החזר מס על תאונת עבודה

תאונות עבודה יכולות לקרות לכל אחד. לא מדובר רק בתאונות המתרחשות בעבודות מסוכנות, אלא כל תאונה הקשורה לעבודה, אפילו תאונת דרכים בדרך לעבודה.

תאונות אלו עלולות לגרום לנזק פיזי ונפשי גדול, ועל כן נפגעי תאונות עבודה זכאים למגוון של הטבות, ביניהן החזרי מס. איך מממשים זאת ומהם תנאי הסף לקבל החזר מס על תאונת עבודה? על כך בכתבה הבאה.

 

הודעה חשובה - קבלו את הכסף שלכם חזרה!

שילמתם מיסים עודפים? המבצע הבא בשבילכם! כ-78% מהאזרחים זכאים ל-6,000₪ בממוצע.
ביחד עם חברת אינדיגו פיננסים אנחנו נדאג לכספי המיסים שלכם.
בדקו האם אתם זכאים במחשבון החזרי המס >>>

בדקו כמה כסף מגיע לכם ממס הכנסה. מלאו את שמכם המלא, מספר הטלפון ופרטי ההשתכרות שלכם וקבלו תשובה מהירה על גובה ההחזר.

תאונת עבודה – מה ההגדרה על פי החוק?

ראשית, חשוב להכיר את ההגדרה החוקית של תאונת עבודה שכן היא רחבה יותר מכפי שנהוג לחשוב.

על פי החוק בישראל, תאונת עבודה מוגדרת ככל פגיעה שנגרמה לעובד עקב עבודתו, ובלבד שמדובר במקרה חריג. מדובר כמובן על המקרים המובנים מאליהם כמו עובדים אשר נפגעים במהלך ביצוע העבודה עצמה, במיוחד אם מדובר בעבודה פיזית כמו עבודה בבניין, גינון, מפעל וכדומה.

בעבודות אלו נעשה שימוש בציוד כבד ומסוכן ועל כן שימוש לא זהיר בציוד, אי הקפדה על נהלי בטיחות או קיומו של ציוד פגום עלולים להוביל לפגיעה בעובד, אשר תיחשב לתאונת עבודה. עם זאת, קיימים גם מקרים אחרים ופחות קיצוניים של תאונות עבודה.

לדוגמה, כל תאונת דרכים במהלך העבודה, בדרך אל מקום העבודה או בדרך חזור מהעבודה, נחשבת לתאונת עבודה גם כן. זאת, בהנחה שהעובד נסע בדרך הרגילה אל העבודה ולא ביצע עיקופים למיניהם. כמובן שהדבר תקף גם עבור נסיעה לפגישת עבודה, או ביצוע של שליחות מטעם העבודה.

 

החזר מס על תאונת עבודה

מקרים נוספים של תאונות עבודה

בנוסף, קיימים מקרים של פגיעות מהעבודה שלא מתרחשות כתאונה מקומית אלא כאירוע ארוך טווח אשר גורם בסופו של דבר לנזק. מקרים אלו מכונים ״מחלת מקצוע״ והם עוסקים במצבים כמו היחשפות של עובד לחומר מסוכן במהלך עבודתו.

החומר אמנם לא גורם לפגיעה באירוע אחד, אך לאורך זמן עלול לגרום לנזק גופני, שיתבטא במחלה או בנכות. כך גם עבור מקרים בהם אופי העבודה, נגיד עבודה הדורשת עמידה ממושכת או ביצוע של תנועות חזרתיות, גורם בסופו של דבר לנזק מקומי באיברי הגוף.

מקרים אלו מכונים ״מיקרו-טראומה״ ובמידה וניתן להראות שהנזק המקומי אכן נגרם בעקבות העבודה, הם יכולים להיות מוכרים כתאונות עבודה ולזכות את הנפגעים בהטבות שונות בעקבות כך.

 

מה הן הזכויות של נפגעי תאונות עבודה?

מלבד החזרי מס, אליהם נגיע בהמשך, חשוב להכיר באופן כללי את כלל הזכויות המגיעות לנפגעי תאונות עבודה. ראשית, הטיפול הרפואי עבור תאונת עבודה ניתן בחינם על ידי קופת החולים וללא השתתפות עצמית.

בנוסף, זכאי העובד הנפגע לקבל החזר כספי עבור ימי העבודה שהפסיד בעקבות התאונה. החזר זה מתקבל על ידי המוסד לביטוח לאומי והוא ניתן לתקופה של עד 13 שבועות של היעדרות מהעבודה.

בנוסף, במידה והתאונה גרמה לנזק קבוע ומתמשך, ניתן להכיר בו כנכות ולקבל עבורו אחוזי נכות מביטוח לאומי. ישנם מקרים בהם מדובר בנכות זמנית המוגדרת עבור תקופה מוגבלת, ובמקרים אחרים מדובר בנכות קבועה המזכה את הנפגע באחוזי נכות לכל החיים.

 

 

מי זכאי להחזר מס בעקבות תאונת עבודה?

על פי החוק, הזכאים לפטור ממס ובעקבות כך גם להחזר מס עבור תאונות עבודה, הם נפגעי תאונות עבודה בעלי תעודת עיוור, וכן נפגעים אשר בעקבות תאונת העבודה נקבעו להם אחוזי נכות קבועה או זמנית של 185 יום בשיעור של 100 אחוז עבור פגיעה אחת או 90 אחוז עבור מספר פגיעות שונות.

אחוזי הנכות נקבעים על ידי ועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי, ולפיהם ניתן לחשב את גובה הפטור ממס הכנסה. כמו כן, חשוב לציין כי קיימים הבדלים ברמות הפטור ממס בהתאם לאופי ההכנסה של העובד. כלומר, פטור ממס על הכנסה אשר מגיעה מיגיעה אישית, יהיה לרוב גבוה יותר מהפטור על הכנסה שאינה מיגיעה אישית.

 

איך מקבלים פטור ממס הכנסה בעקבות תאונת עבודה?

על מנת לקבל פטור ממס הכנסה בעקבות תאונת עבודה, יש לעבור ועדה רפואית אשר תקבע את אחוזי הנכות של הנפגע. לאחר מכן, יש להגיש טופס 1516 – טופס בקשה לפטור ממס הכנסה על רקע נכות, בצירוף עותק של קביעת הועדה הרפואית לגבי הנכות של העובד.

במידה והתקבלה זכאות לפטור, יקבל העובד טופס אישור לפטור ממס מפקיד השומה. הטופס יכול להיות אישור כללי לצמיתות (במידה והנכות היא לצמיתות) או טופס זמני עבור מעסיקים מסוימים.

 

איך ניתן לקבל החזר מס לאחר תאונת עבודה?

לרוב, תהליך הטיפול בזכאות לפטור ממס הכנסה אורך זמן רחב ויכול להתבצע גם מספר שנים לאחר אירוע התאונה עצמו.

על כן, עובדים אשר זכאים לפטור ממס הכנסה בעקבות תאונת עבודה, זכאים גם לקבל החזר מס עבור המס ששולם בשנים שקדמו לקבלת הפטור ובהן היו זכאים לו. את החזר המס ניתן לקבל עבור תקופה של עד 6 שנים מיום הגשת הבקשה.

כלומר, אם עובד נפגע בתאונת עבודה ב-2013, והיה זכאי מאז לאחוזי נכות ופטור ממס הכנסה, בשנת 2020 הוא יוכל לבקש החזר מס רק עבור השנים 2014-2020. לבקשה זו יש לצרף הן את פרוטוקול הועדה, שקבעה את קבלתם של אחוזי הנכות, והן את פרוטוקול הוועדה שקבעה זכאות לפטור ממס.

 

מה עוד חשוב לדעת על החזרי מס עבור תאונות עבודה?

כיוון שמדובר בתהליך מורכב שעשוי להימשך זמן רב, וכיוון שלביצועו המהיר והאפקטיבי תהיה השפעה גדולה על הזכויות אותם יקבל העובד, מומלץ לבצע את התהליך בסיוע של עורך דין המומחה לתאונות עבודה ולהחזרי מס.

באמצעות עורך דין שיהיה אחראי על תיק התביעה, העובד הנפגע יוכל להתעסק בטיפולים הרפואיים הנדרשים ובשיקום הנדרש עבור חזרה לעבודה, בעת שעורך הדין יוודא שהתהליך מול המוסד לביטוח לאומי, מס הכנסה וחברות הביטוח, יתבצע בצורה הטובה ביותר.

אהבתם את המאמר? שתפו ברשתות החברתיות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מה היה לנו עד עכשיו?
סיבות לקבלת החזר מס
מידע נוסף
נגן וידאו
אני ממש מתרגשת, זאת הפעם הראשונה שהתהליך הזה מצליח לי והכל בזכות הכישורים הנהדרים של שי המקסים!
רותי נירים-אוחנה
רותי נירים-אוחנה
11:22 21 Jun 20
יחסי האנוש של נציגי החברה פשוט מדהימים! כל כך הרבה סבלנות בתחום כל כך תובעני, ראוי לציון!
תמר מבורך
תמר מבורך
09:28 19 Jun 20
השארתי פרטים באתר... חזרו אליי ביום שלמחרת ועשו עליי רושם של חברה רצינית, החלטתי ללכת על זה והתחלנו בתהליך. חייב לציין שלא היה נדרש הרבה מהצד שלי. בתוך זמן קצר קיבלתי את הצ'ק עם הכסף
מרים לסרי
מרים לסרי
13:00 17 Jun 20
יישר כוח על העבודה המאומצת והתוצאות המרשימות
קובי ברלוט
קובי ברלוט
10:25 16 Jun 20
מהיום שקיבלתי החזר מס בזכות השירות של חברת "הגנה" אני לא מפסיק לספר לחברים קרובים על זה שיש אפשרות שמגיע להם כסף מהמדינה
Danny Fisher
Danny Fisher
09:39 14 Jun 20
תודה שליוותם אותי לאורך כל המסע של החזרי המס! התוצאות מעוררות השראה בלעדיכם זה לא היה קורה!
Marina Sostovskiy
Marina Sostovskiy
11:25 11 Jun 20
מודה לכם מאוד! קיבלתי את כספי בחזרה ובמידה ובשנה הבאה אהיה צריכה את אותו השירות אפנה אליכם מבלי להסס
קורל לוי
קורל לוי
13:18 10 Jun 20
לא האמתי למראה עיניי! צ'ק עם החזר המס בתיבת הדואר שלי :-)
מירב אלימלך
מירב אלימלך
13:04 08 Jun 20
אין עליכם!! שיחקתם אותה בענקקקק, אתם לא מבינים כמה שאני מאושרת מההחזר שקיבלתי
אורטל שמש
אורטל שמש
10:40 07 Jun 20
לא תליתי תקוות בבדיקה של חברת "הגנה" על החזרי מס שמגיעים לי ובכל זאת קיבלתי תשובה חיובית. בסופו של התהליך קיבלתי כמה אלפי שקלים.
שלום ספקטור
שלום ספקטור
11:54 04 Jun 20
אחרי שבשנה שעברה עשיתי את תהליך החזרת המס בחרתי השנה בחברת הגנה בגלל עמלת שכר טירחה יותר נמוכה. אני שמח מאוד שעשיתי את זה ועל כן רושם את ההמלצה הזאת
מאור מלול
מאור מלול
13:07 03 Jun 20
השם יברך אתכם! עזרתם לי בכסף שהיה מאוד חסר לי
מאיה אזולאי
מאיה אזולאי
10:13 02 Jun 20
שולחת לכם מילים חמות על הטיפול המסור והקפדני, לא מובן מאליו לקבל שירות כזה.
נופר צמח וייס
נופר צמח וייס
11:30 31 May 20
בשתי מילים: מקצועיים ואיכפתיים! נתנו לי תחושה שיש על מי לסמוך והתוצאות בסיומו של התהליך היו לשביעות רצוני המלאה
אדיר חורש
אדיר חורש
10:29 29 May 20
עמלת שכר הטירחה בהחלט הוגנת בהשוואה לחברות אחרות בתחום
אורי סלע
אורי סלע
11:26 27 May 20
התחלתי את התהליך עם חששות, חשבתי שלא ממש ישימו עליי ושאקבל את המגיע לי רק אחרי שנה שנתיים (אם בכלל). לא האמנתי שהתקשרו אליי והודיעו על ההצלחה בהחזר המס בתוך זמן קצר כל כך
מיכאל צור
מיכאל צור
10:40 26 May 20
שירות אמין וישר! כמישהו מתעסק בנושא רגיש כמו הכסף שלי הדבר החשוב לי ביותר הוא האמינות
Dima Arinshetain
Dima Arinshetain
11:45 24 May 20
בתחום שאני לא מבין אני מעדיף לתת למקצוענים לעשות את העבודה. בחברה הזאת קיבלתי שירות הרבה מעל למצופה ותוצאות מרשימות, מודה לכם מאוד!!
סמיון קשתי
סמיון קשתי
09:47 21 May 20
אהבתי מאוד את צורת העבודה שלהם! עשיתי פעם תהליך דומה אצל חברה אחרת והרגשתי שמורחים את הזמן, בחברה הזאת העבודה נעשתה בזריזות והכסף הגיע בתוך זמן קצר יחסית
יעקב קובי כהן
יעקב קובי כהן
12:57 19 May 20
עשו בעבורי את כל התהליך מתחילתו ועד סופו! ברור שזה לא בחינם אבל עדיין קיבלתי החזר כספי בלי לעשות יותר מדיי
דורין דוידסון
דורין דוידסון
10:00 16 May 20
אין לי מילים! זה תמיד כייף לקבל כסף ואם זה מהחזרי מיסים יפה שעה אחת קודם!!
Rotman Lucy
Rotman Lucy
11:52 23 Mar 20
הסכום שאמרו לי בתחילת התהליך היה סכום קרוב מאוד למה שקיבלתי בסופו של דבר. ממליץ עליהם בחום!
יואב שריד
יואב שריד
16:56 22 Mar 20
חיפשתי שירותי החזרי מס בגוגל והגעתי אל החברה הזאת שהיתה פשוט 10. שירות מקצועי, יחס אישי ותוצאה מרשימה
שרי גבעון
שרי גבעון
15:35 21 Mar 20
עושים את העבודה במקצועיות ובלי ביזבוזי זמן מיותרים.הופתעתי לראות צ'יק בתיבת הדואר שלי בלי הרבה מאמץ מצידי ועם עמלה סבירה של שכר טירחה
Sagi Elbaz
Sagi Elbaz
15:25 20 Mar 20
אני מרגישה שקיבלתי שירות מצוין וכמובן ששמחה מאוד על התוצאה הסופית! במידה ואצטרך לעשות את התהליך הזה שוב בשנה הבאה אני יודעת שיש לי על מי לסמוך
ספיר נתן
ספיר נתן
15:14 19 Mar 20
שירות סופר מקצועי ומדויק! לא מפספסים שום פרט ונותנים הרגשת ביטחון
אביטל פורת פרידמן
אביטל פורת פרידמן
16:14 18 Mar 20
לא חשבתי שמגיע לי החזר מס מהמדינה אבל אחרי מחקר קצר בגוגל הבנתי שיש מצב שכן מגיע לי. עשיתי מספר טלפונים לחברות המפורסמות באינטרנט ובחרתי בחברה שנשמעה לי המקצועית ביותר. לא האמנתי שבתוך זמן קצר כל כך אקבל בחזרה סכום כסף לא מבוטל. מודה לכם מאוד!
ליאת כליף
ליאת כליף
15:11 17 Mar 20
גם לי כמו עוד הרבה אחרים כל הנושא הזה של החזרי מס לא היה מוכר. בשיחה עם ידיד הבנתי שאני יכולה לקבל סכום כסף בחזרה על מיסים ששילמתי סתם, קיבלתי המלצה על החברה הזאת שלקחו את התיק שלי ברצינות והחזירו לי כסף שלא ידעתי בכלל שמגיע לי, מבחינתי נפל עליי כסף מהשמיים - ברכה!
אביגיל פינטו
אביגיל פינטו
14:37 16 Mar 20
זה כבר כמה שנים שאני משתמש בשירותים של "הגנה החזרי מס" ועם הזמן הפנתי אליהם יותר מ-10 חברים. אנשים מקצועיים ובעל ניסיון רב ככה שגם אם יש איזה משהו בילתי צפוי הם יודעים לתת מענה מיידי
אריק טולדנו
אריק טולדנו
15:51 15 Mar 20
בדיקת זכאות להחזר מס
דקות
שניות