חוק מיסוי תשלומים בתקופת בחירות

תקופת בחירות מאופיינת לרוב באפשרות של עובדים רבים לעבוד או לתת שירות במסגרת פעילויות שונות אשר מבצעות המפלגות המתמודדות לקראת הבחירות. עבור עבודות אלו, בין אם בשירות מפלגה ובין אם תחת סמכותה של ועדת הבחירות המרכזית, נקבע שיעור מס מיוחד בגובה של 25 אחוז. אז איך עובד המיסוי המיוחד עבור תשלומים בתקופת בחירות עבור אילו עבודות ועובדים הוא תקף וכיצד יש לפעול על מנת להיות זכאים למיסוי מיוחד? על כך בכתבה הבאה.

 

מיסוי בתקופת בחירות – מבוא

לקראת בחירות לכנסת או לרשויות המקומיות, מגויסים עובדים רבים לביצוע של עבודות שונות הקשורות בתהליך הבחירות. בין אם מדובר בעבודה בקלפי עצמו בתור משגיח, מאבטח או מזכיר קלפי ובין אם מדובר בעבודה בשירותה של אחת המפלגות עבור פעילות לוגיסטית או פרסומית או כל פעילות אחרת הקשורה בבחירות, עבודה במסגרת בחירות מחויבת בתשלום מס מיוחד.

הודעה חשובה - קבלו את הכסף שלכם חזרה!

שילמתם מיסים עודפים? המבצע הבא בשבילכם! כ-78% מהאזרחים זכאים ל-6,000₪ בממוצע.
ביחד עם חברת אינדיגו פיננסים אנחנו נדאג לכספי המיסים שלכם.
בדקו האם אתם זכאים במחשבון החזרי המס >>>

בדקו כמה כסף מגיע לכם ממס הכנסה. מלאו את שמכם המלא, מספר הטלפון ופרטי ההשתכרות שלכם וקבלו תשובה מהירה על גובה ההחזר.

החוק קובע כי גובה המס במקרים כאלו הוא 25 אחוזים עבור שכר עד סכום של 18 אלף ש״ח. עבור שכר מעל התקרה הזו, ייגבה מס הכנסה בהתאם למדרגת המס המתאימה עבור מקבל התשלום. חשוב לציין כי מדובר במס מיוחד אשר אינו ניתן לניכוי או קיזוז בשל סיבות שונות כמו פטור ממס הכנסה או נקודות זיכוי במס הכנסה.

כמו כן, חשוב לציין כי מדובר רק עבור עבודה אשר נעשית באופן זמני לתקופת הבחירות בלבד וכן כאשר מדובר בשירות אשר ניתן שלא במסגרת העיסוק הקבוע של אותו עובד. בנוסף, התשלום אשר ניתן לעובד בעקבות אותה עבודה זמנית אינו מוגדר כשכר או כהכנסה ועל כן אינו מחייב את העובד בהגשת דוחות למס הכנסה, תשלום מס ערך מוסף וכן דמי הביטוח הלאומי עליו מופחתים.

 

איך אני יודע אם חל עליי המיסוי המיוחד לתשלומים בתקופת בחירות?

על פי הקבוע בחוק, תשלומים מיוחדים בתקופת בחירות הם תשלומים אשר ניתנים לעובד אשר מועסק באופן זמני בתקופת הבחירות על ידי אחת המפלגות או על ידי ועדת הבחירות המרכזית. מלבד הקשר של המעסיק לאירוע הבחירות, על העובד או נותן השירות לספק שירות אשר אינו חלק מעיסוקו בשגרה.

כלומר, חוק התשלומים המיוחד לא תקף עבור כי מי שמעוסק בתקופת הבחירות על ידי גופים שאינם קשורים למערכת הבחירות באופן ישיר וכן עבור עובדי מפלגה אשר מספקים לה שירותים לכל אורך השנה או עבור עובדים אשר מספקים שירות דומה במסגרת עסקם לכל אורך השנה. תקופת הבחירות על פי חוק מוגדרת כ-60 יום אשר 46 מהם הם הימים לפני הבחירות ו-14 הנוספים הם ימים לאחר יום הבחירות.

 

על אילו תשלומים חל המס המיוחד עבור תקופת בחירות?

חשוב לציין כי מלבד המאפיינים הקשורים בסוג העבודה, סוג המעסיק והקשר הקיים בין העובד למעסיק לאורך השנה, ישנם תנאים נוספים לגבי החלת המס המיוחד עבור תשלומים בתקופת בחירות. ראשית, תשלום בתקופת בחירות לא מתקיים עבור דמי שכירות, גם אם מדובר בשכירות אשר נקבעה במיוחד עבור תקופת הבחירות.

בנוסף, כאשר הסכום המשולם עבור העבודה המבוצעת בתקופת הבחירות עולה על סכום של 18 אלף ש״ח, כלל הסכום ייחשב כהכנסה רגילה ולא תשלום בתקופת בחירות.

המשמעות היא שעבור הכנסה כזו לא ישולם מס מיוחד של 25 אחוז אלא מס הכנסה רגיל על פי הקבוע בחוק ובהתאם למדרגת המס וכן מיסים ותשלומים נוספים כמו מס ערך מוסף ודמי ביטוח לאומי בשיעור הרגיל. בנוסף, עבודה בחברת כוח אדם במסגרת הבחירות אינה מזכה במס המיוחד עבור תשלומים בתקופת בחירות שכן חברת כוח אדם אינה נחשבת כמעסיק או מקבל שירות.

 

מיסוי מיוחד בתקופת בחירות – איך זה עובד?

על מנת להיות זכאים למיסוי המיוחד בתקופת הבחירות, יש לפעול באופן הבא. ראשית, על המעסיק אשר מבצע תשלומים עליהם חלה חובת ניכוי מס לפתוח תיק ניכויים במשרד השומה המתאים באזור מגוריו או באזור הבחירות. על הגוף המבצע את התשלום (ועדת הבחירות המרכזית או המפלגה) להגיש לפקיד השומה דוח על תשלומים אשר ביצעה בין ה-14 לחודש הקודם ועד ה-13 לחודש הנוכחי בכל חודש. את הדוח יש להגיש עד ל-16 לחודש. את הדוח יש להגיש באמצעות טופס 102 ובנוסף יש לדווח על תשלום עבור עבודה באמצעות דוח 0136.

 

מיסוי נוסף עבור עבודה בתקופת בחירות

מלבד המקרה המזכה בתשלום המס המיוחד של 25 אחוז, ישנם גם תשלומים אחרים המבוצעים בתקופת הבחירות. תשלומים אשר מתאימים לתנאים עבור תשלום בתקופת בחירות אך עולים על סכום של 18 אלף ש״ח או סכומים אשר מועברים לנותן שירות באמצעות עסקו הקבוע נחשבים לתשלומים אחרים ועליהם יחול מס הכנסה באופן הרגיל ועל פי מדרגות המס הקבועות בחוק.

בנוסף, כאשר קיימות הוראות ניכוי מס במקור באופן מסוים לתשלום יש לבצען על פי החוק ולפי סוג התשלום. כאשר לא קיימות הוראות מיוחדות יש לנכות מס בשיעור של 25 אחוז.

 

העסקת בני נוער בתקופת בחירות

תקופת הבחירות מאפשרת בלא מעט מקרים העסקה גם של בני נוער עבור תקופת הבחירות. במקרים כאלו, חלים חוקים שונים לגבי מיסוי של השכר או התשלומים אשר ניתנים לאותם בני נוער. במקרים של העסקת בני נוער (מתחת לגיל 18), לא יחול על התשלום המס המיוחד עבור תשלומים בתקופת בחירות.

התשלום עבור עבודת בני נוער ייחשב כהכנסה רגילה ועל כן ינוכה ממנו מס על פי מדרגת המס ונקודות הזיכוי המתאימות והקבועות בחוק. כמו כן, תשלום לבני נוער במהלך בחירות אינו נחשב שכר לענייני חוק מע״מ, חוק ביטוח בריאות או חוק ביטוח לאומי.

אהבתם את המאמר? שתפו ברשתות החברתיות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מה היה לנו עד עכשיו?
סיבות לקבלת החזר מס
מידע נוסף
נגן וידאו
אני ממש מתרגשת, זאת הפעם הראשונה שהתהליך הזה מצליח לי והכל בזכות הכישורים הנהדרים של שי המקסים!
רותי נירים-אוחנה
רותי נירים-אוחנה
11:22 21 Jun 20
יחסי האנוש של נציגי החברה פשוט מדהימים! כל כך הרבה סבלנות בתחום כל כך תובעני, ראוי לציון!
תמר מבורך
תמר מבורך
09:28 19 Jun 20
השארתי פרטים באתר... חזרו אליי ביום שלמחרת ועשו עליי רושם של חברה רצינית, החלטתי ללכת על זה והתחלנו בתהליך. חייב לציין שלא היה נדרש הרבה מהצד שלי. בתוך זמן קצר קיבלתי את הצ'ק עם הכסף
מרים לסרי
מרים לסרי
13:00 17 Jun 20
יישר כוח על העבודה המאומצת והתוצאות המרשימות
קובי ברלוט
קובי ברלוט
10:25 16 Jun 20
מהיום שקיבלתי החזר מס בזכות השירות של חברת "הגנה" אני לא מפסיק לספר לחברים קרובים על זה שיש אפשרות שמגיע להם כסף מהמדינה
Danny Fisher
Danny Fisher
09:39 14 Jun 20
תודה שליוותם אותי לאורך כל המסע של החזרי המס! התוצאות מעוררות השראה בלעדיכם זה לא היה קורה!
Marina Sostovskiy
Marina Sostovskiy
11:25 11 Jun 20
מודה לכם מאוד! קיבלתי את כספי בחזרה ובמידה ובשנה הבאה אהיה צריכה את אותו השירות אפנה אליכם מבלי להסס
קורל לוי
קורל לוי
13:18 10 Jun 20
לא האמתי למראה עיניי! צ'ק עם החזר המס בתיבת הדואר שלי :-)
מירב אלימלך
מירב אלימלך
13:04 08 Jun 20
אין עליכם!! שיחקתם אותה בענקקקק, אתם לא מבינים כמה שאני מאושרת מההחזר שקיבלתי
אורטל שמש
אורטל שמש
10:40 07 Jun 20
לא תליתי תקוות בבדיקה של חברת "הגנה" על החזרי מס שמגיעים לי ובכל זאת קיבלתי תשובה חיובית. בסופו של התהליך קיבלתי כמה אלפי שקלים.
שלום ספקטור
שלום ספקטור
11:54 04 Jun 20
אחרי שבשנה שעברה עשיתי את תהליך החזרת המס בחרתי השנה בחברת הגנה בגלל עמלת שכר טירחה יותר נמוכה. אני שמח מאוד שעשיתי את זה ועל כן רושם את ההמלצה הזאת
מאור מלול
מאור מלול
13:07 03 Jun 20
השם יברך אתכם! עזרתם לי בכסף שהיה מאוד חסר לי
מאיה אזולאי
מאיה אזולאי
10:13 02 Jun 20
שולחת לכם מילים חמות על הטיפול המסור והקפדני, לא מובן מאליו לקבל שירות כזה.
נופר צמח וייס
נופר צמח וייס
11:30 31 May 20
בשתי מילים: מקצועיים ואיכפתיים! נתנו לי תחושה שיש על מי לסמוך והתוצאות בסיומו של התהליך היו לשביעות רצוני המלאה
אדיר חורש
אדיר חורש
10:29 29 May 20
עמלת שכר הטירחה בהחלט הוגנת בהשוואה לחברות אחרות בתחום
אורי סלע
אורי סלע
11:26 27 May 20
התחלתי את התהליך עם חששות, חשבתי שלא ממש ישימו עליי ושאקבל את המגיע לי רק אחרי שנה שנתיים (אם בכלל). לא האמנתי שהתקשרו אליי והודיעו על ההצלחה בהחזר המס בתוך זמן קצר כל כך
מיכאל צור
מיכאל צור
10:40 26 May 20
שירות אמין וישר! כמישהו מתעסק בנושא רגיש כמו הכסף שלי הדבר החשוב לי ביותר הוא האמינות
Dima Arinshetain
Dima Arinshetain
11:45 24 May 20
בתחום שאני לא מבין אני מעדיף לתת למקצוענים לעשות את העבודה. בחברה הזאת קיבלתי שירות הרבה מעל למצופה ותוצאות מרשימות, מודה לכם מאוד!!
סמיון קשתי
סמיון קשתי
09:47 21 May 20
אהבתי מאוד את צורת העבודה שלהם! עשיתי פעם תהליך דומה אצל חברה אחרת והרגשתי שמורחים את הזמן, בחברה הזאת העבודה נעשתה בזריזות והכסף הגיע בתוך זמן קצר יחסית
יעקב קובי כהן
יעקב קובי כהן
12:57 19 May 20
עשו בעבורי את כל התהליך מתחילתו ועד סופו! ברור שזה לא בחינם אבל עדיין קיבלתי החזר כספי בלי לעשות יותר מדיי
דורין דוידסון
דורין דוידסון
10:00 16 May 20
אין לי מילים! זה תמיד כייף לקבל כסף ואם זה מהחזרי מיסים יפה שעה אחת קודם!!
Rotman Lucy
Rotman Lucy
11:52 23 Mar 20
הסכום שאמרו לי בתחילת התהליך היה סכום קרוב מאוד למה שקיבלתי בסופו של דבר. ממליץ עליהם בחום!
יואב שריד
יואב שריד
16:56 22 Mar 20
חיפשתי שירותי החזרי מס בגוגל והגעתי אל החברה הזאת שהיתה פשוט 10. שירות מקצועי, יחס אישי ותוצאה מרשימה
שרי גבעון
שרי גבעון
15:35 21 Mar 20
עושים את העבודה במקצועיות ובלי ביזבוזי זמן מיותרים.הופתעתי לראות צ'יק בתיבת הדואר שלי בלי הרבה מאמץ מצידי ועם עמלה סבירה של שכר טירחה
Sagi Elbaz
Sagi Elbaz
15:25 20 Mar 20
אני מרגישה שקיבלתי שירות מצוין וכמובן ששמחה מאוד על התוצאה הסופית! במידה ואצטרך לעשות את התהליך הזה שוב בשנה הבאה אני יודעת שיש לי על מי לסמוך
ספיר נתן
ספיר נתן
15:14 19 Mar 20
שירות סופר מקצועי ומדויק! לא מפספסים שום פרט ונותנים הרגשת ביטחון
אביטל פורת פרידמן
אביטל פורת פרידמן
16:14 18 Mar 20
לא חשבתי שמגיע לי החזר מס מהמדינה אבל אחרי מחקר קצר בגוגל הבנתי שיש מצב שכן מגיע לי. עשיתי מספר טלפונים לחברות המפורסמות באינטרנט ובחרתי בחברה שנשמעה לי המקצועית ביותר. לא האמנתי שבתוך זמן קצר כל כך אקבל בחזרה סכום כסף לא מבוטל. מודה לכם מאוד!
ליאת כליף
ליאת כליף
15:11 17 Mar 20
גם לי כמו עוד הרבה אחרים כל הנושא הזה של החזרי מס לא היה מוכר. בשיחה עם ידיד הבנתי שאני יכולה לקבל סכום כסף בחזרה על מיסים ששילמתי סתם, קיבלתי המלצה על החברה הזאת שלקחו את התיק שלי ברצינות והחזירו לי כסף שלא ידעתי בכלל שמגיע לי, מבחינתי נפל עליי כסף מהשמיים - ברכה!
אביגיל פינטו
אביגיל פינטו
14:37 16 Mar 20
זה כבר כמה שנים שאני משתמש בשירותים של "הגנה החזרי מס" ועם הזמן הפנתי אליהם יותר מ-10 חברים. אנשים מקצועיים ובעל ניסיון רב ככה שגם אם יש איזה משהו בילתי צפוי הם יודעים לתת מענה מיידי
אריק טולדנו
אריק טולדנו
15:51 15 Mar 20
בדיקת זכאות להחזר מס
דקות
שניות