורה ממס ערך מוסף, על המוכר שלא לגבות מס זה מהלקוח והוא לא יכול לקזז את המע״מ שהוא שילם עבור יצירת ההכנסה.

 

מע״מ אפס

מלבד עסקאות הפטורות במס ערך מוסף, ישנן גם עסקאות אשר נקבע לגביהן כי שיעור מס הערך המוסף שהן חייבות בו יהיה אפס אחוז. מדובר לרוב על עסקאות אשר מערבות גורם חיצוני שאינו אזרח ישראלי כמו למשל שירותים לתיירים כמו לינה או השכרת רכב וכן שירותים לתושבי חוץ.

בנוסף, ישנן מספר טובין אשר נקבע לגביהם על ידי שר האוצר כי מכירתם אינה חייבת בתשלום מע״מ. ההבדל העיקרי בין עסקה הפטורה ממע״מ לבין עסקה בה נקבע מע״מ 0 % הוא עבור המוכר.

כאשר המע״מ הוא בשיעור אפס אחוז, המוכר יכול לגבות מחיר נמוך יותר מהלקוחות עבור השירותים או המוצרים שהוא מספק אך הוא עדיין יכול לנכות מס ערך מוסף עבור עסקאות שהוא ביצע והיו חייבות במס זה. כך, בעל העסק מסוגל להציע מחיר תחרותי ולחסוך בהוצאות והקונים נהנים ממחירים זולים יותר.

 

מידע חשוב נוסף לגבי מסך ערך מוסף

מלבד סוגי המע״מ וסוגי העסקאות בהם הוא נגבה (או העסקאות הפטורות ממנו), חשוב גם לדעת כי חוק מס ערך מוסף בישראל מחייב את המוכר להציג את המחיר המלא. כלומר, עוד לפני ביצוע העסקה, בשלב הצעת המחיר או הצגת המחיר בצורה ציבורית, על המוכר להציג מחיר סופי ומלא של המוצר או השירות הכולל בתוכו את כל המיסים המגולמים בעסקת המכירה.

אהבתם את המאמר? שתפו ברשתות החברתיות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
הגנה פיננסית - החזרי מס
הגנה פיננסית
החזרי מס
נגן וידאו
אני ממש מתרגשת, זאת הפעם הראשונה שהתהליך הזה מצליח לי והכל בזכות הכישורים הנהדרים של שי המקסים!
רותי נירים-אוחנה
רותי נירים-אוחנה
11:22 21 Jun 20
יחסי האנוש של נציגי החברה פשוט מדהימים! כל כך הרבה סבלנות בתחום כל כך תובעני, ראוי לציון!
תמר מבורך
תמר מבורך
09:28 19 Jun 20
השארתי פרטים באתר... חזרו אליי ביום שלמחרת ועשו עליי רושם של חברה רצינית, החלטתי ללכת על זה והתחלנו בתהליך. חייב לציין שלא היה נדרש הרבה מהצד שלי. בתוך זמן קצר קיבלתי את הצ'ק עם הכסף
מרים לסרי
מרים לסרי
13:00 17 Jun 20
יישר כוח על העבודה המאומצת והתוצאות המרשימות
קובי ברלוט
קובי ברלוט
10:25 16 Jun 20
מהיום שקיבלתי החזר מס בזכות השירות של חברת "הגנה" אני לא מפסיק לספר לחברים קרובים על זה שיש אפשרות שמגיע להם כסף מהמדינה
Danny Fisher
Danny Fisher
09:39 14 Jun 20
תודה שליוותם אותי לאורך כל המסע של החזרי המס! התוצאות מעוררות השראה בלעדיכם זה לא היה קורה!
Marina Sostovskiy
Marina Sostovskiy
11:25 11 Jun 20
מודה לכם מאוד! קיבלתי את כספי בחזרה ובמידה ובשנה הבאה אהיה צריכה את אותו השירות אפנה אליכם מבלי להסס
קורל לוי
קורל לוי
13:18 10 Jun 20
לא האמתי למראה עיניי! צ'ק עם החזר המס בתיבת הדואר שלי :-)
מירב אלימלך
מירב אלימלך
13:04 08 Jun 20
אין עליכם!! שיחקתם אותה בענקקקק, אתם לא מבינים כמה שאני מאושרת מההחזר שקיבלתי
אורטל שמש
אורטל שמש
10:40 07 Jun 20
לא תליתי תקוות בבדיקה של חברת "הגנה" על החזרי מס שמגיעים לי ובכל זאת קיבלתי תשובה חיובית. בסופו של התהליך קיבלתי כמה אלפי שקלים.
שלום ספקטור
שלום ספקטור
11:54 04 Jun 20
אחרי שבשנה שעברה עשיתי את תהליך החזרת המס בחרתי השנה בחברת הגנה בגלל עמלת שכר טירחה יותר נמוכה. אני שמח מאוד שעשיתי את זה ועל כן רושם את ההמלצה הזאת
מאור מלול
מאור מלול
13:07 03 Jun 20
השם יברך אתכם! עזרתם לי בכסף שהיה מאוד חסר לי
מאיה אזולאי
מאיה אזולאי
10:13 02 Jun 20
שולחת לכם מילים חמות על הטיפול המסור והקפדני, לא מובן מאליו לקבל שירות כזה.
נופר צמח וייס
נופר צמח וייס
11:30 31 May 20
בשתי מילים: מקצועיים ואיכפתיים! נתנו לי תחושה שיש על מי לסמוך והתוצאות בסיומו של התהליך היו לשביעות רצוני המלאה
אדיר חורש
אדיר חורש
10:29 29 May 20
עמלת שכר הטירחה בהחלט הוגנת בהשוואה לחברות אחרות בתחום
אורי סלע
אורי סלע
11:26 27 May 20
התחלתי את התהליך עם חששות, חשבתי שלא ממש ישימו עליי ושאקבל את המגיע לי רק אחרי שנה שנתיים (אם בכלל). לא האמנתי שהתקשרו אליי והודיעו על ההצלחה בהחזר המס בתוך זמן קצר כל כך
מיכאל צור
מיכאל צור
10:40 26 May 20
שירות אמין וישר! כמישהו מתעסק בנושא רגיש כמו הכסף שלי הדבר החשוב לי ביותר הוא האמינות
Dima Arinshetain
Dima Arinshetain
11:45 24 May 20
בתחום שאני לא מבין אני מעדיף לתת למקצוענים לעשות את העבודה. בחברה הזאת קיבלתי שירות הרבה מעל למצופה ותוצאות מרשימות, מודה לכם מאוד!!
סמיון קשתי
סמיון קשתי
09:47 21 May 20
אהבתי מאוד את צורת העבודה שלהם! עשיתי פעם תהליך דומה אצל חברה אחרת והרגשתי שמורחים את הזמן, בחברה הזאת העבודה נעשתה בזריזות והכסף הגיע בתוך זמן קצר יחסית
יעקב קובי כהן
יעקב קובי כהן
12:57 19 May 20
עשו בעבורי את כל התהליך מתחילתו ועד סופו! ברור שזה לא בחינם אבל עדיין קיבלתי החזר כספי בלי לעשות יותר מדיי
דורין דוידסון
דורין דוידסון
10:00 16 May 20
אין לי מילים! זה תמיד כייף לקבל כסף ואם זה מהחזרי מיסים יפה שעה אחת קודם!!
Rotman Lucy
Rotman Lucy
11:52 23 Mar 20
הסכום שאמרו לי בתחילת התהליך היה סכום קרוב מאוד למה שקיבלתי בסופו של דבר. ממליץ עליהם בחום!
יואב שריד
יואב שריד
16:56 22 Mar 20
חיפשתי שירותי החזרי מס בגוגל והגעתי אל החברה הזאת שהיתה פשוט 10. שירות מקצועי, יחס אישי ותוצאה מרשימה
שרי גבעון
שרי גבעון
15:35 21 Mar 20
עושים את העבודה במקצועיות ובלי ביזבוזי זמן מיותרים.הופתעתי לראות צ'יק בתיבת הדואר שלי בלי הרבה מאמץ מצידי ועם עמלה סבירה של שכר טירחה
Sagi Elbaz
Sagi Elbaz
15:25 20 Mar 20
אני מרגישה שקיבלתי שירות מצוין וכמובן ששמחה מאוד על התוצאה הסופית! במידה ואצטרך לעשות את התהליך הזה שוב בשנה הבאה אני יודעת שיש לי על מי לסמוך
ספיר נתן
ספיר נתן
15:14 19 Mar 20
שירות סופר מקצועי ומדויק! לא מפספסים שום פרט ונותנים הרגשת ביטחון
אביטל פורת פרידמן
אביטל פורת פרידמן
16:14 18 Mar 20
לא חשבתי שמגיע לי החזר מס מהמדינה אבל אחרי מחקר קצר בגוגל הבנתי שיש מצב שכן מגיע לי. עשיתי מספר טלפונים לחברות המפורסמות באינטרנט ובחרתי בחברה שנשמעה לי המקצועית ביותר. לא האמנתי שבתוך זמן קצר כל כך אקבל בחזרה סכום כסף לא מבוטל. מודה לכם מאוד!
ליאת כליף
ליאת כליף
15:11 17 Mar 20
גם לי כמו עוד הרבה אחרים כל הנושא הזה של החזרי מס לא היה מוכר. בשיחה עם ידיד הבנתי שאני יכולה לקבל סכום כסף בחזרה על מיסים ששילמתי סתם, קיבלתי המלצה על החברה הזאת שלקחו את התיק שלי ברצינות והחזירו לי כסף שלא ידעתי בכלל שמגיע לי, מבחינתי נפל עליי כסף מהשמיים - ברכה!
אביגיל פינטו
אביגיל פינטו
14:37 16 Mar 20
זה כבר כמה שנים שאני משתמש בשירותים של "הגנה החזרי מס" ועם הזמן הפנתי אליהם יותר מ-10 חברים. אנשים מקצועיים ובעל ניסיון רב ככה שגם אם יש איזה משהו בילתי צפוי הם יודעים לתת מענה מיידי
אריק טולדנו
אריק טולדנו
15:51 15 Mar 20
סיבות לקבלת החזר מס
מידע נוסף
בדיקת זכאות להחזר מס
דקות
שניות