מדריך לעובדים במשק בית

התפרצות מגפת הקורונה השפיעה כמעט על אספקט בחיינו. אחד הענפים אשר נפגעו במיוחד מהמגפה הוא ענף עובדי משק הבית. הגבלות התנועה השונות יחד עם הסכנה מהידבקות בשל שהות באותו מרחב עם אנשים נוספים, הובילה מעסיקים רבים לוותר על העסקת עובדי משק בית. גם לא מעט עובדי משק בית מעדיפים לשמור על ביטחונם, ועל כן נמנעים מעבודה אצל מעסיקים רבים. אז מה הזכויות של עובדי משק הבית בתקופת הקורונה? על כך בכתבה הבאה.

 

יציאה לחופשה ללא תשלום

אחד הכלים הנפוצים ביותר להתמודדות עם משבר הקורונה הוא האפשרות להוציא עובדים או לצאת באופן יזום לחופשה ללא תשלום. אפשרות זו שומרת על קשר העסקה בין העובד למעסיק אך מאפשרת הפסקה זמנית של כל ההתחייבויות ביניהם עד לשיפור המצב.

הודעה חשובה - קבלו את הכסף שלכם חזרה!

שילמתם מיסים עודפים? המבצע הבא בשבילכם! כ-78% מהאזרחים זכאים ל-6,000₪ בממוצע.
ביחד עם חברת אינדיגו פיננסים אנחנו נדאג לכספי המיסים שלכם.
בדקו האם אתם זכאים במחשבון החזרי המס >>>

בדקו כמה כסף מגיע לכם ממס הכנסה. מלאו את שמכם המלא, מספר הטלפון ופרטי ההשתכרות שלכם וקבלו תשובה מהירה על גובה ההחזר.

במקרים של הוצאה לחופשה ללא תשלום, חשוב לדעת כי אם הדבר נעשה ביוזמת המעסיק ומדובר על תקופה בלתי מוגבלת, ההוצאה לחופשה נחשבת כפיטורים ועל כן המעסיק נדרש לבצע זאת על פי החוק. כלומר, לערוך לעובד שימוע לפני פיטורים וכן לשלם פיצויי פיטורים כנדרש.

בנוסף, במקרה בו ההוצאה לחופשה היא לא לתקופה בלתי מוגבלת, ניתן להתייחס אליה כאל הרעה בתנאי העבודה אשר מהווה עילה לקבלת פיצויי פיטורים במקרה של התפטרות העובד. עם זאת, במקרים של התפטרות בעקבות הרעה בתנאים על העובד ליידע את המעסיק בכוונתו להתפטר בעקבות ההרעה על מנת לאפשר למעסיק לחזור בו מהחלטתו.

 

זכאות לדמי אבטלה במהלך חל״ת לעובדי משק בית

עובדי משק בית זכאים לקבלת דמי אבטלה במהלך הוצאה לחופשה ללא תשלום. מדובר על מקרים בהם עובד משק הבית הוא מתחת לגיל 67 והחופשה ללא תשלום נמשכה 30 יום או יותר. חשוב לדעת כי זכות זו ניתנת עבור כל מעסיק.

כלומר, אם עובד משק הבית עובד אצל מספר מעסיקים שונים, הוא זכאי לקבל דמי אבטלה עבור הפסקת עבודתו אצל אחד מהמעסיקים גם אם הוא עדיין מועסק אצל המעסיקים האחרים. כמובן שהדבר תקף גם במקרה של הפסקת העבודה אצל כל המעסיקים. על מנת לאפשר את קבלת דמי האבטלה, על המעסיק לספק לעובד מכתב בו הוא מצהיר כי העובד הוצא לחל״ת וכן לפרט את תאריכי הפסקת העבודה ותוקף החל״ת.

עובדי משק בית מעל לגיל 67 אשר הוצאו לחל״ת ואינם זכאים לדמי אבטלה עשויים להיות זכאים למענק מיוחד של המוסד לביטוח לאומי בגובה של בין 1,000 ל- 4,000 ש״ח.

 

הוצאת עובד לחופשה ללא תשלום – מה המשמעות הכלכלית?

כיוון שהוצאת עובד לחל״ת משמעותה השהייה של יחסי העבודה בין המעסיק לעובד, תחול הפסקה במחויבות של המעסיק לספק לעובד תנאים סוציאליים מסוימים. מלבד הפסקת תשלום השכר כמובן, העובד אינו זכאי לתשלום בעבור ימי חופשה או מחלה וכן אינו יכול לצבור זכויות ותק שונות כמו ימי מחלה, ימי חופשה וכן דמי הבראה.

באותו מובן, המעסיק אינו נדרש לשלם עבור העובד דמי בריאות, דמי ביטוח לאומי וכן להפריש כספים לביטוח הפנסיוני של העובד. חשוב לשים לב כי הפסקת ההפרשות לביטוח הפנסיוני יכולה להשפיע על הכיסוי הביטוחי והזכויות הפנסיונית של העובד.

ברוב חברות הביטוח, הפסקה הפרשות של יותר מ-5 חודשים תוביל לקטיעת הרצף הביטוחי ובכך תשפיע על היכולת של המבוטח לקבל זכויות שונות ועל אפשרותו לרכוש ביטוח חדש. במקרה כזה, כדאי מאוד לפעול להמשכת הרצף הביטוחי באמצעות הסדר ריסק מול חברת הביטוח או באמצעות הפקדות חודשיות עצמאיות.

עם זאת, הזכות שכן נשמרת לאורך תקופת החלת היא הזכאות לפיצויי פיטורים במקרה של סיום העסקה. זכות זו תישמר במקרה שהיציאה לחל״ת נעשתה בהסכמת המעסיק ולא באופן עצמאי על ידי העובד.

 

פיטורים של עובדי משק בית

במקרים רבים, יציאה לחל״ת לא תהיה פתרון המתאים לכולם ומעסיקים יעדיפו לסיים את העסקת העובד באופן מוחלט. במקרה כזה, על המעסיק לעמוד בכללים שנקבעו בחוק על מנת לבצע את הפיטורים. ראשית, יש לבצע שימוע לעובד לפני הפיטורים.

אם לאחר השימוע החליט המעסיק לסיים את העסקה, עליו לתת לעובד הודעה מקדימה ולהמשיך להעסיק את העובד עד יום הפיטורים הרשמי. התקופה שבין ההודעה המוקדמת עד יום הפיטורים היא משתנה ותלוי בוותק של העובד אצל המעסיק. במקרה בו המעסיק מעוניין לסיים את העסקת העובד באופן מיידי, עליו לשלם לו מלבד פיצויי פיטורים גם תשלום מלא עבור תקופת העבודה אשר הוא היה אמור לעבוד בה עד יום הפיטורים (חלף הודעה מוקדמת).

כמו כן, מלבד פיצויים אלו, כאשר מעסיק מפטר עובד, עליו לשלם לו גם תשלומים נוספים כמו תשלומים עבור ימי חופשה שלא נוצלו, דמי הבראה עבור תקופת העבודה וכמובן פיצויי הפיטורים. חשוב לדעת כי חל איסור לפטר עובד בתקופה בה הוא מקבל דמי מחלה. הדבר תקף גם עבור עובד אשר נמצא בבידוד בעקבות חשיפה לחולה קורונה.

 

הוצאת עובד לחופשה כפויה

מלבד האפשרות להוציא עובד לחופשה ללא תשלום או לפטרו, במקרים בהם לעובד ישנם ימי חופשה צבורים, המעסיק יכול לדרוש ממנו לצאת לחופשה על חשבון ימים אלו. מדובר בכלי אשר מאפשר למעסיק להימנע מההשלכות של ניתוק יחסים בדרכים שונות אך עדיין לצמצם את ההוצאות לאורך תקופת הקורונה.

עם זאת, חשוב לדעת כי על אף שמדובר בכלי שהמעסיק יכול לעשות בו שימוש ללא הסכמת העובד, הוא אינו יכול לעשות זאת עבור ימי חופש שהעובד עדיין לא צבר. באופן טבעי, הוצאת עובד לחופשה כפויה אינה דומה להוצאה לחופשה ללא תשלום ועל כן מחייבת המשך תשלום עבור הזכויות הסוציאליות השונות של העובד כמו דמי בריאות, דמי ביטוח לאומי, הפרשות לביטוח פנסיוני וכן תשלום עבור ימי חופשה.

אהבתם את המאמר? שתפו ברשתות החברתיות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מה היה לנו עד עכשיו?
סיבות לקבלת החזר מס
מידע נוסף
נגן וידאו
אני ממש מתרגשת, זאת הפעם הראשונה שהתהליך הזה מצליח לי והכל בזכות הכישורים הנהדרים של שי המקסים!
רותי נירים-אוחנה
רותי נירים-אוחנה
11:22 21 Jun 20
יחסי האנוש של נציגי החברה פשוט מדהימים! כל כך הרבה סבלנות בתחום כל כך תובעני, ראוי לציון!
תמר מבורך
תמר מבורך
09:28 19 Jun 20
השארתי פרטים באתר... חזרו אליי ביום שלמחרת ועשו עליי רושם של חברה רצינית, החלטתי ללכת על זה והתחלנו בתהליך. חייב לציין שלא היה נדרש הרבה מהצד שלי. בתוך זמן קצר קיבלתי את הצ'ק עם הכסף
מרים לסרי
מרים לסרי
13:00 17 Jun 20
יישר כוח על העבודה המאומצת והתוצאות המרשימות
קובי ברלוט
קובי ברלוט
10:25 16 Jun 20
מהיום שקיבלתי החזר מס בזכות השירות של חברת "הגנה" אני לא מפסיק לספר לחברים קרובים על זה שיש אפשרות שמגיע להם כסף מהמדינה
Danny Fisher
Danny Fisher
09:39 14 Jun 20
תודה שליוותם אותי לאורך כל המסע של החזרי המס! התוצאות מעוררות השראה בלעדיכם זה לא היה קורה!
Marina Sostovskiy
Marina Sostovskiy
11:25 11 Jun 20
מודה לכם מאוד! קיבלתי את כספי בחזרה ובמידה ובשנה הבאה אהיה צריכה את אותו השירות אפנה אליכם מבלי להסס
קורל לוי
קורל לוי
13:18 10 Jun 20
לא האמתי למראה עיניי! צ'ק עם החזר המס בתיבת הדואר שלי :-)
מירב אלימלך
מירב אלימלך
13:04 08 Jun 20
אין עליכם!! שיחקתם אותה בענקקקק, אתם לא מבינים כמה שאני מאושרת מההחזר שקיבלתי
אורטל שמש
אורטל שמש
10:40 07 Jun 20
לא תליתי תקוות בבדיקה של חברת "הגנה" על החזרי מס שמגיעים לי ובכל זאת קיבלתי תשובה חיובית. בסופו של התהליך קיבלתי כמה אלפי שקלים.
שלום ספקטור
שלום ספקטור
11:54 04 Jun 20
אחרי שבשנה שעברה עשיתי את תהליך החזרת המס בחרתי השנה בחברת הגנה בגלל עמלת שכר טירחה יותר נמוכה. אני שמח מאוד שעשיתי את זה ועל כן רושם את ההמלצה הזאת
מאור מלול
מאור מלול
13:07 03 Jun 20
השם יברך אתכם! עזרתם לי בכסף שהיה מאוד חסר לי
מאיה אזולאי
מאיה אזולאי
10:13 02 Jun 20
שולחת לכם מילים חמות על הטיפול המסור והקפדני, לא מובן מאליו לקבל שירות כזה.
נופר צמח וייס
נופר צמח וייס
11:30 31 May 20
בשתי מילים: מקצועיים ואיכפתיים! נתנו לי תחושה שיש על מי לסמוך והתוצאות בסיומו של התהליך היו לשביעות רצוני המלאה
אדיר חורש
אדיר חורש
10:29 29 May 20
עמלת שכר הטירחה בהחלט הוגנת בהשוואה לחברות אחרות בתחום
אורי סלע
אורי סלע
11:26 27 May 20
התחלתי את התהליך עם חששות, חשבתי שלא ממש ישימו עליי ושאקבל את המגיע לי רק אחרי שנה שנתיים (אם בכלל). לא האמנתי שהתקשרו אליי והודיעו על ההצלחה בהחזר המס בתוך זמן קצר כל כך
מיכאל צור
מיכאל צור
10:40 26 May 20
שירות אמין וישר! כמישהו מתעסק בנושא רגיש כמו הכסף שלי הדבר החשוב לי ביותר הוא האמינות
Dima Arinshetain
Dima Arinshetain
11:45 24 May 20
בתחום שאני לא מבין אני מעדיף לתת למקצוענים לעשות את העבודה. בחברה הזאת קיבלתי שירות הרבה מעל למצופה ותוצאות מרשימות, מודה לכם מאוד!!
סמיון קשתי
סמיון קשתי
09:47 21 May 20
אהבתי מאוד את צורת העבודה שלהם! עשיתי פעם תהליך דומה אצל חברה אחרת והרגשתי שמורחים את הזמן, בחברה הזאת העבודה נעשתה בזריזות והכסף הגיע בתוך זמן קצר יחסית
יעקב קובי כהן
יעקב קובי כהן
12:57 19 May 20
עשו בעבורי את כל התהליך מתחילתו ועד סופו! ברור שזה לא בחינם אבל עדיין קיבלתי החזר כספי בלי לעשות יותר מדיי
דורין דוידסון
דורין דוידסון
10:00 16 May 20
אין לי מילים! זה תמיד כייף לקבל כסף ואם זה מהחזרי מיסים יפה שעה אחת קודם!!
Rotman Lucy
Rotman Lucy
11:52 23 Mar 20
הסכום שאמרו לי בתחילת התהליך היה סכום קרוב מאוד למה שקיבלתי בסופו של דבר. ממליץ עליהם בחום!
יואב שריד
יואב שריד
16:56 22 Mar 20
חיפשתי שירותי החזרי מס בגוגל והגעתי אל החברה הזאת שהיתה פשוט 10. שירות מקצועי, יחס אישי ותוצאה מרשימה
שרי גבעון
שרי גבעון
15:35 21 Mar 20
עושים את העבודה במקצועיות ובלי ביזבוזי זמן מיותרים.הופתעתי לראות צ'יק בתיבת הדואר שלי בלי הרבה מאמץ מצידי ועם עמלה סבירה של שכר טירחה
Sagi Elbaz
Sagi Elbaz
15:25 20 Mar 20
אני מרגישה שקיבלתי שירות מצוין וכמובן ששמחה מאוד על התוצאה הסופית! במידה ואצטרך לעשות את התהליך הזה שוב בשנה הבאה אני יודעת שיש לי על מי לסמוך
ספיר נתן
ספיר נתן
15:14 19 Mar 20
שירות סופר מקצועי ומדויק! לא מפספסים שום פרט ונותנים הרגשת ביטחון
אביטל פורת פרידמן
אביטל פורת פרידמן
16:14 18 Mar 20
לא חשבתי שמגיע לי החזר מס מהמדינה אבל אחרי מחקר קצר בגוגל הבנתי שיש מצב שכן מגיע לי. עשיתי מספר טלפונים לחברות המפורסמות באינטרנט ובחרתי בחברה שנשמעה לי המקצועית ביותר. לא האמנתי שבתוך זמן קצר כל כך אקבל בחזרה סכום כסף לא מבוטל. מודה לכם מאוד!
ליאת כליף
ליאת כליף
15:11 17 Mar 20
גם לי כמו עוד הרבה אחרים כל הנושא הזה של החזרי מס לא היה מוכר. בשיחה עם ידיד הבנתי שאני יכולה לקבל סכום כסף בחזרה על מיסים ששילמתי סתם, קיבלתי המלצה על החברה הזאת שלקחו את התיק שלי ברצינות והחזירו לי כסף שלא ידעתי בכלל שמגיע לי, מבחינתי נפל עליי כסף מהשמיים - ברכה!
אביגיל פינטו
אביגיל פינטו
14:37 16 Mar 20
זה כבר כמה שנים שאני משתמש בשירותים של "הגנה החזרי מס" ועם הזמן הפנתי אליהם יותר מ-10 חברים. אנשים מקצועיים ובעל ניסיון רב ככה שגם אם יש איזה משהו בילתי צפוי הם יודעים לתת מענה מיידי
אריק טולדנו
אריק טולדנו
15:51 15 Mar 20
בדיקת זכאות להחזר מס
דקות
שניות