החזר מס על משיכת קרן פנסיה

תוכן עניינים
החזר מס על משיכת קרן פנסיה
החזר מס על משיכת קרן פנסיה

החיסכון בקרן הפנסיה נועד על מנת להבטיח לנו הכנסה לאחר גיל הפרישה.

עם זאת, קיימים מקרים בהם מבוטחים מעוניינים למשוך כספים מקרן הפנסיה עוד לפני הפרישה. איך עושים זאת ומתי ניתן לעשות זאת בלי לשלם מס? הכנו עבורכם מדריך מיוחד על כל מה שצריך לדעת על החזרי מס מקרנות פנסיה.

 

קרן פנסיה – תוכנית חיסכון עם מטרה

קרן פנסיה היא חיסכון מיוחד, אשר נועד לפדיון בצורת קצבה לאחר גיל הפרישה.

מטרת קרן הפנסיה היא להבטיח, שגם כאשר אזרח מגיע לגיל בו הוא אינו מסוגל לפרנס את עצמו כבעבר, עדיין תובטח לו הכנסה חודשית והוא לא יהפוך לנזקק בן רגע. את החיסכון לפנסיה מייצר לעצמו העובד במהלך שנות עבודתו על ידי הפקדה חודשית של סכום קבוע אל קרן הפנסיה.

הייחודיות של קרן הפנסיה ביחס לחסכונות אחרים הוא, שגם המעסיק מפריש סכום מסוים עבור קרן הפנסיה, ועל כן מדובר בחיסכון שהוא משתלם יותר עבור העובד מאשר חיסכון בבנק. מצד שני, על קרנות פנסיה חלות מגבלות רבות אשר נועדו למנוע מצב בו אנשים שונים משתמשים בכסף, שהם חסכו למטרות אחרות מפנסיה לאחר פרישה.

אחת המגבלות האלו היא חיוב במס של 35 אחוז על משיכה שלא כדין, כפי שמכונה בחוק, מקרן הפנסיה. מדובר במגבלה משמעותית, שנועדה לעודד את הציבור לשמור על הכסף בקרן הפנסיה ולמשוך אותו רק כשבאמת אין ברירה אחרת.

 

איך ומתי אפשר למשוך כספים מקרן הפנסיה ללא מס?

אין ספק כי חיוב של 35 אחוז מס, הופך את המשיכה מקרן הפנסיה ללא משתלמת. בדרך כלל בקרנות הפנסיה נמצאים חסכונות של מספר רב של שנים.

חסכונות אלו יכולים להגיע לסכומים של עשרות ומאות אלפי שקלים, ועל כן חיוב של 35 אחוז על סכום כזה, משמעותו – הרבה מאוד כסף שהולך לאיבוד. עם זאת, לא תמיד כך הדבר, ובחוק מוגדרים מספר מצבים בהם ניתן למשוך כספים מקרן הפנסיה ללא תשלום מס.

מדובר כמובן על מקרים חריגים ביותר, אך עדיין חשוב להכיר אותם ולדעת שתוכלו להשתמש בכספי הפנסיה כדי לעבור אותם. אלו הם ארבעת "מצבי המסכנות" כפי שהם מוגדרים בחוק.

 

הכנסה נמוכה במיוחד

אם המבוטח נקלע למצב בו הכנסתו נמוכה במיוחד, הוא זכאי למשוך קצבאות מקרן הפנסיה ללא חיוב במס. איך קובעים מהי הכנסה נמוכה במיוחד? אם מדובר במבוטח יחיד, הכנסה נמוכה במיוחד מוגדרת כהכנסה קטנה יותר משכר המינימום החודשי כפי שנקבע בחוק.

במקרים כאלו, רשאי המבוטח למשוך מקרן הפנסיה סכום אשר ישלים את הכנסתו לסך הכולל של שכר המינימום. אם מדובר בזוג אשר חיים ביחד ויש להם ילד קטין, ניתן למשוך סכום שישלים את ההכנסה הכוללת עד לכפול משכר המינימום.

 

הוצאות רפואיות חריגות

במקרה והמבוטח נקלע למצב רפואי, בו עליו להוציא סכומים נכבדים על מנת לטפל בעצמו, גם אז ניתן למשוך כספים מקרן הפנסיה ללא חיוב מס. הוצאות רפואיות חריגות נחשבות כהוצאות אשר עולות על מחצית מההכנסה השנתית של המבוטח. במקרים כאלו, המבוטח יכול למשוך סכום אשר מכסה את הוצאותיו הרפואיות בלבד.

 

נכות מעל 75 אחוז

גם מצב של נכות מעל 75 אחוז נחשב כמצב מסכנות, המאפשר משיכה של כספים מקרן הפנסיה ללא חיוב במס. במקרים אלו, מדובר בכלל שחל לא רק על המבוטח אלא גם על משפחתו הקרובה.

כלומר, בין אם המבוטח סובל מנכות של מעל 75 אחוז או במקרים בהם נקבעו 75 אחוזי נכות או יותר לאחד מבני משפחתו, ניתן למשוך כספים מקרן הפנסיה ללא מס. במקרים אלו, ניתן למשוך סכומים ללא הגבלה מקרן הפנסיה וללא תשלום מס.

 

מוות של עמית

עוד מקרה המאפשר משיכה של כספים מקרן הפנסיה ללא חיוב במס, הוא מוות של עמית בקרן הפנסיה. במקרים אלו, המוטבים האחרים בקרן הפנסיה יכולים למשוך את כל כספי הפנסיה ללא תשלום מס. שארים של העמית זכאים לקצבה חודשית מהקרן.

 

מצבים שאינם מוגדרים במצבי מסכנות

בנוסף למצבי המסכנות, ניתן למשוך כספים מקרן הפנסיה ללא חיוב במס גם לא במצב של מסכנות. מדובר על מצב של הפסקת העסקה. במקרים אלו, ניתן למשוך את רכיב הפיצויים שנמצא בקרן הפנסיה, ללא רכיב התגמולים של העובד והמעסיק. הסכום שניתן למשוך מחושב על פי המשכורת במקום העבודה וסך שנות ההעסקה.

החוק קובע כי ניתן למשוך משכורת אחת עבור כל שנת עבודה, כאשר המגבלה היא שלא מדובר בסכום העולה על 12 אלף ש״ח עבור כל שנה. בנוסף, מי שמשכורתו נמוכה יותר מתקרת השכר, יכול למשוך עד תקרת השכר עבור כל שנה.

 

מעל גיל 67? יש עוד אפשרות

עבור מבוטחים מעל גיל 67, ניתן למשוך את כלל כספי הפנסיה ללא תשלום מס, אם נצבר בקרן סכום הנמוך מסכום הצבירה המזערי – 94 אלף ש״ח. על מנת לבצע זאת, יש לקבל אישור מקרן הפנסיה על גובה הצבירה, ולפנות למס הכנסה כדי לקבל אישור לפטור ממס.

 

הוצאתי כסף וגיליתי שאני זכאי לפטור ממס, מה עושים?

במקרים בהם נמשכו כספים מקרן הפנסיה, המס שולם ורק בדיעבד התגלה שהייתה קיימת זכאות לפטור ממס, ניתן לקבל החזר על המס ששולם. כדי לזכות בהחזר המס, יש למלא טופס 106 וטופס 135 וכן לצרף אישורי הפקדה מקרן הפנסיה.

בנוסף, יש להציג את האישורים הנדרשים לפי מצב הזכאות – טיפולים רפואיים, אישורי אחוז נכות, או תדפיס הכנסות אשר מוכיח את גובה ההכנסות בתקופה המדוברת. בנוסף, כדאי לדעת שבמקרים קיצוניים לא חייבים למשוך כסף מקרן הפנסיה, וניתן לקבל גם הלוואה מהקרן המנהלת בתנאים יחסית נוחים.

אהבתם את המאמר? שתפו ברשתות החברתיות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
הגנה פיננסית - החזרי מס
הגנה פיננסית
החזרי מס
נגן וידאו
אני ממש מתרגשת, זאת הפעם הראשונה שהתהליך הזה מצליח לי והכל בזכות הכישורים הנהדרים של שי המקסים!
רותי נירים-אוחנה
רותי נירים-אוחנה
11:22 21 Jun 20
יחסי האנוש של נציגי החברה פשוט מדהימים! כל כך הרבה סבלנות בתחום כל כך תובעני, ראוי לציון!
תמר מבורך
תמר מבורך
09:28 19 Jun 20
השארתי פרטים באתר... חזרו אליי ביום שלמחרת ועשו עליי רושם של חברה רצינית, החלטתי ללכת על זה והתחלנו בתהליך. חייב לציין שלא היה נדרש הרבה מהצד שלי. בתוך זמן קצר קיבלתי את הצ'ק עם הכסף
מרים לסרי
מרים לסרי
13:00 17 Jun 20
יישר כוח על העבודה המאומצת והתוצאות המרשימות
קובי ברלוט
קובי ברלוט
10:25 16 Jun 20
מהיום שקיבלתי החזר מס בזכות השירות של חברת "הגנה" אני לא מפסיק לספר לחברים קרובים על זה שיש אפשרות שמגיע להם כסף מהמדינה
Danny Fisher
Danny Fisher
09:39 14 Jun 20
תודה שליוותם אותי לאורך כל המסע של החזרי המס! התוצאות מעוררות השראה בלעדיכם זה לא היה קורה!
Marina Sostovskiy
Marina Sostovskiy
11:25 11 Jun 20
מודה לכם מאוד! קיבלתי את כספי בחזרה ובמידה ובשנה הבאה אהיה צריכה את אותו השירות אפנה אליכם מבלי להסס
קורל לוי
קורל לוי
13:18 10 Jun 20
לא האמתי למראה עיניי! צ'ק עם החזר המס בתיבת הדואר שלי :-)
מירב אלימלך
מירב אלימלך
13:04 08 Jun 20
אין עליכם!! שיחקתם אותה בענקקקק, אתם לא מבינים כמה שאני מאושרת מההחזר שקיבלתי
אורטל שמש
אורטל שמש
10:40 07 Jun 20
לא תליתי תקוות בבדיקה של חברת "הגנה" על החזרי מס שמגיעים לי ובכל זאת קיבלתי תשובה חיובית. בסופו של התהליך קיבלתי כמה אלפי שקלים.
שלום ספקטור
שלום ספקטור
11:54 04 Jun 20
אחרי שבשנה שעברה עשיתי את תהליך החזרת המס בחרתי השנה בחברת הגנה בגלל עמלת שכר טירחה יותר נמוכה. אני שמח מאוד שעשיתי את זה ועל כן רושם את ההמלצה הזאת
מאור מלול
מאור מלול
13:07 03 Jun 20
השם יברך אתכם! עזרתם לי בכסף שהיה מאוד חסר לי
מאיה אזולאי
מאיה אזולאי
10:13 02 Jun 20
שולחת לכם מילים חמות על הטיפול המסור והקפדני, לא מובן מאליו לקבל שירות כזה.
נופר צמח וייס
נופר צמח וייס
11:30 31 May 20
בשתי מילים: מקצועיים ואיכפתיים! נתנו לי תחושה שיש על מי לסמוך והתוצאות בסיומו של התהליך היו לשביעות רצוני המלאה
אדיר חורש
אדיר חורש
10:29 29 May 20
עמלת שכר הטירחה בהחלט הוגנת בהשוואה לחברות אחרות בתחום
אורי סלע
אורי סלע
11:26 27 May 20
התחלתי את התהליך עם חששות, חשבתי שלא ממש ישימו עליי ושאקבל את המגיע לי רק אחרי שנה שנתיים (אם בכלל). לא האמנתי שהתקשרו אליי והודיעו על ההצלחה בהחזר המס בתוך זמן קצר כל כך
מיכאל צור
מיכאל צור
10:40 26 May 20
שירות אמין וישר! כמישהו מתעסק בנושא רגיש כמו הכסף שלי הדבר החשוב לי ביותר הוא האמינות
Dima Arinshetain
Dima Arinshetain
11:45 24 May 20
בתחום שאני לא מבין אני מעדיף לתת למקצוענים לעשות את העבודה. בחברה הזאת קיבלתי שירות הרבה מעל למצופה ותוצאות מרשימות, מודה לכם מאוד!!
סמיון קשתי
סמיון קשתי
09:47 21 May 20
אהבתי מאוד את צורת העבודה שלהם! עשיתי פעם תהליך דומה אצל חברה אחרת והרגשתי שמורחים את הזמן, בחברה הזאת העבודה נעשתה בזריזות והכסף הגיע בתוך זמן קצר יחסית
יעקב קובי כהן
יעקב קובי כהן
12:57 19 May 20
עשו בעבורי את כל התהליך מתחילתו ועד סופו! ברור שזה לא בחינם אבל עדיין קיבלתי החזר כספי בלי לעשות יותר מדיי
דורין דוידסון
דורין דוידסון
10:00 16 May 20
אין לי מילים! זה תמיד כייף לקבל כסף ואם זה מהחזרי מיסים יפה שעה אחת קודם!!
Rotman Lucy
Rotman Lucy
11:52 23 Mar 20
הסכום שאמרו לי בתחילת התהליך היה סכום קרוב מאוד למה שקיבלתי בסופו של דבר. ממליץ עליהם בחום!
יואב שריד
יואב שריד
16:56 22 Mar 20
חיפשתי שירותי החזרי מס בגוגל והגעתי אל החברה הזאת שהיתה פשוט 10. שירות מקצועי, יחס אישי ותוצאה מרשימה
שרי גבעון
שרי גבעון
15:35 21 Mar 20
עושים את העבודה במקצועיות ובלי ביזבוזי זמן מיותרים.הופתעתי לראות צ'יק בתיבת הדואר שלי בלי הרבה מאמץ מצידי ועם עמלה סבירה של שכר טירחה
Sagi Elbaz
Sagi Elbaz
15:25 20 Mar 20
אני מרגישה שקיבלתי שירות מצוין וכמובן ששמחה מאוד על התוצאה הסופית! במידה ואצטרך לעשות את התהליך הזה שוב בשנה הבאה אני יודעת שיש לי על מי לסמוך
ספיר נתן
ספיר נתן
15:14 19 Mar 20
שירות סופר מקצועי ומדויק! לא מפספסים שום פרט ונותנים הרגשת ביטחון
אביטל פורת פרידמן
אביטל פורת פרידמן
16:14 18 Mar 20
לא חשבתי שמגיע לי החזר מס מהמדינה אבל אחרי מחקר קצר בגוגל הבנתי שיש מצב שכן מגיע לי. עשיתי מספר טלפונים לחברות המפורסמות באינטרנט ובחרתי בחברה שנשמעה לי המקצועית ביותר. לא האמנתי שבתוך זמן קצר כל כך אקבל בחזרה סכום כסף לא מבוטל. מודה לכם מאוד!
ליאת כליף
ליאת כליף
15:11 17 Mar 20
גם לי כמו עוד הרבה אחרים כל הנושא הזה של החזרי מס לא היה מוכר. בשיחה עם ידיד הבנתי שאני יכולה לקבל סכום כסף בחזרה על מיסים ששילמתי סתם, קיבלתי המלצה על החברה הזאת שלקחו את התיק שלי ברצינות והחזירו לי כסף שלא ידעתי בכלל שמגיע לי, מבחינתי נפל עליי כסף מהשמיים - ברכה!
אביגיל פינטו
אביגיל פינטו
14:37 16 Mar 20
זה כבר כמה שנים שאני משתמש בשירותים של "הגנה החזרי מס" ועם הזמן הפנתי אליהם יותר מ-10 חברים. אנשים מקצועיים ובעל ניסיון רב ככה שגם אם יש איזה משהו בילתי צפוי הם יודעים לתת מענה מיידי
אריק טולדנו
אריק טולדנו
15:51 15 Mar 20
סיבות לקבלת החזר מס
מידע נוסף
בדיקת זכאות להחזר מס
דקות
שניות