מהי הנהלת חשבונות?

הנהלת חשבונותשירותי הנהלת חשבונות הינם חיוניים והכרחיים עבור כל עסק, החל מעצמאיים בעסקים קטנים וכמובן שעד ארגונים גדולים ומורכבים. שירותי הנה"ח כוללים שפע של מרכיבים ותחומי עיסוק, מדובר על הרבה מעבר לניהול ספרים ורישום תקבולים/תשלומים.

הנהלת החשבונות גם רלבנטית לניהול הספרים של העסק ולדיווחים השונים לרשויות המדינה והמס, אך השירותים חשובים מאוד גם לקבלת נתונים עסקיים כספיים על העסק ולשאר היבטים משמעותיים – משכורות, מיסוי וניהול יעיל בתור חלק מהדוגמאות.

היום דרישות הרגולציה הולכות והופכות מורכבות יותר, המציאות העסקית קשה יותר ובהתאם שירותי הנהלת חשבונות הופכים אפילו חשובים יותר ויש יותר אפשרויות לסוגי העסקים השונים.

הודעה חשובה - קבלו את הכסף שלכם חזרה!

שילמתם מיסים עודפים? המבצע הבא בשבילכם! כ-78% מהאזרחים זכאים ל-6,000₪ בממוצע.
ביחד עם חברת מגוון אסטרטגיה פיננסית אנחנו נדאג לכספי המיסים שלכם.
בדקו האם אתם זכאים במחשבון החזרי המס >>>

בדקו כמה כסף מגיע לכם ממס הכנסה. מלאו את שמכם המלא, מספר הטלפון ופרטי ההשתכרות שלכם וקבלו תשובה מהירה על גובה ההחזר.

מה כוללים שירותי הנהלת חשבונות?

שירותי הנהלת חשבונות בסיסיים חייבים להתקיים בהתאם לחוקי מדינת ישראל – חוק מע"מ, תקנות ניהול ספרים, ניהול פנקסי חשבונות, הוראות מס הכנסה וכדומה. מעבר לזה ישנם שירותים היקפיים נלווים אשר כל עסק יכול להשתמש בהם ואשר תורמים ליעילות הניהולית/עסקית.

דוגמאות לכמה שירותים חשובים של הנהלת חשבונות הן:

 • רישום מלא ומדויק של כל התשלומים שהעסק מבצע – על פי חשבוניות מס
 • רישום מלא ומדויק של כל התקבולים שהעסק מקבל – כאשר לכל תקבול חייבת להיות חשבונית מס מתאימה
 • רישום המע"מ בעסק – כמה מע"מ נגבה וכמה מע"מ שולם, כולל כמובן הגשת דו"חות תקופתיים למע"מ ותשלום הסכומים הרלבנטיים לאחר קיזוז (מע"מ שנגבה פחות מע"מ ששולם)
 • ניהול ספרים מלא – תשלומים, תקבולים, התחייבויות, נכסים, הון עצמי.
 • רישום לצורכי מס הכנסה, תשלום מקדמות ודיווחים תקופתיים (בעיקר דו"ח שנתי) למס הכנסה
 • שמירה מסודרת של כלל המסמכים הפיננסיים הרלבנטיים לעסק – חשבוניות מס, קבלות, תצהירי בנק וכן הלאה
 • הפקת דו"חות הנהלת חשבונות מגווני ומקיפים – דו"ח רווח והפסד, תזרים מזומנים, יתרות, מאזן, שינויים בהון עצמי וכן הלאה
 • ביצוע תשלומים לספקים וגורמים שונים
 • הפקת תלושי משכורת והעברת המשכורות לעובדים – שירות מיוחד, מוגדר חשבות שכר ולא הנה"ח בסיסי

ויש עוד שירותי הנה"ח שונים שניתן לקבל. כמו כן כמובן שדרישות ניהול החשבונות משתנות בהתאם לסוג ההתאגדות של העסק, עוסק פטור לעומת עוסק מורשה, דרישות מחברה בע"מ, דרישות של שותפות ועוד. במהותם, השירותים נוגעים כאמור לרישום, דיווח וניתוח האירועים הפיננסיים בהקשר לעסק, מנהלי החשבונות פועלים "בשם" העסק מול רשויות המדינה אך צריכים להעביר את המידע הקריטי והמגוון שהם מפיקים למנהלים ולבעלי המניות בעסק.

סוגי הנהלת חשבונות

בישראל יש באופן כללי שני סוגים של שירותי הנהלת חשבונות, כאשר רשויות המדינה מגדירות איזה עסק מחויב באיזה סוג. הסוגים הם הנהלת חשבונות חד צידית או הנהלת חשבונות דו צידית (כפולה). כאשר הסוג של הנה"ח כפולה הוא הנפוץ ביותר ורלבנטי לעוסקים מורשים רבים, חברות וכן הלאה מבחינת אפשרויות ההתאגדות.

 • הנה"ח חד צידית:  רישום רק של הכנסות והוצאות – רלבנטי לעסקים קטנים מאוד.
 • הנה"ח דו צידית (כפולה): הנהלת חשבונות מלאה, רישום כל הפעולות הפיננסיות של העסק ומתן תמונת מצב מלאה על פעילות העסק (הכנסות והוצאות אך גם התחייבויות, נכסים והון עצמי למשל). כוללת רישום של כלל הפעולות החשבונאיות – הכנסות והוצאות למשל – בשני חשבונות שונים המושפעים זה מזה. מאפשרת ניהול יעיל יותר, מעקב פיננסי הדוק יותר ויכולת טובה לרשויות לראות מה קורה בעסק.
 • למידע על זכויות נוספות שמגיעות לנו כאזרחים פנו אל אופק המרכז לזכויות בע"מ.

מרבית העסקים בישראל פועלים בעזרת הנהלת חשבונות חיצונית – העברת כל המידע הרלבנטי לגורם ניהול חשבונות מקצועי וחיצוני. כך נוח יותר, ניתן לנהל את החשבונות באופן אובייקטיבי ולא צריך להעסיק מנהל חשבונות פנימי. כאשר גם תוכנת הנה"ח היא גורם חיצוני יעיל ורלבנטי.

הנהלת חשבונות

תוכנות הנהלת חשבונות

בשנים האחרונות יש פריחה, הן טכנולוגית והן מבחינת היקפי השימוש, בתוכנות הנהלת חשבונות עבור עסקים מסוגים וגדלים שונים.

תוכנות אלו מציעות שלל כלים מקצועיים ומתקדמים לניהול חשבונות, כולל למשל הפקת חשבוניות ומסמכים שונים, ניהול רישום הכנסות והוצאות, הפקת דו"חות לרשויות המס, נתונים לגבי תשלומים לרשויות, הפקת דו"חות עסקיים וכספיים ועוד.

תוכנות הנהלת חשבונות מאפשרות לצמצם עלויות, לקבל את הנתונים הרלבנטיים ולפעול לפי החוק מבחינת ניהול ספרים – חשוב לבדוק שהתוכנה מאושרת וכוללת את כל המאפיינים הרלבנטיים לעסק.

אהבתם את המאמר? שתפו ברשתות החברתיות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מה היה לנו עד עכשיו?
סיבות לקבלת החזר מס
מידע נוסף
נגן וידאו
בדיקת זכאות להחזר מס
דקות
שניות