קרן פנסיה נבחרת

כל אדם יכול להצטרף בכל רגע נתון לאחת מארבע קרנות פנסיה נבחרות. הקרנות הללו מציעות תנאים טובים בהשוואה לקרנות פנסיה אחרות, והמעבר אליהן עשוי להשפיע באופן משמעותי על הפנסיה העתידית שלכם.

כאשר אדם מבטח רכב או דירה, לרוב הוא עורך סקר שוק בחיפוש אחר חברת הביטוח הטובה ביותר עבורו. אולם, בנוגע לבחירת קרנות פנסיה הדבר שונה. אם תנסו לחשוב מתי ישבתם ובדקתם מהי קרן הפנסיה המשתלמת ביותר עבורכם, סביר להניח שלא תצליחו להיזכר.

זאת, מאחר שכפי הנראה, כמו רבים וטובים אחרים, העדפתם להימנע מביורוקרטיה מיותרת, ופשוט השלמתם עם קרן הפנסיה שנקבעה לכם על ידי המעסיק. אולם, קיים סיכוי לא רע שאתם מפסידים מדי חודש מאות שקלים, בגלל שלא בחרתם בקרן הפנסיה הנכונה.

הודעה חשובה - קבלו את הכסף שלכם חזרה!

שילמתם מיסים עודפים? המבצע הבא בשבילכם! כ-78% מהאזרחים זכאים ל-6,000₪ בממוצע.
ביחד עם חברת מגוון אסטרטגיה פיננסית אנחנו נדאג לכספי המיסים שלכם.
בדקו האם אתם זכאים במחשבון החזרי המס >>>

בדקו כמה כסף מגיע לכם ממס הכנסה. מלאו את שמכם המלא, מספר הטלפון ופרטי ההשתכרות שלכם וקבלו תשובה מהירה על גובה ההחזר.

מדי חודש, גובות קרנות פנסיה רבות דמי ניהול גבוהים מעובדים המפרישים סכומים חודשיים לחשבון הפנסיה שלהם. כך לדוגמא, אדם אשר מפריש 10000 שקלים בחודש לחשבון הפנסיה שלו, יכול לגלות שנגבו ממנו לא פחות מ600 שקלים בגין 'דמי ניהול'. הדבר אינו אסור על פי חוק, ולפיו ניתן לגבות מכל מבוטח בקרן פנסיה, 6% מסך ההפקדה החודשית לכל היותר.

בנוסף, מדי שנה גובות קרנות הפנסיה סכומים משמעותיים מסך הצבירה השנתית הכוללת. הנה כי כן, קרנות פנסיה רבות מנצלות את האדישות שלכם- מפרישי הפנסיה, וגובות מכם סכומים מקסימליים לשם 'דמי ניהול'.

על מנת לאפשר לכל עובד שלא לשלם דמי ניהול גבוהים, משרד האוצר הגדיר ארבע קרנות פנסיה נבחרות אליהן יכול כל עובד לעבור בכל עת.

 

הקרנות הללו נבחרו והוגדרו כ'קרנות נבחרות' לאחר שהציעו את דמי הניהול הנמוכים ביותר:

קרן הפנסיה של חברת אלטשולר שחם – גובה דמי ניהול חודשיים בסך 1.49% מההפרשה החודשית ושיעור של 0.1% מסך הצבירה הכולל.

קופת פנסיה נבחרת

קרן הפנסיה של חברת פסגות – גובה דמי ניהול חודשיים בסך 1.68% מההפרשה החודשית ושיעור של 0.1% מסך הצבירה הכולל.

קרן הפנסיה של חברת מיטב דש – גובה דמי ניהול חודשיים בסך 2.49% מההפרשה החודשית ושיעור של 0.05% מסך הצבירה הכולל.

קרן הפנסיה של חברת הלמן-אלדובי – גובה דמי ניהול חודשיים בסך 1.49% מההפרשה החודשית ושיעור של 0.1% מסך הצבירה הכולל.

כאמור, דמי הניהול החודשיים המקסימליים שחברה יכולה לקחת מכם עומדים על 6% (פי 2 ו3 מהמוצע על ידי קרנות הפנסיה הנבחרות) ואילו השיעור המקסימלי עבור סך הצבירה הכולל הינו 0.5% (פי 5 ואף יותר מהמוצע על ידי הקרנות הנבחרות).

 

למי כדאי לעבור לקרן פנסיה נבחרת?

כל עובד במשק יכול לזכות בשיפור תנאים באמצעות מעבר לקרן פנסיה נבחרת. עובד שמתחיל עבודה חדשה ועד כה לא היה מבוטח בקרן פנסיה יזכה לקבל תנאים מיטביים בקרן פנסיה נבחרת, ואילו עובד שמבוטח בקרן פנסיה אחרת יכול לעבור בכל עת לקרן פנסיה נבחרת. אם עובד שכזה מעוניין להישאר בקרן הפנסיה הנוכחית, הוא תמיד יכול להציג בפני קרן הפנסיה שלו את התנאים שהוא יכול לקבל בקרן פנסיה נבחרת, ועל ידי כך לנסות להשיג תנאים משופרים.

לא אחת יש למעסיקים הסכמי ברירת מחדל עם קרן פנסיה מסוימת, שאינה נמנית על אחת מארבע קרנות הפנסיה הנבחרות. בעבר, המעסיקים היו מרוויחים מהסכמים אלו, בכך שקרנות הפנסיה היו מעניקים למעסיקים בלבד תנאים יוצאים מן הכלל הן בשוק הפנסיה והן בשוק הביטוח. את עיקר הרווח היו עושות קרנות הפנסיה מעובדיו של המעסיק.

כיום, מעסיקים יכולים לבחור לעובדיהם קרן פנסיה שאינה נמנית על אחת מארבע קרנות הפנסיה הנבחרות, רק בכפוף לכללים שנקבעו ברפורמה שערך משרד האוצר. על כל פנים, המעסיק מחויב לאפשר לכל עובד לעבור לקרן נבחרת.

 

בואו נדבר תכלס – איך מצטרפים לקרן פנסיה נבחרת?

אם התחלתם עבודה חדשה זה עתה, ולא התבקשתם לבחור קרן פנסיה על ידי המעסיק שלכם, לא תצטרכו לעשות דבר- המעסיק מחויב לצרף אתכם לאחת מארבע קרנות הפנסיה הנבחרות שהוזכרו לעיל.

אם אתם עובדים זמן מה באותו מקום עבודה ובעתיד הקרוב לעין אתם לא צפויים להחליף מקום עבודה, פנו ישירות לאחת מקרנות הפנסיה באופן טלפוני או באתר האינטרנט שלהן. תוכלו לקבל מידע כולל אודות התנאים שמציעה כל חברה, ולמלא טופס הצטרפות לקרן הפנסיה הנבחרת.

למידע נוסף על קרן פנסיה נבחרת לחץ כאן.

אהבתם את המאמר? שתפו ברשתות החברתיות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מה היה לנו עד עכשיו?
סיבות לקבלת החזר מס
מידע נוסף
נגן וידאו
בדיקת זכאות להחזר מס
דקות
שניות