איך נהוג לשלם לקבלן שיפוצים

אחת הסוגיות הבעייתיות ביותר בכל מה שקשור לביצוע שיפוצים בבית או בעסק. הינה סוגיית התשלום עבורם. במדינת ישראל נוצר, בעיקר בתחום השיפוצים, נוהג שעל פיו מי שמזמין שיפוצים צריך לשלם מקדמה גבוהה יחסית למחיר הכולל של השיפוצים.

לכאורה, נועדה המקדמה לרכישת חומרי גלם שישמשו את בעל המקצוע לצורך העבודה. עם זאת, גם במקרים שבהם הוסכם שבעל הדירה או הנכס המיועד לשיפוצים הוא שרוכש את חומרי הגלם, עדיין רווח הנוהג לקחת דמי קדימה משמעותיים. כיצד לבחור קבלן שיפוצים ולהיות רגועים באשר לביצוע העבודה? איך נהוג לשלם לקבלן השיפוצים? במאמר שלפניכם נסביר איך לגשר על הפער שבין החשש של הקבלן שמא לא יקבל תשלום בעד העבודה והמאמץ שהוא משקיע מצד אחד, לבין החשש האמיתי של הלקוח שמא לא תתבצע העבודה במלואה או בכלל מצד שני.

בחירת קבלן שיפוצים ותשלום מקדמה

בחירת קבלן שיפוצים איננה דבר פשוט. זאת, בעיקר בגלל העובדה שמדינת ישראל, למרבה הצער, היא עדיין גן עדן לשרלטנים ולבעלי מקצוע גרועים. עם זאת, בשנים האחרונות חל שינוי מסוים כאשר רשם הקבלנים במשרד הבינוי והשיכון התחיל לרשום בפנקס הקבלנים (על פנקס הקבלנים ניתן לקרוא כאן) גם קבלני שיפוצים, בנוסף לקבלני בניין. קבלנים כאמור חייבים לעמוד באמות מידה מחמירות, הן מקצועיות והן פיננסיות, על מנת להירשם. בין השאר הם צריכים להיות בעלי יכולת מוכחת לנהל פרויקטים בסדרי גודל משמעותיים, ידע רב בבנייה החדשה ובבניה קלה ובכלל זה יכולות מקצועיות מוכחות. זאת, כמובן, בתחום העיסוק שבהם הם רשומים בפנקס הקבלנים. לפיכך, מומלץ בחום לבחור רק קבלן שיפוצים רשום. באשר לתשלום מקדמה – בכל עסקה שמתבצעת, כאשר מלוא התשלום לא משולם עם חתימת העסקה,  נהוג להשאיר אצל המוכר או אצל נותן השירות סכום כסף שמהווה הוכחה לרצינות של בעלי הנכס, שהזמינו את העבודה. למרות העובדה שהעלות של שיפוצים גבוהה למדיי, יש להשאיר לאנשי המקצוע סכום כסף מזערי יחסית. זאת, על מנת להבטיח שהשיפוצניק יגיע ביום ובשעה המיועדים ויסיים את העבודה כנדרש.

הודעה חשובה - קבלו את הכסף שלכם חזרה!

שילמתם מיסים עודפים? המבצע הבא בשבילכם! כ-78% מהאזרחים זכאים ל-6,000₪ בממוצע.
ביחד עם חברת מגוון אסטרטגיה פיננסית אנחנו נדאג לכספי המיסים שלכם.
בדקו האם אתם זכאים במחשבון החזרי המס >>>

בדקו כמה כסף מגיע לכם ממס הכנסה. מלאו את שמכם המלא, מספר הטלפון ופרטי ההשתכרות שלכם וקבלו תשובה מהירה על גובה ההחזר.

ארנק עם כסף קטן

כיצד לשלם לקבלן השיפוצים

כאמור לעיל, כשמדובר בקבלן ולקוח שאין ביניהם היכרות מוקדמת ואמון בסיסי, הופכת העברת התמורה לבעיה של ממש. אם הקבלן יקבל את מלוא הסכום או את חלקו הגדול לפני סיום העבודה, הוא עלול לברוח עם הכסף. לעומת זאת, העדר תשלום מוחלט עלול ליצור מצב שבו הקבלן יבצע עבודת שיפוץ אבל לא יקבל דבר תמורתה. אחת הדרכים הינה להעביר את התמורה לקבלן בתשלומים שיתבצעו רק לאחר השלמת חלק מסוים מהעבודה, על פי לוח זמנים שנקבע מראש בין הצדדים. כך יוכל בעל הנכס למזער נזקים אם השיפוצניק יברח או יפשוט רגל (לחצו לפרטים נוספים על הליך פשיטת רגל), ואילו הקבלן יוכל לעצור את העבודה אם לא שולמה תמורת החלק שבוצע. דרך אחרת היא העברת הכסף לגוף מתווך, (סוג של חשבון נאמנות) ויועבר לקבלן עם סיום העבודה. ישנם מספר גופים המאפשרים לשלם בשיטה הזאת. המסקנה מכל האמור לעיל הינה שכדאי לעבוד עם קבלנים מוכרים ומורשים, ולסכם מראש על שיטת תשלום שתהיה מקובלת על שני הצדדים.

 

אהבתם את המאמר? שתפו ברשתות החברתיות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מה היה לנו עד עכשיו?
סיבות לקבלת החזר מס
מידע נוסף
נגן וידאו
בדיקת זכאות להחזר מס
דקות
שניות