מדריך לעובדות בהריון, בחופשת לידה או בטיפולי פוריות בתקופת משבר הקורונה

 נשים עובדות בהריון, בחופשת לידה או בטיפולי פוריות, נמצאות תמיד בסיכון. מעסיקים רבים מנסים להתחמק מהכרה בזכויות של נשים במצבים אלו ולא לספק להן את המגיע להם על פי חוק. הדבר אף בולט יותר במשבר הקורונה, במהלכו מעסיקים רבים נכנסו לקשיים ועל כן פועלים על מנת לצמצם הוצאות. אז מה הן הזכויות של נשים בהריון? על כך בכתבה הבאה.

 

חופשה ללא תשלום לנשים בהריון, אחרי לידה או בטיפולי פוריות

הודעה חשובה - קבלו את הכסף שלכם חזרה!

שילמתם מיסים עודפים? המבצע הבא בשבילכם! כ-78% מהאזרחים זכאים ל-6,000₪ בממוצע.
ביחד עם חברת אינדיגו פיננסים אנחנו נדאג לכספי המיסים שלכם.
בדקו האם אתם זכאים במחשבון החזרי המס >>>

בדקו כמה כסף מגיע לכם ממס הכנסה. מלאו את שמכם המלא, מספר הטלפון ופרטי ההשתכרות שלכם וקבלו תשובה מהירה על גובה ההחזר.

אחד האמצעים שהפכו לנפוצים במיוחד במהלך משבר הקורונה הוא האפשרות להוציא עובדים לחופשה ללא תשלום לאורך התקופה על מנת לחסוך בהוצאות או בעקבות צמצום הפעילות. במקרים של הוצאה לחל״ת של עובדות בהריון, על המעסיק לקבל מראש היתר מיוחד ממשרד העבודה על מנת להוציא עובדת לחופשה. בנוסף, על העובדת לעמוד באחד התנאים הבאים על מנת לאפשר את הוצאתה לחל״ת:

  • עובדת בהריון אשר יש לה וותק של לפחות 6 חודשים במקום העבודה. במקרה בו לעובדת יש ותק קצר יותר לא ניתן להוציא אותה לחל״ת בתקופת ההיריון.
  • עובדת אשר הייתה בחופשת לידה וכן חזרה לעבודה לפני 60 יום או פחות מכך. הדבר תקף גם במקרה בו העובדת הייתה בחופשה ללא תשלום לאחר חופשת הלידה וחזרה לעבודה לפני 60 יום או פחות.
  • במקרים בהם מדובר על עובדת בטיפולי פוריות, ניתן לבקש היתר להוצאה לחל״ת רק עבור ימי ההיעדרות לצורך הטיפולים ועד ל – 150 יום אחריהם.
  • במקרים בהם העובדת הייתה בטיפולי פוריות אך לא נעדרה מהעבודה הצורך בהיתר תקף רק ל-150 יום שלאחר תחילת טיפולי הפוריות או לכל אורך תקופת הטפולים. זאת, בתנאי שלעובדת יש וותק של 6 חודשים לפחות במקום העבודה.

 

על מנת לקבל היתר להוצאת עובדת בהריון לחל״ת יש להגיש טופס בקשה מיוחד למשרד העבודה. אין להוציא את העובדת לחל״ת לפני קבלת האישור ממשרד העבודה. כמו כן, היתרי החל״ת ניתנים עבור תקופה מוגבלת ועל כן יש לפעול על פיהם בלבד. אם יש צורך בהארכת תקופת החל״ת, יש לפנות למשרד העבודה לקבלת היתר נוסף.

 

זכויות עובדת בהריון בחל״ת

ראשית, כללי החל״ת חלים על עובדת בהריון באותו אופן שהם חלים לגבי עובדים אחרים. כלומר, במהלך תקופת החופשה, העובדת אינה זכאית לקבל שכר, לא ינוכו לה ימי חופשה והיא לא זכאית לקבלת תוספות וזכויות מיוחדות המגיעות לה במהלך העבודה כמו רכב, טלפון, דמי ביטוח לאומי וביטוח פנסיוני.

כמו כן, ניתן לקבל דמי אבטלה במהלך חל״ת רק אם החופשה נמשכת 14 יום או יותר. במקרים של עובדת בהריון, במידה והעובדת אינה זכאית לדמי אבטלה, היא יכולה לבקש להקדים את חופשת הלידה עד ל – 7 שבועות לפני מועד הלידה המשוער. במצב כזה, תזכה העובדת לקבל דמי לידה מוקדמים. עם זאת, המשמעות היא קיצור של חופשת הלידה לאחר הלידה עצמה.

 

הפרשות מעסיק במהלך תקופת החל״ת

באופן עקרוני, לאורך חופשה ללא תשלום מושהים יחסי העובד מעביד בין המעסיק לעובדת ועל כן חלק מההפרשות אינן מתקיימות באופן סדיר. שתי ההפרשות העיקריות הן דמי ביטוח לאומי והפרשות לביטוח פנסיוני.

  • דמי ביטוח לאומי – במקרה של הוצאת עובדת לחל״ת, המעסיק נדרש לשלם עבורה דמי ביטוח לאומי רק עבור שני חודשים קלנדריים מלאים בהם העובדת בחופשה. במקרה בו העובדת שוהה בחל״ת זמן ארוך מכך, עליה לשלם דמי ביטוח לאומי בעצמה. כמו כן, המעסיק יכול בעתיד לנכות את הסכומים אשר שילם עבור הביטוח הלאומי לאורך החל״ת מהמשכורות הבאות של העובדת. בנוסף, במקרה בו העובדת לא שהתה בחופשה לאורך חודש קלנדרי מלא, דמי הביטוח הלאומי ינוכו משכרה עבור אותו חודש באופן רגיל.
  • ביטוח פנסיוני – במקרים של הפרשות לביטוח פנסיוני במהלך חל״ת, המעסיק אינו מחויב לבצע הפרשות עבור העובדת. במקרה כזה, עלולה להיווצר הפסקה ברצף הביטוחי עבור העובדת. קטיעה של הרצף הביטוחי לזמן ממושך תשפיע על ההטבות והזכויות הניתנות בפוליסה ויכולה גם להשפיע על האפשרות לרכוש פוליסה בעתיד או לחדש את הפוליסה הקיימת. על כן, מומלץ מאוד לשמור על הזכויות הפנסיונית באמצעות פניה לחברת הביטוח וקביעת הסדר ריסק או באמצעות הפקדה עצמאית של הסכום החודשי לביטוח.

 

פיטורים של עובדת בהריון, בטיפולי פוריות או אחרי לידה

בדומה להוצאה לחל״ת של עובדת במצבים אלו, גם במקרים בהם המעסיק מעוניין לסיים את העסקת העבודה ולפטרה במהלך הריון, טיפולי פוריות או אחרי לידה, עליו להשיג לכך היתר מיוחד ממשרד העבודה. באותו האופן, על מנת לקבל את ההיתר, על העובדת לעמוד באחד מהתנאים שצוינו לגבי הוצאה חל״ת כמו ותק בעבודה או פרק זמן לאחר חזרה מחופשת לידה או טיפולי פוריות.

בנוסף, אם העובדת כבר נמצאת בחופשת לידה, אין אפשרות לפטר את העובדת במהלך החופשה ולא יינתן לכך היתר ממשרד העבודה. כמו כן, במידה ואכן העובדת פוטרה במהלך חופשת הלידה, מדובר בעבירה פלילית אשר עלולה להוביל להשתת קנס כספי על המעסיק וכן לקביעת פיצויים עבור העובדת.

כך או אחרת, פיטורי עובדת נדרשים לעמוד בכללים עבור פיטורים וביניהם זימון לשימוע לפני פיטורים וכן העברת הודעה מוקדמת לעובדת. לאחר ההודעה המוקדמת על המעסיק להמשיך להעסיק את העובדת עד למועד הפיטורים שנקבע. במידה והמעסיק מעוניין לפטר את העובדת באופן מיידי, עליו לשלם לה שכר עבור תקופת ההודעה (חלף הודעה מוקדמת).

תקופת ההודעה המוקדמת לפיטורים משתנה ותלויה בוותק של העובדת במקום העבודה. בנוסף, לאחר הפיטורים על המעסיק לשלם לעובדת תשלום עבור ימי החופשה שלא נוצלו, דמי הבראה וכן פיצויי פיטורים כפי שנקבע בחוק.

אהבתם את המאמר? שתפו ברשתות החברתיות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מה היה לנו עד עכשיו?
סיבות לקבלת החזר מס
מידע נוסף
נגן וידאו
אני ממש מתרגשת, זאת הפעם הראשונה שהתהליך הזה מצליח לי והכל בזכות הכישורים הנהדרים של שי המקסים!
רותי נירים-אוחנה
רותי נירים-אוחנה
11:22 21 Jun 20
יחסי האנוש של נציגי החברה פשוט מדהימים! כל כך הרבה סבלנות בתחום כל כך תובעני, ראוי לציון!
תמר מבורך
תמר מבורך
09:28 19 Jun 20
השארתי פרטים באתר... חזרו אליי ביום שלמחרת ועשו עליי רושם של חברה רצינית, החלטתי ללכת על זה והתחלנו בתהליך. חייב לציין שלא היה נדרש הרבה מהצד שלי. בתוך זמן קצר קיבלתי את הצ'ק עם הכסף
מרים לסרי
מרים לסרי
13:00 17 Jun 20
יישר כוח על העבודה המאומצת והתוצאות המרשימות
קובי ברלוט
קובי ברלוט
10:25 16 Jun 20
מהיום שקיבלתי החזר מס בזכות השירות של חברת "הגנה" אני לא מפסיק לספר לחברים קרובים על זה שיש אפשרות שמגיע להם כסף מהמדינה
Danny Fisher
Danny Fisher
09:39 14 Jun 20
תודה שליוותם אותי לאורך כל המסע של החזרי המס! התוצאות מעוררות השראה בלעדיכם זה לא היה קורה!
Marina Sostovskiy
Marina Sostovskiy
11:25 11 Jun 20
מודה לכם מאוד! קיבלתי את כספי בחזרה ובמידה ובשנה הבאה אהיה צריכה את אותו השירות אפנה אליכם מבלי להסס
קורל לוי
קורל לוי
13:18 10 Jun 20
לא האמתי למראה עיניי! צ'ק עם החזר המס בתיבת הדואר שלי :-)
מירב אלימלך
מירב אלימלך
13:04 08 Jun 20
אין עליכם!! שיחקתם אותה בענקקקק, אתם לא מבינים כמה שאני מאושרת מההחזר שקיבלתי
אורטל שמש
אורטל שמש
10:40 07 Jun 20
לא תליתי תקוות בבדיקה של חברת "הגנה" על החזרי מס שמגיעים לי ובכל זאת קיבלתי תשובה חיובית. בסופו של התהליך קיבלתי כמה אלפי שקלים.
שלום ספקטור
שלום ספקטור
11:54 04 Jun 20
אחרי שבשנה שעברה עשיתי את תהליך החזרת המס בחרתי השנה בחברת הגנה בגלל עמלת שכר טירחה יותר נמוכה. אני שמח מאוד שעשיתי את זה ועל כן רושם את ההמלצה הזאת
מאור מלול
מאור מלול
13:07 03 Jun 20
השם יברך אתכם! עזרתם לי בכסף שהיה מאוד חסר לי
מאיה אזולאי
מאיה אזולאי
10:13 02 Jun 20
שולחת לכם מילים חמות על הטיפול המסור והקפדני, לא מובן מאליו לקבל שירות כזה.
נופר צמח וייס
נופר צמח וייס
11:30 31 May 20
בשתי מילים: מקצועיים ואיכפתיים! נתנו לי תחושה שיש על מי לסמוך והתוצאות בסיומו של התהליך היו לשביעות רצוני המלאה
אדיר חורש
אדיר חורש
10:29 29 May 20
עמלת שכר הטירחה בהחלט הוגנת בהשוואה לחברות אחרות בתחום
אורי סלע
אורי סלע
11:26 27 May 20
התחלתי את התהליך עם חששות, חשבתי שלא ממש ישימו עליי ושאקבל את המגיע לי רק אחרי שנה שנתיים (אם בכלל). לא האמנתי שהתקשרו אליי והודיעו על ההצלחה בהחזר המס בתוך זמן קצר כל כך
מיכאל צור
מיכאל צור
10:40 26 May 20
שירות אמין וישר! כמישהו מתעסק בנושא רגיש כמו הכסף שלי הדבר החשוב לי ביותר הוא האמינות
Dima Arinshetain
Dima Arinshetain
11:45 24 May 20
בתחום שאני לא מבין אני מעדיף לתת למקצוענים לעשות את העבודה. בחברה הזאת קיבלתי שירות הרבה מעל למצופה ותוצאות מרשימות, מודה לכם מאוד!!
סמיון קשתי
סמיון קשתי
09:47 21 May 20
אהבתי מאוד את צורת העבודה שלהם! עשיתי פעם תהליך דומה אצל חברה אחרת והרגשתי שמורחים את הזמן, בחברה הזאת העבודה נעשתה בזריזות והכסף הגיע בתוך זמן קצר יחסית
יעקב קובי כהן
יעקב קובי כהן
12:57 19 May 20
עשו בעבורי את כל התהליך מתחילתו ועד סופו! ברור שזה לא בחינם אבל עדיין קיבלתי החזר כספי בלי לעשות יותר מדיי
דורין דוידסון
דורין דוידסון
10:00 16 May 20
אין לי מילים! זה תמיד כייף לקבל כסף ואם זה מהחזרי מיסים יפה שעה אחת קודם!!
Rotman Lucy
Rotman Lucy
11:52 23 Mar 20
הסכום שאמרו לי בתחילת התהליך היה סכום קרוב מאוד למה שקיבלתי בסופו של דבר. ממליץ עליהם בחום!
יואב שריד
יואב שריד
16:56 22 Mar 20
חיפשתי שירותי החזרי מס בגוגל והגעתי אל החברה הזאת שהיתה פשוט 10. שירות מקצועי, יחס אישי ותוצאה מרשימה
שרי גבעון
שרי גבעון
15:35 21 Mar 20
עושים את העבודה במקצועיות ובלי ביזבוזי זמן מיותרים.הופתעתי לראות צ'יק בתיבת הדואר שלי בלי הרבה מאמץ מצידי ועם עמלה סבירה של שכר טירחה
Sagi Elbaz
Sagi Elbaz
15:25 20 Mar 20
אני מרגישה שקיבלתי שירות מצוין וכמובן ששמחה מאוד על התוצאה הסופית! במידה ואצטרך לעשות את התהליך הזה שוב בשנה הבאה אני יודעת שיש לי על מי לסמוך
ספיר נתן
ספיר נתן
15:14 19 Mar 20
שירות סופר מקצועי ומדויק! לא מפספסים שום פרט ונותנים הרגשת ביטחון
אביטל פורת פרידמן
אביטל פורת פרידמן
16:14 18 Mar 20
לא חשבתי שמגיע לי החזר מס מהמדינה אבל אחרי מחקר קצר בגוגל הבנתי שיש מצב שכן מגיע לי. עשיתי מספר טלפונים לחברות המפורסמות באינטרנט ובחרתי בחברה שנשמעה לי המקצועית ביותר. לא האמנתי שבתוך זמן קצר כל כך אקבל בחזרה סכום כסף לא מבוטל. מודה לכם מאוד!
ליאת כליף
ליאת כליף
15:11 17 Mar 20
גם לי כמו עוד הרבה אחרים כל הנושא הזה של החזרי מס לא היה מוכר. בשיחה עם ידיד הבנתי שאני יכולה לקבל סכום כסף בחזרה על מיסים ששילמתי סתם, קיבלתי המלצה על החברה הזאת שלקחו את התיק שלי ברצינות והחזירו לי כסף שלא ידעתי בכלל שמגיע לי, מבחינתי נפל עליי כסף מהשמיים - ברכה!
אביגיל פינטו
אביגיל פינטו
14:37 16 Mar 20
זה כבר כמה שנים שאני משתמש בשירותים של "הגנה החזרי מס" ועם הזמן הפנתי אליהם יותר מ-10 חברים. אנשים מקצועיים ובעל ניסיון רב ככה שגם אם יש איזה משהו בילתי צפוי הם יודעים לתת מענה מיידי
אריק טולדנו
אריק טולדנו
15:51 15 Mar 20
בדיקת זכאות להחזר מס
דקות
שניות