דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות לתושב ישראל השוהה בחו"ל

כל תושב ישראל חייב לשלם דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות, גם בתקופה שבה הוא שוהה בחו"ל. במידה ולא רוצים לשלם את דמי הביטוח הלאומי ואת דמי ביטוח הבריאות, יש להודיע על ניתוק התושבות

דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות הם חלק מחובות התשלום של כל תושב ישראל. לפי החוק, תושב ישראל חייב לשלם גם דמי ביטוח לאומי וגם דמי ביטוח בריאות בלי קשר למקום המגורים שלו.

 

הודעה חשובה - קבלו את הכסף שלכם חזרה!

שילמתם מיסים עודפים? המבצע הבא בשבילכם! כ-78% מהאזרחים זכאים ל-6,000₪ בממוצע.
ביחד עם חברת מגוון אסטרטגיה פיננסית אנחנו נדאג לכספי המיסים שלכם.
בדקו האם אתם זכאים במחשבון החזרי המס >>>

בדקו כמה כסף מגיע לכם ממס הכנסה. מלאו את שמכם המלא, מספר הטלפון ופרטי ההשתכרות שלכם וקבלו תשובה מהירה על גובה ההחזר.

כל עוד התושבות של האזרח בתוקף, חלה עליו החובה לשלם את דמי הביטוח הלאומי ואת דמי ביטוח הבריאות. כפועל יוצא מכך, תושב ישראל חייב לשלם דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות גם בתקופה שבה הוא שוהה בחו"ל.

 

למה צריך לשלם דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות לתושב ישראל השוהה בחו"ל?

תושב ישראל חייב לשלם דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות גם כאשר הוא שוהה בחו"ל, על מנת לשמור על הזכויות שלו. בין היתר, תשלום דמי הביטוח הלאומי ודמי ביטוח הבריאות יאפשרו לאותו תושב ישראל ששוהה בחו"ל לקבל קצבאות לפי הכללים שקבועים בחוק.

חובת התשלום של דמי הביטוח הלאומי חלה גם בעת השהות בחו"ל על כל תושב ישראל, בלי קשר לסיבה שבגללה הוא לא נמצא בארץ. במידה ותושב ישראל מפגר בתשלום דמי ביטוח הבריאות בתקופת השהות שלו בחו"ל, הוא עלול לסבול ממצב של שלילת זכאותו לקבלת שירותים רפואיים למספר חודשים.

 

איך משלמים דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות לתושב ישראל השוהה בחו"ל?

מבחינה טכנית, הדרך לשאת בחובות בגין דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות לתושב ישראל השוהה בחו"ל היא להתנהל ישירות מול נציגי המוסדות הרשמיים.

אפשרות אחת היא למשל למלא טופס דין וחשבון רב שנתי, שמכונה גם טופס 6101, לפני היציאה מהארץ. אחרי שממלאים את הטופס, שולחים אותו אל סניף המוסד לביטוח לאומי שהוא הקרוב ביותר למקום המגורים בישראל.

אפשרות אחרת היא להגיע פיזית אל סניף המוסד לביטוח לאומי, על מנת לדווח לגורמים הרשמיים על הנסיעה הקרובה. גם פה, הדגש הוא על מילוי החובות עוד לפני שעוזבים את הארץ – כדי למנוע מצב שבו תושב ישראל לא משלם את דמי הביטוח הלאומי ואת דמי ביטוח הבריאות ולכן הזכויות שלו נפגעות.

אפשרות נוספת היא להשאיר כתובת מדויקת בארץ שאליה נציגי המוסד לביטוח לאומי יכולים לפנות בכל עניין של המבוטח, לרבות לצורך העברת הוראות התשלום. אם יש כתובת כזו, על תושב ישראל ששוהה בחו"ל לוודא כל הזמן שהוא מעודכן בסכומים ושיש מי שמעביר את החובות שלו אל המוסד לביטוח לאומי באמצעים הבאים:

  • תשלום באתר התשלומים של המוסד לביטוח לאומי
  • הוראת קבע
  • המחאות
  • מיופה כוח מטעמו של התושב השוהה בחו"ל

 

מה לגבי דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות לתושב ישראל השוהה בחו"ל לצרכי עבודה?

תושב ישראל שנשלח לחו"ל כדי לעבור צריך לקחת בחשבון מאפיינים מעט שונים של ההתנהלות מול המוסד לביטוח לאומי. אם מדובר על מעסיק ישראלי, חובת התשלום ודמי הביטוח בכל מקרה מוטלת על המעסיק.

אבל אם מדובר במעסיק זר ובמדינה שנחתמה מולה אמנה לביטחון סוציאלי והמבוטח אף משלם דמי ביטוח באותו מקום שבו הוא שוהה, הוא יהיה פטור מתשלום דמי ביטוח לאומי בישראל וישלם רק על דמי ביטוח בריאות.

 

מה עושה תושב ישראל פנסיונר?

סוגיה אחרת ולא פחות מרתקת סביב הנושא של דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות לתושב ישראל השוהה בחו"ל היא יציאה לפנסיה. במידה והמבוטח הוא פנסיונר שנמצא בפרישה מוקדמת ושוהה בחו"ל, החוק קובע שמי שמשלם לו את הפנסיה יהיה חייב לנכות את דמי הביטוח הלאומי ואת דמי ביטוח הבריאות – גם בזמן שבו הוא לא נמצא בארץ.

 

מה גובה דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות לתושב ישראל השוהה בחו"ל?

ההבדל העיקרי מבחינת גובה דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות לתושב ישראל השוהה בחו"ל הוא בין סוג ההכנסות. אם למבוטח יש הכנסות שחייבות בדמי ביטוח, הוא יהיה חייב לשלם אותם על פי ההכנסות.

במידה ולמבוטח אין הכנסות שחייבות בדמי ביטוח, הוא יצטרך לשלם דמי ביטוח בריאות ודמי ביטוח לאומי מינימאליים – פעם ב-3 חודשים – בדיוק כמו כל תושב ישראל אחר שאינו עובד שכיר, אינו עובד עצמאי ושאין לו הכנסות.

 

איך מפסיקים לשלם דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות לתושב ישראל השוהה בחו"ל?

קיימת גם אפשרות חוקית להפסיק לשלם דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות לתושב ישראל השוהה בחו"ל, במידה ומוכנים לוותר על הזכויות ועל הקצבאות. אם תושב ישראל שוהה בחו"ל תקופה ממושכת או שהיגר למדינה אחרת ולכן הפסיק בפועל להיות תושב ישראל, הוא יכול להודיע על כך למוסד לביטוח לאומי ולבדוק את הפסקת ביטוחו.

במילים אחרות, חובת תשלום דמי הביטוח הלאומי חלה רק על תושבי ישראל. אם אדם הוא אינו תושב ישראל, בגלל שהיגר ובגלל שביצע ניתוק תושבות, אין סיבה לדרוש ממנו לשלם את דמי הביטוח הללו.

 

מה הסנקציות בגין אי תשלום דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות לתושב ישראל השוהה בחו"ל?

לבסוף, צריך להבין את המשמעות החוקית של תשלום דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות לתושב ישראל השוהה בחו"ל. אם תושב ישראל שוהה בחו"ל במשך שנתיים רצופות או יותר והוא לא משלם את דמי ביטוח הבריאות ואת דמי הביטוח הלאומי – או מפגר בתשלום שלהם במשך 12 חודשים לפחות – ישללו לו את הזכות לקבל שירותים רפואיים בארץ לתקופה של עד חצי שנה.

אהבתם את המאמר? שתפו ברשתות החברתיות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מה היה לנו עד עכשיו?
סיבות לקבלת החזר מס
מידע נוסף
נגן וידאו
בדיקת זכאות להחזר מס
דקות
שניות