המפקח על רישום המקרקעין

הגוף היחיד שמוסמך להעניק צו לרישום בית כבית משותף או להכריע בתביעות בסכסוכים בין בעלי דירות בבתים כאלה הוא המפקח על רישום המקרקעין. במאמר הבא נסביר לאן שייך המפקח על רישום המקרקעין, מה התפקיד שלו וכמובן גם מתי ואיך כדאי לפנות אליו

המפקח על רישום המקרקעין ממונה על ידי משרד המשפטים ויש לו תפקיד חשוב בכל הנוגע למידת ההשפעה על תחום המקרקעין כולו. המינוי של המפקח על רישום המקרקעין הוא מתוקף חוק המקרקעין משנת 1969, אך הוא עבר גם שינויים עם השנים.

בין היתר, הדגש העיקרי בחוק הוא על סמכותו של המפקח על רישום המקרקעין לקבל החלטות שיפוטיות ומנהלתיות לגבי ניהולם של בתים משותפים. אם מבינים היטב מהן הסמכויות של המפקח על רישום המקרקעין, ניתן להגדיל את הסיכוי להתנהל מולו בצורה נכונה גם ברמה המשפטית וגם מבחינה בירוקרטית.

הודעה חשובה - קבלו את הכסף שלכם חזרה!

שילמתם מיסים עודפים? המבצע הבא בשבילכם! כ-78% מהאזרחים זכאים ל-6,000₪ בממוצע.
ביחד עם חברת אינדיגו פיננסים אנחנו נדאג לכספי המיסים שלכם.
בדקו האם אתם זכאים במחשבון החזרי המס >>>

בדקו כמה כסף מגיע לכם ממס הכנסה. מלאו את שמכם המלא, מספר הטלפון ופרטי ההשתכרות שלכם וקבלו תשובה מהירה על גובה ההחזר.

 

על מה בעצם אחראי המפקח על רישום המקרקעין?

יש כמה סמכויות שהן חלק בלתי נפרד מהמאפיינים המגולמים בתפקיד של המפקח על רישום המקרקעין. ראשית, יש לו את הסמכות לתת צו לרישום בתים בפנקס הבתים המשותפים. כפועל יוצא מכך, ההתנהלות מול המפקח על רישום המקרקעין היא גם של האזרחים אבל גם של יזמים, קבלנים וכן הלאה.

חוץ מזה, המפקח על רישום המקרקעין מוסמך על פי החוק לתקן צווים ולהכריע בהתנגדויות לתיקונים בבית משותף. זה אולי נשמע אזוטרי, אבל בפועל הרבה מאוד תביעות מגיעות אל פתחו של המפקח על רישום המקרקעין כדי להכריע בסוגיות מן הסוג זה.

במקביל, המפקח על רישום המקרקעין הוא היחיד שמוסמך על פי החוק לתת צווים לרישום של תקנונים מוסכמים של בתים משותפים. אותם תקנונים מוסכמים יכולים לשמש לאחר מכן להגשת תביעה של הדיירים אחד נגד השני, לליבון סכסוכים בתוך או מחוץ לכותלי בית המשפט וכן הלאה.

 

מה הקשר בין המפקח על רישום המקרקעין לבין לשכות הטאבו?

אי אפשר לדבר על הסמכויות של המפקח על רישום המקרקעין בלי להזכיר את זה שהחוק מקנה לו את הסמכות למנות נציגות בשכר לבתים משותפים. בגלל שבעלי דירות בבתים משותפים מגיעים לעיתים קרובות למחלוקת סביב השאלה איזה סוג של נציגות בשכר למנות, הם פונים באופן מסודר המפקח על רישום המקרקעין ומקבלים הכרעה בנושא.

כמו כן, המפקח על רישום המקרקעין מוסמך לפקח באופן מנהלי ומקצועי על כל לשכות רישום המקרקעין – טאבו. הפיקוח הזה הוא המשמעותי ביותר מבין כל סל הסמכויות של המפקח על רישום המקרקעין ולכן יש לו מעמד שיפוטי לכל דבר ועניין.

 

מאפייני הסמכות השיפוטית של המפקח על רישום המקרקעין

הסמכות השיפוטית של המפקח על רישום המקרקעין היא משהו שכל אזרח צריך להיות מודע עליו. בניגוד לגורמים שונים שממונים על ידי משרד המשפטים אבל אין להם נגיעה יום יומית בחיי האזרח, המצב עם הסמכות השיפוטית של המפקח על רישום המקרקעין הוא מעט שונה.

קודם כל, המפקח על רישום המקרקעין הוא היחיד שאליו ניתן להגיש תביעות בכל הנושאים שקשורים אל בית משותף. בגלל שבתים משותפים היו ונותרו פתרון המגורים השכיח בישראל, ההתנהלות מול המפקח על רישום המקרקעין היא אינטנסיבית יותר מכפי שנהוג לחשוב.

שנית, המפקח על רישום המקרקעין מחזיק בסמכות לתת צווי ביניים. המשמעות בפועל היא שמדובר על הגורם שמוסמך על ידי משרד המשפטים ומטעמו לתת צווי ביניים קריטיים כגון:

  • צו מניעה
  • צו עיקול
  • צו עשה ואל תעשה

 

במילים אחרות, התנהלות מול המפקח על רישום המקרקעין עשויה לדרוש מעורבות של עורך דין – בדיוק כמו מול בית משפט שלום. בגלל הסמכויות של המפקח על רישום המקרקעין, יש לו מעמד מיוחד במשרד המשפטים והשפעה על מאות אלפי בעלי דירות בבתים משותפים ברחבי הארץ.

 

באיזה מקרים אפשר לפנות רק אל המפקח על רישום המקרקעין ולא אל בית משפט?

יש גם מקרים שבהם המפקח על רישום המקרקעין מקבל סמכות ייחודית. המשמעות של סמכות ייחודית היא שאפשר לפנות רק אליו ואין אפשרות להגיש תביעה לבית משפט.

מקרים שבהם ניתנת סמכות ייחודית הם לדוגמא סכסוכים שקשורים להשתתפות בעלי דירות בהוצאות הדרושות לאחזקה תקינה ולניהול הבניין המשותף, סכסוכים הקשורים כאמור לאופן שבו מוסדרים החובות והזכויות לפי תקנות הבית המשותף וסכסוכים בנוגע להרחבת הדירות.

במקביל, המפקח על רישום המקרקעין הוא הגורם המוסמך היחיד שאליו אפשר לפנות כדי לנהל סכסוכים בנוגע לתחזוקת הבניין בפני רעידות אדמה – כמו למשל אם רוצים לבצע תמ"א 38 – וסכסוכים בנוגע להתאמות ברכוש המשותף עבור אנשים עם מוגבלות.

מלבד כל אלו, אפשר לפנות רק אל המפקח על רישום המקרקעין אם רוצים להגיש תביעות בעניין בית משותף שנהרס, לטפל בסכסוכים בקשר למתקנים משותפים בבניין ולהכריע בסכסוך בין בעלי דירות לגבי הסגת גבול.

 

האם אפשר לערער על החלטת המפקח על רישום המקרקעין ואיך עושים את זה?

החוק מאפשר לערער על החלטת המפקח על רישום המקרקעין רק לבית המשפט המחוזי. במובן הזה, התפקיד של המפקח על רישום המקרקעין מקביל לזה של בית משפט השלום. אז אכן מותר לערער על ההחלטה, אבל צריך להבין את המשמעות ולקחת בחשבון את תהליך הטיפול הארוך בכל בקשה.

החדשות הטובות הן שיש עורכי דין ובעלי מקצוע שמתמחים בהתנהלות מול המפקח על רישום המקרקעין. אם פונים אל עורך דין שמכיר את הסמכויות של המפקח על רישום המקרקעין ויודע מתי לפנות אליו ובאיזה אופן, יש סיכוי גבוה יותר לסיים את הסכסוך מוקדם. כמו כן, זו הפעולה המומלצת אם רוצים לקבל את הצו לרישום בית כבית משותף.

אהבתם את המאמר? שתפו ברשתות החברתיות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מה היה לנו עד עכשיו?
סיבות לקבלת החזר מס
מידע נוסף
נגן וידאו
אני ממש מתרגשת, זאת הפעם הראשונה שהתהליך הזה מצליח לי והכל בזכות הכישורים הנהדרים של שי המקסים!
רותי נירים-אוחנה
רותי נירים-אוחנה
11:22 21 Jun 20
יחסי האנוש של נציגי החברה פשוט מדהימים! כל כך הרבה סבלנות בתחום כל כך תובעני, ראוי לציון!
תמר מבורך
תמר מבורך
09:28 19 Jun 20
השארתי פרטים באתר... חזרו אליי ביום שלמחרת ועשו עליי רושם של חברה רצינית, החלטתי ללכת על זה והתחלנו בתהליך. חייב לציין שלא היה נדרש הרבה מהצד שלי. בתוך זמן קצר קיבלתי את הצ'ק עם הכסף
מרים לסרי
מרים לסרי
13:00 17 Jun 20
יישר כוח על העבודה המאומצת והתוצאות המרשימות
קובי ברלוט
קובי ברלוט
10:25 16 Jun 20
מהיום שקיבלתי החזר מס בזכות השירות של חברת "הגנה" אני לא מפסיק לספר לחברים קרובים על זה שיש אפשרות שמגיע להם כסף מהמדינה
Danny Fisher
Danny Fisher
09:39 14 Jun 20
תודה שליוותם אותי לאורך כל המסע של החזרי המס! התוצאות מעוררות השראה בלעדיכם זה לא היה קורה!
Marina Sostovskiy
Marina Sostovskiy
11:25 11 Jun 20
מודה לכם מאוד! קיבלתי את כספי בחזרה ובמידה ובשנה הבאה אהיה צריכה את אותו השירות אפנה אליכם מבלי להסס
קורל לוי
קורל לוי
13:18 10 Jun 20
לא האמתי למראה עיניי! צ'ק עם החזר המס בתיבת הדואר שלי :-)
מירב אלימלך
מירב אלימלך
13:04 08 Jun 20
אין עליכם!! שיחקתם אותה בענקקקק, אתם לא מבינים כמה שאני מאושרת מההחזר שקיבלתי
אורטל שמש
אורטל שמש
10:40 07 Jun 20
לא תליתי תקוות בבדיקה של חברת "הגנה" על החזרי מס שמגיעים לי ובכל זאת קיבלתי תשובה חיובית. בסופו של התהליך קיבלתי כמה אלפי שקלים.
שלום ספקטור
שלום ספקטור
11:54 04 Jun 20
אחרי שבשנה שעברה עשיתי את תהליך החזרת המס בחרתי השנה בחברת הגנה בגלל עמלת שכר טירחה יותר נמוכה. אני שמח מאוד שעשיתי את זה ועל כן רושם את ההמלצה הזאת
מאור מלול
מאור מלול
13:07 03 Jun 20
השם יברך אתכם! עזרתם לי בכסף שהיה מאוד חסר לי
מאיה אזולאי
מאיה אזולאי
10:13 02 Jun 20
שולחת לכם מילים חמות על הטיפול המסור והקפדני, לא מובן מאליו לקבל שירות כזה.
נופר צמח וייס
נופר צמח וייס
11:30 31 May 20
בשתי מילים: מקצועיים ואיכפתיים! נתנו לי תחושה שיש על מי לסמוך והתוצאות בסיומו של התהליך היו לשביעות רצוני המלאה
אדיר חורש
אדיר חורש
10:29 29 May 20
עמלת שכר הטירחה בהחלט הוגנת בהשוואה לחברות אחרות בתחום
אורי סלע
אורי סלע
11:26 27 May 20
התחלתי את התהליך עם חששות, חשבתי שלא ממש ישימו עליי ושאקבל את המגיע לי רק אחרי שנה שנתיים (אם בכלל). לא האמנתי שהתקשרו אליי והודיעו על ההצלחה בהחזר המס בתוך זמן קצר כל כך
מיכאל צור
מיכאל צור
10:40 26 May 20
שירות אמין וישר! כמישהו מתעסק בנושא רגיש כמו הכסף שלי הדבר החשוב לי ביותר הוא האמינות
Dima Arinshetain
Dima Arinshetain
11:45 24 May 20
בתחום שאני לא מבין אני מעדיף לתת למקצוענים לעשות את העבודה. בחברה הזאת קיבלתי שירות הרבה מעל למצופה ותוצאות מרשימות, מודה לכם מאוד!!
סמיון קשתי
סמיון קשתי
09:47 21 May 20
אהבתי מאוד את צורת העבודה שלהם! עשיתי פעם תהליך דומה אצל חברה אחרת והרגשתי שמורחים את הזמן, בחברה הזאת העבודה נעשתה בזריזות והכסף הגיע בתוך זמן קצר יחסית
יעקב קובי כהן
יעקב קובי כהן
12:57 19 May 20
עשו בעבורי את כל התהליך מתחילתו ועד סופו! ברור שזה לא בחינם אבל עדיין קיבלתי החזר כספי בלי לעשות יותר מדיי
דורין דוידסון
דורין דוידסון
10:00 16 May 20
אין לי מילים! זה תמיד כייף לקבל כסף ואם זה מהחזרי מיסים יפה שעה אחת קודם!!
Rotman Lucy
Rotman Lucy
11:52 23 Mar 20
הסכום שאמרו לי בתחילת התהליך היה סכום קרוב מאוד למה שקיבלתי בסופו של דבר. ממליץ עליהם בחום!
יואב שריד
יואב שריד
16:56 22 Mar 20
חיפשתי שירותי החזרי מס בגוגל והגעתי אל החברה הזאת שהיתה פשוט 10. שירות מקצועי, יחס אישי ותוצאה מרשימה
שרי גבעון
שרי גבעון
15:35 21 Mar 20
עושים את העבודה במקצועיות ובלי ביזבוזי זמן מיותרים.הופתעתי לראות צ'יק בתיבת הדואר שלי בלי הרבה מאמץ מצידי ועם עמלה סבירה של שכר טירחה
Sagi Elbaz
Sagi Elbaz
15:25 20 Mar 20
אני מרגישה שקיבלתי שירות מצוין וכמובן ששמחה מאוד על התוצאה הסופית! במידה ואצטרך לעשות את התהליך הזה שוב בשנה הבאה אני יודעת שיש לי על מי לסמוך
ספיר נתן
ספיר נתן
15:14 19 Mar 20
שירות סופר מקצועי ומדויק! לא מפספסים שום פרט ונותנים הרגשת ביטחון
אביטל פורת פרידמן
אביטל פורת פרידמן
16:14 18 Mar 20
לא חשבתי שמגיע לי החזר מס מהמדינה אבל אחרי מחקר קצר בגוגל הבנתי שיש מצב שכן מגיע לי. עשיתי מספר טלפונים לחברות המפורסמות באינטרנט ובחרתי בחברה שנשמעה לי המקצועית ביותר. לא האמנתי שבתוך זמן קצר כל כך אקבל בחזרה סכום כסף לא מבוטל. מודה לכם מאוד!
ליאת כליף
ליאת כליף
15:11 17 Mar 20
גם לי כמו עוד הרבה אחרים כל הנושא הזה של החזרי מס לא היה מוכר. בשיחה עם ידיד הבנתי שאני יכולה לקבל סכום כסף בחזרה על מיסים ששילמתי סתם, קיבלתי המלצה על החברה הזאת שלקחו את התיק שלי ברצינות והחזירו לי כסף שלא ידעתי בכלל שמגיע לי, מבחינתי נפל עליי כסף מהשמיים - ברכה!
אביגיל פינטו
אביגיל פינטו
14:37 16 Mar 20
זה כבר כמה שנים שאני משתמש בשירותים של "הגנה החזרי מס" ועם הזמן הפנתי אליהם יותר מ-10 חברים. אנשים מקצועיים ובעל ניסיון רב ככה שגם אם יש איזה משהו בילתי צפוי הם יודעים לתת מענה מיידי
אריק טולדנו
אריק טולדנו
15:51 15 Mar 20
בדיקת זכאות להחזר מס
דקות
שניות