מדריך לעובדים בתקופת משבר הקורונה

משבר הקורונה הוביל לשינויים רבים באורח החיים בישראל ובעולם כולו. בין השאר, מקומות העבודה ואלה העובדים בהם נדרשים לבצע התאמות והסתגלויות לתנאי עבודה אחרים וחדשים, וכן לעמוד בתקנות וכללים שונים אשר הממשלה מציבה בהתאם למצב התחלואה. על כן, הכנו עבורכם מדריך לעובדים בתקופת הקורונה, אשר מרכז את המידע המשמעותי לגבי חוקי ותנאי העבודה לאורך התקופה ואופן ההתמודדות עם מצבים שונים.

 

תקנות הקשורות להפעלת מקומות עבודה או יציאה מהבית

התקנה המשמעותית ביותר הנוגעת למרבית מקומות העבודה היא כמובן התקנה לגבי איסור יציאה או איסור הפעלה של מקומות עבודה. תקנה זו זוכה לשינויים תדירים מטעם הממשלה בהתאם למצב התחלואה. על כן, מומלץ להתעדכן באופן תדיר באתר משרד הבריאות לגבי סוגי מקומות העבודה שניתן להפעיל וכן התנאים המיוחדים להפעלתם כמו כמות העובדים והתנהגות העובדים והקהל במקום.

הודעה חשובה - קבלו את הכסף שלכם חזרה!

שילמתם מיסים עודפים? המבצע הבא בשבילכם! כ-78% מהאזרחים זכאים ל-6,000₪ בממוצע.
ביחד עם חברת אינדיגו פיננסים אנחנו נדאג לכספי המיסים שלכם.
בדקו האם אתם זכאים במחשבון החזרי המס >>>

בדקו כמה כסף מגיע לכם ממס הכנסה. מלאו את שמכם המלא, מספר הטלפון ופרטי ההשתכרות שלכם וקבלו תשובה מהירה על גובה ההחזר.

 

שעות נוספות בתקופת הקורונה

תקנה משמעותית נוספת אשר נכנסה לתוקף במהלך תקופת הקורונה היא תקנה בדבר שעות נוספות לעובדים. לאור משבר הקורונה וההשלכות הקשות שלו עבור המשק, אישר שר העבודה להעסיק עובדים בשעות נוספות בכמות גדולה מזו אשר הייתה מותרת עד כמה. ההנחיות החדשות מאפשרות למעסיקים אשר קיבלו את ההיתר המתאים להעסיק עובדים נוספים בתנאים הבאים:

  • ניתן להעסיק עובד במשך 14 שעות עבודה רצופות הכוללות את השעות הנוספות עד 8 פעמים בחודש. במקרים כאלו על העובדים לקבל הפסקה נוספת של רבע שעה לפחות בין השעה ה-12 לשעה ה-14 ביום העבודה בנוסף לשאר ההפסקות להם זכאים העובדים על פי חוק. בימים האחרים ניתן להעסיק עובדים עד ל-12 שעות ביום לכל היותר.
  • עם זאת, לא ניתן להעסיק עובדים מעל 67 שעות בשבוע, כולל השעות הנוספות.
  • כמו כן, אסור להעסיק עובד יותר מ-90 שעות נוספות בחודש.
  • במידה ומדובר על מעסיק אשר מעסיק יותר מ-20 עובדים, הוא יהיה זכאי להגדיל את מכסת השעות הנוספות רק במידה ולפחות 20 אחוז מהעובדים נעדרו בגלל סיבות שלא תלויות במעסיק והשעות הנוספות הן חיוניות על מנת להגיע לתפוקה הנדרשת במקום העבודה.
  • ההיתר המיוחד לא חל על ענפים בהם קיימים תנאים מיוחדים אחרים כמו ענף התחבורה הציבורית, ענף ההובלה, ענף ההיסעים וכן ענפי התשתיות, הבניה, העבודות הציבוריות והשיפוצים.

 

תקנות לגבי עובדים בבידוד או עובדים אשר ילדיהם נמצאים בבידוד

עוד תקנה משמעותית התקפה בעקבות משבר הקורונה היא חובת המעסיק לשלם ״דמי בידוד״ לעובד בעקבות בידוד העובד או בעקבות חובת בידוד של ילדי העובד. במקרים כאלו, מלבד תשלום דמי הבידוד לעובד, גם ינוכו ממנו ימי מחלה ממכסתו עד למקסימום של 4 ימי מחלה.

דמי הבידוד חלים על עובדים על היעדרויות אשר התרחשו לאחר ה-29 לאוקטובר 2020. היעדרויות בעקבות בידוד בתאריך מוקדם יותר נחשבות להיעדרות בשל מחלה ועל כן יזכו את העובד בתשלום דמי מחלה וכן ינוכו ממנו ימי מחלה כנדרש.

במקרים בהם הסיבה להיעדרות מהעבודה היא חובת בידוד של ילדי העובד, זכאי העובד לדמי מחלה בהתאם למכסת ימי מחלת ילד להם הוא זכאי לפי החוק. במקרים בהם לעובד לא נותרו ימי מחלה או ימי מחלת ילדי ינוכו ימי ההיעדרות משכר העובד.

בכל מקרה של היעדרות בעקבות בידוד על העובד להציג אישורים מתאימים למעסיק כגון תעודת מחלה של משרד הבריאות או אישור נוכחות במדינות מסוימות אשר החזרה מהם מחייבת בידוד.

בנוסף, חשוב לדעת כי במקרה בו עובד נדרש לבידוד אסור למעסיק לפטר אותו בשל סיבה זו (גם אם הוא הגיע למכסת ימי המחלה). כמו כן, אסור לחייב עובד המחויב בבידוד להגיע למקום העבודה במהלך תקופת הבידוד.

 

תקנות לגבי עובדים אשר חלו במחלת הקורונה

במקרים של עובדים אשר נעדרו מעבודתם בעקבות מחלת הקורונה, זכאים העובדים לתשלום דמי מחלה על פי החוק בהתאם לימי המחלה שהם צברו ובהצגת אישור רפואי מתאים.

עם זאת, עובד אשר חלה בקורונה בתקופת שהותו בחופשה ללא תשלום לא זכאי לתשלום ימי מחלה בעקבות מחלה זו שכן לאורך תקופת החל״ת יחסי העבודה בין העובד למעסיק מושהים. במקרים בהם המחלה נגרמה לעובד בעקבות חשיפה לחולה במקום העבודה, קיימת אפשרות להכיר בעובד בתור נפגע בעבודה ועל כן הוא יכול להיות זכאי לדמי פגיעה מהמוסד לביטוח לאומי.

על מנת לבדוק זכאות זו יש להגיש תביעה עבור דמי פגיעה למוסד לביטוח לאומי. במקרה בו התביעה תאושר, יזכה העובד לדמי פגיעה עבור 30 יום לכול הפחות אלא אם ידווח על חזרתו לעבודה בתאריך מוקדם יותר. כמו כן, הכרה בעובד על ידי הביטוח הלאומי תוביל לכך שימי ההיעדרות מהעבודה לא ינוכו ממכסת ימי המחלה של העובד.

 

הוצאת עובדים לחופשה כפויה בעקבות משבר הקורונה

במהלך משבר הקורונה רשאי המעסיק להחליט להוציא את העובד לחופשה כפויה. עם זאת, הדבר אפשרי רק בתנאי שלעובד נותרו ימי חופשה צבורים. במקרים בהם לא נותרו לעובד ימי חופשה, המעסיק לא יכול לדרוש מהעובד לצאת לחופשה על חשבון ימים שהוא יצבור בעתיד. בכל מקרה של יציאה לחופשה כפויה על המעסיק לספק לעובד התראה מראש בזמן מתאים. במקרה בו מדובר על חופשה של שבוע או יותר על המעסיק להודיע זאת לעובד לכל הפחות שבועיים מראש.

 

הקטנת היקף משרה במהלך תקופת הקורונה

בנוסף לאפשרות להוציא עובדים לחופשה כפויה, המעסיק יכול גם לבקש לצמצם את משרת העובד או להפחית את השכר שלו על מנת לחסוך בעלויות לאורך תקופת המשבר. השינוי בתנאי ההעסקה של העובד צריך להתבצע בהסכמת העובד וכן רק במקרים בהם למעסיק ניתן היתר לכך ממשרד העבודה.

אהבתם את המאמר? שתפו ברשתות החברתיות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מה היה לנו עד עכשיו?
סיבות לקבלת החזר מס
מידע נוסף
נגן וידאו
אני ממש מתרגשת, זאת הפעם הראשונה שהתהליך הזה מצליח לי והכל בזכות הכישורים הנהדרים של שי המקסים!
רותי נירים-אוחנה
רותי נירים-אוחנה
11:22 21 Jun 20
יחסי האנוש של נציגי החברה פשוט מדהימים! כל כך הרבה סבלנות בתחום כל כך תובעני, ראוי לציון!
תמר מבורך
תמר מבורך
09:28 19 Jun 20
השארתי פרטים באתר... חזרו אליי ביום שלמחרת ועשו עליי רושם של חברה רצינית, החלטתי ללכת על זה והתחלנו בתהליך. חייב לציין שלא היה נדרש הרבה מהצד שלי. בתוך זמן קצר קיבלתי את הצ'ק עם הכסף
מרים לסרי
מרים לסרי
13:00 17 Jun 20
יישר כוח על העבודה המאומצת והתוצאות המרשימות
קובי ברלוט
קובי ברלוט
10:25 16 Jun 20
מהיום שקיבלתי החזר מס בזכות השירות של חברת "הגנה" אני לא מפסיק לספר לחברים קרובים על זה שיש אפשרות שמגיע להם כסף מהמדינה
Danny Fisher
Danny Fisher
09:39 14 Jun 20
תודה שליוותם אותי לאורך כל המסע של החזרי המס! התוצאות מעוררות השראה בלעדיכם זה לא היה קורה!
Marina Sostovskiy
Marina Sostovskiy
11:25 11 Jun 20
מודה לכם מאוד! קיבלתי את כספי בחזרה ובמידה ובשנה הבאה אהיה צריכה את אותו השירות אפנה אליכם מבלי להסס
קורל לוי
קורל לוי
13:18 10 Jun 20
לא האמתי למראה עיניי! צ'ק עם החזר המס בתיבת הדואר שלי :-)
מירב אלימלך
מירב אלימלך
13:04 08 Jun 20
אין עליכם!! שיחקתם אותה בענקקקק, אתם לא מבינים כמה שאני מאושרת מההחזר שקיבלתי
אורטל שמש
אורטל שמש
10:40 07 Jun 20
לא תליתי תקוות בבדיקה של חברת "הגנה" על החזרי מס שמגיעים לי ובכל זאת קיבלתי תשובה חיובית. בסופו של התהליך קיבלתי כמה אלפי שקלים.
שלום ספקטור
שלום ספקטור
11:54 04 Jun 20
אחרי שבשנה שעברה עשיתי את תהליך החזרת המס בחרתי השנה בחברת הגנה בגלל עמלת שכר טירחה יותר נמוכה. אני שמח מאוד שעשיתי את זה ועל כן רושם את ההמלצה הזאת
מאור מלול
מאור מלול
13:07 03 Jun 20
השם יברך אתכם! עזרתם לי בכסף שהיה מאוד חסר לי
מאיה אזולאי
מאיה אזולאי
10:13 02 Jun 20
שולחת לכם מילים חמות על הטיפול המסור והקפדני, לא מובן מאליו לקבל שירות כזה.
נופר צמח וייס
נופר צמח וייס
11:30 31 May 20
בשתי מילים: מקצועיים ואיכפתיים! נתנו לי תחושה שיש על מי לסמוך והתוצאות בסיומו של התהליך היו לשביעות רצוני המלאה
אדיר חורש
אדיר חורש
10:29 29 May 20
עמלת שכר הטירחה בהחלט הוגנת בהשוואה לחברות אחרות בתחום
אורי סלע
אורי סלע
11:26 27 May 20
התחלתי את התהליך עם חששות, חשבתי שלא ממש ישימו עליי ושאקבל את המגיע לי רק אחרי שנה שנתיים (אם בכלל). לא האמנתי שהתקשרו אליי והודיעו על ההצלחה בהחזר המס בתוך זמן קצר כל כך
מיכאל צור
מיכאל צור
10:40 26 May 20
שירות אמין וישר! כמישהו מתעסק בנושא רגיש כמו הכסף שלי הדבר החשוב לי ביותר הוא האמינות
Dima Arinshetain
Dima Arinshetain
11:45 24 May 20
בתחום שאני לא מבין אני מעדיף לתת למקצוענים לעשות את העבודה. בחברה הזאת קיבלתי שירות הרבה מעל למצופה ותוצאות מרשימות, מודה לכם מאוד!!
סמיון קשתי
סמיון קשתי
09:47 21 May 20
אהבתי מאוד את צורת העבודה שלהם! עשיתי פעם תהליך דומה אצל חברה אחרת והרגשתי שמורחים את הזמן, בחברה הזאת העבודה נעשתה בזריזות והכסף הגיע בתוך זמן קצר יחסית
יעקב קובי כהן
יעקב קובי כהן
12:57 19 May 20
עשו בעבורי את כל התהליך מתחילתו ועד סופו! ברור שזה לא בחינם אבל עדיין קיבלתי החזר כספי בלי לעשות יותר מדיי
דורין דוידסון
דורין דוידסון
10:00 16 May 20
אין לי מילים! זה תמיד כייף לקבל כסף ואם זה מהחזרי מיסים יפה שעה אחת קודם!!
Rotman Lucy
Rotman Lucy
11:52 23 Mar 20
הסכום שאמרו לי בתחילת התהליך היה סכום קרוב מאוד למה שקיבלתי בסופו של דבר. ממליץ עליהם בחום!
יואב שריד
יואב שריד
16:56 22 Mar 20
חיפשתי שירותי החזרי מס בגוגל והגעתי אל החברה הזאת שהיתה פשוט 10. שירות מקצועי, יחס אישי ותוצאה מרשימה
שרי גבעון
שרי גבעון
15:35 21 Mar 20
עושים את העבודה במקצועיות ובלי ביזבוזי זמן מיותרים.הופתעתי לראות צ'יק בתיבת הדואר שלי בלי הרבה מאמץ מצידי ועם עמלה סבירה של שכר טירחה
Sagi Elbaz
Sagi Elbaz
15:25 20 Mar 20
אני מרגישה שקיבלתי שירות מצוין וכמובן ששמחה מאוד על התוצאה הסופית! במידה ואצטרך לעשות את התהליך הזה שוב בשנה הבאה אני יודעת שיש לי על מי לסמוך
ספיר נתן
ספיר נתן
15:14 19 Mar 20
שירות סופר מקצועי ומדויק! לא מפספסים שום פרט ונותנים הרגשת ביטחון
אביטל פורת פרידמן
אביטל פורת פרידמן
16:14 18 Mar 20
לא חשבתי שמגיע לי החזר מס מהמדינה אבל אחרי מחקר קצר בגוגל הבנתי שיש מצב שכן מגיע לי. עשיתי מספר טלפונים לחברות המפורסמות באינטרנט ובחרתי בחברה שנשמעה לי המקצועית ביותר. לא האמנתי שבתוך זמן קצר כל כך אקבל בחזרה סכום כסף לא מבוטל. מודה לכם מאוד!
ליאת כליף
ליאת כליף
15:11 17 Mar 20
גם לי כמו עוד הרבה אחרים כל הנושא הזה של החזרי מס לא היה מוכר. בשיחה עם ידיד הבנתי שאני יכולה לקבל סכום כסף בחזרה על מיסים ששילמתי סתם, קיבלתי המלצה על החברה הזאת שלקחו את התיק שלי ברצינות והחזירו לי כסף שלא ידעתי בכלל שמגיע לי, מבחינתי נפל עליי כסף מהשמיים - ברכה!
אביגיל פינטו
אביגיל פינטו
14:37 16 Mar 20
זה כבר כמה שנים שאני משתמש בשירותים של "הגנה החזרי מס" ועם הזמן הפנתי אליהם יותר מ-10 חברים. אנשים מקצועיים ובעל ניסיון רב ככה שגם אם יש איזה משהו בילתי צפוי הם יודעים לתת מענה מיידי
אריק טולדנו
אריק טולדנו
15:51 15 Mar 20
בדיקת זכאות להחזר מס
דקות
שניות