המפקח על רישום המקרקעין

הגוף היחיד שמוסמך להעניק צו לרישום בית כבית משותף או להכריע בתביעות בסכסוכים בין בעלי דירות בבתים כאלה הוא המפקח על רישום המקרקעין. במאמר הבא נסביר לאן שייך המפקח על רישום המקרקעין, מה התפקיד שלו וכמובן גם מתי ואיך כדאי לפנות אליו

המפקח על רישום המקרקעין ממונה על ידי משרד המשפטים ויש לו תפקיד חשוב בכל הנוגע למידת ההשפעה על תחום המקרקעין כולו. המינוי של המפקח על רישום המקרקעין הוא מתוקף חוק המקרקעין משנת 1969, אך הוא עבר גם שינויים עם השנים.

בין היתר, הדגש העיקרי בחוק הוא על סמכותו של המפקח על רישום המקרקעין לקבל החלטות שיפוטיות ומנהלתיות לגבי ניהולם של בתים משותפים. אם מבינים היטב מהן הסמכויות של המפקח על רישום המקרקעין, ניתן להגדיל את הסיכוי להתנהל מולו בצורה נכונה גם ברמה המשפטית וגם מבחינה בירוקרטית.

הודעה חשובה - קבלו את הכסף שלכם חזרה!

שילמתם מיסים עודפים? המבצע הבא בשבילכם! כ-78% מהאזרחים זכאים ל-6,000₪ בממוצע.
ביחד עם חברת מגוון אסטרטגיה פיננסית אנחנו נדאג לכספי המיסים שלכם.
בדקו האם אתם זכאים במחשבון החזרי המס >>>

בדקו כמה כסף מגיע לכם ממס הכנסה. מלאו את שמכם המלא, מספר הטלפון ופרטי ההשתכרות שלכם וקבלו תשובה מהירה על גובה ההחזר.

 

על מה בעצם אחראי המפקח על רישום המקרקעין?

יש כמה סמכויות שהן חלק בלתי נפרד מהמאפיינים המגולמים בתפקיד של המפקח על רישום המקרקעין. ראשית, יש לו את הסמכות לתת צו לרישום בתים בפנקס הבתים המשותפים. כפועל יוצא מכך, ההתנהלות מול המפקח על רישום המקרקעין היא גם של האזרחים אבל גם של יזמים, קבלנים וכן הלאה.

חוץ מזה, המפקח על רישום המקרקעין מוסמך על פי החוק לתקן צווים ולהכריע בהתנגדויות לתיקונים בבית משותף. זה אולי נשמע אזוטרי, אבל בפועל הרבה מאוד תביעות מגיעות אל פתחו של המפקח על רישום המקרקעין כדי להכריע בסוגיות מן הסוג זה.

במקביל, המפקח על רישום המקרקעין הוא היחיד שמוסמך על פי החוק לתת צווים לרישום של תקנונים מוסכמים של בתים משותפים. אותם תקנונים מוסכמים יכולים לשמש לאחר מכן להגשת תביעה של הדיירים אחד נגד השני, לליבון סכסוכים בתוך או מחוץ לכותלי בית המשפט וכן הלאה.

 

מה הקשר בין המפקח על רישום המקרקעין לבין לשכות הטאבו?

אי אפשר לדבר על הסמכויות של המפקח על רישום המקרקעין בלי להזכיר את זה שהחוק מקנה לו את הסמכות למנות נציגות בשכר לבתים משותפים. בגלל שבעלי דירות בבתים משותפים מגיעים לעיתים קרובות למחלוקת סביב השאלה איזה סוג של נציגות בשכר למנות, הם פונים באופן מסודר המפקח על רישום המקרקעין ומקבלים הכרעה בנושא.

כמו כן, המפקח על רישום המקרקעין מוסמך לפקח באופן מנהלי ומקצועי על כל לשכות רישום המקרקעין – טאבו. הפיקוח הזה הוא המשמעותי ביותר מבין כל סל הסמכויות של המפקח על רישום המקרקעין ולכן יש לו מעמד שיפוטי לכל דבר ועניין.

 

מאפייני הסמכות השיפוטית של המפקח על רישום המקרקעין

הסמכות השיפוטית של המפקח על רישום המקרקעין היא משהו שכל אזרח צריך להיות מודע עליו. בניגוד לגורמים שונים שממונים על ידי משרד המשפטים אבל אין להם נגיעה יום יומית בחיי האזרח, המצב עם הסמכות השיפוטית של המפקח על רישום המקרקעין הוא מעט שונה.

קודם כל, המפקח על רישום המקרקעין הוא היחיד שאליו ניתן להגיש תביעות בכל הנושאים שקשורים אל בית משותף. בגלל שבתים משותפים היו ונותרו פתרון המגורים השכיח בישראל, ההתנהלות מול המפקח על רישום המקרקעין היא אינטנסיבית יותר מכפי שנהוג לחשוב.

שנית, המפקח על רישום המקרקעין מחזיק בסמכות לתת צווי ביניים. המשמעות בפועל היא שמדובר על הגורם שמוסמך על ידי משרד המשפטים ומטעמו לתת צווי ביניים קריטיים כגון:

  • צו מניעה
  • צו עיקול
  • צו עשה ואל תעשה

 

במילים אחרות, התנהלות מול המפקח על רישום המקרקעין עשויה לדרוש מעורבות של עורך דין – בדיוק כמו מול בית משפט שלום. בגלל הסמכויות של המפקח על רישום המקרקעין, יש לו מעמד מיוחד במשרד המשפטים והשפעה על מאות אלפי בעלי דירות בבתים משותפים ברחבי הארץ.

 

באיזה מקרים אפשר לפנות רק אל המפקח על רישום המקרקעין ולא אל בית משפט?

יש גם מקרים שבהם המפקח על רישום המקרקעין מקבל סמכות ייחודית. המשמעות של סמכות ייחודית היא שאפשר לפנות רק אליו ואין אפשרות להגיש תביעה לבית משפט.

מקרים שבהם ניתנת סמכות ייחודית הם לדוגמא סכסוכים שקשורים להשתתפות בעלי דירות בהוצאות הדרושות לאחזקה תקינה ולניהול הבניין המשותף, סכסוכים הקשורים כאמור לאופן שבו מוסדרים החובות והזכויות לפי תקנות הבית המשותף וסכסוכים בנוגע להרחבת הדירות.

במקביל, המפקח על רישום המקרקעין הוא הגורם המוסמך היחיד שאליו אפשר לפנות כדי לנהל סכסוכים בנוגע לתחזוקת הבניין בפני רעידות אדמה – כמו למשל אם רוצים לבצע תמ"א 38 – וסכסוכים בנוגע להתאמות ברכוש המשותף עבור אנשים עם מוגבלות.

מלבד כל אלו, אפשר לפנות רק אל המפקח על רישום המקרקעין אם רוצים להגיש תביעות בעניין בית משותף שנהרס, לטפל בסכסוכים בקשר למתקנים משותפים בבניין ולהכריע בסכסוך בין בעלי דירות לגבי הסגת גבול.

 

האם אפשר לערער על החלטת המפקח על רישום המקרקעין ואיך עושים את זה?

החוק מאפשר לערער על החלטת המפקח על רישום המקרקעין רק לבית המשפט המחוזי. במובן הזה, התפקיד של המפקח על רישום המקרקעין מקביל לזה של בית משפט השלום. אז אכן מותר לערער על ההחלטה, אבל צריך להבין את המשמעות ולקחת בחשבון את תהליך הטיפול הארוך בכל בקשה.

החדשות הטובות הן שיש עורכי דין ובעלי מקצוע שמתמחים בהתנהלות מול המפקח על רישום המקרקעין. אם פונים אל עורך דין שמכיר את הסמכויות של המפקח על רישום המקרקעין ויודע מתי לפנות אליו ובאיזה אופן, יש סיכוי גבוה יותר לסיים את הסכסוך מוקדם. כמו כן, זו הפעולה המומלצת אם רוצים לקבל את הצו לרישום בית כבית משותף.

אהבתם את המאמר? שתפו ברשתות החברתיות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מה היה לנו עד עכשיו?
סיבות לקבלת החזר מס
מידע נוסף
נגן וידאו
בדיקת זכאות להחזר מס
דקות
שניות