מדריך לעובדים במשק בית

התפרצות מגפת הקורונה השפיעה כמעט על אספקט בחיינו. אחד הענפים אשר נפגעו במיוחד מהמגפה הוא ענף עובדי משק הבית. הגבלות התנועה השונות יחד עם הסכנה מהידבקות בשל שהות באותו מרחב עם אנשים נוספים, הובילה מעסיקים רבים לוותר על העסקת עובדי משק בית.

גם לא מעט עובדי משק בית מעדיפים לשמור על ביטחונם, ועל כן נמנעים מעבודה אצל מעסיקים רבים. אז מה הזכויות של עובדי משק הבית בתקופת הקורונה? על כך בכתבה הבאה.

 

הודעה חשובה - קבלו את הכסף שלכם חזרה!

שילמתם מיסים עודפים? המבצע הבא בשבילכם! כ-78% מהאזרחים זכאים ל-6,000₪ בממוצע.
ביחד עם חברת מגוון אסטרטגיה פיננסית אנחנו נדאג לכספי המיסים שלכם.
בדקו האם אתם זכאים במחשבון החזרי המס >>>

בדקו כמה כסף מגיע לכם ממס הכנסה. מלאו את שמכם המלא, מספר הטלפון ופרטי ההשתכרות שלכם וקבלו תשובה מהירה על גובה ההחזר.

יציאה לחופשה ללא תשלום

אחד הכלים הנפוצים ביותר להתמודדות עם משבר הקורונה הוא האפשרות להוציא עובדים או לצאת באופן יזום לחופשה ללא תשלום. אפשרות זו שומרת על קשר העסקה בין העובד למעסיק אך מאפשרת הפסקה זמנית של כל ההתחייבויות ביניהם עד לשיפור המצב.

במקרים של הוצאה לחופשה ללא תשלום, חשוב לדעת כי אם הדבר נעשה ביוזמת המעסיק ומדובר על תקופה בלתי מוגבלת, ההוצאה לחופשה נחשבת כפיטורים ועל כן המעסיק נדרש לבצע זאת על פי החוק. כלומר, לערוך לעובד שימוע לפני פיטורים וכן לשלם פיצויי פיטורים כנדרש.

בנוסף, במקרה בו ההוצאה לחופשה היא לא לתקופה בלתי מוגבלת, ניתן להתייחס אליה כאל הרעה בתנאי העבודה אשר מהווה עילה לקבלת פיצויי פיטורים במקרה של התפטרות העובד. עם זאת, במקרים של התפטרות בעקבות הרעה בתנאים על העובד ליידע את המעסיק בכוונתו להתפטר בעקבות ההרעה על מנת לאפשר למעסיק לחזור בו מהחלטתו.

 

זכאות לדמי אבטלה במהלך חל״ת לעובדי משק בית

עובדי משק בית זכאים לקבלת דמי אבטלה במהלך הוצאה לחופשה ללא תשלום. מדובר על מקרים בהם עובד משק הבית הוא מתחת לגיל 67 והחופשה ללא תשלום נמשכה 30 יום או יותר. חשוב לדעת כי זכות זו ניתנת עבור כל מעסיק.

כלומר, אם עובד משק הבית עובד אצל מספר מעסיקים שונים, הוא זכאי לקבל דמי אבטלה עבור הפסקת עבודתו אצל אחד מהמעסיקים גם אם הוא עדיין מועסק אצל המעסיקים האחרים. כמובן שהדבר תקף גם במקרה של הפסקת העבודה אצל כל המעסיקים. על מנת לאפשר את קבלת דמי האבטלה, על המעסיק לספק לעובד מכתב בו הוא מצהיר כי העובד הוצא לחל״ת וכן לפרט את תאריכי הפסקת העבודה ותוקף החל״ת.

עובדי משק בית מעל לגיל 67 אשר הוצאו לחל״ת ואינם זכאים לדמי אבטלה עשויים להיות זכאים למענק מיוחד של המוסד לביטוח לאומי בגובה של בין 1,000 ל- 4,000 ש״ח.

 

הוצאת עובד לחופשה ללא תשלום – מה המשמעות הכלכלית?

כיוון שהוצאת עובד לחל״ת משמעותה השהייה של יחסי העבודה בין המעסיק לעובד, תחול הפסקה במחויבות של המעסיק לספק לעובד תנאים סוציאליים מסוימים. מלבד הפסקת תשלום השכר כמובן, העובד אינו זכאי לתשלום בעבור ימי חופשה או מחלה וכן אינו יכול לצבור זכויות ותק שונות כמו ימי מחלה, ימי חופשה וכן דמי הבראה.

באותו מובן, המעסיק אינו נדרש לשלם עבור העובד דמי בריאות, דמי ביטוח לאומי וכן להפריש כספים לביטוח הפנסיוני של העובד. חשוב לשים לב כי הפסקת ההפרשות לביטוח הפנסיוני יכולה להשפיע על הכיסוי הביטוחי והזכויות הפנסיונית של העובד.

ברוב חברות הביטוח, הפסקה הפרשות של יותר מ-5 חודשים תוביל לקטיעת הרצף הביטוחי ובכך תשפיע על היכולת של המבוטח לקבל זכויות שונות ועל אפשרותו לרכוש ביטוח חדש. במקרה כזה, כדאי מאוד לפעול להמשכת הרצף הביטוחי באמצעות הסדר ריסק מול חברת הביטוח או באמצעות הפקדות חודשיות עצמאיות.

עם זאת, הזכות שכן נשמרת לאורך תקופת החלת היא הזכאות לפיצויי פיטורים במקרה של סיום העסקה. זכות זו תישמר במקרה שהיציאה לחל״ת נעשתה בהסכמת המעסיק ולא באופן עצמאי על ידי העובד.

 

פיטורים של עובדי משק בית

במקרים רבים, יציאה לחל״ת לא תהיה פתרון המתאים לכולם ומעסיקים יעדיפו לסיים את העסקת העובד באופן מוחלט. במקרה כזה, על המעסיק לעמוד בכללים שנקבעו בחוק על מנת לבצע את הפיטורים. ראשית, יש לבצע שימוע לעובד לפני הפיטורים.

אם לאחר השימוע החליט המעסיק לסיים את העסקה, עליו לתת לעובד הודעה מקדימה ולהמשיך להעסיק את העובד עד יום הפיטורים הרשמי. התקופה שבין ההודעה המוקדמת עד יום הפיטורים היא משתנה ותלוי בוותק של העובד אצל המעסיק. במקרה בו המעסיק מעוניין לסיים את העסקת העובד באופן מיידי, עליו לשלם לו מלבד פיצויי פיטורים גם תשלום מלא עבור תקופת העבודה אשר הוא היה אמור לעבוד בה עד יום הפיטורים (חלף הודעה מוקדמת).

כמו כן, מלבד פיצויים אלו, כאשר מעסיק מפטר עובד, עליו לשלם לו גם תשלומים נוספים כמו תשלומים עבור ימי חופשה שלא נוצלו, דמי הבראה עבור תקופת העבודה וכמובן פיצויי הפיטורים. חשוב לדעת כי חל איסור לפטר עובד בתקופה בה הוא מקבל דמי מחלה. הדבר תקף גם עבור עובד אשר נמצא בבידוד בעקבות חשיפה לחולה קורונה.

 

הוצאת עובד לחופשה כפויה

מלבד האפשרות להוציא עובד לחופשה ללא תשלום או לפטרו, במקרים בהם לעובד ישנם ימי חופשה צבורים, המעסיק יכול לדרוש ממנו לצאת לחופשה על חשבון ימים אלו. מדובר בכלי אשר מאפשר למעסיק להימנע מההשלכות של ניתוק יחסים בדרכים שונות אך עדיין לצמצם את ההוצאות לאורך תקופת הקורונה.

עם זאת, חשוב לדעת כי על אף שמדובר בכלי שהמעסיק יכול לעשות בו שימוש ללא הסכמת העובד, הוא אינו יכול לעשות זאת עבור ימי חופש שהעובד עדיין לא צבר. באופן טבעי, הוצאת עובד לחופשה כפויה אינה דומה להוצאה לחופשה ללא תשלום ועל כן מחייבת המשך תשלום עבור הזכויות הסוציאליות השונות של העובד כמו דמי בריאות, דמי ביטוח לאומי, הפרשות לביטוח פנסיוני וכן תשלום עבור ימי חופשה.

אהבתם את המאמר? שתפו ברשתות החברתיות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מה היה לנו עד עכשיו?
סיבות לקבלת החזר מס
מידע נוסף
נגן וידאו
בדיקת זכאות להחזר מס
דקות
שניות