מהו החזר מס הכנסה שלילי ולמי מגיע?

החזר מס הכנסה שלילימס הכנסה שלילי או תוכנית מענק הכנסה מהווים תוספת להכנסה החודשית לעובדים המשתכרים עד לרמת שכר מסוימת. גובה המענק ייקבע על פי השכר הממוצע של השכיר מהכנסתו בצירוף הכנסות נוספות של השכירים או בני זוגם. את החזרי מס הכנסה שלילי זכאים לקבל שכירים ועצמאיים העומדים בתנאים מסוימים.

להחזר מס הכנסה שלילי זכאים שכירים ושכירות שבמהלך שנת המס הייתה להם הכנסה מעבודה ועומדים בתנאים המתאימים, בהתאם לתקנות החזרי מס לשכירים.

תנאי הזכאות למס הכנסה שלילי

  1. שכיר בין הגילאים 23- 55 אשר לו ילדים שטרם מלאו להם 19 במהלך שנת המס המדוברת, או שכיר מעל גיל 55 גם כאשר אין לו ילדים.
  2. שכיר אשר מלבד דירת המגורים שלו, הוא בן/בת זוגו או ילדיו התלויים בו מבחינה כלכלית אינם בעלים של יותר מ-50% בזכות כלשהי במקרקעין במהלך שנת המס המדוברת.
  3. שכיר אשר מתקיים אצלו אחד מהשניים הבאים:
  • כאשר לשכיר ילד אחד או שניים או שגילו מעל 55 ואין לו ילדים וכאשר כלל הכנסותיו מעבודתו בשנת המס חלקי מספר החודשים שעבד גדולה מ-2040 ש"ח וקטנה מ- 6034 ש"ח.
  • כאשר לשכיר שלושה ילדים או יותר וכלל הכנסותיו מעבודתו בשנת המס חלקי מספר החודשים שעבד גדולה מ- 2040 ש"ח וקטנה מ- 6645 ש"ח.

הסכומים המתוארים לעיל עשויים להשתנות משנת מס אחת לשנייה.

לעומת זאת נקבעו כללים למקרים בהם שכיר לא יהיה זכאי לקבלת מס הכנסה שלילי:

  1. שכירים אשר הכנסתם נובעת ממעסיק שהינו קרוב משפחתם מקרבה ראשונה (הורה, צאצא, בן זוג וכו').
  2. שכירים אשר הכנסתם נובעת מחברה בה הם או קרוב משפחתם הוא אחד מבעלי השליטה בחברה.

עובדים שמהלך חלק משנת המס הועסקו על ידי קרוב משפחתם ובחלק אחר של השנה הועסקו על ידי מעסיק שאינו קרוב משפחתם יהיו זכאים להחזר מס הכנסה שלילי רק בעבור הזמן בו הועסקו על ידי מעסיק שאינו קרוב משפחתם.

הגשת תביעה להחזר מס הכנסה שלילי

בכדי לקבל החזר מס הכנסה שלילי על השכיר לפנות לסניף באופן עצמאי לאחד מסניפי דואר ישראל במטרה להגיש תביעה לקבלת החזר מס הכנסה שלילי, עליו להגיע בצירוף תעודת זהות והעתק המחאה או אישור רשמי מהבנק בו מנוהל חשבונו של השכיר. הגשת התביעה להחזר מס הכנסה שלילי אינה כרוכה בתשלום.

בסניף הדואר ימולא טופס התביעה יחד עם פקיד הדואר, כאשר החלק העליון של הטופס – אישור הגשת התביעה יועבר לשכיר ואילו החלק התחתון של הטופס יוגש לרשויות המס.

הכרעה בתביעה: תוך 90 יום מעת קבלת התביעה או עד חודש יולי של אותה שנה (המאוחר מבין השניים) תכריע רשות המס האם זכאי השכיר לקבלת החזר מס הכנסה שלילי. רשות המס תכריע מה יהיה גובה החזר מס ההכנסה השלילי בהתאם להכנסותהשכיר ובן/בת זוגו, הכנסות נוספות ומספר הילדים.

קבלת המענק

המענק מתקבל בתשלומים לחשבון הבנק של השכיר בהתאם לתאריך בו הוגשה הבקשה – כאשר מועדי קבלת המענק משתנים בהתאם לזמן בו הוגשה התביעה. ככל שהוגשה הבקשה מוקדם יותר במהלך השנה יחולק ההחזר השלילי של ממס הכנסה לתשלומים רבים יותר (בין ארבעה תשלומים לשני תשלומים שווים).

ערעור על ההחלטה: שכיר שנדחתה תביעתו להחזר מס הכנסה שלילי זכאי להגיש ערעור על ההחלטה, הערעור יוגש בכתב לידי פקיד השומה הקרוב למקום מגוריו תוך 30 יום מעת קבלת ההחלטה בתביעתו. על החלטת פקיד השומה בערעור ניתן להגיש ערעור נוסף לבית המשפט המחוזי שבתחום שיפוטו מתגורר השכיר.

חשוב! אנחנו לא מספקים שירות קבלת מענק מס הכנסה שלילי!

על להגיש בקשה לקבלת החזר מס הכנסה שלילי עליכם לגשת באופן פיזי לאחד מסניפי דואר ישראל ולהגיש שם את הבקשה

לאחר מכן תוכלו לברר מה מצב הפניה ישירות באתר רשות המסים בקישור הזה

מהו החזר מס הכנסה שלילי ולמי מגיע?
Sending
User Rating 5 (1 vote)

אהבתם את המאמר ? שתפו ברשתות החברתיות

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on google
Share on email
סגירת תפריט

הבדיקה המקיפה בישראל להחזרי מס !

השאירו פרטים עכשיו!

* בסוף שלב ב' תקבלו תשובה מהו גובה ההחזר לו אתם זכאים,
חשוב לדייק בנתונים!