מתגרשים? בדקו, מגיע לכם החזר מס

החזר מס לגרושיםעל פי פקודת מס ההכנסה ועל פי כל הדינים הנוגעים בדבר, זכאים תושבי ישראל להטבות מס כאשר הם עומדים בקריטריונים מסוימים. בין הטבות המס ניתן למצוא זיכויים וניכויים, נקודות זיכוי ובמקרים מסוימים אפילו פטור חלקי או מלא.

בשורות הבאות נסקור את האפשרות לקבל החזרי מס, עם דגש על מתגרשים. דבר זה ראוי לדיון נרחב שכן גם כיום, ישנם רבים שעברו גירושין או פרידה מבני או בנו זוגם, וכלל לא מודעים לכך שהיו מגיעות להם הטבות מס מסוגים שונים.

רקע כללי

לפני שנסקור את כל האפשרויות לקבל החזרי מס נבקש לספק מעט רקע כללי מקדים וחשוב. על מנת לקבל החזרי מס צריך להראות כי בשנים מסוימות שילם הנישום, שכיר או עצמאי, מס גבוה יותר מן המותר. מכיוון שכך, נוצר מצב שכל מי שאיננו מודע לזכויות מיוחדות שלהן הוא זכאי בהקשר של תשלומי מס הכנסה משלם בדרך כלל יותר מדי.

על מנת לקבל את ההחזר חלה חובה לפנות באופן יזום למשרדי מס הכנסה הסמוכים למקום המגורים. יש צורך למלא טפסים מתאימים וניתן להיעזר לצורך גם במומחים להחזרי מס.

הדבר החשוב הוא לקחת בחשבון את העובדה הבאה – החזרי מס שמגיעים למתגרשים יכולים להתקבל רטרואקטיבית, אך רק שש שנים לאחור. לכן, מי שלא נוקט צעדים מתאימים עשוי להפסיד כסף, והרבה.

גרוש שנשא אישה אחרת

האפשרות הראשונה של קבלת החזר מס למתגרשים מגיעה לגרוש שנשא אישה אחרת. אפשרות זאת מבוסס על נוסח פקודת מס הכנסה, סעיף 40 א.

על פי סעיף חשוב זה, אדם – לרוב גבר אך במקרים מסוימים גם אישה, שמשלמים מזונות לבן הזוג ונישאים מחדש זכאים לשווי נקודת זיכוי אחת. מכיוון שמשמעות הדבר היא תשלום מופחת של מס הכנסה מדי חודש (למי שהכנסותיו עוברות את סף המס), זה מאפשר לקבל החזר מס.

עוד נציין שנקודות זיכוי מגיעות גם לאישה החיה במסגרת חד הורית, גם כתוצאה מגירושין. גם כאן, מי שלא ניצלה את ההטבה, תוכל להגיש בקשה להחזר.

דמי מזונות פטורים ממס

ראוי להוסיף שעל פי פקודת מס ההכנסה, שמפרטת את כל אותם הסכומים ומקורות התקבולים שהינם פטורים ממס, יש נקודה חשובה לכל מי שמקבל דמי מזונות. על פי הפקודה, סכומי מזונות המשולמים הינם פטורים ממס על פי העקרונות הבאים:

  • דמי מזונות שמקבל אדם, גבר או אישה, מהגרוש או הפרוד – פטורים ממס.
  • דמי מזונות שמשלם אדם, גבר או אישה, לבן הזוג עבור הילדים המשותפים – פטורים ממס.
  • גם דמי מזונות שמשולמים על ידי המוסד לביטוח לאומי (בהתאם לסעיף הבטחת תשלום, חוק דמי מזונות) – פטורים מתשלום מס.

היה ופלוני שילם מס עבור דמי מזונות, כולם או חלקם, הרי שניתן להגיש בקשה להחזר, כפי שצוין לעיל.

הטבה למשלם המזונות

על פי הכללים הנהוגים, נקבע שמי שמשלם מזונות עבור ילדיו שאינם נמצאים בחזקתו זכאי להטבות מס מסוגים שונים. הטבה מרכזית קובעת שמי שהתגרש או שחי בנפרד מבן הזוג ומשלם מזונות לילדים זכאי לנקודת זיכוי עד הגעתם של הילדים לבגרות. מכיוון שכך, מי שלא מימש את הטבת המס האמורה, טוב יעשה אם יגיש בקשה לקבלת החזר מס.

הטבה דומה, אך לא זהה, מפורטת בפקודת המיסים, סעיף 20, והיא רלוונטית למי שמשלם מזונות לתושב חוץ. במקרה זה, ניתן לנכות חלק מהתשלום בתור הוצאה מוכרת. כך, גובה ההכנסה החייבת במס קטן. מי שלא ניצל זכות זאת, בהחלט יכול לקבל החזר מס.

נדגיש שקבלת ההחזרים מחייבת אסכמתא של הסכם גירושין ובמקרה של גרושה תושבת חוץ, יש צורך בפסק דין של רשות מומסכת מחוץ לארץ, על חיוב בתשלומי מזונות.

ראו גם:

החזר מס בשל בעיה רפואית

תיאום מס

מתגרשים? בדקו, מגיע לכם החזר מס
Sending
User Rating 5 (1 vote)
סגירת תפריט