שמעון שבס במפה הפוליטית והקשר לרבין

סיפורו הפוליטי של שמעון שבס, מזכיר במידה מסוימת סיפורי סינדרלה פוליטיים אשר נדמה כי מאז טרם נראו במחוזותינו הצנועים.

סיפור אודות פוליטיקאי צעיר, שהחל את דרכו כמזכיר של קיבוץ שזה עתה הפך לכזה, מהיאחזות שוממת ברמת הגולן השוממת דאז, ועד למסדרונות הכנסת וללשכת מנכ"ל משרד ראש הממשלה.

סיפור אודות ימיה העליזים של מדינת ישראל, תקופה בעלת שיח פוליטי אחר, תמים יותר, תקופה שסופה החל באוקטובר 73', והושלם לחלוטין בנובמבר 95'.

הודעה חשובה - קבלו את הכסף שלכם חזרה!

שילמתם מיסים עודפים? המבצע הבא בשבילכם! כ-78% מהאזרחים זכאים ל-6,000₪ בממוצע.
ביחד עם חברת אינדיגו פיננסים אנחנו נדאג לכספי המיסים שלכם.
בדקו האם אתם זכאים במחשבון החזרי המס >>>

בדקו כמה כסף מגיע לכם ממס הכנסה. מלאו את שמכם המלא, מספר הטלפון ופרטי ההשתכרות שלכם וקבלו תשובה מהירה על גובה ההחזר.

במאמר הקרוב נסקור את התקופה הזו בדיוק, שבין המלחמה ההיא ששינתה את לעד את מדינת ישראל, לרצח ההוא בכיכר שיתכן והותיר חותם עמוק לא פחות.

נקודת פתיחה

בראשית שנות ה70', שמעון שבס היה מזכירו של קיבוץ אפיק לאחר שעבר תהליך אזרוח מהיאחזות לכזה. באותם ימים עליזים שלאחר מלחמת ששת הימים, היאחזויות נח"ל היו מחזה שכיח בכל חלקי הארץ שזה עתה היה צורך ליישב. החזון הציוני היה מנת חלקם של רבים, אשר הפליגו למחוזות רחוקים בכל רחבי הארץ השלמה והגדולה כדי ליישבה ולתקוע בה יתד. אך לרוע מזלנו (או שמא אולי דווקא להיפך?), לא היה זמן רב להנות משלל המלחמה ההיא, ובשנת 73' קיבלנו שיעור כואב אודות הזנחה, שיעור שלא השכלנו להפנים עד תום. במלחמה ההיא שבס היה לוחם בגדוד הנח"ל המוצנח, וממרומי הרמה ועד לערבות סיני כשלחם במסגרתה כנגד הקומנדו הסורי והמצרי, משהו השתנה בו. האמון שבהנהגה הפוליטית שהיה קרוב לעיוור באותם ימים התערער ונשבר, ובעקבותיו – כיתת רגליו לפוליטיקה. כשנגמרה המלחמה הוא המשיך בדיוק מהיכן שהפסיק – רמת הגולן.

פוליטיקה מקומית

כיום כשאנו שומעים אודות פוליטיקאים חדשים שנכנסים לתודעה הציבורית, לרוב מדובר באנשים אשר עשו לעצמם שם במחוזות אחרים והיגרו פנימה אל תוך מרחץ הדמים הפוליטי הישראלי. אך כששבס עשה את צעדיו הראשונים זו לא הייתה השקה חגיגית במיוחד, אלא יותר קרב אל נגד קונצנזוס שהלך וגבר. באותם ימים עתידה של רמת הגולן היה לוט בערפל, כשקולות רבים קראו להחזירה ולמסורה בכדי להימנע מעימותים נוספים עם שכנינו מצפון מזרח. בעקבות כך, שבס – בהיותו קשור לרמת הגולן מתפקידו בקיבוץ אפיק, נעמד על רגליו האחוריות. ואכן, משנת 74' בה דרש מההסתדרות לתמוך ביישוב ופיתוח הרמה, ובהמשך גם ב78' משנבחר ליו"ר ועד יישובי הגולן, באמצעות קמפיין פוליטי והכשרת לבבות הצליח לשכנע את הציבור בישראל כי מדינת ישראל ורמת הגולן אחת הן. זאת בנוסף, לפיתוח כלכלי והקמת חברות שונות אשר נטעו ברמת הגולן תשתיות הכרחיות לקיום כלכלה תעשייה וקהילה בה. המאמץ נשא פירות לבסוף בשנת 81, משהחוק הישראלי הוחל על כל רמת הגולן, והרעיון למסור אותה לסורים הפך להזוי ותלוש מהמציאות. ייתכן מאוד והישג זה, על כל מרכיביו והיבטיו, הוא שפתח את הצוהר הרחק שם בירושלים, בלשכתו של שר הביטחון דאז יצחק רבין ז"ל, צוהר ששבס שמח לעבור דרכו.

חבר חדש

ראשית הדרך של שבס ויצחק רבין הייתה כאשר האחרון מינה את שבס ליועצו לענייני התיישבות בשנת 84'. במהלך 6 השנים שבהן מילא שבס את התפקיד, תחום אחריותו הורחב לאחר מכן גם לייעוץ אישי ופוליטי, ובהמשך שבס שימש כחבר דירקטוריון בשלל חברות ממשלתיות ובעלות השפעה, חברות כגון תע"ש, תעשייה אווירית, מנהל מקרקעי ישראל, ואפילו לראש הוועדה לקידום ושילוב מיעוטים. בשנת 92 שבס היה מנהל קמפיין הבחירות מטעם מפלגת העבודה שבראשותה עמד אותו יצחק רבין, בבחירות העבודה זכו, ורבין נבחר שנית לראש ממשלת ישראל, ושבס – למנכ"ל משרד ראש הממשלה. בין אם היה מדובר באינטרס פוליטי גרידא, או באהבת נפש בין 2 חברים טובים אשר מצאו אחד בשני שותף אידיאולוגי, הכימיה הטובה ביניהם אפשר להם לשגשג ולקדם את האג'נדה שרצו. ואכן, יש אף שטענו כי דריסת רגלו של שבס גדולה מדי בממשלת רבין, בין אם היו אלו שרים או מנכ"לי משרדיהם, רבים כינוהו המנכ"ל של המדינה, בשל יכולתו לשנות ולעצב את המציאות בהתאם לתפיסתו.

נקודת שבירה

באמצע כהונתו השנייה של יצחק רבין ז"ל, העם בציון היה קרוע וקשה יום. בשנים 1994-1995, על רקע מאמציו של רבין להגיע להסדר קבע עם הפלסטינאים, ולאור פיגועי התאבדות קשים אשר התרחשו בארץ, האמון בממשלה צנח שנית. יתכן והיו אלו תוצרם הבשל של ניצני משבר האמון שנוצר ב73, שהביאו את הציבור לנקוט בגישה אגרסיבית יותר כנגד נבחריו. היות ובניגוד לאז, באמצע שנות ה90, כשהסכמי אוסלו הובאו לידיעת הציבור, מפגינים רבים צבאו על משרדי הממשלה לעתים תכופות בעודם מגדפים ומאיימים על אותם חברי קבינט – ורבין בראשם. והאיומים המילוליים אט אט הפכו למוחשיים יותר ויותר, לכך ניתן לראות עדות נוספת בספרו של שבס, אשר יצא לאחרונה ועוסק ביתר שאת אודות הרצח והאקלים ששרר לפניו.

"זו הייתה ישיבת הקבינט הקשה ביותר שהשתתפתי בה בכל שנותיי כמנכ"ל משרד ראש הממשלה. היא נערכה כארבעה חודשים לפני הרצח ועסקה בנושא ההסתה.

נכנסנו דרוכים לחדר הישיבות, ראש הממשלה יצחק רבין ואני. מצדו האחד של השולחן הארוך כבר ישבו השר לביטחון פנים משה שחל, שר הבינוי והשיכון בנימין (פואד) בן אליעזר, היועץ המשפטי לממשלה מיכאל בן יאיר ופרקליטת המדינה דאז דורית ביניש. משמאל הביטו בנו המזכיר הצבאי של ראש הממשלה, האלוף דני יתום, הרמטכ"ל אמנון ליפקין שחק וראש השב"כ כרמי גילון. אני התיישבתי סמוך לשר המשפטים דוד ליבאי, ורבין תפס את מקומו לצד שולמית אלוני ושמעון פרס.

ראש השב"כ פתח את הישיבה בדיווח מפורט על פעילות הטרור היהודי ועל ממדי ההסתה, ותדהמה השתררה בחדר. פואד סיפר בהתרגשות איך תקפו אותו חוליגנים בזעם כאשר ישב במכוניתו. השנאה שבערה בעיניהם זעזעה אותו. "ראיתי הרבה דברים בחיי", אמר פואד, לוחם למוד קרבות ותת אלוף במילואים. "ראיתי חמאס, ראיתי חיזבאללה, דבר כזה עוד לא ראיתי". שחל הסביר כי מי שמלבה ומוביל את השנאה, ההסתה והאלימות הם מנהיגי ציבור שמקבלים את שכרם מהמדינה  רבנים, פוליטיקאים וכדומה. ואז פנה לרבין ואמר לו בצורה מפורשת: "ראש הממשלה, אם זה יימשך ככה, ירצחו אותך". – "חבר", שמעון שבס."

נקודת סיום

את שקרה מאז כולנו יודעים, פירותיה הבאושים של ההסתה ההיא התבטאו ב-3 יריות שנורו בגבו של ראש ממשלת ישראל ותפסו את כולנו לא מוכנים, בדיוק כמו אז ב73'. גם הפעם קל להצביע על הגורמים לכך בדיעבד, גם הפעם ניתן לנקוב בשמם של אשמים, גם הפעם עצב גדול התפשט ברחבי הארץ. מבחינתו של שמעון שבס, מורו וחברו לדרך נלקח ממנו בטרם עת, ועימו נעלמו תוכניות ורעיונות אשר מאז אוכסנו בעיקר במגירות מאובקות. בהלוויה של יצחק רבין שבס ספד לו, מבין הבודדים שזכו לכך, פרט למשפחתו ושועי עולם גדולים כמו מלך ירדן, נשיא רוסיה, נשיא האיחוד האירופי, ראש ממשלת בריטניה ונשיא ארה"ב. את מערכת היחסים העמוקה ביניהם ניתן לנמק להסביר ולפרשן רבות, אך דווקא אלו הן מילותיו של שבס עצמו באותו הספד, אשר מעידות מעל הכל, כמה קרוב לליבו היה אותו חקלאי מבית ספר כדורי.

"היית בשבילי חבר, מורה דרך, מנהיג ואבא גדול. התחלנו לעבוד יחד לפני כמעט תריסר שנים, ומאז לא נפרדו דרכינו. היתה לי הזכות להיות לידך ברגעים קשים וברגעים גדולים, הלכתי אחריך בעיניים עצומות ועכשיו אני מסרב לפותחן, מסרב להאמין. הייתי איתך ברגעים של אפלה ואבל על מות חיילים ובנים, וברגעים של אור גדול ושמחה, רובם ככולם קשורים בשמחתם של אנשים, בפיתוח הארץ, בשינוי פני המדינה ובהגשמת חזון השלום.

בכל הזמנים תמיד נשארת אתה עצמך, איש רעים להתרועע. לא איש של גינונים, בן אדם זקוף ונחוש, רגיש ואמיתי וחכם, כמה חכם. ומשום כך אהבתי אותך, ויותר מזה האמנתי בך ללא סייג. ידעתי תמיד שאם יש אדם שבידיו אפשר להפקיד את גורלנו, את עתידנו, את שלומנו ושלום ילדנו, זה רק אתה, רק יצחק רבין. לא נרתעת מהפחדות, לא נבהלת מאיומים, האמנת בעם ישראל, בישראלים, בישראליות, האמנת שרוב העם הזה רוצה שלום ויתמוך בשלום ובך." – שמעון שבס, בלוויה הממלכתית ליצחק רבין ז"ל.

אחרית דבר

ובכך תמה מערכת היחסים מהמעניינות שראינו בישראל בין מנהיג ויד ימינו. מערכת יחסים שנולדה בעקבות ויכוח אידיאולוגי אודות שאלת שייכותן של גבעות ושיפולי רמת הגולן, ומתה בעקבות ויכוח אידיאולוגי אחר אודות שאלת שייכותן של גבעות ושיפולים אחרים. מערכת יחסים שעמדה במבחן הזמן באחת התקופות המורכבות שידעה מדינת ישראל, בעתות מלחמה שלעתים הופסקה בשל הפוגות שלום, שלום אשר נותר עד עצם היום הזה חמקמק, ושלקורבנותיו הצטרף בעל כורחו – ראש ממשלה בישראל. מאז אותו רצח שבס הדיר רגליו מן הפוליטיקה הישראלית ופנה לרחבי הגלובוס בכדי לעשות לביתו, פרסום הספר, אשר יצא לאחרונה, מראה כי גם אם חלף הזמן, זכרונו של יצחק רבין, ומורשתו כמכלול, עדיין חיים בשבס. יתרה מכך, הם מהווים אירוע טראומתי אשר גם אם כולנו חשים אותו, לא באותן עוצמות, של מי שהיה באותם ימים, מנכ"ל של מדינה.

 

 

אהבתם את המאמר? שתפו ברשתות החברתיות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מה היה לנו עד עכשיו?
סיבות לקבלת החזר מס
מידע נוסף
נגן וידאו
אני ממש מתרגשת, זאת הפעם הראשונה שהתהליך הזה מצליח לי והכל בזכות הכישורים הנהדרים של שי המקסים!
רותי נירים-אוחנה
רותי נירים-אוחנה
11:22 21 Jun 20
יחסי האנוש של נציגי החברה פשוט מדהימים! כל כך הרבה סבלנות בתחום כל כך תובעני, ראוי לציון!
תמר מבורך
תמר מבורך
09:28 19 Jun 20
השארתי פרטים באתר... חזרו אליי ביום שלמחרת ועשו עליי רושם של חברה רצינית, החלטתי ללכת על זה והתחלנו בתהליך. חייב לציין שלא היה נדרש הרבה מהצד שלי. בתוך זמן קצר קיבלתי את הצ'ק עם הכסף
מרים לסרי
מרים לסרי
13:00 17 Jun 20
יישר כוח על העבודה המאומצת והתוצאות המרשימות
קובי ברלוט
קובי ברלוט
10:25 16 Jun 20
מהיום שקיבלתי החזר מס בזכות השירות של חברת "הגנה" אני לא מפסיק לספר לחברים קרובים על זה שיש אפשרות שמגיע להם כסף מהמדינה
Danny Fisher
Danny Fisher
09:39 14 Jun 20
תודה שליוותם אותי לאורך כל המסע של החזרי המס! התוצאות מעוררות השראה בלעדיכם זה לא היה קורה!
Marina Sostovskiy
Marina Sostovskiy
11:25 11 Jun 20
מודה לכם מאוד! קיבלתי את כספי בחזרה ובמידה ובשנה הבאה אהיה צריכה את אותו השירות אפנה אליכם מבלי להסס
קורל לוי
קורל לוי
13:18 10 Jun 20
לא האמתי למראה עיניי! צ'ק עם החזר המס בתיבת הדואר שלי :-)
מירב אלימלך
מירב אלימלך
13:04 08 Jun 20
אין עליכם!! שיחקתם אותה בענקקקק, אתם לא מבינים כמה שאני מאושרת מההחזר שקיבלתי
אורטל שמש
אורטל שמש
10:40 07 Jun 20
לא תליתי תקוות בבדיקה של חברת "הגנה" על החזרי מס שמגיעים לי ובכל זאת קיבלתי תשובה חיובית. בסופו של התהליך קיבלתי כמה אלפי שקלים.
שלום ספקטור
שלום ספקטור
11:54 04 Jun 20
אחרי שבשנה שעברה עשיתי את תהליך החזרת המס בחרתי השנה בחברת הגנה בגלל עמלת שכר טירחה יותר נמוכה. אני שמח מאוד שעשיתי את זה ועל כן רושם את ההמלצה הזאת
מאור מלול
מאור מלול
13:07 03 Jun 20
השם יברך אתכם! עזרתם לי בכסף שהיה מאוד חסר לי
מאיה אזולאי
מאיה אזולאי
10:13 02 Jun 20
שולחת לכם מילים חמות על הטיפול המסור והקפדני, לא מובן מאליו לקבל שירות כזה.
נופר צמח וייס
נופר צמח וייס
11:30 31 May 20
בשתי מילים: מקצועיים ואיכפתיים! נתנו לי תחושה שיש על מי לסמוך והתוצאות בסיומו של התהליך היו לשביעות רצוני המלאה
אדיר חורש
אדיר חורש
10:29 29 May 20
עמלת שכר הטירחה בהחלט הוגנת בהשוואה לחברות אחרות בתחום
אורי סלע
אורי סלע
11:26 27 May 20
התחלתי את התהליך עם חששות, חשבתי שלא ממש ישימו עליי ושאקבל את המגיע לי רק אחרי שנה שנתיים (אם בכלל). לא האמנתי שהתקשרו אליי והודיעו על ההצלחה בהחזר המס בתוך זמן קצר כל כך
מיכאל צור
מיכאל צור
10:40 26 May 20
שירות אמין וישר! כמישהו מתעסק בנושא רגיש כמו הכסף שלי הדבר החשוב לי ביותר הוא האמינות
Dima Arinshetain
Dima Arinshetain
11:45 24 May 20
בתחום שאני לא מבין אני מעדיף לתת למקצוענים לעשות את העבודה. בחברה הזאת קיבלתי שירות הרבה מעל למצופה ותוצאות מרשימות, מודה לכם מאוד!!
סמיון קשתי
סמיון קשתי
09:47 21 May 20
אהבתי מאוד את צורת העבודה שלהם! עשיתי פעם תהליך דומה אצל חברה אחרת והרגשתי שמורחים את הזמן, בחברה הזאת העבודה נעשתה בזריזות והכסף הגיע בתוך זמן קצר יחסית
יעקב קובי כהן
יעקב קובי כהן
12:57 19 May 20
עשו בעבורי את כל התהליך מתחילתו ועד סופו! ברור שזה לא בחינם אבל עדיין קיבלתי החזר כספי בלי לעשות יותר מדיי
דורין דוידסון
דורין דוידסון
10:00 16 May 20
אין לי מילים! זה תמיד כייף לקבל כסף ואם זה מהחזרי מיסים יפה שעה אחת קודם!!
Rotman Lucy
Rotman Lucy
11:52 23 Mar 20
הסכום שאמרו לי בתחילת התהליך היה סכום קרוב מאוד למה שקיבלתי בסופו של דבר. ממליץ עליהם בחום!
יואב שריד
יואב שריד
16:56 22 Mar 20
חיפשתי שירותי החזרי מס בגוגל והגעתי אל החברה הזאת שהיתה פשוט 10. שירות מקצועי, יחס אישי ותוצאה מרשימה
שרי גבעון
שרי גבעון
15:35 21 Mar 20
עושים את העבודה במקצועיות ובלי ביזבוזי זמן מיותרים.הופתעתי לראות צ'יק בתיבת הדואר שלי בלי הרבה מאמץ מצידי ועם עמלה סבירה של שכר טירחה
Sagi Elbaz
Sagi Elbaz
15:25 20 Mar 20
אני מרגישה שקיבלתי שירות מצוין וכמובן ששמחה מאוד על התוצאה הסופית! במידה ואצטרך לעשות את התהליך הזה שוב בשנה הבאה אני יודעת שיש לי על מי לסמוך
ספיר נתן
ספיר נתן
15:14 19 Mar 20
שירות סופר מקצועי ומדויק! לא מפספסים שום פרט ונותנים הרגשת ביטחון
אביטל פורת פרידמן
אביטל פורת פרידמן
16:14 18 Mar 20
לא חשבתי שמגיע לי החזר מס מהמדינה אבל אחרי מחקר קצר בגוגל הבנתי שיש מצב שכן מגיע לי. עשיתי מספר טלפונים לחברות המפורסמות באינטרנט ובחרתי בחברה שנשמעה לי המקצועית ביותר. לא האמנתי שבתוך זמן קצר כל כך אקבל בחזרה סכום כסף לא מבוטל. מודה לכם מאוד!
ליאת כליף
ליאת כליף
15:11 17 Mar 20
גם לי כמו עוד הרבה אחרים כל הנושא הזה של החזרי מס לא היה מוכר. בשיחה עם ידיד הבנתי שאני יכולה לקבל סכום כסף בחזרה על מיסים ששילמתי סתם, קיבלתי המלצה על החברה הזאת שלקחו את התיק שלי ברצינות והחזירו לי כסף שלא ידעתי בכלל שמגיע לי, מבחינתי נפל עליי כסף מהשמיים - ברכה!
אביגיל פינטו
אביגיל פינטו
14:37 16 Mar 20
זה כבר כמה שנים שאני משתמש בשירותים של "הגנה החזרי מס" ועם הזמן הפנתי אליהם יותר מ-10 חברים. אנשים מקצועיים ובעל ניסיון רב ככה שגם אם יש איזה משהו בילתי צפוי הם יודעים לתת מענה מיידי
אריק טולדנו
אריק טולדנו
15:51 15 Mar 20
בדיקת זכאות להחזר מס
דקות
שניות