fbpx

מדרגות מס

מדרגות מס הן למעשה כלי בו ניתן לחשב באופן שיטתי את כמות המס שבה יש להטיל על השכיר ביחס להכנסתו.
המטרה העומדת מאחורי שיטת חישוב זה הינה מתוך רצון לקדם חלוקה שוויונית יותר שתתבטא בדרגות המס בהתאם לפרמטרים שונים.
טבלת מדרגות המס לשנת 2023:

מהכנסה של עד הכנסה של שיעור המס הכנסה שנתית מרבית
1 ש"ח 6,790 ש"ח 10% 81,480 ש"ח
6,791 ש"ח 9,730 ש"ח 14% 116,760 ש"ח
9,731 ש"ח 15,620 ש"ח 20% 187,440 ש"ח
15,621 ש"ח 21,710 ש"ח 31% 260,520 ש"ח
21,711 ש"ח 45,180 ש"ח 35% 542,160 ש"ח
45,181 ש"ח 58,190 ש"ח 47% 698,280 ש"ח
מעל – 58,191 ש"ח   50%  

מדרגות המס בנויות באופן יחסי ישיר לכמות ההכנסה. דהיינו – אחוזי המס המשולמים מתוך כמות ההכנסה של העובד עולים באופן הדרגתי ככל שהכנסתו עולה.

הודעה חשובה - קבלו את הכסף שלכם חזרה!

שילמתם מיסים עודפים? המבצע הבא בשבילכם! כ-78% מהאזרחים זכאים ל-6,000₪ בממוצע.
ביחד עם חברת Win Tax אנחנו נדאג לכספי המיסים שלכם.

בדקו האם אתם זכאים להחזרי המס >>

בדקו כמה כסף מגיע לכם ממס הכנסה. מלאו את שמכם המלא, מספר הטלפון ופרטי ההשתכרות שלכם וקבלו תשובה מהירה על גובה ההחזר.

כך למעשה, שיטה פרוגרסיבית זו מקילה על השכבות החלשות (אשר השתכרותן נמוכה) ובכך מהווה כלי נוסף לקידום אוכלוסייה זו וצמצומם של הפערים הכלכליים במעמדות.

ראו גם:

מדרגות מס לשנים 2014-2019

משיכת חץ במעלה הדירוג

מדרגות המס הקבועות בפקודה

את ההסדר החוקי למדרגות המס ניתן למצוא בפקודת מס הכנסה, העוסקת בשיעורי המס, וקובע כי פרטים, בשונה מחברות המשלמות מס קבוע, ישלמו מס הכנסה מתוך הכנסתם על פי המדרגות שנקבעות בפקודה.

מדרגות מס

מדרגות אלו משתנות בהתאם לנסיבות ושיקולי מדיניות שונים ועל כן יש לבחון בתחילת כל שנה אזרחית את העדכונים במדרגות המס.

גורם מרכזי המשפיע על העדכון במדרגות המס הוא שינויים במדדי המחירים לצרכן אשר מהווים אלמנט מרכזי בחישוב האפקט הכלכלי בכלל ועל מדרגות המס בפרט.

פעולת מדרגות המס

חשוב לציין כי המס אשר מובא בחישובי המדרגות לא מהווה את סכום המיסוי הסופי שבו חייב השכיר. מדובר בסכום ראשוני בלבד, אשר ממנו מופחתים הזיכויים בהתאם לרמת כמות הנקודות אשר זכאי אליהם השכיר.

ככל שישנן נקודות זיכוי גבוהות יותר, כך חישוב המס יהיה נמוך יותר והשכיר יחסוך כסף רב. זיכויים אלו יכולים לנבוע ממגוון רחב של גורמים – ובעיקר על ידי ביצוע של החזרי מס.

כמו כן ישנה תקרה מינימלית המשתנה בכל שנה אשר מתחת לסכום זה – אין לבצע חישוב מס. כמו כן יש לציין כי כל נושא חישוב שיעורי המס שעסקנו עד כה עסקו בהכנסות שהגיעו מיגיעה אישית בלבד.

תחת יגיעה אישית נכללות קצבאות המשולמת מקופת גמל, קצבאות המשולמות ממעביד, קצבאות בעקבות אובדן כושר עבודה, מענקים, סכומים מהיוון קצבה ועוד. במקרים בהם ההכנסה התקבלה שלא מיגיעה אישית, חישובי המס יהיו שונים (ובצורה גבוהה יותר) ככל שהכנסה זו תגדל.

גובה מדרגות המס – מגמה ודרכי חישוב

על פי המתווה הקיים כיום במדינת ישראל, ישנה מגמה ברורה של הפחתת משמעותית של שיעורי המס אשר מתבטאים בכל שנה במדרגות המס הנקבעות בחוק.

לאחר תיקון 187 לחוק ניתן לראות כי עד סכום של הכנסה שנתית של כ60,000 ₪ ברוטו שיעור המס יהיה 10%. בעוד שמשכר של מאות אלפי שקלים כהכנסה שנתית, שיעור המס יכול להגיע עד כ-48%!

על פי ההנחיות לשיעורי מס הכנסה על יחידים בשנת 2013 שיעורי מס אלו יועלו בצורה משמעותית בהכנסות גבוהות ויכולות להגיע עד ל-50% במקרים של הכנסות חודשיות (ושנתיות) גבוהות.

למרות מדרגות המס האחידות המופיעות בטבלאות רשות המיסים, הסכום בפועל שישולם לכל אזרח משתנה למרות ההכנסות הדומות. ההבדל נעוץ בנקודות הזיכוי ומידת הניכויים שיש לכל אחד בהתאם לנסיבותיו האישיות – אשר משפיעות באופן ישיר על כמות שיעור המס הסופית שתשולם על ידי אותו שכיר.

ייעוץ בענייני מדרגות מס

מדרגות המס בישראל מובנות בצורה המחשבת את אחוזי המס לתשלום בצורה המחייבת בכמות גבוהה יותר ככל שהכנסת השכיר עולה.

מומלץ להיוועץ יחד עם גורמים מוסמכים המומחים בתחום, כגון יועץ מס, בכדי שיבחנו בצורה מיטבית את הנסיבות הקיימות לאותו שכיר, ויוכלו, בעזרת הידע בניואנסים המורכבים של מדרגות המס, לייעץ ולהציע ליווי פיננסי אופטימלי בהתאם לדרישות החוק.

אהבתם את המאמר? שתפו ברשתות החברתיות
מה היה לנו עד עכשיו?
סיבות לקבלת החזר מס
מידע נוסף
נגן וידאו
בדיקת זכאות להחזר מס
דקות
שניות