החזרי מס בגין קצבה חודשית מביטוח לאומי

המוסד לביטוח לאומי מספק סוגים שונים של קצבאות עבור מי שזכאי לכך מסיבות שונות. ברוב המקרים, הזכאות לקצבה מהביטוח הלאומי קשורה לפגיעה ממנה אותו אדם סובל.

על כן, אותה פגיעה לא רק מזכה אותו בתשלום קצבה חודשית, אלא גם בהטבות נוספות כמו פטור ממס באופן כללי או פטור ממס על אותה קצבה. איך יודעים מי זכאי להחזר מס בגין קצבה חודשית מביטוח לאומי ואיך מגישים בקשה לקבלת החזרי המס האלו? להלן ההסבר המלא.

 

הודעה חשובה - קבלו את הכסף שלכם חזרה!

שילמתם מיסים עודפים? המבצע הבא בשבילכם! כ-78% מהאזרחים זכאים ל-6,000₪ בממוצע.
ביחד עם חברת אינדיגו פיננסים אנחנו נדאג לכספי המיסים שלכם.
בדקו האם אתם זכאים במחשבון החזרי המס >>>

בדקו כמה כסף מגיע לכם ממס הכנסה. מלאו את שמכם המלא, מספר הטלפון ופרטי ההשתכרות שלכם וקבלו תשובה מהירה על גובה ההחזר.

מי זכאי לפטור ממס?

הקצבאות השונות אשר מעניק המוסד לביטוח לאומי נבדלת אחת מהשנייה במאפיינים רבים. חלקן ניתנות לתקופה מוגבלת ואחרות לכל החיים, גובה הקצבה משתנה בהתאם לעמידה של הזכאי בתנאים שונים וכן תהליך ההגשה והאישור לקבלת הקצבה משתנה בהתאם לסוג המקרה והקצבה.

מאפיין אשר משותף ללא מעט קצבאות שונות המוענקות על ידי המוסד לביטוח לאומי הוא היותן של הקצבאות פטורות ממס הכנסה. להלן הקצבאות אשר מזכות את מקבליהן בפטור ממס:

 

קצבת נכות כללית

הקצבה המשמעותית ביותר שמעניק המוסד לביטוח לאומי מזכה את המקבלים אותה בפטור מלא ממס הכנסה, הן על ההכנסת מהקצבה עצמה והן על הכנסות נוספות אשר קיימות לאותו אדם. הפטור ניתן רק למי שאושרו לו 90 או 100 אחוזי נכות לתקופה אשר עולה על 184 יום.

 

החזרי מס בגין קצבה חודשית מביטוח לאומי

קצבת זקנה

גם קצבת זקנה מאפשרת למי שזכאי לה לקבל פטור ממס עבור הקצבה. עם זאת, המקבל אינו זכאי לפטור ממס הכנסה באופן כללי וכן עדיין מחויב בתשלום דמי בריאות עבור הקצבה.

 

קצבת נפגעי עבודה

קצבה נוספת המאפשרת קבלת פטור או הנחה מתשלומי מס הכנסה היא קצבת נפגעי עבודה. מדובר בקצבה עבור מי שקיבל דרגת נכות מהעבודה של 90 אחוז או יותר.

 

קצבת ילד נכה

הוריהם של ילד נכה אמנם לא זכאים לפטור ממס על הכנסותיהם אך הם כן זכאים לנקודות מס הכנסה. עבור מי שאחד מילדיו סובל מנכות מלאה, ניתן לקבל שתי נקודות זיכוי במס הכנסה אשר מתורגמות להנחה של כ-5,000 ש״ח בשנה בתשלום מס הכנסה.

תגמול לנפגעי פעולות איבה – מי שמקבל קצבה בגין פגיעה מפעולות איבה זכאי להנחה במס רכישה על רכישת דירת מגורים או על רכישה של קרקע לבניית מגורים. את ההטבה ניתן לממש בשתי פעמים שונות אך לא יותר.

 

קצבת עיוור

עוד קצבה המזכה את המקבל בפטור מלא מתשלום מס הכנסה על קצבה זו וכן על כל הכנסה אחרת היא קצבת עיוור.

 

מס הכנסה שלילי

מדובר במקרה כללי עבור לא מעט ממקבלי הקצבאות מהמוסד לביטוח לאומי. מי שזכאי לקבל קצבת השלמת הכנסה, קצבת נכות וקצבת זקנה, זכאי בחלק מהמקרים לקבל החזר מס שלילי.

 

מלבד אלו, ישנן קצבאות נוספות אשר לא מזכות את מקבליהן בפטור ממס או בהקלות נוספות, אך הקצבאות עצמון פטורות ממס הכנסה – קצבת שאירים וכן קצבת אסירי ציון.

 

למה שאקבל החזר מס על קצבה הפטורה ממס?ֿ

בגלל אופן פעולתה של רשות המיסים בישראל וכן העובדה כי היא אינה תמיד פועלת בסנכרון עם המוסד לביטוח לאומי, יכול להיווצר מצב בו מי שמקבל קצבה מביטוח לאומי אשר פטורה מתשלום מס, עדיין ישלם עליה מס הכנסה כאשר הוא יקבל אותה.

הדבר מתרחש כיוון שאופן חישוב המס ברשות המיסים הוא שנתי בעוד שתשלום המס לרשות המיסים הוא חודשי. כך קורה מצב בו רשות המיסים מחשבת עבור כל אדם את גובה מס ההכנסה אשר עליו לשלם על בסיס ההכנסות שהיו לו בשנה האחרונה אך לאורך השנה הכנסותיו משתנות והמס עומד קבוע.

הדבר מוביל לכך שאזרחים רבים משלמים מס הכנסה גבוה מהנדרש והם בכלל לא מודעים לכך שכן רשות המיסים לא דואגת לעדכן אותם בכך ששיעור המס שעליהם לשלם היה נמוך ממה ששילמו באמת.

כמו כן, במקרים רבים אחרים בהן הקצבה מזכה בהקלות נוספות או בפטור ממס על הכנסות אחרות, חוסר עדכון של הנתונים אצל המעסיק יוביל לתשלום מס בשיעור גבוה יותר, לעיתים לתקופה ארוכה. על כן, חשוב מאוד לעדכן את הפרטים אצל המעסיק ברגע שחל שינוי במצב אשר מזכה בפטור ממס או בנקודות זיכוי מס הכנסה.

 

איך מגישים את הבקשה לקבלת החזרי מס עבור קצבה מביטוח לאומי?

בדומה להגשתן של בקשות להחזרי מס מסיבות אחרות, בקשה להחזרי מס עבור קצבה מביטוח לאומי מחייבת את המגיש להצהיר על כל הכנסותיו בשנה האחרונה.

הצהרה זו יכולה להיעשות באמצעות טופס מתאים אשר יסופק על ידי המעסיק או באמצעים אחרים במידה והכנסות מגיעות ממקורות שונים. בנוסף להצהרה על ההכנסות, על המבקש למלא טופס בקשה להחזר מס וכן לציין את הסיבות בגינן הוא זכאי להחזר.

לעיתים, מלבד הזכאות להחזרי מס בגין קבלת קצבה חודשית מביטוח לאומי, יהיו קיימות גם סיבות אחרות המאפשרות הקלות נוספות במס הכנסה. כל עילה לקבלת שיעור מס הכנסה נמוך יותר, מחייבת את המבקש להציג אישורים מתאימים אשר מוכיחים שהוא זכאי לאותה הקלה.

ברוב המקרים, כאשר מדובר בהחזרי מס עבור קצבאות מביטוח לאומי, האישורים המתאימים יהיו אישורי הזכאות לקצבה מהביטוח הלאומי. בחלק מהמקרים, המבקש יידרש גם להציג אישורים אשר מוכיחים את מצבו הרפואי או כאלו המספקים מידע לגבי מצבו הכלכלי.

הגשה של בקשה ללא האישורים המתאימים עלולה להוביל לפסילת הבקשה ובכך להאריך מאוד את התהליך. על כן, ברוב המקרים מומלץ להיעזר בשירותיו של יועץ מס או בשירותיו של רואה חשבון העוסק בתחום המס אשר יוכלו לסייע ולוודא שהבקשה עומדת בכללים של רשות המיסים.

אהבתם את המאמר? שתפו ברשתות החברתיות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מה היה לנו עד עכשיו?
סיבות לקבלת החזר מס
מידע נוסף
נגן וידאו
אני ממש מתרגשת, זאת הפעם הראשונה שהתהליך הזה מצליח לי והכל בזכות הכישורים הנהדרים של שי המקסים!
רותי נירים-אוחנה
רותי נירים-אוחנה
11:22 21 Jun 20
יחסי האנוש של נציגי החברה פשוט מדהימים! כל כך הרבה סבלנות בתחום כל כך תובעני, ראוי לציון!
תמר מבורך
תמר מבורך
09:28 19 Jun 20
השארתי פרטים באתר... חזרו אליי ביום שלמחרת ועשו עליי רושם של חברה רצינית, החלטתי ללכת על זה והתחלנו בתהליך. חייב לציין שלא היה נדרש הרבה מהצד שלי. בתוך זמן קצר קיבלתי את הצ'ק עם הכסף
מרים לסרי
מרים לסרי
13:00 17 Jun 20
יישר כוח על העבודה המאומצת והתוצאות המרשימות
קובי ברלוט
קובי ברלוט
10:25 16 Jun 20
מהיום שקיבלתי החזר מס בזכות השירות של חברת "הגנה" אני לא מפסיק לספר לחברים קרובים על זה שיש אפשרות שמגיע להם כסף מהמדינה
Danny Fisher
Danny Fisher
09:39 14 Jun 20
תודה שליוותם אותי לאורך כל המסע של החזרי המס! התוצאות מעוררות השראה בלעדיכם זה לא היה קורה!
Marina Sostovskiy
Marina Sostovskiy
11:25 11 Jun 20
מודה לכם מאוד! קיבלתי את כספי בחזרה ובמידה ובשנה הבאה אהיה צריכה את אותו השירות אפנה אליכם מבלי להסס
קורל לוי
קורל לוי
13:18 10 Jun 20
לא האמתי למראה עיניי! צ'ק עם החזר המס בתיבת הדואר שלי :-)
מירב אלימלך
מירב אלימלך
13:04 08 Jun 20
אין עליכם!! שיחקתם אותה בענקקקק, אתם לא מבינים כמה שאני מאושרת מההחזר שקיבלתי
אורטל שמש
אורטל שמש
10:40 07 Jun 20
לא תליתי תקוות בבדיקה של חברת "הגנה" על החזרי מס שמגיעים לי ובכל זאת קיבלתי תשובה חיובית. בסופו של התהליך קיבלתי כמה אלפי שקלים.
שלום ספקטור
שלום ספקטור
11:54 04 Jun 20
אחרי שבשנה שעברה עשיתי את תהליך החזרת המס בחרתי השנה בחברת הגנה בגלל עמלת שכר טירחה יותר נמוכה. אני שמח מאוד שעשיתי את זה ועל כן רושם את ההמלצה הזאת
מאור מלול
מאור מלול
13:07 03 Jun 20
השם יברך אתכם! עזרתם לי בכסף שהיה מאוד חסר לי
מאיה אזולאי
מאיה אזולאי
10:13 02 Jun 20
שולחת לכם מילים חמות על הטיפול המסור והקפדני, לא מובן מאליו לקבל שירות כזה.
נופר צמח וייס
נופר צמח וייס
11:30 31 May 20
בשתי מילים: מקצועיים ואיכפתיים! נתנו לי תחושה שיש על מי לסמוך והתוצאות בסיומו של התהליך היו לשביעות רצוני המלאה
אדיר חורש
אדיר חורש
10:29 29 May 20
עמלת שכר הטירחה בהחלט הוגנת בהשוואה לחברות אחרות בתחום
אורי סלע
אורי סלע
11:26 27 May 20
התחלתי את התהליך עם חששות, חשבתי שלא ממש ישימו עליי ושאקבל את המגיע לי רק אחרי שנה שנתיים (אם בכלל). לא האמנתי שהתקשרו אליי והודיעו על ההצלחה בהחזר המס בתוך זמן קצר כל כך
מיכאל צור
מיכאל צור
10:40 26 May 20
שירות אמין וישר! כמישהו מתעסק בנושא רגיש כמו הכסף שלי הדבר החשוב לי ביותר הוא האמינות
Dima Arinshetain
Dima Arinshetain
11:45 24 May 20
בתחום שאני לא מבין אני מעדיף לתת למקצוענים לעשות את העבודה. בחברה הזאת קיבלתי שירות הרבה מעל למצופה ותוצאות מרשימות, מודה לכם מאוד!!
סמיון קשתי
סמיון קשתי
09:47 21 May 20
אהבתי מאוד את צורת העבודה שלהם! עשיתי פעם תהליך דומה אצל חברה אחרת והרגשתי שמורחים את הזמן, בחברה הזאת העבודה נעשתה בזריזות והכסף הגיע בתוך זמן קצר יחסית
יעקב קובי כהן
יעקב קובי כהן
12:57 19 May 20
עשו בעבורי את כל התהליך מתחילתו ועד סופו! ברור שזה לא בחינם אבל עדיין קיבלתי החזר כספי בלי לעשות יותר מדיי
דורין דוידסון
דורין דוידסון
10:00 16 May 20
אין לי מילים! זה תמיד כייף לקבל כסף ואם זה מהחזרי מיסים יפה שעה אחת קודם!!
Rotman Lucy
Rotman Lucy
11:52 23 Mar 20
הסכום שאמרו לי בתחילת התהליך היה סכום קרוב מאוד למה שקיבלתי בסופו של דבר. ממליץ עליהם בחום!
יואב שריד
יואב שריד
16:56 22 Mar 20
חיפשתי שירותי החזרי מס בגוגל והגעתי אל החברה הזאת שהיתה פשוט 10. שירות מקצועי, יחס אישי ותוצאה מרשימה
שרי גבעון
שרי גבעון
15:35 21 Mar 20
עושים את העבודה במקצועיות ובלי ביזבוזי זמן מיותרים.הופתעתי לראות צ'יק בתיבת הדואר שלי בלי הרבה מאמץ מצידי ועם עמלה סבירה של שכר טירחה
Sagi Elbaz
Sagi Elbaz
15:25 20 Mar 20
אני מרגישה שקיבלתי שירות מצוין וכמובן ששמחה מאוד על התוצאה הסופית! במידה ואצטרך לעשות את התהליך הזה שוב בשנה הבאה אני יודעת שיש לי על מי לסמוך
ספיר נתן
ספיר נתן
15:14 19 Mar 20
שירות סופר מקצועי ומדויק! לא מפספסים שום פרט ונותנים הרגשת ביטחון
אביטל פורת פרידמן
אביטל פורת פרידמן
16:14 18 Mar 20
לא חשבתי שמגיע לי החזר מס מהמדינה אבל אחרי מחקר קצר בגוגל הבנתי שיש מצב שכן מגיע לי. עשיתי מספר טלפונים לחברות המפורסמות באינטרנט ובחרתי בחברה שנשמעה לי המקצועית ביותר. לא האמנתי שבתוך זמן קצר כל כך אקבל בחזרה סכום כסף לא מבוטל. מודה לכם מאוד!
ליאת כליף
ליאת כליף
15:11 17 Mar 20
גם לי כמו עוד הרבה אחרים כל הנושא הזה של החזרי מס לא היה מוכר. בשיחה עם ידיד הבנתי שאני יכולה לקבל סכום כסף בחזרה על מיסים ששילמתי סתם, קיבלתי המלצה על החברה הזאת שלקחו את התיק שלי ברצינות והחזירו לי כסף שלא ידעתי בכלל שמגיע לי, מבחינתי נפל עליי כסף מהשמיים - ברכה!
אביגיל פינטו
אביגיל פינטו
14:37 16 Mar 20
זה כבר כמה שנים שאני משתמש בשירותים של "הגנה החזרי מס" ועם הזמן הפנתי אליהם יותר מ-10 חברים. אנשים מקצועיים ובעל ניסיון רב ככה שגם אם יש איזה משהו בילתי צפוי הם יודעים לתת מענה מיידי
אריק טולדנו
אריק טולדנו
15:51 15 Mar 20
בדיקת זכאות להחזר מס
דקות
שניות