חוק מס מעסיקים

החל משנת 1975 הוטל במדינת ישראל מס מעסיקים אשר חל על כלל המעסיקים הפועלים בישראל. המס חושב על פי גובה המשכורת אשר שילמו המעסיקים לעובדיהם. לאורך השנים חלו שינויים רבים בחוקי המס אשר החריגו מעסיקים מתעשיות שונות ושינו את אחוזי המס המוטלים והתנאים בהם הוא הוטל. בסופו של דבר, בשנת 2008 ובעקבות חוק ההסדרים, בוטל המס באופן מוחלט. אז מה היה מס מעסיקים ואיך זה עבד? על כך בכתבה הבאה.

 

תחילת ימיו של חוק מס מעסיקים

ראשית ימיו של חוק מס מעסיקים היו בהצעה אשר הוגשה לכנסת על ידי ועדת חיים גבתי. מטרת הועדה הייתה למצוא מקורות הכנסה נוספים עבור תקציב המדינה ואחת ההצעות אשר עלו בה הייתה גביה של מס מעסיקים. בתחילה זכתה ההצעה להתנגדות מצד הממשלה בשל האפשרות שגבית מס כזה תפגע בייצוא וכן תוביל לעליית מחירים בארץ.

הודעה חשובה - קבלו את הכסף שלכם חזרה!

שילמתם מיסים עודפים? המבצע הבא בשבילכם! כ-78% מהאזרחים זכאים ל-6,000₪ בממוצע.
ביחד עם חברת אינדיגו פיננסים אנחנו נדאג לכספי המיסים שלכם.
בדקו האם אתם זכאים במחשבון החזרי המס >>>

בדקו כמה כסף מגיע לכם ממס הכנסה. מלאו את שמכם המלא, מספר הטלפון ופרטי ההשתכרות שלכם וקבלו תשובה מהירה על גובה ההחזר.

בשנת 1975 השתנתה דעת הממשלה והוחלט לגבות מס מעסיקים בשיעור של 7.5 אחוזים. בוועדת הכספים של הכנסת הוחלט לשנות את שיעור המס ל-4 אחוזים בלבד וכן לאפשר לשר האוצר לבצע החרגות ושינויים במקרים בהם המס עשוי לפגוע בענפים שונים.

הטענה העיקרית אשר הובילה לאישור החוק הייתה כי חוק מס מעסיקים מהווה בעצם שלב ביניים עד לקביעה של מס ערך מוסף. הרעיון הוא שכיוון שמס ערך מוסף גם ככה חל ברובו בעיקר על המעסיק, נקודת פתיחה טובה עבורו תהיה החלת מס מעסיק ולאחר מכן הרחבתו לכדי מס ערך מוסף כולל.

עם זאת, זמן לא רב לאחר החלת מס מעסיקים, הוחל בישראל גם מס ערך מוסף וזאת ללא ביטולו של חוק מס מעסיקים. הטיעון בשלב הזה היה כי תקציב המדינה יפגע מביטולו של מס המעסיקים. בנוסף, בשנת 1980 הועלה שיעור מס המעסיקים ל-7 אחוזים אך במקביל לכך נקבעו חריגים רבים.

 

ההחרגות השונות בחוק מס המעסיקים

בחמש שנותיו הראשונות של חוק מס מעסיקים היה מדובר בחוק פשוט ללא החרגות אשר חל באופן כולל על כלל המעסיקים בישראל. עם זאת, החל מ-1980 נוספו לחוק החרגות רבות לאורך השנים אשר הפכו אותו למורכב ומסורבל. ההחרגות הראשונות אשר נקבעו בשנת 80 היו עבור מעסיקים אשר פועלים בענפי התעשיה, מלונאות, חקלאות, בניה למגורים וייצוא.

המטרה בהחרגות אלו הייתה לאפשר לענפים הנ״ל, אשר נחשבו למנועים חשובים בכלכלה הישראלית להוריד את עלויות התפעול ולאפשר להם לצמוח. במקביל עלה שיעור המס עבור שאר הענפים במטרה לשמור על גובה ההכנסות מהמס עבור תקציב המדינה.

כמו כן, מלבד הפטורים אשר ניתנו לענפים שונים, הוחלו בחוק גם החרגות ופטורים עבור אוכלוסיות שונות אשר העיקריות בהם היו אוכלוסיות בקו העימות הדרומי וכן תושבי אילת עליהם חלו החרגות נוספות בתחום המס. בשנת 1992 חל שינוי משמעותי נוסף בחוק מס מעסיקים אשר הוביל לביטול המס עבור כלל המגזר העסקי. על כן, נוצר מצב בו חוק מס מעסיקים חל רק על מלכ״רים – כלומר רק על מוסדות ציבוריים ומוסדות מטעם המדינה.

עם זאת, כיוון שהמדינה עצמה פטורה מתשלום המס המוסדות היחידים שנותרו חייבים במס מעסיקים הם מוסדות שדין כדין המדינה כמו בנק ישראל או המוסד לביטוח לאומי. בנוסף, כיוון שהמס חל רק עבור רכיב השכר אשר נחשב להכנסת עבודה, מעסיקים רבים בחרו להעביר חלק מהשכר לרכיבים אחרים הפטורים מהמס כמו החזקת טלפון או רכב על מנת לצמצם את גובה המס המשולם.

 

רכיבי שכר הפטורים ממס מעסיקים

כפי שצוין, מלבד ההחרגות השונות עבור ענפי תעשיה שונים, נקבעו בחוק מס המעסיקים גם החרגות עבור רכיבים שונים בשכר המשולם לעובדים. החרגות אלו נועדו ליצור קשר מובהק בין גובה המס לגובה ההכנסה של העובד בעקבות עבודה אך בפועל הובילו לעיוותים רבים באופן תשלום השכר על ידי מעסיקים אשר חויבו במס מעסיקים לאורך השנים. אלו הם רכיבי השכר אשר היו פטורים ממס מעסיקים:

  • כל תשלום שאינו נחשב הכנסת עבודה כמו אש״ל עד לגובה תקרה עבור פטור ממס.
  • תשלום בעבור החזקת טלפון
  • תשלום בעבור החזקת רכב.
  • שווי שימוש ברכב עבודה צמוד.
  • שווי הנחה מריבית.
  • תשלום פיצויי פרישה, כולל החלק החייב במס הכנסה.
  • תשלום קצבת פנסיה.
  • תגמולים על שירות מילואים אשר ניתנים על ידי המוסד לביטוח לאומי.

 

אופן גביית מס מעסיקים

על פי החוק, מס המעסיקים מוטל כלשונו על המעסיקים עצמם. עם זאת, כיוון שהמס הינו חלק מתקציב השכר של העובדים, בסופו של דבר גולגל המס אל העובדים עצמם ופגע בשכרם במסגרת העבודה. בתחילת ימי של המס גובהו אכן היה 4 אחוז מרכיב העבודה של השכר והוא חל על כלל המעסיקים במשק. בהמשך עלה גובה המס ל-7 אחוזים בעת החרגת הענפים הראשונים אך מאוחר יותר שב גובה המס לשיעורו המקורי – 4 אחוזים.

 

ביטול חוק מס מעסיקים

בסופו של דבר, בשנת 2008 במסגרת חוק ההסדרים אשר חוקק באותה שנה, קבעה הממשלה את ביטולו הסופי והמוחלט של חוק מס מעסיקים. הביטול הוביל בין היתר לקיצוץ תקציבי ממשלה אשר הועברו לעמותות שונות המתוקצבות על ידי המדינה אשר נועדו לסיוע לאותן עמותות לעמוד בתשלומי מס המעסיקים.

ביטולו של החוק נחשב על ידי רבים כהחלטה נכונה אשר היטיבה הן עם העסקים עליהם חל החוק והן עם פעילות הממשלה והמגזר הציבורי אשר בימיו האחרונים של החוק בעצם הוציאה כספים רבים על מנת לאפשר לארגונים ציבוריים שונים לעמוד באותם תשלומי מס.

החיסכון העיקרי עבור הממשלה היה בצמצום בירוקרטיה אשר הייתה כרוכה במימון החוק ובגבייתו אך מבחינת הארגונים הציבוריים ביטול החוק לא הוביל לשינוי מהותי שכן במסגרת ביטולו גם צומצם תקציבם.

אהבתם את המאמר? שתפו ברשתות החברתיות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מה היה לנו עד עכשיו?
סיבות לקבלת החזר מס
מידע נוסף
נגן וידאו
אני ממש מתרגשת, זאת הפעם הראשונה שהתהליך הזה מצליח לי והכל בזכות הכישורים הנהדרים של שי המקסים!
רותי נירים-אוחנה
רותי נירים-אוחנה
11:22 21 Jun 20
יחסי האנוש של נציגי החברה פשוט מדהימים! כל כך הרבה סבלנות בתחום כל כך תובעני, ראוי לציון!
תמר מבורך
תמר מבורך
09:28 19 Jun 20
השארתי פרטים באתר... חזרו אליי ביום שלמחרת ועשו עליי רושם של חברה רצינית, החלטתי ללכת על זה והתחלנו בתהליך. חייב לציין שלא היה נדרש הרבה מהצד שלי. בתוך זמן קצר קיבלתי את הצ'ק עם הכסף
מרים לסרי
מרים לסרי
13:00 17 Jun 20
יישר כוח על העבודה המאומצת והתוצאות המרשימות
קובי ברלוט
קובי ברלוט
10:25 16 Jun 20
מהיום שקיבלתי החזר מס בזכות השירות של חברת "הגנה" אני לא מפסיק לספר לחברים קרובים על זה שיש אפשרות שמגיע להם כסף מהמדינה
Danny Fisher
Danny Fisher
09:39 14 Jun 20
תודה שליוותם אותי לאורך כל המסע של החזרי המס! התוצאות מעוררות השראה בלעדיכם זה לא היה קורה!
Marina Sostovskiy
Marina Sostovskiy
11:25 11 Jun 20
מודה לכם מאוד! קיבלתי את כספי בחזרה ובמידה ובשנה הבאה אהיה צריכה את אותו השירות אפנה אליכם מבלי להסס
קורל לוי
קורל לוי
13:18 10 Jun 20
לא האמתי למראה עיניי! צ'ק עם החזר המס בתיבת הדואר שלי :-)
מירב אלימלך
מירב אלימלך
13:04 08 Jun 20
אין עליכם!! שיחקתם אותה בענקקקק, אתם לא מבינים כמה שאני מאושרת מההחזר שקיבלתי
אורטל שמש
אורטל שמש
10:40 07 Jun 20
לא תליתי תקוות בבדיקה של חברת "הגנה" על החזרי מס שמגיעים לי ובכל זאת קיבלתי תשובה חיובית. בסופו של התהליך קיבלתי כמה אלפי שקלים.
שלום ספקטור
שלום ספקטור
11:54 04 Jun 20
אחרי שבשנה שעברה עשיתי את תהליך החזרת המס בחרתי השנה בחברת הגנה בגלל עמלת שכר טירחה יותר נמוכה. אני שמח מאוד שעשיתי את זה ועל כן רושם את ההמלצה הזאת
מאור מלול
מאור מלול
13:07 03 Jun 20
השם יברך אתכם! עזרתם לי בכסף שהיה מאוד חסר לי
מאיה אזולאי
מאיה אזולאי
10:13 02 Jun 20
שולחת לכם מילים חמות על הטיפול המסור והקפדני, לא מובן מאליו לקבל שירות כזה.
נופר צמח וייס
נופר צמח וייס
11:30 31 May 20
בשתי מילים: מקצועיים ואיכפתיים! נתנו לי תחושה שיש על מי לסמוך והתוצאות בסיומו של התהליך היו לשביעות רצוני המלאה
אדיר חורש
אדיר חורש
10:29 29 May 20
עמלת שכר הטירחה בהחלט הוגנת בהשוואה לחברות אחרות בתחום
אורי סלע
אורי סלע
11:26 27 May 20
התחלתי את התהליך עם חששות, חשבתי שלא ממש ישימו עליי ושאקבל את המגיע לי רק אחרי שנה שנתיים (אם בכלל). לא האמנתי שהתקשרו אליי והודיעו על ההצלחה בהחזר המס בתוך זמן קצר כל כך
מיכאל צור
מיכאל צור
10:40 26 May 20
שירות אמין וישר! כמישהו מתעסק בנושא רגיש כמו הכסף שלי הדבר החשוב לי ביותר הוא האמינות
Dima Arinshetain
Dima Arinshetain
11:45 24 May 20
בתחום שאני לא מבין אני מעדיף לתת למקצוענים לעשות את העבודה. בחברה הזאת קיבלתי שירות הרבה מעל למצופה ותוצאות מרשימות, מודה לכם מאוד!!
סמיון קשתי
סמיון קשתי
09:47 21 May 20
אהבתי מאוד את צורת העבודה שלהם! עשיתי פעם תהליך דומה אצל חברה אחרת והרגשתי שמורחים את הזמן, בחברה הזאת העבודה נעשתה בזריזות והכסף הגיע בתוך זמן קצר יחסית
יעקב קובי כהן
יעקב קובי כהן
12:57 19 May 20
עשו בעבורי את כל התהליך מתחילתו ועד סופו! ברור שזה לא בחינם אבל עדיין קיבלתי החזר כספי בלי לעשות יותר מדיי
דורין דוידסון
דורין דוידסון
10:00 16 May 20
אין לי מילים! זה תמיד כייף לקבל כסף ואם זה מהחזרי מיסים יפה שעה אחת קודם!!
Rotman Lucy
Rotman Lucy
11:52 23 Mar 20
הסכום שאמרו לי בתחילת התהליך היה סכום קרוב מאוד למה שקיבלתי בסופו של דבר. ממליץ עליהם בחום!
יואב שריד
יואב שריד
16:56 22 Mar 20
חיפשתי שירותי החזרי מס בגוגל והגעתי אל החברה הזאת שהיתה פשוט 10. שירות מקצועי, יחס אישי ותוצאה מרשימה
שרי גבעון
שרי גבעון
15:35 21 Mar 20
עושים את העבודה במקצועיות ובלי ביזבוזי זמן מיותרים.הופתעתי לראות צ'יק בתיבת הדואר שלי בלי הרבה מאמץ מצידי ועם עמלה סבירה של שכר טירחה
Sagi Elbaz
Sagi Elbaz
15:25 20 Mar 20
אני מרגישה שקיבלתי שירות מצוין וכמובן ששמחה מאוד על התוצאה הסופית! במידה ואצטרך לעשות את התהליך הזה שוב בשנה הבאה אני יודעת שיש לי על מי לסמוך
ספיר נתן
ספיר נתן
15:14 19 Mar 20
שירות סופר מקצועי ומדויק! לא מפספסים שום פרט ונותנים הרגשת ביטחון
אביטל פורת פרידמן
אביטל פורת פרידמן
16:14 18 Mar 20
לא חשבתי שמגיע לי החזר מס מהמדינה אבל אחרי מחקר קצר בגוגל הבנתי שיש מצב שכן מגיע לי. עשיתי מספר טלפונים לחברות המפורסמות באינטרנט ובחרתי בחברה שנשמעה לי המקצועית ביותר. לא האמנתי שבתוך זמן קצר כל כך אקבל בחזרה סכום כסף לא מבוטל. מודה לכם מאוד!
ליאת כליף
ליאת כליף
15:11 17 Mar 20
גם לי כמו עוד הרבה אחרים כל הנושא הזה של החזרי מס לא היה מוכר. בשיחה עם ידיד הבנתי שאני יכולה לקבל סכום כסף בחזרה על מיסים ששילמתי סתם, קיבלתי המלצה על החברה הזאת שלקחו את התיק שלי ברצינות והחזירו לי כסף שלא ידעתי בכלל שמגיע לי, מבחינתי נפל עליי כסף מהשמיים - ברכה!
אביגיל פינטו
אביגיל פינטו
14:37 16 Mar 20
זה כבר כמה שנים שאני משתמש בשירותים של "הגנה החזרי מס" ועם הזמן הפנתי אליהם יותר מ-10 חברים. אנשים מקצועיים ובעל ניסיון רב ככה שגם אם יש איזה משהו בילתי צפוי הם יודעים לתת מענה מיידי
אריק טולדנו
אריק טולדנו
15:51 15 Mar 20
בדיקת זכאות להחזר מס
דקות
שניות