דמי ביטוח לאומי בהכשרה מקצועית

כל תושב ישראל שמצוי בהכשרה מקצועית ובשיקום מקצועי, אצל גוף או אדם שהוסמך לכך, עדיין מבוטח בביטוח לאומי ולכן הוא חייב לשלם עליהם. עם זאת, יש הבדל בין ענף נפגעי עבודה ואגף אימהות לבין ענפי הביטוח האחרים. בנוסף, צריך להביא בחשבון את ההבדל בין דמי ביטוח לאומי בהכשרה מקצועית לשכירים ועצמאיים

הכשרה מקצועית היא כלי של גופי המדינה והמעסיקים לצורך שיפור היכולות של העובדים השונים במשק. משך ההכשרה המקצועית נקבע בין היתר על פי תחום העיסוק, גילו של המשתתף בהכשרה ופרמטרים נוספים. עם זאת, כל מי שנמצא בהכשרה מקצועית שאושרה לעניין תשלום דמי ביטוח על פי תקנות המוסד לביטוח לאומי – עדיין מבוטח בביטוח הלאומי.

המשמעות של ביטוח בביטוח הלאומי היא שצריך לשלם עליו. בגלל שכל מי שנמצא בהכשרה מקצועית שמאושרת על ידי המוסד לביטוח לאומי עדיין מבוטח בו, עליו לדאוג לתשלומי הביטוח הלאומי כפי שהם קבועים בחוק.

הודעה חשובה - קבלו את הכסף שלכם חזרה!

שילמתם מיסים עודפים? המבצע הבא בשבילכם! כ-78% מהאזרחים זכאים ל-6,000₪ בממוצע.
ביחד עם חברת מגוון אסטרטגיה פיננסית אנחנו נדאג לכספי המיסים שלכם.
בדקו האם אתם זכאים במחשבון החזרי המס >>>

בדקו כמה כסף מגיע לכם ממס הכנסה. מלאו את שמכם המלא, מספר הטלפון ופרטי ההשתכרות שלכם וקבלו תשובה מהירה על גובה ההחזר.

מכאן והלאה, צריך כבר להבין את ההבדל בין דמי ביטוח לאומי בהכשרה מקצועית לשכירים ועצמאיים ובין דמי ביטוח לאומי בהכשרה מקצועית בענפים השונים.

 

ענף נפגעי עבודה וענף אימהות

החוק קובע נכון להיום שהגוף שנותן את ההכשרה יהיה חייב לשלם לאדם שמצוי בהכשרה את דמי הביטוח, אבל רק בעד ענף נפגעי עבודה וענף אימהות. לעומת זאת, תושב ישראל שמצוי בהכשרה יהיה חייב לשלם בעצמו את דמי הביטוח הלאומי – בעד כל ענפי הביטוח האחרים – לרבות דמי הבריאות.

 

ההבדל בין שכירים ועצמאיים

מבחינת ההבדל בין שכירים ועצמאיים, הקובע קובע שמי שנמצא בהכשרה מקצועית והוא גם עובד כשכיר או כעצמאי, או שלחילופין יש לו הכנסה שלא מעבודה שאף עולה על 5% מהשכר הממוצע במשק, יהיה חייב לשלם דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות בהתאם למעמדו.

 

איך מעדכנים את הביטוח הלאומי בגין ההכשרה המקצועית?

תשלום דמי ביטוח לאומי בהכשרה מקצועית יכול להתבצע לאחר רישום. בשביל להירשם במוסד לביטוח לאומי כמי שנמצאים בהכשרה מקצועית, צריך לשלוח למחלקת ביטוח וגבייה אישור מטעם נותן ההכשרה המקצועית על פי תקופת ההכשרה.

על אף האמור לעיל, ברוב המקרים מתבצע רישום אוטומטי בביטוח הלאומי עבור מי שנמצא בהכשרה מקצועית. הרישום האוטומטי מבוסס על מידע שניתן על ידי מי שמעביר את ההכשרה המקצועית. רק אם המידע לא התקבל בביטוח הלאומי בצורה אוטומטית, יהיה צורך למלא את הטופס ולהגיש אותו אל מחלקת הביטוח והגבייה כאמור לעיל.

במידה ורוצים להגיש את האישור, צריך לעשות את זה באמצעות אתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי או ישירות בסניף המוסד לביטוח לאומי הקרוב למקום המגורים.

 

מה סכום דמי הביטוח?

חובת התשלום עבור מי שנמצא בהכשרה מקצועית נקבעת כאמור לפי ענפי הביטוח. אצל נפגעי עבודה ואימהות, התשלום חל על נותן ההכשרה. אבל עבור יתר ענפי הביטוח, חובת התשלום חלה על מי שנמצא בהכשרה המקצועית והיא עומדת בגין דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות על שיעור המינימום.

נכון להיום, שיעור המינימום שאותו צריך לשלם במהלך ההכשרה המקצועית – בכל ענף ביטוח שהוא לא ענף נפגעי עבודה וענף אימהות – הוא 128 ש"ח לחודש. את הסכום הזה אפשר לשלם באחת הדרכים הבאות:

 • תשלום מקדמות דמי ביטוח לאומי במזומן, בבנק הדואר ובאמצעות דף תשלומים
 • הוראת קבע לאחר הצטרפות מול הבנק
 • תשלום מקדמות ביטוח לאומי בכרטיס אשראי במועדים הקבועים בדף התשלומים

 

האם מי שנמצאים בהכשרה מקצועית גם זכאים לקבל קצבאות?

החדשות הטובות הן שמלבד דמי ביטוח לאומי בהכשרה מקצועית, מי שנמצאים בהכשרה כזו עדיין זכאים לקבל קצבאות. זה למעשה הצד השני של המטבע, כי באמצעות זכאות לתשלומים שונים ניתן יהיה להקל משמעותית על האופן שבו מממנים את אורח החיים הקבוע עוד במהלך ההכשרה המקצועית עצמה.

עם זאת, הזכאות עבור מי שנמצא בהכשרה מקצועית מוגבלת למספר סוגים מסוימים של תשלומים בלבד. הנה לדוגמא התשלומים שלהם זכאים מי שנמצאים בהכשרה מקצועית:

 • קצבת ילדים
 • קצבת אזרח ותיק
 • תגמולי מילואים
 • דמי תאונה, קצבת נכות כללית ושירותים מיוחדים לנכים קשים
 • קצבת ניידות
 • תגמול למתנדב
 • תגמול לבני משפחה של נפטר מתאונת עבודה
 • דמי סיעוד, פיצוי לנפגעי גזזת, פיצוי לנפגעי עירוי דם
 • תגמול לאסירי ציון ותגמול לנפגעי פעולות איבה – לרבות תגמול לבני משפחת הנספה בפעולות איבה
 • תגמול שאירים
 • הבטחת הכנסה
 • מזונות ודמי לידה
 • דמי פגיעה לנפגע בעבודה – בתנאי שנותן ההכשרה המקצועית עומד בתנאים שקבועים בתקנות

 

במילים אחרות, דמי ביטוח לאומי בהכשרה מקצועית משולמים על מנת לאפשר לכל תושב ישראל לשמור על הזכויות שלו. בין היתר, זכויות אלו כוללות את האפשרות להמשיך לקבל תשלומים וקצבאות גם במהלך ההכשרה המקצועית עצמה.

 

מה לגבי דמי אבטלה למשתתף בהכשרה מקצועית?

רבים מבין אלו שמתעניינים בנושא של דמי ביטוח לאומי בהכשרה מקצועית שואלים את עצמם מה המשמעות של החוק מבחינת דמי אבטלה. היות והאגף להכשרה מקצועית ולפיתוח כוח אדם במשרד הכלכלה אחראי על קיום קורסים להכשרה ולהסבה מקצועית בשלל רמות ומקצועות, מובטל שלומד בהכשרה מקצועית זכאי לדמי אבטלה.

שיעור דמי האבטלה עבור הכשרה מקצועית עומד על 70% מדמי האבטלה שמגיעים למשתתפים, בניכוי התשלומים שניתנים להם בהכשרה המקצועית.

מנגד, יש סוגי הכשרות מקצועיות שבהם משלמים דמי אבטלה בשיעור מלא – בעיקר במקצועות שבהם חסרים עובדים כגון רתכות, עובדי ייצור ואלקטרוניקה, בישול אתני, סייעות מאומנות, מיכון חקלאי וכן הלאה. בכל מקרה, הזכאות נשמרת לתקופה שלא עולה על מספר ימי האבטלה המקסימאליים.

אהבתם את המאמר? שתפו ברשתות החברתיות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מה היה לנו עד עכשיו?
סיבות לקבלת החזר מס
מידע נוסף
נגן וידאו
בדיקת זכאות להחזר מס
דקות
שניות