שמעון שבס במפה הפוליטית והקשר לרבין

סיפורו הפוליטי של שמעון שבס, מזכיר במידה מסוימת סיפורי סינדרלה פוליטיים אשר נדמה כי מאז טרם נראו במחוזותינו הצנועים.

סיפור אודות פוליטיקאי צעיר, שהחל את דרכו כמזכיר של קיבוץ שזה עתה הפך לכזה, מהיאחזות שוממת ברמת הגולן השוממת דאז, ועד למסדרונות הכנסת וללשכת מנכ"ל משרד ראש הממשלה.

סיפור אודות ימיה העליזים של מדינת ישראל, תקופה בעלת שיח פוליטי אחר, תמים יותר, תקופה שסופה החל באוקטובר 73', והושלם לחלוטין בנובמבר 95'.

הודעה חשובה - קבלו את הכסף שלכם חזרה!

שילמתם מיסים עודפים? המבצע הבא בשבילכם! כ-78% מהאזרחים זכאים ל-6,000₪ בממוצע.
ביחד עם חברת מגוון אסטרטגיה פיננסית אנחנו נדאג לכספי המיסים שלכם.
בדקו האם אתם זכאים במחשבון החזרי המס >>>

בדקו כמה כסף מגיע לכם ממס הכנסה. מלאו את שמכם המלא, מספר הטלפון ופרטי ההשתכרות שלכם וקבלו תשובה מהירה על גובה ההחזר.

במאמר הקרוב נסקור את התקופה הזו בדיוק, שבין המלחמה ההיא ששינתה את לעד את מדינת ישראל, לרצח ההוא בכיכר שיתכן והותיר חותם עמוק לא פחות.

נקודת פתיחה

בראשית שנות ה70', שמעון שבס היה מזכירו של קיבוץ אפיק לאחר שעבר תהליך אזרוח מהיאחזות לכזה. באותם ימים עליזים שלאחר מלחמת ששת הימים, היאחזויות נח"ל היו מחזה שכיח בכל חלקי הארץ שזה עתה היה צורך ליישב. החזון הציוני היה מנת חלקם של רבים, אשר הפליגו למחוזות רחוקים בכל רחבי הארץ השלמה והגדולה כדי ליישבה ולתקוע בה יתד. אך לרוע מזלנו (או שמא אולי דווקא להיפך?), לא היה זמן רב להנות משלל המלחמה ההיא, ובשנת 73' קיבלנו שיעור כואב אודות הזנחה, שיעור שלא השכלנו להפנים עד תום. במלחמה ההיא שבס היה לוחם בגדוד הנח"ל המוצנח, וממרומי הרמה ועד לערבות סיני כשלחם במסגרתה כנגד הקומנדו הסורי והמצרי, משהו השתנה בו. האמון שבהנהגה הפוליטית שהיה קרוב לעיוור באותם ימים התערער ונשבר, ובעקבותיו – כיתת רגליו לפוליטיקה. כשנגמרה המלחמה הוא המשיך בדיוק מהיכן שהפסיק – רמת הגולן.

פוליטיקה מקומית

כיום כשאנו שומעים אודות פוליטיקאים חדשים שנכנסים לתודעה הציבורית, לרוב מדובר באנשים אשר עשו לעצמם שם במחוזות אחרים והיגרו פנימה אל תוך מרחץ הדמים הפוליטי הישראלי. אך כששבס עשה את צעדיו הראשונים זו לא הייתה השקה חגיגית במיוחד, אלא יותר קרב אל נגד קונצנזוס שהלך וגבר. באותם ימים עתידה של רמת הגולן היה לוט בערפל, כשקולות רבים קראו להחזירה ולמסורה בכדי להימנע מעימותים נוספים עם שכנינו מצפון מזרח. בעקבות כך, שבס – בהיותו קשור לרמת הגולן מתפקידו בקיבוץ אפיק, נעמד על רגליו האחוריות. ואכן, משנת 74' בה דרש מההסתדרות לתמוך ביישוב ופיתוח הרמה, ובהמשך גם ב78' משנבחר ליו"ר ועד יישובי הגולן, באמצעות קמפיין פוליטי והכשרת לבבות הצליח לשכנע את הציבור בישראל כי מדינת ישראל ורמת הגולן אחת הן. זאת בנוסף, לפיתוח כלכלי והקמת חברות שונות אשר נטעו ברמת הגולן תשתיות הכרחיות לקיום כלכלה תעשייה וקהילה בה. המאמץ נשא פירות לבסוף בשנת 81, משהחוק הישראלי הוחל על כל רמת הגולן, והרעיון למסור אותה לסורים הפך להזוי ותלוש מהמציאות. ייתכן מאוד והישג זה, על כל מרכיביו והיבטיו, הוא שפתח את הצוהר הרחק שם בירושלים, בלשכתו של שר הביטחון דאז יצחק רבין ז"ל, צוהר ששבס שמח לעבור דרכו.

חבר חדש

ראשית הדרך של שבס ויצחק רבין הייתה כאשר האחרון מינה את שבס ליועצו לענייני התיישבות בשנת 84'. במהלך 6 השנים שבהן מילא שבס את התפקיד, תחום אחריותו הורחב לאחר מכן גם לייעוץ אישי ופוליטי, ובהמשך שבס שימש כחבר דירקטוריון בשלל חברות ממשלתיות ובעלות השפעה, חברות כגון תע"ש, תעשייה אווירית, מנהל מקרקעי ישראל, ואפילו לראש הוועדה לקידום ושילוב מיעוטים. בשנת 92 שבס היה מנהל קמפיין הבחירות מטעם מפלגת העבודה שבראשותה עמד אותו יצחק רבין, בבחירות העבודה זכו, ורבין נבחר שנית לראש ממשלת ישראל, ושבס – למנכ"ל משרד ראש הממשלה. בין אם היה מדובר באינטרס פוליטי גרידא, או באהבת נפש בין 2 חברים טובים אשר מצאו אחד בשני שותף אידיאולוגי, הכימיה הטובה ביניהם אפשר להם לשגשג ולקדם את האג'נדה שרצו. ואכן, יש אף שטענו כי דריסת רגלו של שבס גדולה מדי בממשלת רבין, בין אם היו אלו שרים או מנכ"לי משרדיהם, רבים כינוהו המנכ"ל של המדינה, בשל יכולתו לשנות ולעצב את המציאות בהתאם לתפיסתו.

נקודת שבירה

באמצע כהונתו השנייה של יצחק רבין ז"ל, העם בציון היה קרוע וקשה יום. בשנים 1994-1995, על רקע מאמציו של רבין להגיע להסדר קבע עם הפלסטינאים, ולאור פיגועי התאבדות קשים אשר התרחשו בארץ, האמון בממשלה צנח שנית. יתכן והיו אלו תוצרם הבשל של ניצני משבר האמון שנוצר ב73, שהביאו את הציבור לנקוט בגישה אגרסיבית יותר כנגד נבחריו. היות ובניגוד לאז, באמצע שנות ה90, כשהסכמי אוסלו הובאו לידיעת הציבור, מפגינים רבים צבאו על משרדי הממשלה לעתים תכופות בעודם מגדפים ומאיימים על אותם חברי קבינט – ורבין בראשם. והאיומים המילוליים אט אט הפכו למוחשיים יותר ויותר, לכך ניתן לראות עדות נוספת בספרו של שבס, אשר יצא לאחרונה ועוסק ביתר שאת אודות הרצח והאקלים ששרר לפניו.

"זו הייתה ישיבת הקבינט הקשה ביותר שהשתתפתי בה בכל שנותיי כמנכ"ל משרד ראש הממשלה. היא נערכה כארבעה חודשים לפני הרצח ועסקה בנושא ההסתה.

נכנסנו דרוכים לחדר הישיבות, ראש הממשלה יצחק רבין ואני. מצדו האחד של השולחן הארוך כבר ישבו השר לביטחון פנים משה שחל, שר הבינוי והשיכון בנימין (פואד) בן אליעזר, היועץ המשפטי לממשלה מיכאל בן יאיר ופרקליטת המדינה דאז דורית ביניש. משמאל הביטו בנו המזכיר הצבאי של ראש הממשלה, האלוף דני יתום, הרמטכ"ל אמנון ליפקין שחק וראש השב"כ כרמי גילון. אני התיישבתי סמוך לשר המשפטים דוד ליבאי, ורבין תפס את מקומו לצד שולמית אלוני ושמעון פרס.

ראש השב"כ פתח את הישיבה בדיווח מפורט על פעילות הטרור היהודי ועל ממדי ההסתה, ותדהמה השתררה בחדר. פואד סיפר בהתרגשות איך תקפו אותו חוליגנים בזעם כאשר ישב במכוניתו. השנאה שבערה בעיניהם זעזעה אותו. "ראיתי הרבה דברים בחיי", אמר פואד, לוחם למוד קרבות ותת אלוף במילואים. "ראיתי חמאס, ראיתי חיזבאללה, דבר כזה עוד לא ראיתי". שחל הסביר כי מי שמלבה ומוביל את השנאה, ההסתה והאלימות הם מנהיגי ציבור שמקבלים את שכרם מהמדינה  רבנים, פוליטיקאים וכדומה. ואז פנה לרבין ואמר לו בצורה מפורשת: "ראש הממשלה, אם זה יימשך ככה, ירצחו אותך". – "חבר", שמעון שבס."

נקודת סיום

את שקרה מאז כולנו יודעים, פירותיה הבאושים של ההסתה ההיא התבטאו ב-3 יריות שנורו בגבו של ראש ממשלת ישראל ותפסו את כולנו לא מוכנים, בדיוק כמו אז ב73'. גם הפעם קל להצביע על הגורמים לכך בדיעבד, גם הפעם ניתן לנקוב בשמם של אשמים, גם הפעם עצב גדול התפשט ברחבי הארץ. מבחינתו של שמעון שבס, מורו וחברו לדרך נלקח ממנו בטרם עת, ועימו נעלמו תוכניות ורעיונות אשר מאז אוכסנו בעיקר במגירות מאובקות. בהלוויה של יצחק רבין שבס ספד לו, מבין הבודדים שזכו לכך, פרט למשפחתו ושועי עולם גדולים כמו מלך ירדן, נשיא רוסיה, נשיא האיחוד האירופי, ראש ממשלת בריטניה ונשיא ארה"ב. את מערכת היחסים העמוקה ביניהם ניתן לנמק להסביר ולפרשן רבות, אך דווקא אלו הן מילותיו של שבס עצמו באותו הספד, אשר מעידות מעל הכל, כמה קרוב לליבו היה אותו חקלאי מבית ספר כדורי.

"היית בשבילי חבר, מורה דרך, מנהיג ואבא גדול. התחלנו לעבוד יחד לפני כמעט תריסר שנים, ומאז לא נפרדו דרכינו. היתה לי הזכות להיות לידך ברגעים קשים וברגעים גדולים, הלכתי אחריך בעיניים עצומות ועכשיו אני מסרב לפותחן, מסרב להאמין. הייתי איתך ברגעים של אפלה ואבל על מות חיילים ובנים, וברגעים של אור גדול ושמחה, רובם ככולם קשורים בשמחתם של אנשים, בפיתוח הארץ, בשינוי פני המדינה ובהגשמת חזון השלום.

בכל הזמנים תמיד נשארת אתה עצמך, איש רעים להתרועע. לא איש של גינונים, בן אדם זקוף ונחוש, רגיש ואמיתי וחכם, כמה חכם. ומשום כך אהבתי אותך, ויותר מזה האמנתי בך ללא סייג. ידעתי תמיד שאם יש אדם שבידיו אפשר להפקיד את גורלנו, את עתידנו, את שלומנו ושלום ילדנו, זה רק אתה, רק יצחק רבין. לא נרתעת מהפחדות, לא נבהלת מאיומים, האמנת בעם ישראל, בישראלים, בישראליות, האמנת שרוב העם הזה רוצה שלום ויתמוך בשלום ובך." – שמעון שבס, בלוויה הממלכתית ליצחק רבין ז"ל.

אחרית דבר

ובכך תמה מערכת היחסים מהמעניינות שראינו בישראל בין מנהיג ויד ימינו. מערכת יחסים שנולדה בעקבות ויכוח אידיאולוגי אודות שאלת שייכותן של גבעות ושיפולי רמת הגולן, ומתה בעקבות ויכוח אידיאולוגי אחר אודות שאלת שייכותן של גבעות ושיפולים אחרים. מערכת יחסים שעמדה במבחן הזמן באחת התקופות המורכבות שידעה מדינת ישראל, בעתות מלחמה שלעתים הופסקה בשל הפוגות שלום, שלום אשר נותר עד עצם היום הזה חמקמק, ושלקורבנותיו הצטרף בעל כורחו – ראש ממשלה בישראל. מאז אותו רצח שבס הדיר רגליו מן הפוליטיקה הישראלית ופנה לרחבי הגלובוס בכדי לעשות לביתו, פרסום הספר, אשר יצא לאחרונה, מראה כי גם אם חלף הזמן, זכרונו של יצחק רבין, ומורשתו כמכלול, עדיין חיים בשבס. יתרה מכך, הם מהווים אירוע טראומתי אשר גם אם כולנו חשים אותו, לא באותן עוצמות, של מי שהיה באותם ימים, מנכ"ל של מדינה.

 

 

אהבתם את המאמר? שתפו ברשתות החברתיות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מה היה לנו עד עכשיו?
סיבות לקבלת החזר מס
מידע נוסף
נגן וידאו
בדיקת זכאות להחזר מס
דקות
שניות