פתיחת תיק עוסק עצמאי במוסד לביטוח לאומי

עובד עצמאי נדרש לפתוח תיק מול מוסדות המדינה השונים ובהם המוסד לביטוח לאומי, מס הכנסה ומע"מ. במאמר הבא נבין מה כרוך בתהליך של פתיחת תיק עוסק עצמאי במוסד לביטוח לאומי ונסביר את השלבים השונים שלו

פתיחת תיק עוסק היא תנאי לפעילות כלכלית חוקית של כל עצמאי בישראל. בשביל להיות עצמאי, אדם יכול להכריז על עצמו כעסוק פטור או כעוסק מורשה. גם במקרים של עוסק פטור וגם במקרים של עוסק מורשה, אותו עצמאי נדרש לפתוח תיק מול מוסדות המדינה השונים ובהם המוסד לביטוח לאומי, מס הכנסה ומע"מ.

נכון להיום, ההתנהלות מול כל אחד מהגופים השונים לצורך פתיחת תיק עוסק עצמאי מתבצעת בנפרד. כך לדוגמא התהליך הנדרש לצורך פתיחת תיק מול מס הכנסה שונה מהאופן שבו פועלים על מנת לפתוח תיק מול מע"מ, למרות שבשני המקרים מדובר על גופים אפשר כפופים אל רשות המיסים. יתרה על כך, התהליך של פתיחת תיק עוסק עצמאי במוסד לביטוח לאומי שונה לחלוטין.

הודעה חשובה - קבלו את הכסף שלכם חזרה!

שילמתם מיסים עודפים? המבצע הבא בשבילכם! כ-78% מהאזרחים זכאים ל-6,000₪ בממוצע.
ביחד עם חברת אינדיגו פיננסים אנחנו נדאג לכספי המיסים שלכם.
בדקו האם אתם זכאים במחשבון החזרי המס >>>

בדקו כמה כסף מגיע לכם ממס הכנסה. מלאו את שמכם המלא, מספר הטלפון ופרטי ההשתכרות שלכם וקבלו תשובה מהירה על גובה ההחזר.

 

מה צריך בשביל פתיחת תיק עוסק עצמאי במוסד לביטוח לאומי?

עצמאים צריכים להירשם במוסד לביטוח לאומי, או במילים אחרות לפתוח תיק, עוד לפני שהם פותחים את העסק. מטרת פתיחת התיק היא לאפשר למוסד לביטוח לאומי לדרוש מעצמאים את דמי הביטוח המלאים, לפי רמת ההכנסה שלהם.

כאן המקום להדגיש שבניגוד לעובד שכיר, עובד עצמאי משלם בעצמו ובאופן עצמאי את דמי הביטוח הלאומי. בין היתר, גובה התשלום מושפע מגיל המבוטח ומגובה ההכנסות. כמו כן, ניתן להשלים את התהליך של פתיחת תיק עוסק עצמאי במוסד לביטוח לאומי גם עבור מי שיש לו מספר עיסוקים או מקורות הכנסה בעת ובעונה אחת.

 

איזה זכויות אין לעצמאי מול המוסד לביטוח לאומי?

פתיחת תיק עוסק עצמאי במוסד לביטוח לאומי לא מבטיחה לו את מלוא הזכויות ששמורות לעובד שכיר. ראשית, עובד עצמאי לא מבוטח במסגרת הביטוח הלאומי בביטוח דמי אבטלה. שנית, עובד עצמאי לא זכאי לביטוח זכויות עובדים בפשיטת רגל ובפירוק תאגיד.

 

איך מוגדר עצמאי לפי המוסד לביטוח לאומי?

פתיחת תיק עוסק עצמאי במוסד לביטוח לאומי כפופה להגדרות של המוסד עצמו. לפי הגדרות אלו, עובד עצמאי הוא מי שמתקיים לגביו לפחות 1 מבין 3 התנאים הללו:

  • העובד עובד בעסק שלו לפחות 20 שעות בממוצע בשבוע
  • ההכנסה החודשית מהעסק עולה על 5,276 ש"ח, שזה נכון לשנת 2021 כ-50% מהשכר הממוצע במשק
  • העובד עובד בעסק 12 שעות בשבוע, אבל הכנסתו עולה על 1,583 ש"ח, שזה נכון לשנת 2021 כ-15% מהשכר הממוצע במשק

 

במידה ועצמאי אינו עונה על אחד התנאים האמורים לעיל, הוא ייחשב מבחינת תשלום דמי הביטוח הלאומי והזכאות לקצבה, בתור בעל הכנסה שלא מעבודה. בכל מקרה, עצמאי עם כמה עיסוקים או מקורות הכנסה יצטרך לעמוד בכללים מעט אחרים.

 

השלבים עבור פתיחת תיק עוסק עצמאי במוסד לביטוח לאומי

רישום מול המוסד לביטוח לאומי בתור עובד עצמאי מבוסס על מילוי טופס דין וחשבון רב שנתי. אחרי שממלאים את הטופס, שולחים אותו אל סניף המוסד לביטוח לאומי שקרוב למקום המגורים או למקום העסק.

טופס דין וחשבון רב שנתי אפשר למלא או באופן מקוון באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי, או באופן פיזי. לחילופין, ניתן להעביר למוסד לביטוח לאומי הודעה בכתב ובה לציין את תחילת העבודה כעצמאי. עם תום הרישום, העובד העצמאי אמור לקבל פנקס מקדמות לצורך תשלום דמי הביטוח.

 

למה חשוב להשלים את התהליך של פתיחת תיק עוסק עצמאי במוסד לביטוח לאומי?

עצמאיים שרוצים לפתוח עסק חייבים להשלים את התהליך של פתיחת תיק במוסד לביטוח לאומי. מלבד העובדה שמדובר על חובה חוקית לכל דבר ועניין, יש לה חשיבות רבה מבחינת היכולת של העובד העצמאי לממש את הזכויות שלו בהמשך.

במילים אחרות, פתיחת תיק עוסק עצמאי במוסד לביטוח לאומי ולאחר מכן התשלום במועד הם תנאים הכרחיים לזכאות לקבלת קצבאות של המוסד לביטוח לאומי. אם עובד עצמאי לא משלים את תהליך הרישום או לא משלם בזמן את המקדמות, הוא לא יהיה זכאי למשל לדמי פגיעה, להחזר הוצאות נסיעה לטיפול רפואי או לקצבת נכות מעבודה.

 

איך יודעים מראש מה תהיה ההכנסה?

היות והתהליך של פתיחת תיק עוסק עצמאי במוסד לביטוח לאומי מתבצע עוד לפני שהעסק מתחיל לפעול, יש קושי בהערכת היקף שעות העבודה וההכנסה הצפויה. לכן חשוב מאוד לכתוב הערכה נכונה ככל שניתן, היות והביטוח הוא בהתאם לגובה ההכנסות המוצהרות.

החדשות הטובות הן שניתן לשנות את ההצהרה על ההכנסות אחת ל-3 חודשים, כדי לתקן את המקדמות שצריך לשלם. במידה ובסוף השנה ההכנסות של העצמאי נמוכות יותר מהצפוי, הוא יקבל החזר של דמי הביטוח. במידה וההכנסות בסוף השנה יהיו גבוהות יותר, העצמאי יידרש לשלם את יתרת דמי הביטוח וכמובן גם את ההפרש.

 

עם מי מתייעצים לגבי פתיחת תיק עוסק עצמאי במוסד לביטוח לאומי?

כל הנושא של פתיחת תיק עוסק עצמאי במוסד לביטוח לאומי מחייב תשומת לב להנחיות הגופים השונים. בגלל שאסור להפעיל עסק בלי לפתוח תיק במוסד לביטוח לאומי ולא ניתן לייצר הכנסות בלי לדווח עליהן, חשוב מאוד להתייעץ עם בעלי מקצוע לגבי שלבים שונים של התהליך.

התייעצות עם עורכי דין, רואי חשבון או יועצי מס יכולה לסייע לכל עוסק עצמאי שרוצה לפתוח תיק במוסד לביטוח לאומי ולמלא את החובות שלו כחוק. בהמשך, אותו עצמאי יכול לפנות אל נציגי המוסד לביטוח לאומי על מנת לדרוש לממש את הזכויות השונות שלו.

אהבתם את המאמר? שתפו ברשתות החברתיות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מה היה לנו עד עכשיו?
סיבות לקבלת החזר מס
מידע נוסף
נגן וידאו
אני ממש מתרגשת, זאת הפעם הראשונה שהתהליך הזה מצליח לי והכל בזכות הכישורים הנהדרים של שי המקסים!
רותי נירים-אוחנה
רותי נירים-אוחנה
11:22 21 Jun 20
יחסי האנוש של נציגי החברה פשוט מדהימים! כל כך הרבה סבלנות בתחום כל כך תובעני, ראוי לציון!
תמר מבורך
תמר מבורך
09:28 19 Jun 20
השארתי פרטים באתר... חזרו אליי ביום שלמחרת ועשו עליי רושם של חברה רצינית, החלטתי ללכת על זה והתחלנו בתהליך. חייב לציין שלא היה נדרש הרבה מהצד שלי. בתוך זמן קצר קיבלתי את הצ'ק עם הכסף
מרים לסרי
מרים לסרי
13:00 17 Jun 20
יישר כוח על העבודה המאומצת והתוצאות המרשימות
קובי ברלוט
קובי ברלוט
10:25 16 Jun 20
מהיום שקיבלתי החזר מס בזכות השירות של חברת "הגנה" אני לא מפסיק לספר לחברים קרובים על זה שיש אפשרות שמגיע להם כסף מהמדינה
Danny Fisher
Danny Fisher
09:39 14 Jun 20
תודה שליוותם אותי לאורך כל המסע של החזרי המס! התוצאות מעוררות השראה בלעדיכם זה לא היה קורה!
Marina Sostovskiy
Marina Sostovskiy
11:25 11 Jun 20
מודה לכם מאוד! קיבלתי את כספי בחזרה ובמידה ובשנה הבאה אהיה צריכה את אותו השירות אפנה אליכם מבלי להסס
קורל לוי
קורל לוי
13:18 10 Jun 20
לא האמתי למראה עיניי! צ'ק עם החזר המס בתיבת הדואר שלי :-)
מירב אלימלך
מירב אלימלך
13:04 08 Jun 20
אין עליכם!! שיחקתם אותה בענקקקק, אתם לא מבינים כמה שאני מאושרת מההחזר שקיבלתי
אורטל שמש
אורטל שמש
10:40 07 Jun 20
לא תליתי תקוות בבדיקה של חברת "הגנה" על החזרי מס שמגיעים לי ובכל זאת קיבלתי תשובה חיובית. בסופו של התהליך קיבלתי כמה אלפי שקלים.
שלום ספקטור
שלום ספקטור
11:54 04 Jun 20
אחרי שבשנה שעברה עשיתי את תהליך החזרת המס בחרתי השנה בחברת הגנה בגלל עמלת שכר טירחה יותר נמוכה. אני שמח מאוד שעשיתי את זה ועל כן רושם את ההמלצה הזאת
מאור מלול
מאור מלול
13:07 03 Jun 20
השם יברך אתכם! עזרתם לי בכסף שהיה מאוד חסר לי
מאיה אזולאי
מאיה אזולאי
10:13 02 Jun 20
שולחת לכם מילים חמות על הטיפול המסור והקפדני, לא מובן מאליו לקבל שירות כזה.
נופר צמח וייס
נופר צמח וייס
11:30 31 May 20
בשתי מילים: מקצועיים ואיכפתיים! נתנו לי תחושה שיש על מי לסמוך והתוצאות בסיומו של התהליך היו לשביעות רצוני המלאה
אדיר חורש
אדיר חורש
10:29 29 May 20
עמלת שכר הטירחה בהחלט הוגנת בהשוואה לחברות אחרות בתחום
אורי סלע
אורי סלע
11:26 27 May 20
התחלתי את התהליך עם חששות, חשבתי שלא ממש ישימו עליי ושאקבל את המגיע לי רק אחרי שנה שנתיים (אם בכלל). לא האמנתי שהתקשרו אליי והודיעו על ההצלחה בהחזר המס בתוך זמן קצר כל כך
מיכאל צור
מיכאל צור
10:40 26 May 20
שירות אמין וישר! כמישהו מתעסק בנושא רגיש כמו הכסף שלי הדבר החשוב לי ביותר הוא האמינות
Dima Arinshetain
Dima Arinshetain
11:45 24 May 20
בתחום שאני לא מבין אני מעדיף לתת למקצוענים לעשות את העבודה. בחברה הזאת קיבלתי שירות הרבה מעל למצופה ותוצאות מרשימות, מודה לכם מאוד!!
סמיון קשתי
סמיון קשתי
09:47 21 May 20
אהבתי מאוד את צורת העבודה שלהם! עשיתי פעם תהליך דומה אצל חברה אחרת והרגשתי שמורחים את הזמן, בחברה הזאת העבודה נעשתה בזריזות והכסף הגיע בתוך זמן קצר יחסית
יעקב קובי כהן
יעקב קובי כהן
12:57 19 May 20
עשו בעבורי את כל התהליך מתחילתו ועד סופו! ברור שזה לא בחינם אבל עדיין קיבלתי החזר כספי בלי לעשות יותר מדיי
דורין דוידסון
דורין דוידסון
10:00 16 May 20
אין לי מילים! זה תמיד כייף לקבל כסף ואם זה מהחזרי מיסים יפה שעה אחת קודם!!
Rotman Lucy
Rotman Lucy
11:52 23 Mar 20
הסכום שאמרו לי בתחילת התהליך היה סכום קרוב מאוד למה שקיבלתי בסופו של דבר. ממליץ עליהם בחום!
יואב שריד
יואב שריד
16:56 22 Mar 20
חיפשתי שירותי החזרי מס בגוגל והגעתי אל החברה הזאת שהיתה פשוט 10. שירות מקצועי, יחס אישי ותוצאה מרשימה
שרי גבעון
שרי גבעון
15:35 21 Mar 20
עושים את העבודה במקצועיות ובלי ביזבוזי זמן מיותרים.הופתעתי לראות צ'יק בתיבת הדואר שלי בלי הרבה מאמץ מצידי ועם עמלה סבירה של שכר טירחה
Sagi Elbaz
Sagi Elbaz
15:25 20 Mar 20
אני מרגישה שקיבלתי שירות מצוין וכמובן ששמחה מאוד על התוצאה הסופית! במידה ואצטרך לעשות את התהליך הזה שוב בשנה הבאה אני יודעת שיש לי על מי לסמוך
ספיר נתן
ספיר נתן
15:14 19 Mar 20
שירות סופר מקצועי ומדויק! לא מפספסים שום פרט ונותנים הרגשת ביטחון
אביטל פורת פרידמן
אביטל פורת פרידמן
16:14 18 Mar 20
לא חשבתי שמגיע לי החזר מס מהמדינה אבל אחרי מחקר קצר בגוגל הבנתי שיש מצב שכן מגיע לי. עשיתי מספר טלפונים לחברות המפורסמות באינטרנט ובחרתי בחברה שנשמעה לי המקצועית ביותר. לא האמנתי שבתוך זמן קצר כל כך אקבל בחזרה סכום כסף לא מבוטל. מודה לכם מאוד!
ליאת כליף
ליאת כליף
15:11 17 Mar 20
גם לי כמו עוד הרבה אחרים כל הנושא הזה של החזרי מס לא היה מוכר. בשיחה עם ידיד הבנתי שאני יכולה לקבל סכום כסף בחזרה על מיסים ששילמתי סתם, קיבלתי המלצה על החברה הזאת שלקחו את התיק שלי ברצינות והחזירו לי כסף שלא ידעתי בכלל שמגיע לי, מבחינתי נפל עליי כסף מהשמיים - ברכה!
אביגיל פינטו
אביגיל פינטו
14:37 16 Mar 20
זה כבר כמה שנים שאני משתמש בשירותים של "הגנה החזרי מס" ועם הזמן הפנתי אליהם יותר מ-10 חברים. אנשים מקצועיים ובעל ניסיון רב ככה שגם אם יש איזה משהו בילתי צפוי הם יודעים לתת מענה מיידי
אריק טולדנו
אריק טולדנו
15:51 15 Mar 20
בדיקת זכאות להחזר מס
דקות
שניות