החזר מס עבור ילד נכה – המדריך המלא

מדינת ישראל מעניקה הטבת מס להורים לילד נכה. ההטבה ניתנת כנקודות זיכוי או כזיכוי באחוזים, כפי שיפורט להלן. במדריך זה נבין איזו הכנסה חייבת במס, מהי נקודת זיכוי, מהן ההטבות המגיעות להורים ואיזו פרוצדורה יש לעבור כדי לממש את ההטבות וגם כדי להגיש בקשה לקבלת החזר מס עבור ילד נכה.

 

הכנסות החייבות במס

כדי להבין את ההטבה לאושרה, חשוב שנבין אילו הכנסות חייבות במס בארץ. לשם כך, נעיין בפקודת מס הכנסה הקובעת את חובות המס העיקריות בדין הישראלי. סעיף 2 לפקודה קובע את מקורות ההכנסה החייבים במס. סעיף 2(1) מחייב במס כל הכנסה המגיעה מיגיעה אישית של אדם בעסק או במשלח יד. סעיף 2(2) מוסיף הכנסות ממשכורת לשכיר, טובות הנאה שניתנו בעבודה ועוד. אלו הם שני הסעיפים העיקריים הרלוונטיים לענייננו.

הודעה חשובה - קבלו את הכסף שלכם חזרה!

שילמתם מיסים עודפים? המבצע הבא בשבילכם! כ-78% מהאזרחים זכאים ל-6,000₪ בממוצע.
ביחד עם חברת מגוון אסטרטגיה פיננסית אנחנו נדאג לכספי המיסים שלכם.
בדקו האם אתם זכאים במחשבון החזרי המס >>>

בדקו כמה כסף מגיע לכם ממס הכנסה. מלאו את שמכם המלא, מספר הטלפון ופרטי ההשתכרות שלכם וקבלו תשובה מהירה על גובה ההחזר.

 

שיטת המדרגות

מס ההכנסה בישראל הינו מס פרוגרסיבי – ככל שההכנסה גדלה כך שיעור המס המשולם עולה. לפיכך, אדם המרוויח 200,000 ₪ בשנה, למשל, חייב במס בשיעור גבוה יותר מאדם המרוויח 100,000 ₪ בשנה. ההבדל הוא לא רק בסכום המשולם, אלא גם באחוז המס המשתלם.

כדי  להימנע ממצב בו מי שמרוויח יותר ברוטו נשאר עם פחות כסף נטו עקב תשלומי המס, המס הישראלי בנוי, כמו בכל העולם, בשיטת המדרגות. שיטה זו מפורטת בסעיף 121 לפקודת מס הכנסה ובו נקבע כך:

על הכנסה בסך 0-6,450 ₪ בחודש, ישולם מס של 10%. על הסכום שבין 6,451 לבין 9,240 ישולמו 14% מס, על הסכום שבין 9,241 לבין 14,840 ישולמו 20% מס וכן הלאה. כך, אדם המרוויח, למשל, 12,000 ₪, ישלם סך הכל מס הכנסה ללא זיכויים והחזרים 1,587.26 שקלים.

 

נקודות זיכוי – הטבת מס

עם זאת, אדם המרוויח 12 אלף שקלים ישלם בפועל סכום נמוך יותר. זאת, מאחר שכל אזרח ישראלי זכאי ל2.5 נקודות זיכוי לכל הפחות. החוק מעניק במספר נסיבות נקודות זיכוי מס. שוויה של כל נקודה הוא 223 שקלים חדשים, נכון לשנת 2022 והנקודות מהוות למעשה החזר מס. שווי הנקודות מתקזז מסכום המס שיש לשלם וכך הנקודות מהוות הטבת מס עבור הזכאים להן.

נחזור לדוגמה בה עסקנו, של האדם המרוויח 12 אלף שקלים בחודש. כאמור, ללא זיכויים והחזרים עליו לשלם מס הכנסה חודשי בגובה 1,587.26 ₪. אולם כפי שנוכחנו לדעת, מיודענו זכאי ל2.5 נקודות זיכוי, המפחיתות לו את התשלום ב557.5 ₪ כך שישלם בפועל 1029.76 ₪ בלבד.

אזרחים רבים זכאים לנקודות נוספות מלבד ה-2.5 הבסיסיות. עבור כל ילד בגילאים 0-5 זכאים ההורים ל-2 נקודות זיכוי נוספות ועבור ילדים בגילאי 5-17 זכאים בנקודה בודדת. תכלית הענקת הנקודות הניתנות עבור ילדים, הינה כפולה. תכלית אחת היא עידוד ילודה בארץ דרך נתינת תמריץ לילודה. יש שיחלקו על מטרה זו ויש שיתמכו בה, בין כה וכה היא בעינה עומדת. המטרה השנייה היא היצמדות למיסוי רווחים.

בניגוד לרוב ההוצאות בייצור הכנסה, הוצאות טיפול בילדים לא ניתן לנכות מבסיס ההכנסה החייבת. במקום זאת, המדינה מעניקה נקודות זיכוי עבור ילדים שאמורות, בין היתר, לפצות על כך שלא ניתן לנכות את הוצאות גידולם כהוצאה בייצור הכנסה.

 

נקודות זיכוי עבור ילד נכה

מדינת ישראל מעניקה נקודות נוספות להורים לילד נכה. סעיף 45 לפקודת מס הכנסה מזכה הורים לילדים נכים ב-2 נקודות זיכוי נוספות. מדובר בהטבה משמעותית במיוחד, בגובה 5,352 שקלים בשנה. יתר על כן, ניתן לקבל גם החזרים רטרואקטיבית עד 6 שנים אחורה, כך שסך ההטבה עבור ילד נכה יכולה להגיע לעשרות אלפי שקלים.

 

בדיקת זכאות – מגורים בבית ההורים

זכאים להטבה תושבי ישראל, שלהם או לבן זוגם ילד נכה כהגדרתו בחוק, המשלמים מס הכנסה. עבור ילדים קטינים, דהיינו בני פחות מ-18, נדרש אבחון על ידי נוירולוג או רופא מומחה, לפיו הילד משותק באחת מגפיו, שהילד נולד ללא אחת מגפיו, או שהיא נכרתה. במידה והנכות היא עיוורון, יש להציג  אישור לאבחון העיוורון על ידי רופא עיניים. מעבר לאישור הרפואי, לשם קבלת ההטבה על הקטין לקבל גמלת נכה. לחלופין, די בזכאות לגמלת נכה גם ללא קבלה בפועל.

עבור ילדים בגירים, התנאים לקבלת ההטבה שונים. ההטבה תינתן אם לילד נקבעה דרגת אי כושר השתכרות של 74% אחוזים לפחות. לחלופין, ההטבה תינתן אם הילד עומד בתנאים לקטין, סמוך לשולחן הוריו והכנסתו השנתית לא עולה על 173,000 שקלים, ואם הוא נשוי הכנסת הזוג לא עולה על 277,000 שקלים בשנה.

במקרים בהם הורי הנכה אינם בחיים, ההטבה מגיעה לאח או אחות של הנכה אשר הם אפוטרופוסים של הנכה. אחים אפוטרופוסים יימצאו זכאים להטבה גם כאשר ההורים עודם בחיים אך הם קשישים או חולים ואינם מייצרים הכנסה ותפקודם הכללי לקוי.

 

הטבת מס כאשר הנכה אינו גר בבית ההורים

עבור נכה שאינו מתגורר בבית ההורים, ההורים זכאים להטבת מס לפי סעיף 44 לפקודה. הסעיף קובע כי הורה לילד עם מוגבלות החוסה במוסד מיוחד, " יותר לו זיכוי ממס של 35% מאותו חלק מהסכומים ששילם העולה על 12.5% מהכנסתו החייבת".  משמעות הוראת החוק היא שההורים זכאים לזיכוי מס, בגובה 35% מההפרש שבין ההוצאות על המוסד לבין 12.5% מסך ההכנסה השנתית החייבת. עדיין נשמע מסובך? ניעזר בדוגמה הבאה:

  • הכנסה שנתית: 200 אלף ₪.
  • הוצאות על תשלומים למוסד: 50 אלף ₪.
  • 12.5% מההכנסה השנתית: 200,000 * 0.125 = 25,000
  • ההפרש בין ההוצאה לבין 12.5% מההכנסה החייבת:
    50,000 – 25,000 = 25,000
  • סך ההטבה: 25,000 * 0.35 = 8,750

אם כן, בדוגמה דנן 35% מההפרש שבין שמינית ההכנסה (12.5%) לבין ההוצאות על המוסד הוא 8,750 ₪ וזהו גובה הזיכוי להורים לילד החוסה במוסד לבעלי צרכים מיוחדים.

 

החזר מס עבור ילד נכה – סיכום

הורים לילדים נכים זכאים להטבות מס. במידה והילד גר בבית ההורים ועומד בתנאים שפורטו, ההורים זכאים ל-2 נקודות זיכוי שנתיות, וכן ניתן לקבל את ההטבה רטרואקטיבית כנגד 6 השנים האחרונות. במידה והילד חוסה במוסד מיוחד, גובה ההטבה נגזר מההפרש שבין שמינית ההכנסה לבין הוצאות המוסד. בהצלחה!

אהבתם את המאמר? שתפו ברשתות החברתיות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מה היה לנו עד עכשיו?
סיבות לקבלת החזר מס
מידע נוסף
נגן וידאו
בדיקת זכאות להחזר מס
דקות
שניות