ווי וורק: סיפור הצלחה או כשלון?

תוכן עניינים

WeWork היא חברה שמספקת מרחבי עבודה עבור חברות ועצמאיים. מרחבי עבודה, ובאנגלית Coworking Space, הם סביבות עבודה שנועדו עבור התפתחות ופעילות עסקית ומאפשרים שיתופי פעולה בין חברות ועצמאיים שונים. מרחבי עבודה מהווים תחליף לעבודה מהבית או שכירות משרד והם מציעים תנאי עבודה נוחים מאוד.

מרחבי עבודה מאפשרים לעובדים בהם להתמקד בעבודה שלהם ולא באדמיניסטרציה. אדם המחליט לעבוד במרחב עבודה לא צריך להתעסק עם הוצאות המשרד ותיחזוקו, שכן כל אלו הם חלק מהשירות שמציעות בעלי מרחבי העבודה כחלק משירותיהן. מרחבי העבודה נועדו גם כדי ליצור קהילה עסקית-חברתית עבור עצמאיים וחברות, שבה יתקיימו שיתופי פעולה עסקיים.

צוות עובדים

 

WeWork- קצת היסטוריה

במאי 2008, אדם נוימן ומיגל מקלבי (מייסדי ווי וורק) הקימו בברוקלין את מה שהם כינו אז "שטח עבודה שיתופי ירוק" בשם GreenDesk. בשנת 2010 מכרו השניים את גריין דסק והקימו את הסניף הרשמי הראשון של ווי וורק בניו יורק בעזרת המשקיעים ג'יי פי מורגן צ'ייס, גולדמן זקס ועוד.
אט אט הצליחה ווי וורק למשוך אליה יותר ויותר יזמים, סטארטפיסטים וחברות צעירות, שרעיון סביבת העבודה השיתופית מצא חן בעיניהם.
עד דצמבר 2015 הצליחה החברה להתרחב כל כך עד לפתיחת עשרות סניפים ב-5 יבשות, כשהמובילים ביניהם נמצאים בארצות הברית, באירופה ובישראל.
במרץ 2016 הכריזה החברה על גיוס 430 מיליון דולר, עם הערכת שווי של כ-16 מיליארד דולר. עד אוקטובר 2016, החברה גייסה 1.7 מיליארד דולר. ווי וורק נחשבה לדבר הגדול הבא עם שיעורי הצלחה גבוהים ועתיד מזהיר.
בפברואר 2017 נחשף ש"סופטבנק", תאגיד ההשקעות הענק, משקיע בחברה 4 מיליארד דולר. ביולי 2017 הצליחה ווי וורק לגייס 500 מיליון דולר עבור התרחבות פעילות החברה בסין.

אבל אחרי שנים ספורות של הצלחה הגדולה ווי וורק החלה ליפול. בשנת 2019 נקלעה החברה למשבר- שווי ההנפקה המוערך של ווי וורק שעמד על 47 מיליארד דולר, ירד לטווח של 20-30 מיליארד דולר. בעקבות זאת ההנפקה שתוכננה להתבצע בספטמבר 2019 נדחתה לזמן לא יודע. יומיים לאחר כישלון ההנפקה ובעקבות טענות על ניהול כושל ובלתי ראוי של החברה, אדם נוימן הודיעו על פרישתו מתפקיד המנכ"ל.

כיום החברה מפסידה סכומי עתק ולא מצליחה לגייס משקיעים. מאמרים כלכלה רבים טענו שהמודל העסקי של החברה אינו חכם ויציב וכל השקעה בו כרוחה בסיכון רב.

קשה עדיין לומר בוודאות האם ווי וורק הוא סיפור הצלחה או סיפור כישלון. אין ספק שבשנים הראשונות הוא היה סיפור ההצלחה שכל יזם צעיר חלם עליו, אבל עם השנים הגיעה גם ההידרדרות, ההפסדים וחוסר היכולת לגייס משקיעים חדשים. ייתכן ווי וורק עוד תשוב לגדול ולצמוח, עד אז התחזיות עבורה לא כל כך זוהרות.

אהבתם את המאמר ? שתפו ברשתות החברתיות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב google
שיתוף ב email
בדיקת זכאות להחזר מס