גיוס עובדים וקליטתם – מדריך למעסיק

כל מעסיק מתמודד בשלב זה או אחר עם גיוס וקליטה של עובדים חדשים לעסק. בין אם מדובר בגיוס כתוצאה מהתרחבות העסק והצורך בכוח עבודה נוסף ובין אם מדובר בגיוס עובדים מחליפים עבור עובדים אשר העסקתם הסתיימה מסיבות שונות.

גם אם מדובר בחברה בעלת תהליך גיוס אורך ומורכב וגם אם מדובר בעסק קטן בו גיוס העובדים הוא יחסית מיידי, על המעסיק לעמוד בכללים ותנאים אשר נקבעו בחוק ומסדירים את הליך גיוס העובדים. אי עמידה בתנאים אלו נחשבת להפרת חוקי עבודה ועל כן יכולה להיות גם עבירה פלילית. אז איך מגייסים עובדים? הכנו עבורכם את המדריך המלא.

 

הודעה חשובה - קבלו את הכסף שלכם חזרה!

שילמתם מיסים עודפים? המבצע הבא בשבילכם! כ-78% מהאזרחים זכאים ל-6,000₪ בממוצע.
ביחד עם חברת מגוון אסטרטגיה פיננסית אנחנו נדאג לכספי המיסים שלכם.
בדקו האם אתם זכאים במחשבון החזרי המס >>>

בדקו כמה כסף מגיע לכם ממס הכנסה. מלאו את שמכם המלא, מספר הטלפון ופרטי ההשתכרות שלכם וקבלו תשובה מהירה על גובה ההחזר.

גיוס עובדים בצורה נכונה – למה זה חשוב?

כל מעסיק בישראל מחויב לפעול על פי חוקי העבודה המסדירים את מערכת היחסים שבין עובד למעסיק. חוקים אלו, חלים לא רק על הקשר בין העובד למעסיק לאורך תקופת העבודה אלא גם על תהליך הגיוס של העובדים, מיונם וקליטתם אל העסק.

כך, על אף שהמעסיק הוא בעל הזכות לבחור את העובדים המתאימים, ביצוע של תהליכי מיון או סינון של עובדים בצורה שאינה שוויונית, מפלה לרעה או שנעשית משיקולים שאינם מקצועיים, יכול להיחשב לעבירה על חוקי העבודה.

עבירות כאלו הן עבירות פליליות אשר עונשן לרוב הוא קנסות גבוהים אשר יוטלו על העסק. כמו כן, מחקרים מראים כי תהליכי גיוס כנים והוגנים הם מפתח ליצירת יחסי עבודה מוצלחים בין העובד למעסיק ומשפיעים לטובה גם על הצלחת העסק.

 

הודעה על תנאי עבודה

אחד השלבים העיקריים והחשובים ביצירת הקשר בין העובד למעסיק לאורך תהליך הקליטה והגיוס של עובדים חדשים הוא ההודעה על תנאי העבודה. הודעה זו מתבצעת לרוב בעת סיום תהליך הגיוס ובתחילת העסקת העובד ולכל המאוחר עד חודש ימים לאחר יום תחילת העבודה של העובד החדש. הודעה על תנאי עבודה לא יכולה להתקיים במהלך שלבי המיון וכן עליה להיות מועברת לעובד בכתב בצורה ברורה ומלאה.

הודעה על תנאי עבודה צריכה לכלול פרטים כמו תאריך תחילת העבודה (וכן תאריך סיום במידה וקיים), זהותם של המעסיק והעובד ביניהם מתקיים חוזה העבודה, תיאור של עיקרי התפקיד של העובד ופרטים על השכר אשר העובד צפוי לקבל בעקבות עבודתו (שכר חודשי, שעתי, על בסיס תוצרת וכן פרטים כמו תוספות לשכר מסיבות שונות).

בנוסף, על ההודעה לכלול גם את שמו של הממונה הישיר על העובד וכן את תנאי העבודה שלו כמו אורך יום העבודה, שעות ההפסקה וימי חופשה ומחלה המגיעים לו על פי חוק. על ההודעה לכלול את כל הפרטים האמורים או להינתן לעובד במסגרת חוזה העבודה מולו.

כל שינוי בפרטים האמורים חייב להיוודע לעובד באמצעות הודעה כתובה. בכל מקרה, התנאים אשר נקבעים בהודעת ההעסקה אינם יכולים להיות פחותים מן התנאים להם זכאי העובד על פי חוק או על פי הסכמים קיבוציים הרלוונטיים לעיסוקו של העובד ובכלל זאת שכרו של העובד אשר אינו יכול להיות נמוך משכר המינימום.

 

קליטת עובדים – רישום מסודר של עובדים במקום העבודה

שלב חשוב ומשמעותי נוסף בתהליך הקליטה של עובד למקום עבודה הוא רישום העובדים במקום העבודה. רישום העובד מתבצע בשני אפיקים מקבילים – רישום במס הכנסה באמצעות טופס 101 וכן רישום בביטוח הלאומי. את טופס 101 על המעסיק להגיש לעובד בעת תחילת העסקתו וכן בתחילת כל שנת עבודה.

הטופס עוסק בעיקרו במצבו האישי של העובד (השכלה, מצב משפחתי, מצב רפואי, מקום מגורים ופרטים אישיים נוספים). מסירת מדויקת ומלאה של פרטים אלו יכולה לזכות את העובד בנקודות זיכוי במס הכנסה אשר ישפיעו על השכר הסופי אשר יקבל העובד ממקום העבודה.

בנוסף, במקרים בהם העובד עובד גם בעבודה נוספת או מקבל הכנסה ממקורות נוספים (פנסיה, קצבה, שכר דירה) עליו למלא גם טופס לתיאום מס ולתיאום ביטוח לאומי אשר יאפשר לו ליהנות ממירב זכויותיו ולהימנע מתשלום של מיסים גבוהים מן הנדרש.

את הרישום עבור הביטוח הלאומי מבצע המעסיק באופן עצמאי ועליו להפריש באופן קבוע חלק משכרו החודשי של העובד בכל חודש עבור דמי ביטוח לאומי. אי תשלום של דמי ביטוח לאומי על ידי המעסיק הוא עבירה על החוק אשר חושפת אותו לתביעות מצד העובד.

 

מיון עובדים למקום העבודה

הכלל החשוב ביותר לגבי מיון עובדים הוא האיסור על אפליה לאורך תהליך המיון לעבודה. אפליה אסורה היא אפליה אשר מעניקה עדיפות לעובד או פוסלת מועמדותו של עובד בשל שיקולים שאינם רלוונטיים לתפקיד. מדובר על מאפייני רקע של העובד כמו מין, מעמד אישי, נטייה מינית, הריון, טיפולי פוריות, גזע, גיל, דת, לאום, הורות, ארץ מוצא, עמדה פוליטית, שירות מילואים או השקפת עולם כלשהי. אפליה זו אסורה לא רק בתהליך הגיוס אלא גם לכל אורך תקופת ההעסקה של העובד במקום העבודה.

בנוסף, מעסיק אינו רשאי גם לסרב להעסיק עובד בשל בקשת העובד שלא לעבוד ביום המנוחה השבועי או במהלך חגים. כמו כן, לאורך תהליך פרסום המשרה, על המסיק להימנע משימוש בניסוח אשר יוצר אפליה בקבלה לעבודה או מציב תנאים לא עניינים עבור המועמדים הפוטנציאלים. כאשר מועמדים מתראיינים למשרה, על המעסיק או המראיין להימנע מפניה למועמדים בשאלות אשר אינן רלוונטיות לתפקיד אליו הם מתראיינים.

שאלות על פרטים אישיים כמו הריון, כמות ילדים, שירות מילואים או מצב משפחתי נחשבות שאלות אשר יכולות להצביע על אפליה בתהליך המיון. שאלות כאלו יכולות גם לשמש כראייה לביצוע אפליה כנגד המעסיק במקרה של תביעה מצד מועמד לעבודה. עבור כל שאלה אשר נשאל המועמד, חייב להיות קשר לביצוע העבודה או לתנאי העבודה.

אהבתם את המאמר? שתפו ברשתות החברתיות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מה היה לנו עד עכשיו?
סיבות לקבלת החזר מס
מידע נוסף
נגן וידאו
בדיקת זכאות להחזר מס
דקות
שניות