גיוס עובדים וקליטתם – מדריך למעסיק

כל מעסיק מתמודד בשלב זה או אחר עם גיוס וקליטה של עובדים חדשים לעסק. בין אם מדובר בגיוס כתוצאה מהתרחבות העסק והצורך בכוח עבודה נוסף ובין אם מדובר בגיוס עובדים מחליפים עבור עובדים אשר העסקתם הסתיימה מסיבות שונות.

גם אם מדובר בחברה בעלת תהליך גיוס אורך ומורכב וגם אם מדובר בעסק קטן בו גיוס העובדים הוא יחסית מיידי, על המעסיק לעמוד בכללים ותנאים אשר נקבעו בחוק ומסדירים את הליך גיוס העובדים. אי עמידה בתנאים אלו נחשבת להפרת חוקי עבודה ועל כן יכולה להיות גם עבירה פלילית. אז איך מגייסים עובדים? הכנו עבורכם את המדריך המלא.

 

הודעה חשובה - קבלו את הכסף שלכם חזרה!

שילמתם מיסים עודפים? המבצע הבא בשבילכם! כ-78% מהאזרחים זכאים ל-6,000₪ בממוצע.
ביחד עם חברת אינדיגו פיננסים אנחנו נדאג לכספי המיסים שלכם.
בדקו האם אתם זכאים במחשבון החזרי המס >>>

בדקו כמה כסף מגיע לכם ממס הכנסה. מלאו את שמכם המלא, מספר הטלפון ופרטי ההשתכרות שלכם וקבלו תשובה מהירה על גובה ההחזר.

גיוס עובדים בצורה נכונה – למה זה חשוב?

כל מעסיק בישראל מחויב לפעול על פי חוקי העבודה המסדירים את מערכת היחסים שבין עובד למעסיק. חוקים אלו, חלים לא רק על הקשר בין העובד למעסיק לאורך תקופת העבודה אלא גם על תהליך הגיוס של העובדים, מיונם וקליטתם אל העסק.

כך, על אף שהמעסיק הוא בעל הזכות לבחור את העובדים המתאימים, ביצוע של תהליכי מיון או סינון של עובדים בצורה שאינה שוויונית, מפלה לרעה או שנעשית משיקולים שאינם מקצועיים, יכול להיחשב לעבירה על חוקי העבודה.

עבירות כאלו הן עבירות פליליות אשר עונשן לרוב הוא קנסות גבוהים אשר יוטלו על העסק. כמו כן, מחקרים מראים כי תהליכי גיוס כנים והוגנים הם מפתח ליצירת יחסי עבודה מוצלחים בין העובד למעסיק ומשפיעים לטובה גם על הצלחת העסק.

 

הודעה על תנאי עבודה

אחד השלבים העיקריים והחשובים ביצירת הקשר בין העובד למעסיק לאורך תהליך הקליטה והגיוס של עובדים חדשים הוא ההודעה על תנאי העבודה. הודעה זו מתבצעת לרוב בעת סיום תהליך הגיוס ובתחילת העסקת העובד ולכל המאוחר עד חודש ימים לאחר יום תחילת העבודה של העובד החדש. הודעה על תנאי עבודה לא יכולה להתקיים במהלך שלבי המיון וכן עליה להיות מועברת לעובד בכתב בצורה ברורה ומלאה.

הודעה על תנאי עבודה צריכה לכלול פרטים כמו תאריך תחילת העבודה (וכן תאריך סיום במידה וקיים), זהותם של המעסיק והעובד ביניהם מתקיים חוזה העבודה, תיאור של עיקרי התפקיד של העובד ופרטים על השכר אשר העובד צפוי לקבל בעקבות עבודתו (שכר חודשי, שעתי, על בסיס תוצרת וכן פרטים כמו תוספות לשכר מסיבות שונות).

בנוסף, על ההודעה לכלול גם את שמו של הממונה הישיר על העובד וכן את תנאי העבודה שלו כמו אורך יום העבודה, שעות ההפסקה וימי חופשה ומחלה המגיעים לו על פי חוק. על ההודעה לכלול את כל הפרטים האמורים או להינתן לעובד במסגרת חוזה העבודה מולו.

כל שינוי בפרטים האמורים חייב להיוודע לעובד באמצעות הודעה כתובה. בכל מקרה, התנאים אשר נקבעים בהודעת ההעסקה אינם יכולים להיות פחותים מן התנאים להם זכאי העובד על פי חוק או על פי הסכמים קיבוציים הרלוונטיים לעיסוקו של העובד ובכלל זאת שכרו של העובד אשר אינו יכול להיות נמוך משכר המינימום.

 

קליטת עובדים – רישום מסודר של עובדים במקום העבודה

שלב חשוב ומשמעותי נוסף בתהליך הקליטה של עובד למקום עבודה הוא רישום העובדים במקום העבודה. רישום העובד מתבצע בשני אפיקים מקבילים – רישום במס הכנסה באמצעות טופס 101 וכן רישום בביטוח הלאומי. את טופס 101 על המעסיק להגיש לעובד בעת תחילת העסקתו וכן בתחילת כל שנת עבודה.

הטופס עוסק בעיקרו במצבו האישי של העובד (השכלה, מצב משפחתי, מצב רפואי, מקום מגורים ופרטים אישיים נוספים). מסירת מדויקת ומלאה של פרטים אלו יכולה לזכות את העובד בנקודות זיכוי במס הכנסה אשר ישפיעו על השכר הסופי אשר יקבל העובד ממקום העבודה.

בנוסף, במקרים בהם העובד עובד גם בעבודה נוספת או מקבל הכנסה ממקורות נוספים (פנסיה, קצבה, שכר דירה) עליו למלא גם טופס לתיאום מס ולתיאום ביטוח לאומי אשר יאפשר לו ליהנות ממירב זכויותיו ולהימנע מתשלום של מיסים גבוהים מן הנדרש.

את הרישום עבור הביטוח הלאומי מבצע המעסיק באופן עצמאי ועליו להפריש באופן קבוע חלק משכרו החודשי של העובד בכל חודש עבור דמי ביטוח לאומי. אי תשלום של דמי ביטוח לאומי על ידי המעסיק הוא עבירה על החוק אשר חושפת אותו לתביעות מצד העובד.

 

מיון עובדים למקום העבודה

הכלל החשוב ביותר לגבי מיון עובדים הוא האיסור על אפליה לאורך תהליך המיון לעבודה. אפליה אסורה היא אפליה אשר מעניקה עדיפות לעובד או פוסלת מועמדותו של עובד בשל שיקולים שאינם רלוונטיים לתפקיד. מדובר על מאפייני רקע של העובד כמו מין, מעמד אישי, נטייה מינית, הריון, טיפולי פוריות, גזע, גיל, דת, לאום, הורות, ארץ מוצא, עמדה פוליטית, שירות מילואים או השקפת עולם כלשהי. אפליה זו אסורה לא רק בתהליך הגיוס אלא גם לכל אורך תקופת ההעסקה של העובד במקום העבודה.

בנוסף, מעסיק אינו רשאי גם לסרב להעסיק עובד בשל בקשת העובד שלא לעבוד ביום המנוחה השבועי או במהלך חגים. כמו כן, לאורך תהליך פרסום המשרה, על המסיק להימנע משימוש בניסוח אשר יוצר אפליה בקבלה לעבודה או מציב תנאים לא עניינים עבור המועמדים הפוטנציאלים. כאשר מועמדים מתראיינים למשרה, על המעסיק או המראיין להימנע מפניה למועמדים בשאלות אשר אינן רלוונטיות לתפקיד אליו הם מתראיינים.

שאלות על פרטים אישיים כמו הריון, כמות ילדים, שירות מילואים או מצב משפחתי נחשבות שאלות אשר יכולות להצביע על אפליה בתהליך המיון. שאלות כאלו יכולות גם לשמש כראייה לביצוע אפליה כנגד המעסיק במקרה של תביעה מצד מועמד לעבודה. עבור כל שאלה אשר נשאל המועמד, חייב להיות קשר לביצוע העבודה או לתנאי העבודה.

אהבתם את המאמר? שתפו ברשתות החברתיות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מה היה לנו עד עכשיו?
סיבות לקבלת החזר מס
מידע נוסף
נגן וידאו
אני ממש מתרגשת, זאת הפעם הראשונה שהתהליך הזה מצליח לי והכל בזכות הכישורים הנהדרים של שי המקסים!
רותי נירים-אוחנה
רותי נירים-אוחנה
11:22 21 Jun 20
יחסי האנוש של נציגי החברה פשוט מדהימים! כל כך הרבה סבלנות בתחום כל כך תובעני, ראוי לציון!
תמר מבורך
תמר מבורך
09:28 19 Jun 20
השארתי פרטים באתר... חזרו אליי ביום שלמחרת ועשו עליי רושם של חברה רצינית, החלטתי ללכת על זה והתחלנו בתהליך. חייב לציין שלא היה נדרש הרבה מהצד שלי. בתוך זמן קצר קיבלתי את הצ'ק עם הכסף
מרים לסרי
מרים לסרי
13:00 17 Jun 20
יישר כוח על העבודה המאומצת והתוצאות המרשימות
קובי ברלוט
קובי ברלוט
10:25 16 Jun 20
מהיום שקיבלתי החזר מס בזכות השירות של חברת "הגנה" אני לא מפסיק לספר לחברים קרובים על זה שיש אפשרות שמגיע להם כסף מהמדינה
Danny Fisher
Danny Fisher
09:39 14 Jun 20
תודה שליוותם אותי לאורך כל המסע של החזרי המס! התוצאות מעוררות השראה בלעדיכם זה לא היה קורה!
Marina Sostovskiy
Marina Sostovskiy
11:25 11 Jun 20
מודה לכם מאוד! קיבלתי את כספי בחזרה ובמידה ובשנה הבאה אהיה צריכה את אותו השירות אפנה אליכם מבלי להסס
קורל לוי
קורל לוי
13:18 10 Jun 20
לא האמתי למראה עיניי! צ'ק עם החזר המס בתיבת הדואר שלי :-)
מירב אלימלך
מירב אלימלך
13:04 08 Jun 20
אין עליכם!! שיחקתם אותה בענקקקק, אתם לא מבינים כמה שאני מאושרת מההחזר שקיבלתי
אורטל שמש
אורטל שמש
10:40 07 Jun 20
לא תליתי תקוות בבדיקה של חברת "הגנה" על החזרי מס שמגיעים לי ובכל זאת קיבלתי תשובה חיובית. בסופו של התהליך קיבלתי כמה אלפי שקלים.
שלום ספקטור
שלום ספקטור
11:54 04 Jun 20
אחרי שבשנה שעברה עשיתי את תהליך החזרת המס בחרתי השנה בחברת הגנה בגלל עמלת שכר טירחה יותר נמוכה. אני שמח מאוד שעשיתי את זה ועל כן רושם את ההמלצה הזאת
מאור מלול
מאור מלול
13:07 03 Jun 20
השם יברך אתכם! עזרתם לי בכסף שהיה מאוד חסר לי
מאיה אזולאי
מאיה אזולאי
10:13 02 Jun 20
שולחת לכם מילים חמות על הטיפול המסור והקפדני, לא מובן מאליו לקבל שירות כזה.
נופר צמח וייס
נופר צמח וייס
11:30 31 May 20
בשתי מילים: מקצועיים ואיכפתיים! נתנו לי תחושה שיש על מי לסמוך והתוצאות בסיומו של התהליך היו לשביעות רצוני המלאה
אדיר חורש
אדיר חורש
10:29 29 May 20
עמלת שכר הטירחה בהחלט הוגנת בהשוואה לחברות אחרות בתחום
אורי סלע
אורי סלע
11:26 27 May 20
התחלתי את התהליך עם חששות, חשבתי שלא ממש ישימו עליי ושאקבל את המגיע לי רק אחרי שנה שנתיים (אם בכלל). לא האמנתי שהתקשרו אליי והודיעו על ההצלחה בהחזר המס בתוך זמן קצר כל כך
מיכאל צור
מיכאל צור
10:40 26 May 20
שירות אמין וישר! כמישהו מתעסק בנושא רגיש כמו הכסף שלי הדבר החשוב לי ביותר הוא האמינות
Dima Arinshetain
Dima Arinshetain
11:45 24 May 20
בתחום שאני לא מבין אני מעדיף לתת למקצוענים לעשות את העבודה. בחברה הזאת קיבלתי שירות הרבה מעל למצופה ותוצאות מרשימות, מודה לכם מאוד!!
סמיון קשתי
סמיון קשתי
09:47 21 May 20
אהבתי מאוד את צורת העבודה שלהם! עשיתי פעם תהליך דומה אצל חברה אחרת והרגשתי שמורחים את הזמן, בחברה הזאת העבודה נעשתה בזריזות והכסף הגיע בתוך זמן קצר יחסית
יעקב קובי כהן
יעקב קובי כהן
12:57 19 May 20
עשו בעבורי את כל התהליך מתחילתו ועד סופו! ברור שזה לא בחינם אבל עדיין קיבלתי החזר כספי בלי לעשות יותר מדיי
דורין דוידסון
דורין דוידסון
10:00 16 May 20
אין לי מילים! זה תמיד כייף לקבל כסף ואם זה מהחזרי מיסים יפה שעה אחת קודם!!
Rotman Lucy
Rotman Lucy
11:52 23 Mar 20
הסכום שאמרו לי בתחילת התהליך היה סכום קרוב מאוד למה שקיבלתי בסופו של דבר. ממליץ עליהם בחום!
יואב שריד
יואב שריד
16:56 22 Mar 20
חיפשתי שירותי החזרי מס בגוגל והגעתי אל החברה הזאת שהיתה פשוט 10. שירות מקצועי, יחס אישי ותוצאה מרשימה
שרי גבעון
שרי גבעון
15:35 21 Mar 20
עושים את העבודה במקצועיות ובלי ביזבוזי זמן מיותרים.הופתעתי לראות צ'יק בתיבת הדואר שלי בלי הרבה מאמץ מצידי ועם עמלה סבירה של שכר טירחה
Sagi Elbaz
Sagi Elbaz
15:25 20 Mar 20
אני מרגישה שקיבלתי שירות מצוין וכמובן ששמחה מאוד על התוצאה הסופית! במידה ואצטרך לעשות את התהליך הזה שוב בשנה הבאה אני יודעת שיש לי על מי לסמוך
ספיר נתן
ספיר נתן
15:14 19 Mar 20
שירות סופר מקצועי ומדויק! לא מפספסים שום פרט ונותנים הרגשת ביטחון
אביטל פורת פרידמן
אביטל פורת פרידמן
16:14 18 Mar 20
לא חשבתי שמגיע לי החזר מס מהמדינה אבל אחרי מחקר קצר בגוגל הבנתי שיש מצב שכן מגיע לי. עשיתי מספר טלפונים לחברות המפורסמות באינטרנט ובחרתי בחברה שנשמעה לי המקצועית ביותר. לא האמנתי שבתוך זמן קצר כל כך אקבל בחזרה סכום כסף לא מבוטל. מודה לכם מאוד!
ליאת כליף
ליאת כליף
15:11 17 Mar 20
גם לי כמו עוד הרבה אחרים כל הנושא הזה של החזרי מס לא היה מוכר. בשיחה עם ידיד הבנתי שאני יכולה לקבל סכום כסף בחזרה על מיסים ששילמתי סתם, קיבלתי המלצה על החברה הזאת שלקחו את התיק שלי ברצינות והחזירו לי כסף שלא ידעתי בכלל שמגיע לי, מבחינתי נפל עליי כסף מהשמיים - ברכה!
אביגיל פינטו
אביגיל פינטו
14:37 16 Mar 20
זה כבר כמה שנים שאני משתמש בשירותים של "הגנה החזרי מס" ועם הזמן הפנתי אליהם יותר מ-10 חברים. אנשים מקצועיים ובעל ניסיון רב ככה שגם אם יש איזה משהו בילתי צפוי הם יודעים לתת מענה מיידי
אריק טולדנו
אריק טולדנו
15:51 15 Mar 20
בדיקת זכאות להחזר מס
דקות
שניות