מהן קרנות פנסיה ברירת מחדל והאם חובה לבחור בהן

המאמר הבא ירחיב וינגיש את המידע העיקרי והבסיסי על קרן פנסיה. נרחיב ונסביר על נושאים שונים כמו: מהי קרן פנסיה, מי צריך אותה, מהן ההטבות בחיסכון בה ומה הן קרנות ברירת המחדל.

מההתחלה, מהי קרן פנסיה?

במילים פשוטות, קרן פנסיה היא תכנית / מכשיר חסכון המיועד לתקופת הפנסיה, ותפקידה להחליף את המשכורת החודשית. בנוסף לכך, היא משמשת כרכיב ביטוחי שנועד להגן על המשקיעים בו.  למעשה, קרן פנסיה היא דרך החיסכון הנפוצה ביותר בישראל, והיא מבוססת על ערבות הדדית בין החוסכים באותה הקרן והיא מנוהלת על ידי תקנון.
בקרן הפנסיה משתמשים גם כאשר נפגעת היכולת לעבוד ויש צורך בקצבת נכות, כמו כן היא יכולה לשמש גם כקצבת שארים במקרה של מוות (גם מוות פתאומי).

 

הודעה חשובה - קבלו את הכסף שלכם חזרה!

שילמתם מיסים עודפים? המבצע הבא בשבילכם! כ-78% מהאזרחים זכאים ל-6,000₪ בממוצע.
ביחד עם חברת מגוון אסטרטגיה פיננסית אנחנו נדאג לכספי המיסים שלכם.
בדקו האם אתם זכאים במחשבון החזרי המס >>>

בדקו כמה כסף מגיע לכם ממס הכנסה. מלאו את שמכם המלא, מספר הטלפון ופרטי ההשתכרות שלכם וקבלו תשובה מהירה על גובה ההחזר.

מהו תקנון קרן הפנסיה?

בתקנון קרן הפנסיה כתובות כל החובות והזכויות של עמיתי ומשקיעי הקרן. בתקנון כתובים חוקי הקרן, לדוגמא: איזו פציעה תחשב כאובדן כושר עבודה, מהן התקנות המחייבות בלהיות עמית בקרן הפנסיה הזו וכיצד מחושבת פנסיית הזקנה\ קצבת שארים.
התקנון קולקטיבי לכל עמיתי הקרן, ללא הבדל מין או מקצוע.

 

למי קרן הפנסיה נועדה?

במדינת ישראל ישנו חוק המחייב מעסיקים לתת פתרון שנועד לספק לו הכנסה לאחר פרישתו, והפתרון הוא קרן פנסיה. בשנים האחרונות מדינת ישראל מחייבת גם עצמאיים להפריש לפנסיה. אם כך קרן הפנסיה נועדה לשכירים ועצמאיים כאחד.
בכל חודש, העובד והמעסיק צריכים להפקיד לקרן הפנסיה. על המעסיק להפריש כפול מהסכום אותו מפריש העובד שלו מידי חודש. ניתן להפריש עד כ7% מהמשכורת החודשית לקרן הפנסיה, אך המעסיק לא חייב להגדיל את הפרשתו בהתאם. הפקדת המעסיק לקרן הפנסיה משמשת גם כפיצויים במקרה של פיטורין.
קרן הפנסיה, בניגוד למוצרים פנסיונים אחרים, מקבלת הבטחת תשואה ממשרד האוצר, והיא מתקיימת על 27% מהנכסים הנכללים בקרן הפנסיה.

 

הטבות המס לשכירים ועצמאיים

כחלק מהליך העידוד אותו עושה המדינה על מנת שהאוכלוסייה תחסוך משכרם לתקופת הפרישה היא הטבות מס לחוסכים. שכירים יקבלו 35% עבור הפקדתם ופטור מלא ממס על הפקדת המעסיק. עצמאיים לעומת זאת מקבלים הטבת מס לאחר שנה עבור הפקדה של 5% משכרם, בנוסף יקבלו זיכוי של 35% והפקדה נוספת מצידם של 11% תזכה אותם בניכוי גובה המס השולי (בכפוף לתקרה).

שטרות

 

מהן קרנות ברירת המחדל ומהן הקרנות הנבחרות?

עוד מהמהלך המדיני שנועד לעודד את הציבור לחסוך ולהשקיע בשוק הפנסיוני, משרד האוצר בשיתוף עם שוק ההון הכריזו על רפורמה של קרנות פנסיה ברירת מחדל. ארבעה חברות שונות הציעו את שירותיהן בתנאים אטרקטיביים, והתחייבו לדמי ניהול קבועים ונמוכים בתיק ההשקעות שלכם, למשך עשור, ותשואות טובות.
קרנות ברירה המחדל הן: פסגות, הלמן אלדובי, מיטב דש ואלטשולר שחם.

 

מחשבון וכסף

אהבתם את המאמר? שתפו ברשתות החברתיות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מה היה לנו עד עכשיו?
סיבות לקבלת החזר מס
מידע נוסף
נגן וידאו
בדיקת זכאות להחזר מס
דקות
שניות