מדריך פיננסי לנוטלי משכנתא על דירת מגורים שנפתח נגדם תיק הוצאה לפועל

נוטלי משכנתא הופכים למעשה לחייבים של הבנק, שמקבל מעמד של נושה ורשאי לנקוט בהליכי הוצאה לפועל. עם זאת, החוק מעניק הגנות ואפשרויות לפעול – לרבות הוראה של רשם הוצאה לפועל על חובת סידור מגורים חלופי כתנאי למכירת הדירה ופינויה. הנה כל הפרטים

נוטלי משכנתא על דירת מגורים שנפתח נגדם תיק הוצאה לפועל נמצאים במצב בעייתי גם ברמה האישית, גם ברמה המשפחתית ובעיקר ברמה הכלכלית. אז למרות שצריך להתמודד עם המשבר מכל ההיבטים השונים שלו, חשוב בעיקר להביא בחשבון את ההשלכות הכלכליות. הסיבה לכך היא שאם מתמודדים נכון עם ההשלכות הכלכליות, מקבלים את התשתית ואת הגיבוי המתאים לצורך סיום הליך פשיטת הרגל על הצד הטוב ביותר.

ברוב המקרים, נוטלי משכנתא על דירת מגורים נאלצים להתמודד עם תיק הוצאה לפועל שנפתח נגדם על ידי הבנק. מבחינה חוקית, נוטלי ההלוואה הופכים לחייבים של הבנק מהרגע שבו הם מקבלים את הכסף – מה שמעניק לבנק מעמד של נושה. אז כמו כל נושה אחר שחייבים לו כסף או רכוש, החוק מאפשר פתיחת תיק בהוצאה לפועל נגד החייב ולצורף מימוש החובות.

הודעה חשובה - קבלו את הכסף שלכם חזרה!

שילמתם מיסים עודפים? המבצע הבא בשבילכם! כ-78% מהאזרחים זכאים ל-6,000₪ בממוצע.
ביחד עם חברת אינדיגו פיננסים אנחנו נדאג לכספי המיסים שלכם.
בדקו האם אתם זכאים במחשבון החזרי המס >>>

בדקו כמה כסף מגיע לכם ממס הכנסה. מלאו את שמכם המלא, מספר הטלפון ופרטי ההשתכרות שלכם וקבלו תשובה מהירה על גובה ההחזר.

 

למי פונים כדי להתמודד עם תיק הוצאה לפועל?

נוטלי משכנתא על דירת מגורים שנפתח נגדם תיק הוצאה לפועל יכולים לפנות לגורמים שונים על מנת לקבל סיוע ועזרה. אבל עוד קודם לכן, חשוב להבין שהעזרה הזו רלוונטית למעשה לכל אדם שנטל הלוואה לדיור או משכנתא ונקלע לקשיים בהחזרים. חוץ מזה, חייב בתיק הוצאה לפועל הוא כל מי שלא עמד בתנאי ההחזר של המשכנתא – גם אם הם מולאו רק בחלקם – והוגשה נגדו בקשה רשמית למימוש משכון או משכנתא על דירת מגורים.

החדשות הטובות הן שיש אל מי לפנות אם מתקשים בהחזרת ההלוואה וטרם פתיחת תיק בהוצאה לפועל. מבחינה פיננסית, אפשר למשל להגיש בקשה מיוחדת לוועדת חריגים של משרד הבינוי והשיכון. הוועדה מוסמכת לטפל במקרים של משכנתא על דירת מגורים, כאשר היא ממומנת אפילו בחלקה במסגרת זכאות של משרד הבינוי והשיכון, והיא עושה את זה באמצעות ועדת חריגים.

 

מתי מותר ומתי אסור לבנק לפתוח תיק הוצאה לפועל נגד נוטלי משכנתאות?

חשוב לדעת שהבנק לא יכול לפתוח תיק בהוצאה לפועל מיד עם היווצרות החוב או הפיגור בתשלומים. כדי לעשות את זה, על הבנק לעמוד בתנאים הבאים:

  • צריכים לחלוף 6 חודשים ממועד היווצרות החוב
  • ניתן לפתוח תיק בהוצאה לפועל רק על החוב שבפיגור ולא על מלוא סכום ההלוואה
  • לא ניתן לפתוח תיק בהוצאה לפועל אם במהלך 6 החודשים החייב מסדיר את חובו

 

חוץ מזה, אם הבנק מגיש בקשה למימוש משכנתא לפי שעברו 6 חודשים ממועד היווצרות החוב, החייב יכול להגיש להוצאה לפועל התנגדות לביצוע שטר המשכנתא.

מצד שני, יש גם מקרים שבהם מותר לבנק לדרוש ביצוע מיידי של המשכנתא או המשכון – כמו למשל אם החייב עזב את הארץ לתקופה ממושכת, החייב הונה את הזוכה או נושים אחרים, בבעלותו של החייב דירת מגורים נוספת מלבד דירת המגורים הממושכנת או אם מונה כונס נכסים לדירת המגורים או ניתן צו כינוס על כלל הנכסים של החייב.

 

מה עושים אם כבר נפתח תיק בהוצאה לפעול?

נוטלי משכנתא על דירת מגורים שנפתח נגדם תיק הוצאה לפועל מקבלים על כך קודם כל אזהרה. אם מקבלים אזהרה מלשכת ההוצאה לפועל על כך שהוגשה בקשה למימוש משכנתא, החייבים יכולים לנקוט באחת מבין הפעולות הבאות: או להתנגד לביצוע שטר המשכנתא, או להגיש בקשה בטענת "פרעתי" או לשלם את החוב תוך פרק הזמן הקבוע באזהרה.

חוץ מזה, החוק מאפשר לחייב בתיק – שהוא ברוב המקרים הבנק – להודיע על כוונתו למכור את הדירה בעצמו ולפרוע את החוב באמצעות הכספים שיתקבלו מהמכירה. אם כבר מונה כונס נכסים לדירה, החייב יכול למנוע את המכירה רק אם פורעים את מחצית החוב תוך 90 ימים ואם מבטיחים את פירעון החוב המלא בתוך 6 חודשים.

 

מה לגבי סידור מגורים חלופי?

המטרה של החוק היא להגן גם על הנושה וגם על החייבים. אבל בעוד רוב נוטלי המשכנתאות מייחסים חשיבות רק לכלים השונים שבהם הבנקים יכולים להשתמש על מנת לדרוש את מימוש החוב, יש גם כלים ששמורים עבור נוטלי משכנתאות.

אחת התקנות העיקריות קובעות לדוגמא שלא ניתן למכור את הדירה ולפנות ממנה את החייב ובני המשפחה שלהם, כל עוד אין להם סידור מגורים חלופי. יתרה על כך, רשם ההוצאה לפועל רשאי על פי החוק להורות לבנק המלווה לספק לחייב דיור חלופי כתנאי למכירת הדירה. בנסיבות כאלה, שווי הסידור החלופי יחושב כהוצאות שנגרמו לזוכה והן מצורפות אל החוב בתיק ההוצאה לפועל.

 

עם מי כדאי להתייעץ?

יש גורמים שונים שאיתם כדאי להתייעץ בכל מקרה של פתיחת תיק הוצאה לפועל. בצד של נוטלי משכנתא על דירת מגורים, הטיפ המומלץ הוא לפעול כמה שיותר מוקדם ולנסות להקדים את מכתב ההתראה מלשכת ההוצאה לפועל. אם פועלים מוקדם ומרגע היווצרות החוב, יש פחות סיכוי להגיע למצב שבו הבנק מפנה את החייב ואת בני המשפחה שלו.

בסופו של דבר, נוטלי משכנתא על דירת מגורים שנפתח נגדם תיק הוצאה לפועל חייבים להבין את המשמעות ולפעול בצורה נכונה גם ברמה הכלכלית וגם ברמה האישית. אם לא מצליחים להתחמק לחלוטין ממצב שבו נפתח תיק בהוצאה לפועל, הפתרון יהיה להתייעץ עם עורכי דין שמכירים את התחום ובקיאים בו. במקביל, כדאי לדעת איזה כלים והגנות יש בחוק עצמו גם עבור החייבים.ה

אהבתם את המאמר? שתפו ברשתות החברתיות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מה היה לנו עד עכשיו?
סיבות לקבלת החזר מס
מידע נוסף
נגן וידאו
אני ממש מתרגשת, זאת הפעם הראשונה שהתהליך הזה מצליח לי והכל בזכות הכישורים הנהדרים של שי המקסים!
רותי נירים-אוחנה
רותי נירים-אוחנה
11:22 21 Jun 20
יחסי האנוש של נציגי החברה פשוט מדהימים! כל כך הרבה סבלנות בתחום כל כך תובעני, ראוי לציון!
תמר מבורך
תמר מבורך
09:28 19 Jun 20
השארתי פרטים באתר... חזרו אליי ביום שלמחרת ועשו עליי רושם של חברה רצינית, החלטתי ללכת על זה והתחלנו בתהליך. חייב לציין שלא היה נדרש הרבה מהצד שלי. בתוך זמן קצר קיבלתי את הצ'ק עם הכסף
מרים לסרי
מרים לסרי
13:00 17 Jun 20
יישר כוח על העבודה המאומצת והתוצאות המרשימות
קובי ברלוט
קובי ברלוט
10:25 16 Jun 20
מהיום שקיבלתי החזר מס בזכות השירות של חברת "הגנה" אני לא מפסיק לספר לחברים קרובים על זה שיש אפשרות שמגיע להם כסף מהמדינה
Danny Fisher
Danny Fisher
09:39 14 Jun 20
תודה שליוותם אותי לאורך כל המסע של החזרי המס! התוצאות מעוררות השראה בלעדיכם זה לא היה קורה!
Marina Sostovskiy
Marina Sostovskiy
11:25 11 Jun 20
מודה לכם מאוד! קיבלתי את כספי בחזרה ובמידה ובשנה הבאה אהיה צריכה את אותו השירות אפנה אליכם מבלי להסס
קורל לוי
קורל לוי
13:18 10 Jun 20
לא האמתי למראה עיניי! צ'ק עם החזר המס בתיבת הדואר שלי :-)
מירב אלימלך
מירב אלימלך
13:04 08 Jun 20
אין עליכם!! שיחקתם אותה בענקקקק, אתם לא מבינים כמה שאני מאושרת מההחזר שקיבלתי
אורטל שמש
אורטל שמש
10:40 07 Jun 20
לא תליתי תקוות בבדיקה של חברת "הגנה" על החזרי מס שמגיעים לי ובכל זאת קיבלתי תשובה חיובית. בסופו של התהליך קיבלתי כמה אלפי שקלים.
שלום ספקטור
שלום ספקטור
11:54 04 Jun 20
אחרי שבשנה שעברה עשיתי את תהליך החזרת המס בחרתי השנה בחברת הגנה בגלל עמלת שכר טירחה יותר נמוכה. אני שמח מאוד שעשיתי את זה ועל כן רושם את ההמלצה הזאת
מאור מלול
מאור מלול
13:07 03 Jun 20
השם יברך אתכם! עזרתם לי בכסף שהיה מאוד חסר לי
מאיה אזולאי
מאיה אזולאי
10:13 02 Jun 20
שולחת לכם מילים חמות על הטיפול המסור והקפדני, לא מובן מאליו לקבל שירות כזה.
נופר צמח וייס
נופר צמח וייס
11:30 31 May 20
בשתי מילים: מקצועיים ואיכפתיים! נתנו לי תחושה שיש על מי לסמוך והתוצאות בסיומו של התהליך היו לשביעות רצוני המלאה
אדיר חורש
אדיר חורש
10:29 29 May 20
עמלת שכר הטירחה בהחלט הוגנת בהשוואה לחברות אחרות בתחום
אורי סלע
אורי סלע
11:26 27 May 20
התחלתי את התהליך עם חששות, חשבתי שלא ממש ישימו עליי ושאקבל את המגיע לי רק אחרי שנה שנתיים (אם בכלל). לא האמנתי שהתקשרו אליי והודיעו על ההצלחה בהחזר המס בתוך זמן קצר כל כך
מיכאל צור
מיכאל צור
10:40 26 May 20
שירות אמין וישר! כמישהו מתעסק בנושא רגיש כמו הכסף שלי הדבר החשוב לי ביותר הוא האמינות
Dima Arinshetain
Dima Arinshetain
11:45 24 May 20
בתחום שאני לא מבין אני מעדיף לתת למקצוענים לעשות את העבודה. בחברה הזאת קיבלתי שירות הרבה מעל למצופה ותוצאות מרשימות, מודה לכם מאוד!!
סמיון קשתי
סמיון קשתי
09:47 21 May 20
אהבתי מאוד את צורת העבודה שלהם! עשיתי פעם תהליך דומה אצל חברה אחרת והרגשתי שמורחים את הזמן, בחברה הזאת העבודה נעשתה בזריזות והכסף הגיע בתוך זמן קצר יחסית
יעקב קובי כהן
יעקב קובי כהן
12:57 19 May 20
עשו בעבורי את כל התהליך מתחילתו ועד סופו! ברור שזה לא בחינם אבל עדיין קיבלתי החזר כספי בלי לעשות יותר מדיי
דורין דוידסון
דורין דוידסון
10:00 16 May 20
אין לי מילים! זה תמיד כייף לקבל כסף ואם זה מהחזרי מיסים יפה שעה אחת קודם!!
Rotman Lucy
Rotman Lucy
11:52 23 Mar 20
הסכום שאמרו לי בתחילת התהליך היה סכום קרוב מאוד למה שקיבלתי בסופו של דבר. ממליץ עליהם בחום!
יואב שריד
יואב שריד
16:56 22 Mar 20
חיפשתי שירותי החזרי מס בגוגל והגעתי אל החברה הזאת שהיתה פשוט 10. שירות מקצועי, יחס אישי ותוצאה מרשימה
שרי גבעון
שרי גבעון
15:35 21 Mar 20
עושים את העבודה במקצועיות ובלי ביזבוזי זמן מיותרים.הופתעתי לראות צ'יק בתיבת הדואר שלי בלי הרבה מאמץ מצידי ועם עמלה סבירה של שכר טירחה
Sagi Elbaz
Sagi Elbaz
15:25 20 Mar 20
אני מרגישה שקיבלתי שירות מצוין וכמובן ששמחה מאוד על התוצאה הסופית! במידה ואצטרך לעשות את התהליך הזה שוב בשנה הבאה אני יודעת שיש לי על מי לסמוך
ספיר נתן
ספיר נתן
15:14 19 Mar 20
שירות סופר מקצועי ומדויק! לא מפספסים שום פרט ונותנים הרגשת ביטחון
אביטל פורת פרידמן
אביטל פורת פרידמן
16:14 18 Mar 20
לא חשבתי שמגיע לי החזר מס מהמדינה אבל אחרי מחקר קצר בגוגל הבנתי שיש מצב שכן מגיע לי. עשיתי מספר טלפונים לחברות המפורסמות באינטרנט ובחרתי בחברה שנשמעה לי המקצועית ביותר. לא האמנתי שבתוך זמן קצר כל כך אקבל בחזרה סכום כסף לא מבוטל. מודה לכם מאוד!
ליאת כליף
ליאת כליף
15:11 17 Mar 20
גם לי כמו עוד הרבה אחרים כל הנושא הזה של החזרי מס לא היה מוכר. בשיחה עם ידיד הבנתי שאני יכולה לקבל סכום כסף בחזרה על מיסים ששילמתי סתם, קיבלתי המלצה על החברה הזאת שלקחו את התיק שלי ברצינות והחזירו לי כסף שלא ידעתי בכלל שמגיע לי, מבחינתי נפל עליי כסף מהשמיים - ברכה!
אביגיל פינטו
אביגיל פינטו
14:37 16 Mar 20
זה כבר כמה שנים שאני משתמש בשירותים של "הגנה החזרי מס" ועם הזמן הפנתי אליהם יותר מ-10 חברים. אנשים מקצועיים ובעל ניסיון רב ככה שגם אם יש איזה משהו בילתי צפוי הם יודעים לתת מענה מיידי
אריק טולדנו
אריק טולדנו
15:51 15 Mar 20
בדיקת זכאות להחזר מס
דקות
שניות