קרן פנסיה נבחרת – קרן השתלמות לעצמאים

אחת הסוגיות שהממונים על שוק הפנסיה בישראל מתחבטים בהן, היא החיפוש אחרי הדרכים היעילות ביותר להגדלת החיסכון הפנסיוני, הן אצל שכירים והן אצל עצמאים. כשמדובר בשכירים – הדרך להבטיח את עתידם הפנסיוני כרוכה בחיוב המעסיקים להפקיד עבורם סכומי כסף כקבוע בחוק, לטובת הפנסיה.

כשמדובר בעצמאים, גם אז החוק מחייב אותם להפקיד לטובת הפנסיה סכומים כנדרש על פי החוק.  בנוסף, מצא המחוקק את הדרך הנכונה להגדיל גם את החיסכון לטווח קצר אצל עצמאים. הדרך הזאת היא הפקדה לטובת קרן השתלמות לעצמאים. בשורות הבאות נעסוק במקביל בשני נושאים – קרן פנסיה נבחרת לשכירים אל מול קרן השתלמות לעצמאים.

קרן פנסיה נבחרת – מה זה ומי צריך את זה

קרן פנסיה נבחרת היא אחת מקרנות הפנסיה שנבחרו על ידי משרד האוצר, באמצעות מכרז, לשמש כקרנות ברירת מחדל עבור שכירים שאין להם קרן פנסיה ואין להם העדפה בבחירת קרן הפנסיה שלהם. נכון לשנת 2019 קיימות ארבע קרנות ברירת מחדל מהסוג הזה בישראל. מה שמייחד את הקרנות הללו הם דמי הניהול הזעומים שהן נוטלות ממפקידים שצורפו אליהן על ידי המעביד, והעמלה הנמוכה שהן גובות עבור כל הפקדה. מדובר בדמי ניהול של כאחוז אחד, ועמלה של אחוז וחצי על כל הפקדה בממוצע. האחוזים הללו נמוכים מאד ביחס לאלה שגובות קרנות הפנסיה האחרות, שאינן כלולות בהסדר. הקרנות המשמשות כברירת מחדל הן קרן הפנסיה של מיטב דש והקרן של הלמן אלדובי. בנוסף, נוספו אליהן בשנת 2019 גם קרן הפנסיה של פסגות וכן הקרן של אלטשולר שחם. כל עובד חדש במקום עבודה, פרטי וממשלתי כאחד, שלא הצהיר על הרצון שלו לחסוך בקרן כל שהיא ואין ברשותו קרן פנסיה, יועבר אוטומטית לאחת הקרנות האלה. למען הסר ספק – מדובר בקרנות שהתשואות השנתיות שלהן נמנות עם הגבוהות ביותר במשק.

הודעה חשובה - קבלו את הכסף שלכם חזרה!

שילמתם מיסים עודפים? המבצע הבא בשבילכם! כ-78% מהאזרחים זכאים ל-6,000₪ בממוצע.
ביחד עם חברת מגוון אסטרטגיה פיננסית אנחנו נדאג לכספי המיסים שלכם.
בדקו האם אתם זכאים במחשבון החזרי המס >>>

בדקו כמה כסף מגיע לכם ממס הכנסה. מלאו את שמכם המלא, מספר הטלפון ופרטי ההשתכרות שלכם וקבלו תשובה מהירה על גובה ההחזר.

דמות גורפת מטבעות

קרן השתלמות לעצמאים והיתרונות שלה

נושא הפנסיה לעצמאים, וכן נושא תוכניות החיסכון המיועדות להם הוא אחד הנושאים שהגורמים המקצועיים בישראל פועלים על מנת למצוא לו פתרונות איכותיים. באשר לפנסיה – החל משנת 2017 מחויב כל עצמאי להפקיד לטובת קרן הפנסיה אחוזים מההכנסה שלו נטו, בהתאם לגובה ההכנסה. ההפקדה על הכנסה של עד מחצית מהשכר הממוצע תהיה נמוכה, ואילו מעל לסכום הזה היא תהיה גבוהה יותר. כל זאת, על מנת ליצור מצב שגם עצמאים יוכלו לצאת לפנסיה בצרה מכובדת.

בכל הנוגע לחסכונות לטווח הקצר והבינוני – החוק מאפשר כיום לעצמאים להפקיד סכומי כסף לטובת קרן השתלמות לעצמאים. מדובר בתוכנית חיסכון לשש שנים, שבסיומה יוכל העצמאי למשוך את הכספים שהופקדו בה, מבלי לשלם מס הכנסה על הרווחים. מנגד, ההפקדה לקרן מזכה את העצמאי בהפחתה בתשלומי מס הכנסה. בתום התקופה יכול העצמאי למשוך את הכסף ולהשתמש בו כאוות נפשו. ניתן, כמובן, גם להימנע ממשיכה ולהמשיך להפקיד לקרן ההשתלמות גם אחרי תום התקופה.

אהבתם את המאמר? שתפו ברשתות החברתיות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מה היה לנו עד עכשיו?
סיבות לקבלת החזר מס
מידע נוסף
נגן וידאו
בדיקת זכאות להחזר מס
דקות
שניות