מדריך פיננסי לנושה בפשיטת רגל

תוכן עניינים

מי שחייבים לו כסף או רכוש, צריך להכיר את פקודת פשיטת הרגל על מנת למצות את הזכויות השמורות לו בחוק. בנוסף, יש להפריד בין הליכי פשיטת רגל שנפתחו לפני ואחרי תאריך 15.9.19, ובכך יעסוק המאמר הבא

החוק בישראל מגדיר מיהו נושה בצורה יחסית ברורה. לפי החוק, מדובר למשל על כל מי שחייבים לו כסף או רכוש. במקרים של פשיטת רגל, גם מי שהחוב שלו הוא עתידי או מותנה נחשב נושה ויכול להיכנס אל רשימת הקדימויות. חוץ מזה, החוק מגדיר נושה מובטח בתור מי שמחזיק בערובה לחוב – לעומת נושה בדין קדימה שהוא מי שהחוק קבע לגביו שהחוב שלו אוטומטית קודם לחובות אחרים.

הדבר הראשון שנושה בפשיטת רגל צריך לעשות הוא להפריד בין הליכים שנפתחו לפני ואחרי התאריך 15.9.19. הסיבה לכך היא שהחל מאותו תאריך, הליכי פשיטת רגל נקראים "חדלות פירעון ושיקום כלכלי" ויש להם מאפיינים מעט שונים.

 

טיפים לנושה בפשיטת רגל להליך שנפתח לפני הרפורמה

רוב תהליכי פשיטת הרגל שמתקיימים בישראל אכן נפתחו לפני התאריך שבו החליטו לעשות רפורמה בתחום. כפועל יוצא מכך, כדאי להבין לעומק איך מגדיר החוק נושה ואיזה כלים עומדים לרשותו על מנת לקבל את הכסף או הרכוש שמגיעים לו.

באופן עקרוני, בפשיטת רגל מתייחסים לכל נושה בתור לא רק מי שהחוב שחייבים לו כבר קיים – אלא גם לכל מי שהחייב עשוי להיות חייב לו סכום עתידי או מותנה. זה קורה למשל בשכר דירה, כאשר השוכר מתחיל בהליך פשיטת רגל ובעל הדירה הופך להיות נושה של חוב השכירות העתידי על אף שמועד הפירעון טרם הגיע.

לשם השוואה, נושה מובטח הוא מי שיש לו ערובה חוקית לכך שמגיע לו סכום כסף או רכוש מסוים ישירות מהחייב. ברוב המקרים, הערובה היא שעבוד של נכס של החייב – כמו למשל משכנתא שמקנה לבנק מעמד של נושה מובטח.

 

מה ההבדל בין נושה בדין קדימה לבין נושה רגיל?

נושה רגיל הוא נושה שאינו מובטח או שאינו מועדף. לעומתו, נושה בדין קדימה, שמכונה גם "נושה מועדף", הוא מי שהחוב שלו נמצא בעדיפות במסגרת הליך פשיטת הרגל עצמו. בגלל הקדימות הזו, החוב לנושים ייפרע לפני החובות של כל השאר – למעט הנושים המובטחים.

העניין הוא שגם תחת נושים בדין קדימה יש דרגות של סדרי עדיפויות. רק אחרי שפורעים את החוב לדרגה הראשונה, עוברים לדרגות נמוכות יותר. נכון להיום, אלו הדרגות וסדר העדיפויות לגביהן:

  • דרגה ראשונה: עובדים וחוב שכר עבודה עד לגובה מסוים
  • דרגה שנייה: ניכוי מס במקור בגין מע"מ וניכוי מס שהחייב גבה מהמשכורות של העובדים טרם העברתם לרשויות המס
  • דרגה שלישית: נושים שונים של חובות מס וארנונה, דמי שכירות וחוב מזונות

 

מאפייני הרפורמה לגבי חדלות פירעון ושיקום כלכלי

מה שהיה מכונה בעבר פשיטת רגל הוא כאמור כיום חדלות פירעון ושיקום כלכלי. לפי החוק החדש, חייבים ונושים יכולים לפתוח בתהליך שבמסגרתו יוחזרו חלק מהחובות ובסיומו החייב יקבל פטור מהחובות האחרים כדי לפתוח דף חדש. אז מבחינת הנושה, הדגש הוא על ייעול וקיצור של התהליכים, תיחום בזמן של הטיפול בכל שלב ואיזון אינטרסים.

הדגש העיקרי לאחר הרפורמה של חדלות פירעון ושיקום כלכלי במקום פשיטת רגל הוא על הבחנה בין סכום החובות: מתחת או מעל -150 אלף ש"ח.

במידה ומדובר על הליכי חדלות פירעון לחייב שסכום החובות שלו נמוך מ-150 אלף ש"ח, ההתנהלות תהיה מול לשכת ההוצאה לפועל. אם הסכום הוא מעל 150 אלף ש"ח, הגורם האחראי מטעם המדינה הוא הממונה על הליכי חדלות פירעון ושיקום כלכלי, שגם נקרא "הכונס הרשמי". בנוסף, במקרים כאלה מנהלים את ההליכים מול בית משפט השלום – בעוד בעבר נוהלו הליכי פשיטת רגל בבית המשפט המחוזי.

 

מה כדאי לנושה לעשות?

נושה יכול לפתוח בהליכי חדלות פירעון ושיקום כלכלי באותה צורה גם בלי קשר לגובה הסכום. את הבקשה מגישים אל בית משפט השלום יחד עם העתק לממונה על הליכי חדלות פירעון ואפשר לעשות את זה בצורה מקוונת. בתקופה שבין הגשת הבקשה ועד קבלת הצו או מתן הצו, הנושה יכול לנקוט או לבקש הליכים שונים.

השלב השני, שמתחיל מרגע קבלת הצו לפתיחת הליכי חדלות פירעון ועד למתן הצו לשיקום כלכלי, הוא של תקופת ביניים. אם הנושה מתנגד לכך שניתן לחייב צו לפתיחת הליכים, או רשאי בתקופה הזו להגיש בקשה לביטול הצו. בכל מקרה, מטרת התקופה היא לבחון את מצבו הכלכלי של החייב על ידי נאמן.

 

מה קורה אחרי שהחייב מקבל צו לבקשת נושה?

החוק מחייב את החייב שקיבל צו לבקשת נושה להגיש בתוך 21 ימים טופס שמכונה "דוח על מצב כלכלי". אם החייב אינו מיוצג, הוא רשאי לבחור האם להגיש את הדוח באופן ממוחשב או בהגשה ידנית. כאשר מדובר על מייצג של החייב, הוא יכול לעשות את זה באופן מקוון בלבד. מבחינת הנושה זה יכול להיות משמעותי, כי הגשה מקוונת של הצו בדרך כלל מקצרת תהליכים.

רק בשלב השלישי מקבל החייב צו לשיקום כלכלי והפטר. ברוב המקרים, זה גם השלב שבו הנושה מקבל את הכסף או הרכוש שחייבים לו. עם זאת, גם בשלב הזה עלולות לעלות התנגדויות מצב החייב וצריך לחכות לדוח ממצאי הבדיקה מטעם הנאמן.

בסופו של דבר, נושה בפשיטת רגל נמצא במצב בעייתי מבחינה כלכלית – כי חייבים לו כסף אבל ההתנהלות של המדינה היא ישירות מול החייב ולא מולו. לכן, הפתרון הוא לערב בעלי מקצוע שמתמחים בכך ולהשתמש בשירותים שלהם.

אהבתם את המאמר? שתפו ברשתות החברתיות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
הגנה פיננסית - החזרי מס
הגנה פיננסית
החזרי מס
נגן וידאו
אני ממש מתרגשת, זאת הפעם הראשונה שהתהליך הזה מצליח לי והכל בזכות הכישורים הנהדרים של שי המקסים!
רותי נירים-אוחנה
רותי נירים-אוחנה
11:22 21 Jun 20
יחסי האנוש של נציגי החברה פשוט מדהימים! כל כך הרבה סבלנות בתחום כל כך תובעני, ראוי לציון!
תמר מבורך
תמר מבורך
09:28 19 Jun 20
השארתי פרטים באתר... חזרו אליי ביום שלמחרת ועשו עליי רושם של חברה רצינית, החלטתי ללכת על זה והתחלנו בתהליך. חייב לציין שלא היה נדרש הרבה מהצד שלי. בתוך זמן קצר קיבלתי את הצ'ק עם הכסף
מרים לסרי
מרים לסרי
13:00 17 Jun 20
יישר כוח על העבודה המאומצת והתוצאות המרשימות
קובי ברלוט
קובי ברלוט
10:25 16 Jun 20
מהיום שקיבלתי החזר מס בזכות השירות של חברת "הגנה" אני לא מפסיק לספר לחברים קרובים על זה שיש אפשרות שמגיע להם כסף מהמדינה
Danny Fisher
Danny Fisher
09:39 14 Jun 20
תודה שליוותם אותי לאורך כל המסע של החזרי המס! התוצאות מעוררות השראה בלעדיכם זה לא היה קורה!
Marina Sostovskiy
Marina Sostovskiy
11:25 11 Jun 20
מודה לכם מאוד! קיבלתי את כספי בחזרה ובמידה ובשנה הבאה אהיה צריכה את אותו השירות אפנה אליכם מבלי להסס
קורל לוי
קורל לוי
13:18 10 Jun 20
לא האמתי למראה עיניי! צ'ק עם החזר המס בתיבת הדואר שלי :-)
מירב אלימלך
מירב אלימלך
13:04 08 Jun 20
אין עליכם!! שיחקתם אותה בענקקקק, אתם לא מבינים כמה שאני מאושרת מההחזר שקיבלתי
אורטל שמש
אורטל שמש
10:40 07 Jun 20
לא תליתי תקוות בבדיקה של חברת "הגנה" על החזרי מס שמגיעים לי ובכל זאת קיבלתי תשובה חיובית. בסופו של התהליך קיבלתי כמה אלפי שקלים.
שלום ספקטור
שלום ספקטור
11:54 04 Jun 20
אחרי שבשנה שעברה עשיתי את תהליך החזרת המס בחרתי השנה בחברת הגנה בגלל עמלת שכר טירחה יותר נמוכה. אני שמח מאוד שעשיתי את זה ועל כן רושם את ההמלצה הזאת
מאור מלול
מאור מלול
13:07 03 Jun 20
השם יברך אתכם! עזרתם לי בכסף שהיה מאוד חסר לי
מאיה אזולאי
מאיה אזולאי
10:13 02 Jun 20
שולחת לכם מילים חמות על הטיפול המסור והקפדני, לא מובן מאליו לקבל שירות כזה.
נופר צמח וייס
נופר צמח וייס
11:30 31 May 20
בשתי מילים: מקצועיים ואיכפתיים! נתנו לי תחושה שיש על מי לסמוך והתוצאות בסיומו של התהליך היו לשביעות רצוני המלאה
אדיר חורש
אדיר חורש
10:29 29 May 20
עמלת שכר הטירחה בהחלט הוגנת בהשוואה לחברות אחרות בתחום
אורי סלע
אורי סלע
11:26 27 May 20
התחלתי את התהליך עם חששות, חשבתי שלא ממש ישימו עליי ושאקבל את המגיע לי רק אחרי שנה שנתיים (אם בכלל). לא האמנתי שהתקשרו אליי והודיעו על ההצלחה בהחזר המס בתוך זמן קצר כל כך
מיכאל צור
מיכאל צור
10:40 26 May 20
שירות אמין וישר! כמישהו מתעסק בנושא רגיש כמו הכסף שלי הדבר החשוב לי ביותר הוא האמינות
Dima Arinshetain
Dima Arinshetain
11:45 24 May 20
בתחום שאני לא מבין אני מעדיף לתת למקצוענים לעשות את העבודה. בחברה הזאת קיבלתי שירות הרבה מעל למצופה ותוצאות מרשימות, מודה לכם מאוד!!
סמיון קשתי
סמיון קשתי
09:47 21 May 20
אהבתי מאוד את צורת העבודה שלהם! עשיתי פעם תהליך דומה אצל חברה אחרת והרגשתי שמורחים את הזמן, בחברה הזאת העבודה נעשתה בזריזות והכסף הגיע בתוך זמן קצר יחסית
יעקב קובי כהן
יעקב קובי כהן
12:57 19 May 20
עשו בעבורי את כל התהליך מתחילתו ועד סופו! ברור שזה לא בחינם אבל עדיין קיבלתי החזר כספי בלי לעשות יותר מדיי
דורין דוידסון
דורין דוידסון
10:00 16 May 20
אין לי מילים! זה תמיד כייף לקבל כסף ואם זה מהחזרי מיסים יפה שעה אחת קודם!!
Rotman Lucy
Rotman Lucy
11:52 23 Mar 20
הסכום שאמרו לי בתחילת התהליך היה סכום קרוב מאוד למה שקיבלתי בסופו של דבר. ממליץ עליהם בחום!
יואב שריד
יואב שריד
16:56 22 Mar 20
חיפשתי שירותי החזרי מס בגוגל והגעתי אל החברה הזאת שהיתה פשוט 10. שירות מקצועי, יחס אישי ותוצאה מרשימה
שרי גבעון
שרי גבעון
15:35 21 Mar 20
עושים את העבודה במקצועיות ובלי ביזבוזי זמן מיותרים.הופתעתי לראות צ'יק בתיבת הדואר שלי בלי הרבה מאמץ מצידי ועם עמלה סבירה של שכר טירחה
Sagi Elbaz
Sagi Elbaz
15:25 20 Mar 20
אני מרגישה שקיבלתי שירות מצוין וכמובן ששמחה מאוד על התוצאה הסופית! במידה ואצטרך לעשות את התהליך הזה שוב בשנה הבאה אני יודעת שיש לי על מי לסמוך
ספיר נתן
ספיר נתן
15:14 19 Mar 20
שירות סופר מקצועי ומדויק! לא מפספסים שום פרט ונותנים הרגשת ביטחון
אביטל פורת פרידמן
אביטל פורת פרידמן
16:14 18 Mar 20
לא חשבתי שמגיע לי החזר מס מהמדינה אבל אחרי מחקר קצר בגוגל הבנתי שיש מצב שכן מגיע לי. עשיתי מספר טלפונים לחברות המפורסמות באינטרנט ובחרתי בחברה שנשמעה לי המקצועית ביותר. לא האמנתי שבתוך זמן קצר כל כך אקבל בחזרה סכום כסף לא מבוטל. מודה לכם מאוד!
ליאת כליף
ליאת כליף
15:11 17 Mar 20
גם לי כמו עוד הרבה אחרים כל הנושא הזה של החזרי מס לא היה מוכר. בשיחה עם ידיד הבנתי שאני יכולה לקבל סכום כסף בחזרה על מיסים ששילמתי סתם, קיבלתי המלצה על החברה הזאת שלקחו את התיק שלי ברצינות והחזירו לי כסף שלא ידעתי בכלל שמגיע לי, מבחינתי נפל עליי כסף מהשמיים - ברכה!
אביגיל פינטו
אביגיל פינטו
14:37 16 Mar 20
זה כבר כמה שנים שאני משתמש בשירותים של "הגנה החזרי מס" ועם הזמן הפנתי אליהם יותר מ-10 חברים. אנשים מקצועיים ובעל ניסיון רב ככה שגם אם יש איזה משהו בילתי צפוי הם יודעים לתת מענה מיידי
אריק טולדנו
אריק טולדנו
15:51 15 Mar 20
סיבות לקבלת החזר מס
מידע נוסף
בדיקת זכאות להחזר מס
דקות
שניות